Edgaras Mažeika: „Praeitis vis dar domina šiuolaikinę visuomenę“

 Edgaras Mažeika: „Praeitis vis dar domina šiuolaikinę visuomenę“

Kada paskutinį kartą lankėtės muziejuje? O parodoje? Daug žmonių to nedaro, nes mano, kad muziejuose – nuobodu. Kėdainietis Edgaras Mažeika, besimokantis istorijos studijų programoje Vytauto Didžiojo universitete, griauna stereotipus, kad muziejuose yra nuobodu. Vaikinas Kauno miesto muziejuje atlieka koordinatoriaus pareigas ir pasakoja, kad darbas muziejuje gali būti įdomus ir dinamiškas, o lankytis muziejuje turėtų kiekvienas pilietis, besidomintis savo šalimi, kultūra, istorija.

Nusprendė įgyti humanitarinį išsilavinimą

Šviesiosios gimnazijos absolventas Edgaras Mažeika pasakojo, kad po mokyklos baigimo nesirinko populiarios studijų krypties, tokios kaip teisė ar medicina, įstojo į istorijos studijų programą Vytauto Didžiojo universitete, nes jautė norą įgyti humanitarinį išsilavinimą.

„Pabaigęs mokyklą nusprendžiau rinktis istorijos studijų programą. Nuo vaikystės mėgau skaityti knygas, išskirtinai istorinius romanus, įvairią mokomąją literatūrą. Mokykloje pradėjęs mokytis istorijos turėjau nemažą žinių bagažą, kuris leido dar labiau gilintis į įvairias istorines tematikas.

Laikui bėgant pajutau, kad tas įgytas žinias galiu sieti su ateitimi, galiausiai tai ir paskatino baigus mokyklą rinktis mažiau populiarią studijų sritį negu medicina ar teisė – nusprendžiau gilintis į humanitarinius mokslus, o tiksliau, į istorijos studijas. Turint reikiamų žinių, gilinantis ir besidomint istoriko išsilavinimas gali atverti netikėtas karjeros galimybes“, – pasakojo E. Mažeika.

Pradėjo dirbti muziejuje

Kaip pasakojo Edgaras, pradėjęs studijuoti jis dar nežinojo, kad pabaigęs mokslus asmuo įgyja kompetencijų, leidžiančių dirbti ne tik mokykloje, bet ir kitose įstaigose. Suvokimas, kur pritaikyti istorijos mokslo žinias, atėjo studijoms artėjant į pabaigą.

„Besimokydamas nelabai žinojau, kuo galiu dirbti baigęs istorijos studijas. Žinoma, pabaigęs gretutinę pedagogikos studijų programą būčiau galėjęs dirbti mokytoju mokykloje, tačiau mokytoju tapti nenorėjau. Todėl nusprendžiau išsamiau gilintis į perspektyvas pabaigus šiuos mokslus. Abstrakčios vizijos buvo, tačiau laikui bėgant išryškėjo keli keliai – tapti muziejininku, dirbti kultūros paveldosaugos srityje, pasirinkti pedagogo kelią ir mokyti vaikus arba tapti mokslo darbuotoju ir užsiimti moksliniais tyrimais.

Mokykla man niekada nebuvo prioritetinis variantas. Galbūt dėl to, kad mėgstu individualų darbą,  savo ateitį labiau siejau su istorijos tyrimų sritimi“, – pasakojo Edgaras.

Tačiau likimas Edgarui susiklostė kitaip. Vietoje to, kad užsiimtų istoriniais tyrimais, baigdamas ketvirtuosius mokslo metus vaikinas atsitiktinai įsidarbino Kauno miesto muziejuje.

„Kauno miesto muziejuje atsidūriau pavasario pabaigoje gana netikėtai. Konkurso būdu kandidatavau į koordinatoriaus pareigas. Patraukli ir gerai pažįstama Kauno vieta patraukė mano akį ir paskatino siekti šio darbo pozicijos.

Taip susiklostė, kad būtent man nusišypsojo sėkmė būti pakviestam dirbti, tad šiuo metu muziejuje dirbu koordinatoriaus darbą“, – apie netikėtą karjeros pradžią muziejuje pasakojo Edgaras.

[quote author=“ E. Mažeika“]Galima įžvelgti tam tikrą tendenciją, kad muziejai yra mažiau lankomi, tačiau šį mitą galima lengvai paneigti – muziejai lankytojų gausa niekada nesiskundžia.[/quote]

Muziejaus darbuotojo kasdienybė

Pradėjus dirbti muziejuje Edgarui niekada neteko nuobodžiauti. Pasak jo, kiekviena darbo diena – labai skirtinga, veiklos muziejuje netrūksta ir nuobodžiauti tikrai netenka.

„Įprasta darbo diena muziejuje prasideda nuo muziejaus atidarymo lankytojams, ekspozicijų paruošimo, įvairių techninių patikrinimų. Taip pat dažnai tenka ruoštis edukacijoms, jas vesti lankytojams – tiek lietuviams, tiek užsieniečiams.

Muziejaus erdvėje kartas nuo karto vyksta renginiai, sietini su muziejaus tematika arba kitomis kultūros temomis. Darbo dienos eigoje tenka saugoti bei prižiūrėti eksponatus, bendrauti su klientais, teikti jiems informaciją apie muziejaus veiklą. Darbo tikrai netrūksta“, – tikino Edgaras.

Nuo praeities iki dabarties

Kauno miesto muziejus, kuriame dirba E. Mažeika, ypatingas tuo, kad jį sudaro 5 teminiai skyriai, esantys skirtingose Kauno vietovėse: Rotušės, Pilies, Tautinės muzikos, Miko bei Kipro Petrauskų ir Juozo Gruodžio.

„Šie skyriai turi savitas tematikas, kuriose paliečiamos įvairių Kaunui svarbių laikmečių istorija – nuo pirmojo miesto paminėjimo, svarbiausių institucijų susikūrimo, Kaune virusio kultūrinio gyvenimo iki pat modernių laikų.

Muziejaus skyriai savo siūlomomis ekspozicijomis paliečia įvairias gyvenimo sritis – kultūrą, karybą, buitį ir meną. Muziejai teikia viešų ekspozicijų lankymo, ekskursijų, edukacines bei renginių paslaugas“, – muziejaus privalumus vardijo E. Mažeika.

Panaudoja įgytas žinias

Darbas muziejuje iš Edgaro reikalauja tobulėjimo, domėjimosi menu, politika ir praeitimi – istoriniais faktais bei įvykiais. Vaikinas džiaugiasi, kad įgytos istorijos žinios universitete labai praverčia dabartiniame darbe.

„Istorijos studijų programa išmokė analizuoti istoriniuose šaltiniuose pateiktą informaciją, tikrinti jos patikimumą, taip pat išugdė kritiškai vertinti praeityje pateiktas istorines interpretacijas ir teorines įžvalgas. Taip pat išmokau taikant tradicinius ir naujus mokslinius metodus atlikti savarankiškus mokslinius tyrimus.

Žinoma, įgytos žinios ne tik leidžia lengvai orientuotis perduodant informaciją muziejaus lankytojams, bet ir padeda ruošiantis ar kuriant naujas ekspozicijas bei edukacines programas. Dažnai lankytojai užduoda klausimus ar įtraukia į diskusijas, kurioms reikia platesnių žinių bei mąstymo, kurį įgijau būtent studijų laikotarpiu“, – dėl to, kad įgytas teorines žinias gali taikyti praktikoje, džiaugėsi Edgaras.

[quote author=“E. Mažeika“]Muziejai neatsilieka nuo visų kitų įstaigų ir dažnai į pagalbą pasitelkia šiuolaikines technologijas – kuria interaktyvias erdves, kuriose ne tik reikia skaityti, bet ir aktyviai praleisti viešnagę. [/quote]

Šviečia ir informuoja

Edgaro nuomone, šiomis dienomis muziejai atlieka labai svarbią funkciją – šviečia ir informuoja visuomenę įvairiomis temomis.

„Mano manymu, pagrindinė bet kurio muziejaus misija – saugoti ir puoselėti istoriją, šviesti ir informuoti visuomenę. Muziejai yra svarbi kultūros dalis, kuri prisideda prie žmonių savišvietos, išsilavinimo, padeda įgyti daugiau žinių apie praeities įvykius.

Muziejai įpareigoja miestiečius ir miesto svečius burtis, kurti, pažinti ir mokytis. Muziejai kuria erdvę, kuri reprezentuotų miestą, pritrauktų ne tik vietinius, bet ir užsienio lankytojus, juos sužavėtų ir sukeltų norą dar kartą apsilankyti“, – kokią svarbią misiją vykdo muziejai, pasakojo Edgaras.

Mitas, kad muziejai mažai lankomi

Edgaras nepritaria požiūriui, kad muziejuose nuobodu. Ir tai, kad muziejai mažai lankomi, yra mitas ir klaidinga žmonių susidaryta išankstinė nuomonė.

„Galima įžvelgti tam tikrą tendenciją, kad muziejai yra rečiau lankytina vieta, tačiau šį mitą galima lengvai paneigti – Lietuvoje esančių muziejų gausa dažnai sužadina vietinių lankytojų smalsumą.  Ypač vasaros sezonu. Vasarą lankytojų skaičiumi kiekvienas muziejus gali pasigirti, taip pat dažnai muziejuose vyksta įvairūs renginiai, kurie pritraukia nemažą lankytojų skaičių.

O kalbant apie užsieniečius turistus – muziejai tampa bene pirmąja lankytina vieta, tad apibendrinant galima teigti, kad muziejus lankytojų gausa niekada nesiskundžia. Besilankančiųjų muziejuose amžiaus grupės yra labai įvairios – nuo pačių mažiausių iki garbaus amžiaus senjorų“, – patirtimi dalijosi Edgaras.

Į pagalbą pasitelkia ir išmaniąsias technologijas

„Dažnai žmonės lygina praeitį su dabartimi – žmonių mąstyseną, buities gyvensenos ypatumus. Anksčiau muziejai dažnai būdavo traktuojami kaip sausos informacijos skliautai, kuriuose apsilankę lankytojai turi skaityti daug informacijos, todėl čia lankytis jiems gali atrodyti „nuobodu“.

Bet kadangi gyvename technologijų amžiuje, muziejai neatsilieka nuo visų kitų įstaigų ir dažnai į pagalbą pasitelkia šiuolaikines technologijas – stengiasi jas panaudoti sukurdami interaktyvias erdves, kuriose ne tik reikia skaityti, bet ir aktyviai praleisti viešnagę. Praeitis vis dar domina šiuolaikinę visuomenę“, – įsitikinęs E. Mažeika.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content