Ir vėl uždaryta „Lifosa“

 Ir vėl uždaryta „Lifosa“

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Padirbusi vos kiek daugiau nei du mėnesius, vakar ir vėl nežinomam laikotarpiui buvo uždaryta Kėdainių fosforo trąšų gamykla „Lifosa“. Kaip teigė buvęs ilgametis gamyklos vadovas Jonas Dastikas, toks sprendimas buvo priimtas po to, kai įmonė pritrūko žaliavų. Šią informaciją patvirtino ir „Lifosos“ viešųjų ryšių specialistė Indrė Mažeikienė.

Gamykla per metus prarado 150 mln. Eur pelno

„Jie užstrigo dėl to, kad bankai labai priekabiai vertina kiekvieną dokumentą, tikrina, aiškinasi, o tai užtrunka laiko. Laivas su žaliavomis plaukiojo Baltijos jūroje, bet gamyklos taip ir nepasiekė, – turima informacija dalijosi J. Dastikas. – Iki šiol gamykla dirbo minimaliomis pajėgomis, kadangi „Lifosa“ yra sankcionuota įmonė, niekas su ja nenori turėti reikalų ir labai sunku parduoti savo produkciją. Kol bus sankcijos, nieko neišeis. Pavyzdžiui, pernai per visus metus įmonė prarado mažiausiai 150 mln. dolerių grynojo pelno. Visi šie pinigai būtų atsidūrę „Lifosoje“.“

I. Mažeikienė taip pat patvirtino, jog gamyklos veiklą teko stabdyti dėl itin griežtų patikrinimų. Jos teigimu, dirbdama sankcijų ribojamomis sąlygomis, AB „Lifosa“ ir toliau susiduria su milžiniškais tarptautiniais veiklos iššūkiais.

„Jų pasitaiko įvairių, bet pastaruoju metu iššūkių kilo atsiskaitant su žaliavų tiekėjais. Atsiskaitymai užtrunka dėl ilgų su sankcijomis susijusių finansinių pervedimų tikrinimo procedūrų. Šios aplinkybės lėmė, kad žaliavos nebuvo laiku pristatytos į gamyklą“, – fabriko sustabdymo priežastis vardijo viešųjų ryšių specialistė.

Jonas Dastikas: „Jie užstrigo dėl to, kad bankai labai priekabiai vertina kiekvieną dokumentą, tikrina, aiškinasi, o tai užtrunka laiko. Laivas su žaliavomis plaukiojo Baltijos jūroje, bet gamyklos taip ir nepasiekė“./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Veiklą tikisi atnaujinti kovo pradžioje

Paklaustas, kada vėl trąšų gamykla galėtų atnaujinti veiklą, buvęs vadovas atsakyti negalėjo, nes tai priklauso nuo daugelio aplinkybių.

„Jie turėtų gauti ne tik neatvykusią žaliavą, bet ir daugiau jos, nes nuolatinis fabriko paleidimas ir vėl stabdymas, kainuoja. Be to, darbas minimaliu režimu irgi nieko gero neduoda, atvirkščiai – į orą išmetama daugiau teršalų nei dirbant visu pajėgumu. Nors bendrai „Lifosos“ išmetamas teršalų kiekis yra žymiai mažesnis nei yra numatytos normos, bet tas skaičius šiek tiek padidėja, kai dirbama ne visu pajėgumu“, – pažymėjo pašnekovas.

„Čia tik laiko klausimas, kada fabrikas pritrūks pinigų ir bankrutuos. Kaip žinia, atlyginimai Lietuvoje didėja, žmonės pradeda dairytis geriau apmokamų darbų. Juolab kad Kėdainiuose statoma ne viena gamykla, todėl greitu metu „Lifosa“ pritrūks darbo jėgos.

J. Dastikas

Anot I. Mažeikienės, „bendrovės vadovybė išsprendė šią konkrečią problemą, susijusią su žaliavų tiekimu. Vis dėlto teko laikinai sustabdyti gamybą. Ją planuojama atnaujinti kovo pradžioje, kai, tikimasi, kad žaliavos pasieks gamyklą“.

Laiko klausimas, kada fabrikas bankrutuos

Indrė Mažeikienė: „Mūsų darbuotojų gerovė yra didžiausias bendrovės prioritetas. Todėl nepaisant iškilusių sunkumų laikinai sustabdžius gamybinę veiklą, visi mūsų darbuotojai ir toliau dirbs, jiems bus laiku mokamas darbo užmokestis“./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Kalbėdamas apie tolesnę gamyklos veiklą J. Dastikas neslėpė pesimizmo ir teigė, jog gali išsipildyti blogiausias scenarijus.

„Čia tik laiko klausimas, kada fabrikas pritrūks pinigų ir bankrutuos. Kaip žinia, atlyginimai Lietuvoje didėja, žmonės pradeda dairytis geriau apmokamų darbų. Juolab kad Kėdainiuose statoma ne viena gamykla, todėl greitu metu „Lifosa“ pritrūks darbo jėgos“, – nedžiuginančiomis įžvalgomis dalijosi buvęs gamyklos vadovas.

Pasidomėjus, kiek, jo nuomone, laiko dar gali gyvuoti Kėdainių fosforo trąšų gamykla, J. Dastikas komentavo: „Sunku pasakyti. Stengiasi, dirba ir naujasis direktorius, ir kiti žmonės, bet situacija dabar yra nenuspėjama. Kad ir šis sustabdymas – jis taip pat nebuvo planuotas. Jau lyg turėjo viskas eiti, bet atsirado nenumatytų kliūčių“.

„Bendrovės vadovybė išsprendė šią konkrečią problemą, susijusią su žaliavų tiekimu. Vis dėlto teko laikinai sustabdyti gamybą. Ją planuojama atnaujinti kovo pradžioje, kai, tikimasi, kad žaliavos pasieks gamyklą.

I. Mažeikienė

Reziumuodamas pokalbį ir dabartinę „Lifosos“ situaciją, J. Dastikas sakė: „Ne ta kryptimi nueita. Nereikėjo samdyti jokių administratorių… Jei situacija nuo pat pradžių būtų valdoma taip, kaip analogiškos gamyklos Belgijoje, tokių problemų dabar nebūtų“.

Tačiau I. Mažeikienė ramina: „Mūsų darbuotojų gerovė yra didžiausias bendrovės prioritetas. Todėl nepaisant iškilusių sunkumų laikinai sustabdžius gamybinę veiklą, visi mūsų darbuotojai ir toliau dirbs, jiems bus laiku mokamas darbo užmokestis“.

Pasak viešųjų ryšių specialistės, „AB „Lifosa“ yra Lietuvoje registruota ir veikianti įmonė, viena iš stambiausių darbdavių regione ir svarbi Lietuvos ekonomikos dalis. Per 2022 metus bendrovė valstybės iždą papildė daugiau kaip 40 mln. eurų mokesčių“.

22 Komentarai

 • Jei nebus darbo tai ir nebus pajamų Lifosa trąšų žaliavų musėt gauna iš Lukašenkos rėžimo.

  • Muset tu durnelis

   • Ne musėt o 101procenta durnelis,debilas,asilas.

    • Ne muset, bet esi debilu debilas!

     • Pagaliau!!! Valio!!! Gal iki vasaros Lifosos nebeliks, galėtų su visu užsidaryti.

   • Dastikai nebepjauk tu,dar tavo laikais pats sakei kad nekelsim algu juodadarbiam nes kaip atrodisim pries aplinkinius kad bus algos dydesnes.Tik visa valdzia pasiimdavot 13 15 16 atlyginimus visus priedus.Kad ir dabar kai imonej sunkimai yra kas issimoka priedus nesakysiu kiek bet kaip paprasto darbuotojo 24men. atlyginimas.Darbuotojai sudo vietoj tenai,svarbiausia grietinele visa.Cechuose meistrai su virsininkais priesaky isidirbineja kaip gali ir daro ka nori.Su algom galit sleptis po uzpernyksciais lapais.Atsiras darbo vietu nauju Kedainiuose neliks ne puses zmoniu ten.liks priespenciniai visi.Miegokit toliau ir sau priedus issimokekit aukstuomene.Prastovose ir tai 66proc.deklaruotu nesigavo,ciut i 50 itilpot.

  • Kada pas doktorus papulsem be eiles? Tamulis zadejo.

 • Sroviu zurnaliste su nafnafu labai susirupine kodel vel uzsidaro lifosa ir kodel Dastikas komentuoja situacija 😀😀😀

  • O tai kas turėtų komentuoti jei ne Dastikas? Žmogus visą gyvenimą dirbo toj gamykloj – niekas už jį geriau nežino.

   • O aš galvoju, kad komentuoja, kad sąraše Naujokienės yra.

 • ir už grašius kaip metalo laužą supirkę,konservantai ims toliau gamint trąšas.Po trisdešimties metų dašuto jiems,kad ir be Mažeikių atidavimo su primokėjimu bei AE uždarymo mus ir taip būtų priėmę į amerikonų natą,nes jų plano pagrindas buvo kuo arčiau prisitrint prie rusų sienų.O čia dar durneliai savo vištas ,dedančias auksinius kiaušinius,patys darmai atidavė…Aha,dar truputį palaukim ir lenkai ,išstoję iš jaurosąjūzo,mus inkorporuos į naują Žečpospolitą.

 • Pastebėjot? Niekas nebesiskundžia smarve. Valio!!!!

 • Desimtmecius nuodijo kedainiecius. Pastaruoju metu neimanoma net langu buvo atsidaryt…. Po Ukrainos pergales pusvelciui nusipirksim trasu is ivanu . Teks moket mordorui reparacijas uz Ukrainos sugriovima ir niekur nedings vanios, teks pigiai parduot tiek zaliavas tiek trasas . Slava Ukraini !

  • Nuodijo cukraus fabrikas, o ne Lifosa rink žodžius.

   • Linkiu tau užčiaupti srėbtuvę

 • Tikrai gaila mūsų pačių, tokie stabdymai tik kenkia Kédainiams.

  • Kuom kenkia? Kad oras švaresnis?

   • švaresnis? pasivaikščiok gatvėmis po individualių namų rajoną, kai iš kaminų dūmai rūksta, suprasi švarą, jei iki šiol nesupratote, ar neužuodžiate. Pas LOR gydytojus eilės neilgos, užsukite

 • rusyno oligarchų kapitalo valdomoms įmonėms Lietuvoje ne vieta. Už tuos pačius čia uždirbtus dolerius lipdomi tankai ir kalašai, su kuriais po Ukrainos ruskiai gali atvažiuoti ir čia.

  • Tu vaikus pirma dabok, kad jokie pedofilai nepultu, paskui apie kacpu tankus rasyk, ar jau pedofilai yra norma ir tvirkinimas yra gerai???

 • Lifosa skaičiuoja algas nuo pagaminimo ir pardavimų apyvartos. Normaliai uždirba jie nei kokiam konservų fabrike, kuriame tik egzistuoti gali. Gėda turėtų būt Uspaskienei kad savų darbuotojų algų negali sutvarkyti, kad žmogus oriai gyventų, o ne ant konkurencingos įmonės pilti purvą. Jai gėda turėtų būt. Visą gyvenimą ten pradirba žmonės, o ne kaitalioja įmones kas metus.

 • […] Prieš savaitę gamybą sustabdžiusi Kėdainių fosforo trąšų gamykla „Lifosa“ pradėjo jos atnaujinimo procesą, o galutinai įmonė veiklą turėtų atnaujinti kitos savaitės pradžioje. […]

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video