Darbo rinkoje vyrauja ypatinga situacija: ar tuoj pasipils bedarbiai?

 Darbo rinkoje vyrauja ypatinga situacija: ar tuoj pasipils bedarbiai?

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Dar praėjusių metų antroje pusėje prasidėję gąsdinimai, kad artėja krizė ne tik ekonomikoje, bet ir darbo rinkoje, bent jau Lietuvai ir Kėdainių regionui, darbo rinkos ekspertų teigimu, artimiausiu metu ji negresia. Teigiama, jog darbo rinkoje šiuo metu vyrauja gana ypatinga situacija: net ir šiek tiek ūgtelėjus nedarbo lygiui ir sumažėjus darbo pasiūlymų kiekiui, šiuo metu turime vieną didžiausių užimtumų ir mažiausią nedarbo lygį. Kartu beveik visose ekonominės veiklos srityse jaučiamas didelis darbuotojų trūkumas. Taigi, užimtumas didelis, darbuotojų trūkumas – taip pat didelis. Ypač trūksta kvalifikuotų specialistų, taip pat su didesnėmis darbuotojų pritraukimo problemomis susiduria regionai, nei didieji miestai.

Vis dar trūksta kvalifikuotos darbo jėgos

Užimtumo tarnybos (UT) Kėdainių skyriaus vedėjos Irenos Petraitienės teigimu, Kėdainių rajono darbo rinkai įtakos turi sezoniškumas, įprastai šaltuoju metų laikotarpiu visoje šalyje dažniausiai fiksuojamos darbo rinkos lėtėjimo tendencijos. Darbdaviai pateikia mažiau darbo pasiūlymų, mažiau asmenų įsidarbina ar pradeda dalyvauti remiamo įdarbinimo priemonėse.

Svarbiausiu iššūkiu darbo rinkoje vis dar išlieka kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas. Ši problema aktuali apskritai visai darbo rinkai šalyje, o Kėdainių rajonas – ne išimtis.

Rita Karavaitienė pastebi, jog 2023 metų pradžia publikuojamų darbo pasiūlymų kiekiu ir ieškančiųjų darbo prasme gan aktyvi, tačiau palyginus su pernai metais tikėtina, kad šių metų sausį skelbimų bus paskelbta maždaug 20 proc. mažiau.

„Šių metų pirmąjį ketvirtį darbdaviai Kėdainių rajone įregistravo beveik 800 darbo pasiūlymų, iš jų – 55 proc. buvo skirti kvalifikuotiems darbuotojams, 13 proc. – vadovams ir specialistams.

Darbo pasiūlymų nekvalifikuotiems darbuotojams – mažėja, – duomenimis dalijasi I. Petraitienė. – Stebima, kad Kėdainių rajono gyventojai pasižymi verslumu – vidutiniškai per mėnesį veiklą pagal verslo liudijimus veiklą vykdo apie 200 Užimtumo tarnybos klientų.

Darbo rinka nuosaikesnė nei pernai tuo pačiu laikotarpiu po pandemijos. Šiemet įmonės linkusios labiau išlaikyti esamas darbų apimtis ir veiklos stabilumą, nei plėstis“.

Anot UT Kėdainių skyriaus vedėjos, ne vienerius metus Kėdainių rajone stebimas kai kurių profesijų atstovų trūkumas ir jie atsiduria prioritetinių darbuotojų sąrašuose. Tai ekskavatorių mašinistai, mechanikai, mėsos išpjaustytojai, plataus profilio statybininkai, skerdikai, traktorininkai, virėjai, šaltkalviai, sandėliavimo tarnybos tarnautojai.

„Kėdainių rajone kovą darbdaviai įregistravo 270 naujų laisvų darbo vietų. Palyginti su vasariu, darbo pasiūlymų pateikta 17 proc. daugiau. Daugiausia laisvų darbo vietų pateikė apdirbamosios gamybos, didmeninės ir mažmeninės prekybos ir statybos veiklą vykdančios įmonės“, – kalbėjo skyriaus vedėja.

„Didžiausias sezoninių darbuotojų poreikis jaučiamas žemės ūkyje – trūksta traktorininkų, turinčių SM,SZ kategorijų, taip pat statybų sektoriuje, kaip ir įprastai, ieškoma plataus profilio statybininkų, statybų inžinierių.

I. Petraitienė

Nedarbas Kėdainių rajone šiek tiek sumažėjo

Nors metų pradžioje nedarbas Kėdainių rajone buvo vienas mažiausių Kauno apskrityje, tačiau, kalbėdama apie naujausius skaičius I. Petraitienė pažymėjo, jog UT duomenimis, šių metų balandžio 1 d. Kėdainių rajone bedarbio statusu buvo registruotas 2 721 asmuo. O registruoti bedarbiai sudarė 9,6 proc. rajono darbingo amžiaus gyventojų. Tačiau tai yra 0,4 proc. punktais mažesnis registruotas nedarbas nei metų pradžioje.

Registruotas nedarbas kitose Kauno apskrities savivaldybėse: Birštono – 6,8 proc., Prienų r. – 7,8 proc., Kaišiadorių – 8,1 proc., Kauno r. – 9,4 proc., Kauno m. – 9,6 proc., Raseinių – 11,5 proc., Jonavos – 11,8 proc.

Irena Petraitienė pažymėjo, jog gerokai anksčiau darbuotojų šiemet ėmė žvalgytis apgyvendinimo ir maitinimo įmonės, kurios į darbuotojų paieškas ankstesniais metais dažniausiai įsitraukdavo gegužę./Užimtumo tarnybos nuotr.

Darbuotojų trūkumą sprendžia užsieniečių pritraukimu

Metų pradžioje skelbtas Užimtumo tarnybos darbdavių nuomonės tyrimas parodė, jog didžiausiais veiklos vystymo iššūkiais 2022 m. darbdaviai įvardijo išaugusias energijos sąnaudas, žaliavų brangimą ir darbuotojų trūkumą.

Kasmetinė darbdavių apklausa rodo, kad populiariausi darbuotojų trūkumo sprendimo būdai – darbo užmokesčio didinimas, darbo sąlygų gerinimas, darbo funkcijų perskirstymas esamiems darbuotojams, išlaidų darbuotojų pritraukimui didinimas, darbuotojų mokymas ar perkvalifikavimas.

Galimas sprendimo būdas – darbuotojų iš užsienio pritraukimas. Šiemet dalis darbdavių darbuotojų trūkumą sprendė įdarbindami nuo karo pasitraukusių ukrainiečių. Nedidelė dalis darbdavių nurodė dėl darbuotojų stygiaus turėję atsisakyti dalies užsakymų ar plėtros planų ar perkelti dalį veiklų į užsienį.

Tuo metu portalo „CVOnline“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė stebėjo, jog 2023 metų pradžioje cvonline.lt tinklalapyje naujų darbo pasiūlymų dairėsi apie 20 proc. daugiau kandidatų nei pernai tuo pačiu laikotarpiu.

„Įmonės šiek tiek atsargiau vertina ateities perspektyvas ir orientuojasi bent jau į stabilumo išlaikymą, o ieškantieji darbo aktyviau dairosi geresnio darbo galimybių. Derybinės galios palengva persisveria į darbdavių pusę“, – įžvalgomis dalijosi R. Karavaitienė.

Stebima, kad Kėdainių rajono gyventojai pasižymi verslumu – vidutiniškai per mėnesį veiklą pagal verslo liudijimus veiklą vykdo apie 200 Užimtumo tarnybos klientų.

I. Petraitienė

Prasidėjo darbuotojų paieškos sezoniniams darbams

UT duomenimis, Kėdainių rajono darbo pasiūlymai beveik nesiskiria nuo šalies tendencijų. Kėdainių rajone kovą darbdaviai įregistravo 270 naujų laisvų darbo vietų. Palyginti su vasariu, darbo pasiūlymų pateikta 17 proc. daugiau. Daugiausia laisvų darbo vietų pateikė apdirbamosios gamybos, didmeninės ir mažmeninės prekybos ir statybos veiklą vykdančios įmonės.

Anot I. Petraitienės, prioritetinių darbuotojų sąrašuose šiuo metu yra šių sričių atstovai: ekskavatorių mašinistai, mechanikai, mėsos išpjaustytojai, plataus profilio statybininkai, skerdikai, traktorininkai, virėjai, šaltkalviai, sandėliavimo tarnybos tarnautojai.

Kalbėdama apie sezoninių darbus ir jų tendencijas Kėdainių skyriaus vedėja sakė: „Didžiausias sezoninių darbuotojų poreikis jaučiamas žemės ūkyje – trūksta traktorininkų, turinčių SM,SZ kategorijų, taip pat statybų sektoriuje, kaip ir įprastai, ieškoma plataus profilio statybininkų, statybų inžinierių.

Gerokai anksčiau darbuotojų šiemet ėmė žvalgytis apgyvendinimo ir maitinimo įmonės, kurios į darbuotojų paieškas ankstesniais metais dažniausiai įsitraukdavo gegužę. Darbdaviai įdarbintų kvalifikuotus virėjus, padavėjus barmenus“.

Viešojo maitinimo sektoriuje atlyginimai nuo pernai nedidėjo

Pasidomėjus, kokia situacija yra su atlyginimais ir kokios jų tendencijos, I. Petraitienė pastebėjo, jog UT darbo skelbimuose Kėdainiuose vidutinis siūlomas bruto darbo užmokestis kovą buvo 1 189 Eur/mėn. Aukštos kvalifikacijos darbuotojų grupėje vidutinis siūlomas bruto darbo užmokestis siekė 1 386 Eur/mėn., vidutinės kvalifikacijos – 1 234 Eur/mėn. (aukščiausias darbo užmokestis siūlomas mechanikams, elektrikams ir statybininkams).

Žemos kvalifikacijos darbuotojų grupėje vidutinis siūlomas bruto darbo užmokestis – 949 Eur/mėn. Jei lygintumėme praėjusių metų duomenis, Užimtumo tarnybos duomenų sistemoje įregistruotuose darbo pasiūlymuose darbo užmokestis nedidėjo viešojo maitinimo įstaigose, jis išliko minimalus arba šiek tiek didesnis.

7 Komentarai

 • Jei ir toliau taip kaišios pagalius į ratusi Lifosai,tai pralenksim ir kitus rajonus kurie dabar žemiau .ūsų.

  • kad pirma išvarto optimistine gaida,o apsižiūrėję rimčiau pamato, kad gelda gi kiaura prie tokių bukalaurų vadovavimo.Jo kaip dės Lifosa 900 žmonių,tai kaip tada,a?

   • Į VIKONDOS įmones sukaišios.

    • Ir poto tau i burna

 • Ieškau darbo biudžetinej įstaigoje, nes kraujas sapnuojasi

 • Kaip gali dirbantysis būti nekvalifikuotu nebent išskyrus bandomąjį laikotarpį argi toks skirstymas darbuotojo nežemina

  • Atvažiuoja į kaimą Taxi paima du bedarbius nuveža į Kėdainius pas psichologą išklausyti paskaitos,dar veža bedarbius išklausyti ekonominių žinių.Turtingi mes ponai Kėdainiečiai.Taip kartą į savaitę

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video