Elektroninis parašas: jo privalumai, trūkumai ir kitos įdomybės
Tobulėjant technologijoms didėja ir galimybės ne tik bendrauti su toli esančiais giminaičiais, draugais, pažįstamais, bet ir sprendžiant įvairius svarbius reikalus – pasirašant dokumentus ar atliekant kitas funkcijas, kurių anksčiau negalėdavote padaryti fiziškai nebūdami reikiamoje vietoje. Tokią galimybę suteikia jau ne vienerius metus galiojantis elektroninis arba mobilus parašas. Jis įgauna vis daugiau žmonių pasitikėjimo ir įsiskverbia ne tik į verslininkų, bet ir paprastų žmonių gyvenimą. Tiems, kas dar neturėjo galimybės iki galo susipažinti su el. parašu ir jo galimybėmis, siūlome paskaityti Registrų centro (RC) atstovo spaudai Mindaugo Samkaus, Vidaus reikalų ministerijos (VRM) Informatikos ir ryšių departamento direktoriaus pavaduotojos Alvydos Pupkovienės ir „Tele2“ komunikacijos vadovo Andriaus Baranausko atsakymus į klausimus. O tada spręskite patys, ar jau laikas pradėti pažintį su elektroniniu parašu, ar vis tik dar ankstoka.
– Elektroninis parašas – kas tai ir kam apskritai jis reikalingas?
Mindaugas: El. parašas yra saugi, patogi ir tolygią ranka rašytam parašui juridinę galią turinti priemonė pasirašyti dokumentus ir patvirtinti savo tapatybę internetinėje erdvėje. Europinis reglamentas el. parašą apibrėžia kaip elektroninės formos duomenis, kurie yra prijungti prie kitų elektroninės formos duomenų arba logiškai susieti su jais ir kuriuos pasirašantis asmuo naudoja pasirašydamas.
Trumpai tariant, el. parašas yra asmens parašas elektroninėje erdvėje, kuriuo galima patvirtinti savo tapatybę ir pasirašyti dokumentus.
– Kaip jis realiai veikia – reikia kažkur pasirašyti ar tiesiog suvesti kažkokius skaičiukus kaip, pvz., el. bankininkystėje?
Mindaugas: El. parašu užkoduojama unikali skaičių ir veiksmų kombinacija, kuri kiekvienu atveju yra unikali. Pavyzdžiui, pasirašius dokumentą el. parašu, teisinio ginčo metu paprasta įrodyti, kad dokumentas yra originalas.
– Kaip elektroninis parašas (šiuo atveju mobilusis parašas) veikia naudojantis telefonu?
Andrius: Mobilusis parašas (m. parašas) – tai asmens parašo ir asmens tapatybės dokumento (paso ar ID kortelės) elektroninis atitikmuo. Juo vartotojas gali pasirašyti įvairius dokumentus, patvirtinti savo tapatybę įvairiose el. paslaugas teikiančiose svetainėse. Tai vartotojui itin patogu, nes nereikia bankų kodų kortelių ar slaptažodžių generatorių.
M. parašas yra itin saugus, todėl pakeičia kodų korteles ir slaptažodžių generatorius, pavyzdžiui, prisijungiant prie el. bankininkystės ar tvirtinant operacijas. Tai yra saugi alternatyva, nes sPIN kodą žino tik jo naudotojas. M. parašu galite naudotis bet kur ir bet kada – jis visada su klientu, jo telefone.
M. parašas taip pat naudingas tvarkant reikalus Registrų centro, SODROS ar Valstybinės mokesčių inspekcijos svetainėse, tvarkant dokumentus per svetainę Elektroninis.lt.
– Kas gali gauti m. parašą ir kaip tai padaryti?
Andrius: Speciali SIM koretelė su m. parašu suteikiama tik fiziniams asmenims. Tiesa, fizinis asmuo m. parašo paslaugą gali užsisakyti ir naudodamas įmonei priklausančią „Tele2“ SIM kortelę. Svarbu, kad pati paslauga būtų priskirta fiziniam asmeniui.
Svarbu: asmuo turi būti pilnametis ir turėti Lietuvos Respublikos pilietybę.
M. parašo sutartį pasirašyti galima atvykus į artimiausią „Tele2“ saloną. Pasirašant sutartį, tereikia turėti galiojantį pasą arba asmens tapatybės kortelę.
– Mindaugai, o kas gali naudotis Registrų centro išduodamu el. parašu?
Mindaugas: RC el. parašas suteikiamas pilnametystės sulaukusiems Lietuvos piliečiams ir asmenims, turintiems leidimą nuolat gyventi Lietuvoje. El. parašas turi būti susietas su asmens tapatybe, todėl RC teikiamas el. parašas suteikiamas tik fiziniams asmenims. Juridinio asmens (įmonės, įstaigos, organizacijos) vardu el. dokumentus visuomet pasirašo įgaliotas juridinio asmens atstovas savo asmeniniu el. parašu.
– Kažkada kartu su naujomis asmens tapatybės kortelėmis buvo suteikiamas ir el. parašo slaptažodis-kodas. Kodėl juo taip ir negalima buvo pasinaudoti? O gal galima, tik mano bandymas buvo nesėkmingas?
Alvyda: LR piliečiams išduodamos asmens tapatybės kortelės yra elektroninės, kurios gali būti naudojamos ne tik kaip asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai, bet ir kaip priemonė elektroninėje erdvėje patvirtinti asmens tapatumą ir sukurti el. parašą.
[quote author=“A. Pupkovienė“]El. parašas turi ne tik privalumų, bet ir trūkumų: kompiuterinio raštingumo stoka. Todėl vykdomas didelės apimties projektas, skirtas Lietuvos piliečių raštingumui kelti.[/quote]
Kortelėje integruota kontaktinė elektroninė laikmena (lustas), kurioje kortelės gamybos metu įrašomi elektroninės atpažinties ir kvalifikuoto el. parašo sertifikatai su asmens tapatumo duomenimis. Naudojant specialią programinę įrangą asmens tapatybės duomenys, esantys el. parašo sertifikate, susiejami su pasirašomu dokumentu, sukuriamas el. parašas ir tuo pačiu apsaugomas el. dokumento turinys nuo pakeitimų.
El. parašo kūrimo duomenys yra konfidencialūs, jų konfidencialumas užtikrinamas technologinėmis apsaugos priemonėmis ir juos panaudoti (sudaryti el. parašus) gali tik asmens tapatybės kortelės savininkas, kuriam kartu su asmens tapatybės kortele yra išduodami kortelės kontaktinės el. laikmenos aktyvavimo duomenys (slaptažodis).
– Tačiau pasinaudoti elektroniniu parašu, esančiu asmens tapatybės kortelėje, pavyksta tikriausiai ne visiems. Kokios galėtų būti to priežastys?
Alvyda: LR asmens tapatybės kortele elektroninėje erdvėje gali naudotis kiekvienas LR pilietis, turintis asmens tapatybės kortelę su galiojančiais sertifikatais (kortelė įprastai galioja 10 metų, o sertifikatai – 3 metus ir juos reikia atnaujinti).
Kilus problemoms dėl pasirašymo el. parašu naudojant asmens tapatybės kortelę, galima kreiptis į Asmens dokumentų išrašymo centro Sertifikatų skyrių telefonu (8 5) 271 6062. Skyriaus specialistai padės nustatyti pasirašymo problemos priežastį.
– Ko reikia, kad galima būtų pradėti naudotis el. parašu?
Alvyda: Norint sukurti el. parašą, reikia specialios programinės įrangos (žiūrėti www.elektroninisparasas.lt arba Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos puslapyje www.archyvai.lt (ADOC dokumentai skiltyje)) – reikia turėti kompiuterį su integruotu kortelių skaitytuvu (arba įsigyti išorinį kortelių skaitytuvą) bei paruošti pasirašančio asmens kompiuterį taip, kaip aprašyta interneto tinklapio https://www.nsc.vrm.lt skiltyje „Metodinė informacija“ pateikiamose instrukcijose.
– Andriau, ar m. parašas yra mokamas?
Andrius: M. parašo kaina – 0,40 Eur/mėn. Šis mokestis įtraukiamas į kliento mėnesio sąskaitą. Užsienyje m. parašo operacijos papildomai apmokestinamos kaip SMS žinutės pagal tarptinklinio ryšio tarifus. Įprastai viena operacija sunaudoja dvi SMS žinutes.
– O kiek laiko jis galioja?
Andrius: M. parašo sertifikatas galioja 3–5 metus. Pasibaigus galiojimui (arba likus nedaug laiko iki galiojimo pabaigos), būtina iš naujo sudaryti m. parašo sutartį, tai yra apsilankyti artimiausiame „Tele2“ salone, kur pratęsus sutartį bus išduota nauja SIM kortelė su naujais m. parašo sertifikatais.
– Kokiems kasdienių reikalų tvarkymams galima panaudoti el. parašą?
Mindaugas: El. parašas vienareikšmiškai ir saugiai identifikuoja jo savininką el. erdvėje, atveria galimybes naudotis internetinės bankininkystės, elektroninės valdžios paslaugomis ar kitomis informacinėmis sistemomis. Su RC išduotu el. parašu taip pat galima pasirašyti el. dokumentus. Valstybės ir savivaldybių institucijos į el. parašu pasirašytą ir el. būdu (pvz., el. paštu) perduotą dokumentą privalo reaguoti taip pat, kaip į rašytinį dokumentą.
El. parašais patvirtintos skaitmeninės sutartys (pavyzdžiui, sudarytos paplitusiu PDF formatu) galioja taip pat, kaip spausdintos ir pasirašytos ranka. Įmonės ar organizacijos atstovo el. parašu pasirašytas skaitmeninis dokumentas turi tą pačią teisinę galią, kaip spausdintas ranka pasirašytas dokumentas, patvirtintas tos įmonės ar organizacijos oficialiu antspaudu.
Be to, Registrų centro išduotu el. parašu galima tvirtinti pavedimus el. bankininkystės sistemose.
– Kokius įvardintumėte elektroninio parašo privalumus ir trūkumus?
Mindaugas: El. parašas suteikia galimybę internetu įsteigti ir valdyti įmonę ar organizaciją. Pavyzdžiui, el. parašo technologija grindžiamas įmonės steigimas el. būdu kainuoja keliskart pigiau ir trunka gerokai trumpiau, nei ta pati procedūra, atliekama naudojant spausdintus dokumentus.
El. parašu jungiantis prie informacinių sistemų nereikia įsiminti daugybės slaptažodžių – daugeliu atvejų pakanka vienintelio el. parašo slaptažodžio, vadinamojo PIN arba sPIN.
Tvarkant finansus internetinės bankininkystės priemonėmis el. parašas pakeičia kodų korteles ir kodų generatorius. Be to, el. parašas leidžia sutaupyti laiko ir pinigų.
Alvyda: Pagrindinis privalumas – galima atlikti visus veiksmus nuotoliniu būdu. Trūkumas – kompiuterinio raštingumo stoka. Todėl vykdomas didelės apimties projektas „Prisijungusi Lietuva“(https://www.prisijungusi.lt/), skirtas Lietuvos piliečių raštingumui kelti. Šis projektas apima ir el. parašo naudojimo raštingumo didinimą.
– Ar lietuviškas elektroninis parašas galioja ir kitose šalyse, ar tai tik šalies viduje galiojantis dalykas?
Alvyda: El. parašo teisinę galią nustato eIDAS reglamento 25 straipsnis. Šio straipsnio 3 dalis nustato, kad „Kvalifikuotas el. parašas, patvirtintas vienoje valstybėje narėje išduotu kvalifikuotu sertifikatu, visose kitose valstybėse narėse pripažįstamas kaip kvalifikuotas el. parašas.“
[quote author=“A. Baranauskas“]Mobilusis parašas (m. parašas) – tai asmens parašo ir asmens tapatybės dokumento (paso ar ID kortelės) elektroninis atitikmuo. Juo vartotojas gali pasirašyti įvairius dokumentus, patvirtinti savo tapatybę įvairiose el. paslaugas teikiančiose svetainėse.[/quote]
– Kokia yra kitų šalių praktika su elektroniniais parašais – ar ten jis plačiai naudojamas?
Alvyda: ES Komisijos užsakymu vykdomas ES valstybių narių elektroninės valdžios brandos vertinimas, kurio metu vertinama ir valstybių narių pagrindinių priemonių (el. dokumento sukūrimo galimybės ir tuo pačiu galimybės turėti ir pasinaudoti el. parašo sertifikatu kuriant el. parašą) brandumas. Lietuva yra geriausiai įvertintų valstybių vienuoliktuke (10 Europos Sąjungos valstybių ir Norvegija) – https://vrm.lrv.lt/lt/naujienos/lietuva-tarp-pirmaujanciu-europoje-pagal-valstybes-paslaugu-skaitmenizavima.
– Ar elektroninis parašas kaip ir tikrasis – vienas ir tas pats visam gyvenimui?
Mindaugas: Registrų centro išduoti elektroniniai parašai galioja dvejus metus.
– Ar yra koks nors skirtumas tarp elektroninio ir ranka pasirašyto parašo?
Mindaugas: Europinė direktyva numato, kad kvalifikuoto elektroninio parašo teisinė galia yra lygiavertė rašytiniam parašui.
– Ar vienas ir tas pats žmogus gali turėti ir elektroninį parašą, ir pasirašinėti ranka?
Mindaugas: Taip, asmuo gali turėti el. parašą ir taip pat pasirašyti ranka.
– Ar elektroninis parašas iš tiesų yra saugus: juk pametus ar pavogus telefoną, piktavaliai greitai gali pasinaudoti tiek elektroninio parašo, tiek ir kitais ten esančiais duomenimis. Tuo metu ranka pasirašyti už kitą žmogų tikriausiai pavyktų retam…
Mindaugas: RC išduodamas el. parašas gali būti diegiamas tik į saugias laikmenas, kurios atitinka įstatymu nustatytus saugumo lygio reikalavimus. Draudžiama el. parašo slaptažodį (sPIN) ir el. parašo laikmeną perleisti kitam asmeniui.
Dažniausiai naudojamas el. parašo technologinis sprendimas vadinamas viešojo rakto infrastruktūra (angl. Public Key Infrastructure, PKI). Šiuo atveju el. parašas yra sukuriamas pasirašomų duomenų santrauką (angl. Hash) užšifruojant asmens privačiuoju raktu. Kadangi el. parašo kūrimui naudojami pasirašomi duomenys, el. parašas kiekvienu pasirašymo atveju yra unikalus.
– Ar daugėja besinaudojančiųjų m. parašu?
Andrius: M. parašą naudojančių „Tele2“ klientų skaičius nuolatos auga, nes vis daugiau jų atranda privalumus. Jie sutaupo laiko, nereikia su savimi visuomet turėti papildomų įrenginių. Tvarkant finansus internetinės bankininkystės priemonėmis m. parašas pakeičia kodų korteles ir kodų generatorius. M. parašu jungiantis prie informacinių sistemų nereikia įsiminti daugybės slaptažodžių – daugeliu atvejų pakanka vienintelio elektroninio parašo slaptažodžio vadinamojo sPIN kodo, kurį žino tik pats asmuo.