Dėmesio! Salotas ant pjedestalo!

 Dėmesio! Salotas ant pjedestalo!

Atėjus vasarai, atšilus orui, sužaliavus pievoms daugelio namų kiemuose didžiausią darbą ima dirbti lauko kepsninės. Kita vertus, atėjusią vasarą drąsiai galime skelbti visuotiniu salotų laikotarpiu. Žaviausia tai, kad vasariškų salotų sudedamosios dalys yra visiems žinomos ir nesunkiai prieinamos, o rezultatas pasakiškas. Taigi, atidarome ne tik vasaros kepinių, bet ir salotų sezoną bei dalijamės viena kita paslaptimi.

Mėsa – dažnas virtuvės svečias

Šį kartą atvykus į šviesius ir jaukius Visuomenės sveikatos biuro priežiūros specialistės Simonos SKORUPSKIENĖS namus, pirmiausia pasitinka visai neseniai iš orkaitės ištrauktos vištienos kvapas. Pasakiškas kvapas. Tačiau salotos dar neparuoštos. Šeimininkė vis dar sukasi virtuvėje, plėšo salotų lapus ir ruošia tikrą šedevrą. Todėl ilgai nelaukdama klausiu Simonos, ar pamena, kada pradėjo šeimininkauti virtuvėje.

„Tiesą sakant, dabar tai atsimenu su siaubu, – šypsosi pašnekovė. – Daugiausia laiko virtuvėje teko praleisti, kai mano mama statėsi namą. Buvo didelė šeimyna, būrys darbininkų. Juos visus reikėjo pamaitinti mums patiems. Tuomet ir pradėjau gaminti. O kai pradėjau, taip ir nebesustojau.“

Tuoj pat klausiu Simonos, kokiais patiekalais šiandien dažniausiai palepina save ir savo šeimos narius – vyrą Ugnių ir sūnelį Joną.

„Sriuba ir salotomis. Ne veltui ir šį kartą nusprendžiau pasidalinti vienu salotų receptu (šypsosi). Šiaip niekada nesirašau jokių receptų, tiesiog stengiuosi, kad lėkštėje būtų kuo daugiau daržovių ir kažkokios mėsytės. Žinoma, geriausia būtų, jei jos nebūtų, tačiau tik ne mano šeimynoje (šypsosi). Todėl ir pačias įvairiausias salotas valgome su kiauliena, vištiena, žuvimi. Ruošdama patiekalus stengiuosi naudoti kuo daugiau žalumynų: svogūnų laiškų, krapų ir kt. Ir būtinai su grietine (juokiasi)!

– Mėgsti grietinę?

– Labai! Daug kartų bandžiau jos atsisakyti, na, bent jau į sriubą jos nedėti. Deja, negaliu (šypsosi).

– Simona, o kokias sriubas dažniausiai gamini savo šeimynai?

– Labai mėgstame sriubas su grybais, žuvimi, vištiena.

–  Vadinasi, galima teigti, jog tavo virtuvėje mėsa yra dažnas svečias?

– Tikrai taip. Stengiuosi, kad per savaitę valgytume kuo įvairesnės mėsos ir skirtingų jos dalių. Taip pat labai mėgstame lašišą ir stengiamės, kad per mėnesį kartą ar du kažkokiu pavidalu ji atsirastų ant mūsų stalo.

Mėgsta lietuvišką virtuvę

– Minėjai, jog stengiesi rinktis sveikesnius, šviežius produktus. Tačiau pavasaris, artėjanti vasara – toks metas, kai vos ne kiekvieno namo kieme kvepia šašlykais ir kitokiais mėsos kepiniais. Ar tavo šeimoje toks maistas priimtinas?

–  Mes taip pat pasikepame mėsos, kartais ir žuvies, tačiau dažniausiai atšilus orui lauko kepsniais ir kitais skanumynais ima vaišinti draugai, artimieji. Tai gana sunkus maistas, mes juos mėgstame ir valgome, tačiau stengiamės nepiktnaudžiauti. Čia taip pat kaip po žiemos švenčių – antrą, trečią dieną jau norisi kažko lengvesnio, pavyzdžiui, sriubos. Na, o kalbant apie sveiką maistą, stengiuosi pirkti aukščiausios rūšies produktus, iš kurių galiu pati kažką paruošti, o ne pagamintą pas mamą maximą (šypsosi).

Jei mano vyras renkasi sviesto mišinį, kad jam lengviau teptųsi, tai aš renkuosi tikrą sviestą, tikrą greitinę. Pripažinkime, jų ir skonis kitoks.

– Simona, ar tavo virtuvėje vyrauja tradiciniai lietuviški patiekalai?

– O, taip! Mes mėgstame ir valgome viską, tik gal tokius lietuviškus patiekalus gaminame kiek rečiau.

Tortas be pagrindinių ingredientų

– Tikriausiai kiekvienas turime atsiminimą apie pirmąjį patiekalą. Sakoma, jog pirmas blynas būna visada prisvilęs, kaip sekėsi tau?

– Yra tokia istorija, kai su vaikystės drauge, dar būdamos visai mažos, susitikome kepti zefyrų torto su citrina. Neturėjome nei zefyrų, nei citrinos, tačiau manėme, jog mums pavyks jį pagaminti ir be pagrindinių ingredientų. Vietoj citrinos naudojome citrinų arbatą. Taigi, galima suprasti, kad iš torto mums išėjo tik kažkoks tirpalas (juokiasi). Nežinau, kaip tuo metu šovė į galvą tokia mintis, tačiau šiandien labai džiaugiuosi, kad mano mama visada buvo labai liberali, nes aš su savo draugais namuose galėdavome veikti bet ką, svarbu, kad po to viską sutvarkytume.

Skaniausia pas mamą

– Užsiminei apie mamą. Sakoma, jog mamos ruoštas maistas yra pats skaniausias. Ar prisimeni kokį patiekalą iš vaikystės, apie kurį pagalvojus ir dabar seilė nutįsta?

– Čičinskai, – tuoj pat atšauna Simona.

– O savo namuose juos gamini?

– Ne, man su miltais sunkiai sekasi tvarkytis… Aš net blynų pagal receptą negalėčiau iškepti (juokiasi). Nors mėgstu ir įvairiausius koldūnus, tačiau pati niekada jų negaminu. Dažniausiai tokiais skanėstais vaišinuosi anytos namuose, o čičinskais – pas mamą. Kalbėdama apie šį skanėstą, prisiminiau tokią istoriją, kai kartu su sese apgavome savo vyrus.

– Jau dabar darosi juokinga (juokiuosi)…

– Pas mane atvažiavusi mama sumaišė tešlą, viską padarė, iškepė. O kai namo sugrįžo vyrai, su seserimi apgavome juos, kad pačios juos gaminome. Visi taip džiaugėsi, sakė, kad labai skanu (šypsosi)…

– Ar dažnai tenka pasimėgauti mamos patiekalais?

– Kai įsikūrėme naujuose namuose, visi manė, jog mes čia patys viską darysime ir gaminsime. Visi manė, kad ne mes pas mamą važiuosime valgyti, o mama pas mus. Tačiau situacija nesikeičia (juokiasi). Po darbo skubu pasiimti sūnaus iš darželio ir tada pas mamą pavalgyti. O mano vyras dažniausiai skuba pas savo mamą. Taip yra todėl, kad gaminti ir ilgiau suktis virtuvėje trukdo darbai. Dažniau šioje namų erdvėje sukuosi savaitgaliais.

Greitai ir skaniai

Daugeliui salotos su vištiena asocijuojasi su gerai visiems žinomomis „Cezario“ salotomis, tačiau Simonos gaminamas patiekalas nė iš tolo neprimena minėtųjų salotų. Žinote, kodėl? Nes jos ne tik labai skanios, bet ir sočios, neapsunkinančios skrandžio, itin greitai paruošiamos. Kai vištiena paruošta, tereikia 5–7 minučių.

Salotoms su vištiena

Jums reikės:

aisbergo salotų,

vištienos krūtinėlės,

agurkų,

saulėgrąžų,

besėklių vynuogių arba obuolių,

kietojo sūrio.

Vištienos marinatui – žolelių mišinio ir sezamų sėklų.

Gaminame: Pasimarinavusią vištieną kepame orkaitėje apie 1 val. 250 ºC temperatūroje, kol orkaitė įkaista. Tuomet temperatūrą sumažiname iki 200 º. Pakepiname saulėgrąžas. Plėšome salotų lapus ir dedame į lėkštę, įpjaustome agurkų, vištienos, vynuogių. Viską pagardiname kepintomis saulėgrąžomis ir tarkuotu sūriu. Skanaus!

 

Mėgstamiausias posakis apie maistą… Mes ne tam gyvename, kad valgytume, o valgome tam, kad gyventume. (Sokratas)

Mėgstamiausias gėrimas… Vanduo.

Skaniausios salotos… Skirtingos.

Pagrindinė taisyklė virtuvėje… Šviežias maistas.

Nė už ką neragaučiau… Vabalų.

Mano šaldytuve visada rasi… Pieno ir kiaušinių.

Trys pagrindiniai produktai į negyvenamą salą… Bulvės, pupelės ir kiaušiniai.

Mėgstamiausias prieskonis… Kmynai.

Vaikystės patiekalas… Blynai.

Negaliu atsispirti… Kavai ir bulviniams patiekalams.

Geriausiai gamina… Mama.

Apie dienas manau… Gaunamos ir išeikvojamos energijos pusiausvyra labai svarbi, todėl reikia stebėti, ką ir kiek valgome. Svarbu, kad tai neprivestų prie psichologinių problemų. Patarčiau savarankiškai neeksperimentuoti. Neatsakingai elgiantis su maistu galime stipriai pakenkti savo kūnui. Nuo būtinų medžiagų, reikalingų normaliai organizmo veiklai užtikrinti, praradimo iki valgymo sutrikimų iššaukimo.

Kai reikia pagaminti būriui žmonių, gaminu… Kepu orkaitėje. O šiaip mėgstu maitinti būrius žmonių.

Kelias į vyro širdį veda per… Skrandį, žinoma.

Net vidurnaktį atsikėlusi suvalgyčiau… Atsigerčiau vandens.

Patiekalas, be kurio neįsivaizduoju šventinio stalo… Koldūnai su džiovintais grybais.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content