Ką valgo vegetarai? (II)

 Ką valgo vegetarai? (II)

Iš Kėdainių kilusi Ligita Poškaitė-Balkauskė tikina, jog norint jaustis puikiai, būtina sveika ir subalansuota mityba. Pati savęs ji visiška vegetare nelaiko, nes atsisakiusi mėsos vis tiek valgo žuvį, dažniausiai gamina patiekalus be mėsos, tik iš daržovių. O gaminti Ligitai patinka – virtuvėje ji praleidžia nemažai laisvo laiko, o su kraštiečiais dalijasi ne tik sveikais patiekalų receptais, bet ir patarimu, jog valgymas kartu prie šeimos stalo sustiprina artimųjų santykius.

Norėjo maitintis sveikai – tapo vegetare

„Šiuolaikinės teorijos vegetarus apibūdina kaip žmones, nevalgančius mėsos, žuvies ir vėžiagyvių, todėl nežinau, ar būtų visiškai tikslu mane vadinti vegetare, nes aš nevalgau tik mėsos, o žuvies neatsisakau. Tokį sprendimą priėmiau jau daugiau nei prieš 5-erius metus, bet tikrai vis dar atsiranda žmonių, kurie stebisi tokiu mano pasirinkimu.

Domėtis vegetarizmu pradėjau, nes anksčiau pavalgius pietus kelias valandas jausdavausi apsunkusi, būdavo sunku įsivažiuoti į darbus, trūko energijos, todėl nusprendžiau kelis mėnesius pakeisti mitybą ir atsisakyti mėsos. Pasakiau sau, kad, jeigu pokyčio nebus, grįšiu prie įprastinės mitybos, tačiau galiausiai keli mėnesiai užsitęsė iki daugiau nei 5-erių metų ir ateityje grįžti prie senų įpročių neketinu. Savijauta pagerėjo, jaučiuosi puikiai, energinga ir žvali“, – apie priimtą sprendimą tapti vegetare pasakojo Ligita.

[quote author=“L. Poškaitė-Balkauskė“]Norint jaustis puikiai, būtina sveika ir subalansuota mityba, taigi gaminimas yra neišvengiamas.[/quote]

Ką valgo vegetarai? Šio klausimo Ligita sulaukia nuolat. Pasak jos, daugeliui atrodo, kad jeigu asmuo nevalgo kepsnio ar kotletukų, t.y. mėsos, tai daugiau nėra ką valgyti. Tačiau tai – netiesa.

„Svarbu žinoti, kad nevalgant mėsos iš kitų produktų reikia gauti tinkamą kiekį geležies, o jos yra ankštiniuose augaluose, pavyzdžiui, lęšiuose ir pupelėse, grikiuose, burokėliuose ir jų sultyse, riešutuose ir sėklose, daugelyje daržovių. Taip pat būtina kartu vartoti ir produktus, kurie turi vitamino C, kad geležis būtų įsisavinama kuo geriau. Tą ir valgo vegetarai, bet paprastai tariant, valgau viską, išskyrus mėsą“, – pasakojo Ligita.

Gaminimas – ne prievolė, o malonumas

„Visada norėjau sveikai maitintis, tačiau anksčiau, kai dar mokiausi Šviesiojoje gimnazijoje, informacijos apie sveiką gyvenseną labai trūko. Ironiška, tačiau kai informacijos kiekis išaugo, atsirado kita problema – tarp gausybės skirtingų teorijų atsirinkti, kas tinka būtent tau. Galiausiai prieš kelis metus atradau fantastiškus kursus, su kurių pagalba išmokau sveikai maitintis ir tai daryti stengiuosi iki šiol. Norint jaustis puikiai, būtina sveika ir subalansuota mityba, taigi gaminimas yra neišvengiamas. O ir apskritai namuose gamintas maistas daug skanesnis.

Kartais valgome ir kavinėse, tačiau nors daugelio kavinių meniu pritaikytas ir vegetarams, dažnai nusprendę pavalgyti mieste nusiviliame: arba permokame, arba maistas būna neskanus ir nekokybiškas, todėl tai dar viena priežastis gaminti namuose – gali ne tik kokybiškiau pavalgyti, bet ir sutaupyti laiko ir pinigų“, – atviravo Ligita.

[quote author=“L. Poškaitė-Balkauskė“]Svarbu žinoti, kad nevalgant mėsos iš kitų produktų reikia gauti tinkamą kiekį geležies, o jos yra ankštiniuose augaluose, pavyzdžiui, lęšiuose ir pupelėse, grikiuose, burokėliuose ir jų sultyse, riešutuose ir sėklose, daugelyje daržovių. [/quote]

Pradėjusi lankyti kulinarinius kursus pajuto azartą: gaudavo daug naudingos informacijos apie „gerą“ ir „blogą“ maistą, gilinosi į šią temą, ieškojo naujų receptų, kurie tiktų jos šeimai, ir maisto gaminimas savaime tapo nebe prievole, kaip buvo anksčiau, o malonia veikla.

Šeimoms siūlo valgyti prie bendro stalo

„Ir dabar negalėčiau įvardinti, kad gaminimas yra mano aistra, tačiau norint sveikai ir subalansuotai maitintis, ypač vegetarams, geriausia yra maistą ruošti patiems. Tiek maisto gaminimui, tiek valgymui šeimoje skiriame labai svarbų vaidmenį.

Su kraštiečiais norėčiau pasidalinti vienu labai svarbiu patarimu – vakarienę siūlau valgyti prie bendro stalo kartu su visa šeima ir būtina sąlyga – išjungtas televizorius. Patikėkit manim, iš pažiūros toks paprastas dalykas labai suartina šeimos narius, skiriame laiką vieni kitiems, o besimėgaudami maistu dar ir aptariame svarbiausius dienos įvykius ir ateities planus“, – siūlė pašnekovė.

Ligita mielai pasidalijo interneto platybėse atrastu greitai ir nesunkiai paruošiamu patiekalu, kurį įkomponavo į savo šeimos racioną.

Cukinijų, pomidorų ir tofu sūrio troškinys. D. Paslausko nuotr.Cukinijų, pomidorų ir tofu sūrio troškinys

Šį patiekalą pagaminti ypač lengva ir paprasta, užtruksite ne ilgiau nei 10 min.

Jums reikės:

1 cukinijos, 3–4 pomidorų, tofu sūrio, lydyto ghee sviesto, prieskonių: druskos, pipirų, kitų pagal poreikį, sojų padažo (nebūtinai).

Gaminimas:

Keptuvėje įkaitiname lydytą ghee sviestą (jį visada naudoju kepimui). Cukiniją supjaustome kubeliais. Keptuvei įkaitus suberiame cukinijos kubelius. Kol cukinija suminkštės, kubeliais supjaustome pomidorus ir suberiame kartu su cukinija į keptuvę. Galiausiai supjaustytą tofu sūrį sudedame į keptuvę, suberiame prieskonius, įpilame šlakelį sojų padažo ir paliekame kelioms minutėms pasitroškinti. Troškinį galime valgyti vieną arba su šviežių daržovių salotomis. Skanaus!

Lęšiai su morkomis ir svogūnais. Asmeninio archyvo nuotr. Lęšiai su morkomis ir svogūnais

Reikės:

lęšių, 3–4 morkų, 1–2 svogūnų, grietinės, pomidorų padažo, ghee sviesto, druskos, pipirų.

Gaminimas:

Išverdame lęšius. Per tą laiką pasiruošiame morkas ir svogūnus – nulupame ir supjaustome nedideliais gabalėliais. Ant ghee sviesto pakepiname morkas, joms suminkštėjus įdedame ir pakepiname svogūnus. Išvirtus ir nusunktus lęšius suberiame į keptuvę ant morkų ir svogūnų, įdedame grietinės, pomidorų padažo, suberiame prieskonius ir viską gerai išmaišome. Pakaitiname kelias minutes ir Jūsų patiekalas paruoštas!

 

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video