Buriama naujoji „Misija Sibiras“ komanda
Šįmet – Valstybės atkūrimo šimtmečio metais – projektas „Misija Sibiras“ į Rusijos platybes išlydės jau 17-ąją savo ekspediciją.
„Dalyvio atrankos anketoje yra daug klausimų. Kai kurie jų – apie rusų kalbos žinias, kiti – apie žygiavimo patirtį, bet tai nėra esminiai kriterijai, lemiantys dalyvių atrinkimą. Pats svarbiausias kriterijus yra žmogaus noras tapti „Misija Sibiras“ dalimi. Ne tik dviem savaitėms išvykti į Sibirą, bet Misiją tęsti mažiausiai metus, organizuojant pristatymus ir dalinantis tuo, ką teko patirti ekspedicijoje. Tad būtent užsidegimas ir vidinė motyvacija yra svarbiausi atrankoje į „Misija Sibiras“, – prieš kelias dienas, vos tik prasidėjus atrankai, „Rinkos aikštei“ sakė misijas rengiančio labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ direktorė Raminta Kėželytė. – Tiek bandomasis žygis, tiek pati ekspedicija visų pirma reikalauja noro. O turint noro tinka bet koks fizinis ar psichologinis pasiruošimas. Kai yra stipri motyvacija, tai ir ryžto būna pakankamai, o ir kojos neša ilgiau, nei atrodė, kad galėtų.“
[quote author=“Aut. past.“]Istoriją būtina saugoti, net jei ji ir skausminga: projektas „Misija Sibiras“ užgimė prieš 12 metų. Per šį laiką sutvarkyta daugiau nei 140 lietuviškų kapinių, Sibiro platybėse sutikta dešimtys lietuvių. Prie tremties istorijos išsaugojimo Lietuvoje prisidėjo tūkstančiai žmonių.[/quote]
Maršrutas dar nėra žinomas
Praėjusią vasarą šešiolikos „Misija Sibiras – 2017“ ekspedicijos dalyvių komanda vyko į Irkutsko sritį. Per dvi savaites sutvarkė 9 skirtingas kapines lietuvių amžino poilsio vietas Tulūno bei Nižneudinsko rajonuose. Jų ekspedicijos dalyviai ieškojo vietovėse, kurių dalies žemėlapiuose jau nebėra, todėl nemažai keliavo pėsčiomis – nužygiavo daugiau nei 100 kilometrų. Tuomet į dangų iškilo 9 nauji lietuviškos kryždirbystės tradicijomis puošti kryžiai.
Kur vyks šiųmetės Misijos komanda, kol kas nėra žinoma. „Ekspedicija kol kas yra planuojama, bet jos maršrutas priklauso ir nuo visuomenės palaikymo. Iš pradžių yra žiūrima, kiek yra finansų, o tuomet sprendžiama, ką daugiausia galima nuveikti su turimu biudžetu“, – pasakojo R. Kėželytė.
Istorijos žinių patikrinimo nebus
Registruotis į Misijos atranką gali įvairaus amžiaus žmonės – amžiaus cenzo organizatoriai nėra nustatę. O kaip gi yra su istorinių žinių bagažu? Ar kandidatuojantieji į Misiją turi puikiai išmanyti tremčių laikotarpio istoriją?
„Atrankos į „Misija Sibiras“ metu mes skatiname domėtis istorija. Raginame dalyvius pasikalbėti su artimaisiais, pasidomėti šeimos tremties istorija. Bandomojo žygio maršrutai veda istoriškai svarbiais taškais. Bet tai tik mūsų pasiūlymas, atrankoje dalyvių neegzaminuojame“, – šypteli labdaros ir paramos fondas „Jauniems“ direktorė.
Atsiperka su kaupu
Pagrindiniai dalykai, kurių prireikia Misijos dalyviams – patogūs žygių batai, kuprinė, tinkleliai ir purškalai nuo odų. Bendra pasiruošimui išleista suma gali siekti apie 200–300 eurų. Tačiau šie pinigai atsiperka su kaupu.
„Dalyvių išlaidos gali būti minimalios, na, tik batus būtina turėti savus ir kokybiškus. O kuprinę ar tinklelį nuo uodų galima skolintis. Maistu ir darbo įrankiais rūpinasi organizatoriai. Tad dalyvavimas ekspedicijoje dalyviui nėra brangus, – tikina R. Kėželytė. – Na, o gaunama grąža yra neįkainojama, nes ekspedicijos metu galima prisiliesti prie istorijos ir, svarbiausia, ne tik geriau ją suprasti, bet ir prisidėti prie jos išsaugojimo ateities kartoms.“
Atmintyje gyva kiekviena akimirka
Iki šiol jėgas ekspedicijoje „Misija Sibiras“ yra išbandę du kėdainiečiai – Ignas Rusilas ir Emilė Jasulevičiūtė. Mergina, pernai tapusi ekspedicijos „Misija Sibiras 2017“ dalimi, tikina vis dar gyvenanti prisiminimais apie tai, ką teko išgyventi joje.
[quote author=“E. Jasulevičiūtė“]Vis dar ryškiai prisimenu kiekvieną pakeltą kryžių. Kiekvieną sudainuotą dainą. Kiekvieną nueitą kilometrą. Apie tai pagalvojus man virpa širdis. [/quote]
Vos tik prasidėjo atranka į šiųmetę misiją, kėdainietė savo socialinio tinklo paskyroje suskubo pasidalinti mintimis. „Labai jaudinuosi“, – rašė ji. Kaži, kodėl?
„Jaudinuosi labai nuoširdžiai. Jaučiu, kad laikas bėga labai greitai ir jau prasideda nauja atranka. O aš vis dar ryškiai prisimenu kiekvieną pakeltą kryžių. Kiekvieną sudainuotą dainą. Kiekvieną nueitą kilometrą. Apie tai pagalvojus man virpa širdis. Jaudinuosi už tos, kurie tuoj gaus galimybę taip pat tapti misijos dalimi. Tai – nuostabu“, – šyptelėjo Emilė.
Misija – ekspedicija, bet ne kelionė
Paprašyta patarti, kokiems žmonėms rekomenduotų dalyvauti atrankoje į Misiją, mergina nė nemirkteli: „Nėra tokio žmogaus, kuriam nerekomenduočiau. Rekomenduoju visiems, todėl, kad reikalingi visokie žmonės ir skirtingi charakteriai. Mūsų komandą sudarė įvairūs dalyviai – pradedant abiturientais, baigiant mediku. Joje tikrai nėra vien tik istorijos mokytojai ir intelektualai. Pasikartosiu – žmonės reikalingi visokie. Juk, ko gero, niekas neįsivaizduoja šešiolikos žmonių komandos su dešimčia lyderių? Tačiau privalu labai gerai suprasti, kad „Misija Sibiras“ yra ne kelionė, o ekspedicija. Keliauti turėtų tokie žmonės, kurie labai gerai supranta Misijos idėją, yra pakankamai atsakingi ją nešti, skleisti ir būti jos dalimi.“
[quote author=“E. Jasulevičiūtė“]Reikia labai gerai suprasti, kad „Misija Sibiras“ yra ne kelionė, o ekspedicija.[/quote]
Rinkosi iš 900 (!) norinčiųjų
Pirmasis atrankos į ekspediciją etapas – anketa, o ją užpildyti norintieji laiko turi iki gegužės 7 d. Po šio etapo atrinkti dalyviai bus pakviesti į bandomąjį žygį Lietuvoje. Jo vietą dalyviai sužino tik bandomojo žygio dieną. Po šio etapo suformuojama galutinė ekspedicijos komanda, vasarą vyksianti į Sibirą.
Pernai „Misija Sibiras“ organizatorius pasiekė daugiau nei 900 atrankos anketų, o į bandomąjį žygį buvo pakviestas kas vienuoliktas pildęs atrankos anketą.
Registracijos anketą ir daugiau informacijos rasite čia: https://www.misijasibiras.lt/