Paauglių gimtadieniai: kokie norai ir kokie pasirinkimai?

 Paauglių gimtadieniai: kokie norai ir kokie pasirinkimai?

Algimanto Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Ties, kas turi vaikų paauglių, turbūt sutiks, jog tokio amžiaus vaikams sunku suorganizuoti įdomią gimtadienio šventę. Skirtingai nei mažiesiems, paaugliams nepasiūlysi žaidimų kambario, kuriame jie gali duotis iki nugriuvimo, užkąsti picos, keksiukų ir laimės bus iki dangaus. Paaugliams reikia ieškoti įdomesnių alternatyvų, kurios ne paslaptis ir kainuoja kartais daugiau nei tik vaikiški žaidimai.

„Rinkos aikštė“ pasidomėjo, kaip šiuolaikinis jaunimas švenčia savo gimtadienius ir kokie pasiūlymai sklando rinkoje.

Išradingumas gelbėja nuo nuobodulio

„Aš savo gimtadienius dažniausiai švenčiu namie su draugais, artimiausiais bičiuliais, – sako trylikametė paauglė Austėja Jasikėnaitė. – Patys prisigalvojame įvairių veiklų, kurios būna gana neįprastos ir labai linksmos. Kartais išvykstame į pažintines keliones aplink Lietuvą.“ 

Austėja teigia, jog girdėjusi tik apie mažesnių vaikų žaidimų kambarius, bet apie specialiai paaugliams skirtas erdves ji girdinti pirmą kartą. 

[quote author=“Austėja Jasikėnaitė“]Man asmeniškai ten patiktų tiesiog pažaisti kokius neįprastus žaidimus jaunimui, pažiūrėti filmą, galėtų vykti diskoteka ar karaoke vakaras. Tokių vietų labai trūksta. Tai turėtų sulaukti didelio susidomėjimo.[/quote]

Austėja Jasikėnaitė dažniausiai savo gimtadienius švenčia namie, tačiau paaugliams ir jaunimui skirti pramogų kambariai, jos nuomone, yra puiki idėja. / Asmeninio archyvo nuotr. „Skamba labai įdomiai. Manyčiau, jog tai puiki idėja. Tikrai būtų labai įdomu, pati tikrai norėčiau ten švęsti savo gimtadienį, – svarstė mergina. – Man asmeniškai ten patiktų tiesiog pažaisti kokius neįprastus žaidimus, skirtus jaunimui, pažiūrėti filmą, galėtų vykti diskoteka ar karaoke vakaras. Tokių vietų labai trūksta. Tai turėtų sulaukti didelio susidomėjimo.“

Kita paauglė, taip pat Austėja, teigia, jog savo gimtadienius, panašiai kaip ir pirmoji mergina, švenčianti su draugais privačioje erdvėje.

„Švęsdami gimtadienius dažniausiai susirenkame draugų namuose ir prisigalvojame veiklų: įvairiausių žaidimų, užsiėmimų arba keliaujame į kokius nors žaidimų kambarius, prekybos centrus. Pasivaikščiojam po juos, o po to pažaidžiam boulingą ar keliaujam žiūrėti pasirinkto filmo“, – gimtadienio pramogas vardijo paauglė. 

Ji taip pat pripažįsta girdėjusi apie specialius paaugliams skirtus pramogų kambarius, bet nėra juose buvusi.

„Manau, kad tai yra labai šauni idėja ten atšvęsti gimtadienį. Kambariai skirti jaunimui ir paaugliams yra reikalingi, nes galima kažką neįprasto nuveikti, galbūt per gimtadienį atrasti vienas kitą, labiau susipažinti ir nenuobodžiauti, smagiai praleisti laiką, – apie tokių kambarių reikalingumą svarstė Austėja. – Manau, kad juose turėtų būti siūlomos neįprastos veiklos, kad jei vieną kartą pabuvojai ten, norėtum vėl ir vėl sugrįžti.“

[quote author=“Austėja Aniulytė“]Švęsdami gimtadienius dažniausiai susirenkame pas draugus namuose ir prisigalvojame veiklų: įvairiausių žaidimų, užsiėmimų arba keliaujame į kokius nors žaidimų kambarius, prekybos centrus. Pasivaikščiojam po juos, o po to pažaidžiam boulingą ar keliaujam žiūrėti pasirinkto filmo.[/quote]

Austėjos Aniulytės teigimu, ji yra girdėjusi apie pramogų erdves jaunimui, tačiau kol kas dar juose nėra buvusi. / Asmeninio archyvo nuotr.Reikalingi ne visiems

Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos jaunimas taip pat turi savo nuomonę apie jau minėtus kambarius, skirtus paaugliams. Tiesa, ne visiems ji yra palanki.

Skaistė Sinkutė teigia, jog dažniausiai gimtadienius švenčia pramogų ir laisvalaikių centruose. Žiūri filmus, pramogauja ledo arenoje. Tuo metu Amrita Senkutė, Ignas Sujetovas bei Daina Poškutė savo gimimo dieną dažniausiai pamini namuose su draugais. Nors beveik visi kalbinti paaugliai apie jaunimui skirtus kambarius yra girdėję, tačiau ne visiems teko ten lankytis ar juo labiau švęsti savo gimtadienius.

„Esu girdėjusi, tačiau niekada nebandėme ten pramogauti ir švęsti“, – sako Skaistė.

„Taip, esu buvusi net keliuose kambariuose, tačiau gimtadienių ten neteko švęsti“, – pripažįsta Amrita.

O štai Ignas teigia: „Esu girdėjęs tik apie vaikų žaidimo kambarius, o paauglių ne.“

Nors ir ne visiems teko būti ar girdėti specialiai paaugliams ir jaunimui skirtose vietose, tačiau visi iki vieno sutinka, kad tokios erdvės yra reikalingos.

Skaistės nuomone, dauguma jaunimo šiais laikais nenori švęsti gimtadienių namuose. Ieško įdomesnės vietos praleisti šventes.

„Taip, manau jie reikalingi, nes tai puikus būdas lavinti tam tikrus įgūdžius, tuo pačiu metu smagiai praleisti laiką“, – Skaistei antrina Amrita.

Daina taip pat svarsto, jog tai galbūt yra reikalinga.

„Na jei ten smagu, tai kodėl gi ne?“, – retoriškai klausia Ignas.

Paklausti, kokia veikla turėtų būti siūloma tokiuose kambariuose, Skaistė mano, kad reikėtų naujų su technologijomis susijusių pramogų ar edukacinių užsiėmimų. Daug juoko keliančių užduočių, įvairių pasikalbėjimų.

[quote author=“Ignas Sujetovas“]Aš ten nešvęsčiau, nes man nelabai patinka. Tai net neturiu minčių, kaip padaryti, kad būtų įdomu ir smagu.[/quote]

„Tai galėtų būti kažkokie pabėgimo kambariai, protą lavinantys žaidimai, galbūt šokių aikštelės, su jau paruoštu maistu, gėrimais. Kažkas, kas visiems būtų įdomu, kad visi norėtų prisijungti“, – bandė įsivaizduoti Amrita. 

Tuo metu Ignas buvo kategoriškas. 

„Aš ten nešvęsčiau, nes man nelabai patinka. Tai net neturiu minčių, kaip padaryti, kad būtų įdomu ir smagu“, – nukirto vaikinas.

Vis tik visi kalbinti Krakių gimnazijos moksleiviai vieningai sutarė, kad, jei paaugliams ir jaunimui skirtų kambarių būtų daugiau, įvairesnių, jie tikrai taptų vietomis, kuriose jaunimas noriai švęstų įvairias šventes.

Martyna Pikelytė: „Manau, kad šie kambariai yra labai naudingi, nes ne visi jaunuoliai turi galimybę daryti gimtadienį savo namuose. Taip pat esu girdėjusi atvejų, kai tėvai nėra linkę įsileisti svetimų žmonių į savo namus. Tokiais atvejais šie kambariai tampa puikia alternatyva.“ / Asmeninio archyvo nuotr. Puiki alternatyva namams

Naujai išrinktai Kėdainių rajono mokinių tarybos pirmininkei Martynai Pikelytei ir jos draugams gimtadienis – ypatinga šventė. 

„Mes turime nerašytą taisyklę, kad kiekvieną gimtadienį švęsti yra privalu, nes jis būna tik kartą metuose. Visada švenčiame skirtingai: jeigu vienais metais važiuojame į kiną, tai kitais renkamės jubiliato namuose, valgome picas, juokaujame. Prieš porą metų itin madingi tapo gimtadieniai su nakvyne, todėl dažniausiai pašvenčiame su draugais, o visiems išvažiavus artimiausi pasilieka nakvoti“, – apie tradicijas pasakoja Martyna.

Ji teigia, jog apie kambarius, skirtus paaugliams ir jaunimui, yra girdėjusi, tačiau lankytis juose neteko.

„Manau, kad šie kambariai yra labai naudingi, nes ne visi jaunuoliai turi galimybę daryti gimtadienį savo namuose. Taip pat esu girdėjusi atvejų, kai tėvai nėra linkę įsileisti svetimų žmonių į savo namus. Tokiais atvejais šie kambariai tampa puikia alternatyva“, – pabrėžė mokinių tarybos pirmininkė.

Juose, Martynos nuomone, turėtų būti stalo žaidimų, kompiuterinių žaidimų konsolė „Xbox“ (idealu būtų su žaidimu „Just Dance“), projektorius filmams rodyti, sėdmaišiai, užkandžiai, linksma foninė muzika.

„Nemanau, kad tai būtų populiaru būtent gimtadienių šventimui, tačiau šias erdves matau kaip puikią progą pabūti su draugais. Aš asmeniškai jas išnaudočiau neformaliems susirinkimams su gimnazistų ar rajono mokinių tarybomis“, – mintimis dalijosi mergina.

Gimtadienis su šautuvu gamtoje

Nors tai ir ne kambarys, tačiau „Dažasvydis ir šratasvydis Ąžuoloto Partizanai Kėdainiuose“ savininkas Mantas Atkočiūnas atskleidė, jog paaugliams toks gimtadienio šventimo būdas labai priimtinas, nes gana dažnai jį pasitinka būtent taip žaisdami.

„Yra trys pagrindinės žaidėjų grupės: gimtadieniai, bernvakariai ir tiesiog norintys linksmai praleisti laiką“, – pasakojo M. Atkočiūnas.

Jis pastebėjo, kad vieno amžiaus, kuris tiktų ir patiktų šratasvydžiui ir dažasvydžiui, nėra.

„Kalbant apie paauglių gimtadienius, amžius svyruoja nuo 12 iki 18 metų, – kalbėjo savininkas. – Aišku, jei tai bernvakariai, tada jau renkasi vyresni vyrai.“

[quote author=“Mantas Atkočiūnas“]Pakankamai dažnai tie patys žmonės grįžta dar ne vieną kartą švęsti savo gimtadienių.[/quote]

Į aktyvų gimtadienio šventimą dažniausiai renkasi 10-12 vaikinų grupės. Tačiau pasišaudyti progos nepraleidžia ir merginos. 

„Pas mus gimtadienį atšvęsti galima bet kuriuo metų laiku. Aišku, žiemą tai vyksta rečiau, tačiau didžiausias sujudimas būna pavasarį, kai atšyla oras, taip pat vasarą, rudenį“, – pasakojo M. Atkočiūnas.

Daugiausiai jo vadovaujamą pramogą renkasi jaunimas iš aplinkinių vietovių bei, žinoma, Kėdainių. Tačiau kartais apsilanko ir iš didžiųjų miestų – Vilniaus ar Kauno.

„Pakankamai dažnai tie patys žmonės grįžta dar ne vieną kartą švęsti savo gimtadienių. Taip pat vieni per kitus atvyksta, pavyzdžiui, buvo vieno draugo gimtadienyje, paskui ir kitas sugalvoja čia atšvęsti“, – sakė pašnekovas.

Tiesa, apie specialius žaidimų kambarius paauglių gimtadienių šventimui jis kol kas nėra girdėjęs. O į klausimą, ar jie apskritai jau paaugusiems vaikams yra reikalingi, atsakė, jog tai priklauso nuo pačių vaikų būdo.

„Kas žmogui yra maloniausio ir įdomiausio, tą jis ir renkasi. Daug kas priklauso nuo asmenybės“, – įsitikinęs M. Atkočiūnas.

Loreta Zagubovič: „Vaikams, aišku, puikiai tinka žaidimų kambarys su animatoriais, laipynėmis ir pan. O tarkim, kokiam keturiolikmečiui ar šešiolikmečiui reikia aštresnių pojūčių.“ / Asmeninio archyvo nuotr. Filialų mažesniuose miestuose steigti neapsimoka

Pramogų centro „Labyrinthus“ projektų vadovė Loreta Zagubovič tikina, jog labai dažnai jaunuoliai, paaugliai savo gimtadienius švenčia būtent pas juos. 

„Mes turime savo patalpas, kuriose organizuojame veiksmo žaidimus su aktoriais. Jie skirti visiems nuo 9 metų iki neriboto amžiaus žmonėms. Žinoma, žaidimai priklauso nuo amžiaus grupės. Jeigu kalbant apie gimtadienius, tai dažniausiai švenčia įvairaus amžiaus žmonės“, – paaiškina projektų vadovė.

Ji atskleidžia, kad tokie žaidimai atsirado tik dėl to, kad buvo jų poreikis. 

„Ką daryti paaugliams? Vaikams, aišku, puikiai tinka žaidimų kambarys su animatoriais, laipynėmis ir pan. O tarkim, kokiam keturiolikmečiui ar šešiolikmečiui jau tie kambariai ar skyparkai nebeaktualūs, jiems reikia aštresnių pojūčių, – įsitikinusi L. Zagubovič. – Dėl to ir atsirado veiksmo žaidimų poreikis su aktoriais, kur vaikai ir paaugliai įkūnijami į tam tikrą atmosferą ir jie jaučiasi kaip tikri filmo herojai. Jie turi tikrą patirtį – ne per kompiuterį ar kitą ekraną. Aktoriai sukuria tokią atmosferą, kad jiems nėra galimybių patikėti, jog tai yra netiesa.“

Paklausta, ar neketina plėstis ir kurti panašių pramogų mažesniuose miesteliuose, projektų vadovė atsakė neigiamai.

„Manyčiau, kad Kėdainiuose nieko panašaus nėra, nes sukurti tokį žaidimą, reikia tikrai nemažų investicijų. Ir jeigu daug investuoji, tada, aišku, tikslas yra, kad tai atsipirktų, o investicijos atsiperka didesniuose miestuose, – atvirauja pašnekovė. – Maži miesteliai tiesiog atvyksta pas mus. Yra buvę moksleivių ir iš Kėdainių, taip pat iš tokio tolimo miesto kaip Klaipėda. Visai neseniai turėjome du gimtadienius iš Kauno. Manau, tai nėra didelė problema, juk atstumai ne tokie ir dideli, kad negalėtum atvažiuoti.“ 

Danguolė Janonienė: „Aš manau, kad kažkokias pramogas paaugliams ir jaunimui norintis pasiūlyti žmogus, turėtų būti iš tos pačios terpės. Nes būtent jis geriausiai jaučia ir mato, ko jiems labiausiai reikia.“Kita priežastis, dėl ko neketinama steigti filialų mažesniuose miesteliuose – nukentėtų paslaugos kokybė.

„Net nesvarstėme tokios galimybės, nes jeigu tu nori gerai ir kokybiškai pasiūlyti paslaugą, tai pats turi būti tame mieste ir visa tai kontroliuoti. Nebent sugalvotume gyventi mažame miestelyje, tada taip. Samdomas darbuotojas niekada taip gerai neatliks darbo kaip pats steigėjas, idėjos autorius“, – apibendrino L. Zagubovič.

Erdvių paaugliams trūksta

Švenčių centro „Mažasis genijus“ vienos iš savininkių Danguolės Janonienės teigimu, nuo 12 iki 13 metų paaugliams gimtadienius pas juos vis dar užsako tėvai. O nuo 13 iki 17 – jau būna išskirtiniai atvejai, kai nori švęsti būtent minėtame centre. 

„Tai dažniausiai būna jaunimas, su kuriuo mes komunikuojame ir dirbame stovyklose, – sako pašnekovė. – Iš šalies mažai kas ateina.“

Dažniausiai, anot švenčių centro bendrasavininkės, jaunimas renkasi gimtadienį su filmavimu, kai filmuojamas jų pačių gimtadienis.

„Mes turime žaidimų kambarį, kuris daugiau skirtas vaikams iki 14 metų, o dabar kaip tik įrenginėjame kitą erdvę, skirtą būtent paaugliams nuo 10 metų, – atskleidė D. Janonienė. – Ten bus organizuojamos slėpynės tamsoje. Yra šeši scenarijai, iš kurių bus galima išsirinkti labiausiai patikusį.“

D. Janonienės teigimu, paaugliams, jaunimui tokių erdvių labai trūksta. Todėl pajutę poreikį, jie ėmėsi darbo. Tiesa, ji sutinka, kad mažesniuose miesteliuose ar kaimiškuose vietovėse gyvenantis jaunimas yra nuskriaustas, tačiau bent jau artimiausiu metu plėstis ir kurti filialų neketina.

„Ten gyvenantys aktyvūs, iniciatyvūs žmonės turi „laikyti ranką ant pulso“ ir jausti, ko vietiniam jaunimui reikia. Aš manau, kad kažkokias pramogas paaugliams ir jaunimui norintis pasiūlyti žmogus turėtų būti iš tos pačios terpės. Nes būtent jis geriausiai jaučia ir mato, ko jiems labiausiai reikia“, – įsitikinusi D. Janonienė.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content