Kada nustosime mokėti už tai, ko negauname?

 Kada nustosime mokėti už tai, ko negauname?

Valstybė deklaruoja, kad mokslas yra nemokamas, bet realiai taip nėra. Kiekvieną mėnesį tenka mokėti fiksuotą mėnesinį atlygį už vaiko ugdymą.

Itin nemaloniai nustebino kvitas už birželio mėnesio ugdymo paslaugas Pajieslio daugiafunkciame centre, kuriame už ugdymą atsakinga Krakių M. Katkaus gimnazija. Prašoma susimokėti už vaikų ugdymą birželio mėnesį, nors ugdymo procesas buvo baigtas jau gegužės 30-ąją. Taigi tėvams pateiktas mokestis už nesuteiktas paslaugas?

Jau anksčiau buvau informuota, kad mokestis taikomas pagal Kėdainių rajono savivaldybės Tarybos sprendimo tvarkos aprašą, tad paskambinau Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjui Juliui Lukoševičiui. Pokalbis buvo išties malonus ir konstruktyvus – skyriaus vedėjas sutiko, kad apraše nėra numatytos išimtys ugdymo įstaigoms, kurios veiklą baigia gegužės mėnesį. Patikino, kad informuos gimnazijos direktorių ir problema bus išspręsta.

Deja, per dvi savaites jokių sprendimų nepadaryta (nors po to dar ne kartą skambinau į Švietimo ir kultūros skyrių).

Iš tiesų nežinau, kokių veiksmų ėmėsi Švietimo ir kultūros skyriaus vadovas, bet manau, kad jis turėjo operatyviai inicijuoti savivaldybės Tarybos posėdį dėl tvarkos aprašo išimčių papildymo, nes visi veiksmai turi būti įforminti teisiškai.

Žiniaraščiai jau buvo atspausdinti ir tėvams išdalinti kvitai už birželio mėnesį, o tam, kad anuliuoti žiniaraščius, gimnazijos darbuotojai privalo turėti tai pagrindžiančius dokumentus.

Beje, kalbant su Švietimo ir kultūros skyriaus vadovu, išsiaiškinau, kad nebuvo tinkamai vykdomas ir kitas aprašo punktas – vaikai, kurie ugdomi grupėse, kurių modelio trukmė per dieną ne daugiau kaip 4 val., neturi mokėti privalomo fiksuoto ugdymo mokesčio. Tuo tarpu Krakių M. Katkaus gimnazijos darbuotojai teigia, kad mūsų darželis yra kitokio modelio ir todėl mokestis yra privalomas.

Plačiau pasidomėjusi galiu teigti, kad tėvai turi teisę nemokamai ugdyti vaiką iki 4 valandų ikimokyklinio ugdymo įstaigoje. Savivaldybėms yra suteiktos tikslinės dotacijos ir už šias 4 valandas yra skiriamos ugdymo lėšos.

Tai reiškia, kad tėvai už ugdymą ikimokyklinio ugdymo įstaigoje gali nemokėti, jei jų vaikas darželyje per dieną praleidžia ne ilgiau kaip po 4 valandas. Pavyzdžiui, tai labai aktualu tėvams, kurie dar tik pratina savo mažylį prie darželio.

Diskutuotina logika ir dėl nustatyto fiksuoto ugdymo mokesčio. Nuo 2017 m. sausio mėnesio mokame už visas darželio darbo dienas, o anksčiau mokėdavome tik už tiek, kiek dienų vaikas realiai lankydavo darželį. Dabar net ir tokiu atveju, kai vaikas serga, mokestis vis tiek mokamas. Ir vėl tėvams skaičiuojamas mokestis už nesuteiktas paslaugas. Argumentas, kad ši tvarka neva reikalinga tam, kad būtų sutramdyti piktnaudžiavimo atvejai, kai vaikas užima vietą darželyje, bet į jį ateina tik periodiškai, mano nuomone, nėra veiksnus. Tai panašiau į socialiai neatsakingą sprendimą ir tiesiog į mokesčio didinimą.

Reziumuojant išties apima niūrus ir dviprasmiškas jausmas. Supratau, kad tėveliai turi gilintis į įstatymus ir žinoti ne vien savo pareigas, bet ir savo teises. Bet visgi iš valdininko tikėjausi ne vien malonaus ir mandagaus pokalbio, bet ir realių sprendimų.

Turiu komentarą ir Krakių M. Katkaus gimnazijos direktoriaus pozicijos atžvilgiu. Manau, kad vadovas privalo žinoti ir aktyviai reaguoti, kai teisiniuose dokumentuose aprašytos tvarkos neatitinka realių jo valdomos įstaigos veiklos procesų. Suprantu, kad pagal pareiginius nuostatus yra direktoriaus atskaitomybė ir pavaldumas savivaldybei, bet taip pat turėtų būti ir atsakomybė gimnazijos bendruomenei. Tėvai išties norėtų jausti, kad jų interesai savivaldybėje atstovaujami kokybiškai, o ne vienareikšmiškai vykdomi ir nelogiškai interpretuojami teisinių aktų ar tvarkų punktai.

O vertinant, kiek rajone vaikų šeimose gyvena ties skurdo riba, tai reikia atkreipti dėmesį į tai, kad kiekvienas politikų ar valdininkų neatsakingas sprendimas dar labiau šeimas stumia  į socialinę atskirtį.

Beje, būtų įdomu sužinoti, kokiais dokumentais bus pateisintos pajamos už nesuteiktas paslaugas. Savivaldybė ar gimnazija, kaip ir bet kuris kitas veikiantis subjektas, neturi teisės inicijuoti ar rinkti mokesčių už paslaugas, kurios nebuvo suteiktos.

Šioje istorijoje yra ir šviesus aspektas – Pajieslio vaikų ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu užsiima auklėtoja Lena Gaurilčikienė, aukšto profesionalumo ir kompetencijos pedagogė, kurios dėka vaikai per metus pasiekia ypač gerų rezultatų. O man didžiausias rodiklis yra tada, kai vaikai laukia pirmadienio arba atostogų pabaigos, kad galėtų eiti į darželį.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video