Ukrainietiškus grūdus Lietuvoje pardavinėja kaip lietuviškus, nors jų kokybė griežtai nekontroliuojama

 Ukrainietiškus grūdus Lietuvoje pardavinėja kaip lietuviškus, nors jų kokybė griežtai nekontroliuojama

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Lietuvos ūkininkai tapo nesąžiningų supirkėjų įkaitais

Dar balandį pigūs ukrainietiškai grūdai užplūdo Lenkiją ir sukėlė masinius ūkininkų protestus, nes vietos ūkininkai nepajėgė išgyventi nelygiavertėje konkurencinėje kovoje. Šie grūdai pasiekia ir Lietuvą, tačiau masinių protestų kol kas nebuvo. Vis tik problema, pasak Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininko Dainiaus Sabulio, niekur nedingo ir Lietuvos ūkininkai vis dar kenčia dėl mažų grūdų supirkimo kainų bei nesąžiningų supirkėjų, kurie lietuviškus grūdus maišo su ukrainietiškais, o paskui kaltina lietuvius prasta javų kokybe.

Džiaukitės, kad parduodame jūsų grūdus

Tiesa, viešoje erdvėje sklando gandai neva patys ūkininkai, maišydami lietuviškus ir ukrainietiškus grūdus bei parduodami juos kaip lietuviškus, užsiima nesąžininga veikla ir siekia iš to pasipelnyti. Tačiau D. Sabulis, komentuodamas tokius gandus, „Rinkos aikštei“ sakė: „Už rankos nepagautas – ne vagis ir taip teigti negaliu. Kita vertus, negalėčiau sakyti, jog tai yra ūkininkų kaltė.

Pasak Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininko Dainiaus Sabulio, Lietuvos ūkininkai kenčia dėl mažų grūdų supirkimo kainų bei nesąžiningų supirkėjų.

Esu pats asmeniškai matęs tam tikruose elevatoriuose Kėdainiuose, kur priima grūdus, kaip atvažiuoja automobiliai lenkiškais numeriais ir pila kviečius į bendrą krūvą su lietuviškais grūdais. Taip pat esu girdėjęs, kad ir kituose regionuose, ne tik Kėdainių, vyksta tas pats. Esu tai nufotografavęs, bet nenoriu viešai dalintis nuotrauka, kad nekiltų didelis ažiotažas. Taigi, čia gal ne tiek yra nesąžiningi ūkininkai, kiek nesąžiningi yra supirkėjai. Jie tai žino, bet slepia, o paskui sako, kokie blogi kviečiai, jų rodmenys“.

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas sutinka, jog tokie supirkėjų veiksmai yra mažų mažiausiai neteisėti.

„Ukraina nėra Europos Sąjungos šalis ir ten nėra tokios grūdų kontrolės kaip pas mus. Ir paskui liūdna, kai susitikus su perdirbėjais, šie sako, džiaukitės, kad mes tuos jūsų grūdus parduodame, nors jie patys prisimaišo, prisidaro, bet paskui sako, kad mes, ūkininkai, dėl to kalti“, – apmaudo neslėpė pašnekovas.

Ukraina nėra Europos Sąjungos šalis ir ten nėra tokios grūdų kontrolės kaip pas mus. Ir paskui liūdna, kai susitikus su perdirbėjais, šie sako, džiaukitės, kad mes tuos jūsų grūdus parduodame, nors jie patys prisimaišo, prisidaro, bet paskui sako, kad mes, ūkininkai, dėl to kalti.

D. Sabulis

Ministerija savų negina

Pasidomėjus, ar Lietuvos ūkininkai kaip nors kovoja su tokia neteisybe, D. Sabulis pripažino, kad Lietuvos ūkininkų sąjunga kelia šitą problemą, tik kol kas jokio palaikymo ir teigiamo atsako negauna.

„Kreipėmės su šiuo klausimu į Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM), bet nežinome, kokioje stadijoje jis yra. Ministerija dažnai labiau palaiko perdirbėjus. Matyt, ten yra tam tikri interesai ir mūsų problemų labai stipriai negvildena, – ministerijos požiūrį į savo šalies ūkininkus dėstė sąjungos pirmininkas. – Norisi kaip ir padėti Ukrainai, tačiau išeina taip, kad ir patys nukenčiam. Čia sukurtos tokios schemos, kurias sudėtinga išsiaiškinti. Tarkim, atvažiuoja su kažkokiu važtaraščiu ir per kažkokį ūkį ar dar kažką parašo, kad perka iš Ukrainos, pavyzdžiui, kokius šiaudus, o atvažiuos grūdai. Juos išpils, sumaišys, nuveš į savo bendrą elevatorių, parašys kaip lietuviški, o ten bus ukrainietiški grūdai…“

Kaip anksčiau yra sakęs Lietuvos grūdų augintojų asociacijos prezidentas Aušrys Macijauskas, Lietuvos ūkininkams didesnį nerimą kelia ne žemesnė ukrainietiškų grūdų kaina, o tai, kad jie užteršti ES draudžiamais chemikalais. Dalis Lietuvą pasiekiančių ir čia liekančių grūdų netgi yra genetiškai modifikuoti. O tokių grūdų importas ES yra draudžiamas.

Esu pats asmeniškai matęs tam tikruose elevatoriuose Kėdainiuose, kur priima grūdus, kaip atvažiuoja automobiliai lenkiškais numeriais ir pila kviečius į bendrą krūvą su lietuviškais grūdais.

D. Sabulis

Ministerija reikiamos informacijos nepateikė

Kreipusis į ŽŪM komentaro dėl susiklosčiusios situacijos ir uždavus konkrečius klausimus apie aukščiau aprašytus perdirbėjų veiksmus bei tai, kokioje stadijoje dabar yra ūkininkų išsiųstas paklausimas, ši pateikė bendro pobūdžio atsakymą, mažai susijusį su aprašyta situacija: „Rugpjūčio mėnesį Žemės ūkio ministerijoje įvyko susitikimas su Lietuvos grūdų augintojų asociacijos, Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos, CropLife Lietuva, Lietuvos geležinkelių, Valstybinės augalininkystės tarnybos, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro atstovais.

Buvo aptariami klausimai dėl ukrainietiškų grūdų importo. Susitikimo metu pabrėžta, kad ukrainietiškus grūdus vežti iki Lietuvos per brangu ir finansiškai neapsimoka. Taip pat buvo akcentuota, kad ne maistui skirtų grūdų kontrolę dėl genetiškai modifikuotų organizmų atlieka Valstybinė augalininkystės tarnyba, o maistui skirtų grūdų kontrolę dėl genetiškai modifikuotų organizmų ir pesticidų likučių atlieka Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Pažeidimų nebuvo nustatyta“.

Grūdų eksportas – tai pinigai

Taip, akivaizdu, jog vežti į Lietuvą ukrainietiškus grūdus iš tiesų finansiškai neapsimoka, tačiau šiuo atveju buvo kalbama apie vilkiką lenkiškais numeriais. Tad darytina prielaida, kad patys lenkai veža ukrainietiškus grūdus į Lietuvą ir čia juos priduoda, o ministerija prieš šias problemas užsimerkia apsimesdama, kad viskas yra kontroliuojama ir nieko blogo nevyksta. Kaip D. Sabulis sakė, tikriausiai kažkam tai yra naudinga.

Kaip teigė rugpjūtį Lietuvoje besilankiusi ir su žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku susitikusi Ukrainos ūkininkų delegacija, grūdų eksportas – tai pinigai, o pinigai labai reikalingi Ukrainai, kariaujančiai sekinantį karą su agresore Rusija. Tik apmaudu, kad tie pinigai uždirbami Lietuvos ūkininkų sąskaita ir apgaudinėjant Lietuvos gyventojus. O dar daugiau klausimų kelia tai, ar iš tiesų tie „labai reikalingi pinigai“ pasiekia deklaruojamą tikslą. Tad galbūt tik laiko klausimas, kada Lietuvos ūkininkai paseks kolegų lenkų pavyzdžiu ir pradės protestus.

Valstybinės maisto ir veterinarijos duomenimis, šiais metais į Lietuvą iš trečiųjų šalių buvo įvežta daugiau kaip 450 tūkst. t grūdų ir jų produktų, skirtų pašarams bei maistui, iš jų daugiau kaip 110 tūkst. t įvežta iš Ukrainos. VMVT dar kartą pakartojo, kad neatitikimų reikalavimams iš Ukrainos importuotoje produkcijoje neaptikta.

32 Komentarai

 • greit ir mūsų ūkininkams reiks bėgt skandintis Lieponos upely…Ir atsitik man,kad pastarąją savaitę kaip sykis teko peržiūrėt du slavų kilmės filmus.Tai rusų,,Gyveno kartą viena boba“ ir lenkų ,,Volynė“,kur pastarasis buvo sukėlęs didžiulį šaršalą ir protestus pas dar vienus slavus-kaimynus ukrainiečius.Abiejuose fimuose vien mordobojus,gėrimai ir vieni kitų plėšimai bei skerdynės.Ypač sukrėtė ,,Volynė“,kur atskleistas istorinis faktas -lenkų genocidas banderovcų rankomis.Neminiu žodžio ukrainiečiai specialiai,o pažymiu ,,banderovcai“,nes ten be šūkių už Stepaną Banderą ir dabar apyvartoje naudojamų ,,slavų ir herojų“šiame istoriniame filme buvo atskleista tuometinė žiauri tiesa dėl ko dabar labai draskėsi šiandie panašų genocidą patiriantys šių tragiškų įvykių anūkai.Žydai nepamiršta savo tautos genocido ir lenkai to neišbrauks iš savo atminties.Kaip ir mes Sibiro ir pokario naktinių kai kurių elementų ,,žygių“.Šiandie lenkai yra tie patys didžiausi ukrainiečių palaikytojai ir globėjai,priėmę į šalį milijoną pabėgėlių.O pastarųjų vadams to dar maža.Jie ne tik grūdus turi supirkti, bet ir kritiką,skelbiamą vašingtonuose,turi priimt kaip dovaną .Na ,o mes matomai išvis turėtume patylėti supirkdami modifikuotus produktus,nes kitaip būsime įvardinti nedraugiškais.

  • Turi, Nilka, laiko visokiomis nesąmonėms, kai iš politikos išmetė. Ir filmų pažiūrėt, ir komentarų parašinėt …

   • Bet iki ko dasigyvent? Pila ir pila komentarus tiek anoniminius tiek viesus. Nu balta babyte visai nukvako…

   • Kadangi mes neraudonuodami perspausdiname RA medžiagą ir sekame joje komentarus rašančius aktyvesnius piliečius, tai iš teksto ištraukdami ryškesnius ar galimai intriguojančius išsireiškimus tuo pabrėžiant ,na mūsų manymu antivalstybinį komentaro turinį,informaciją tuk tuk tarybine maniera teikiame policijai ir VSD ,kuo ,nesigėdindami savo sienlaikraštyje atvirai dar ir pasigiriame.Jūsų žiniai,ne vadinamos Nilkos šis komenaras ukrainiečių tema,bet jei jūs gražai paprašysite,tai mes šį antivalstybinį pamatų griovėją ir jo batų numerį iškart įvardinsime.Mus rasite Radvilų 11,prie reformatų bažnyčios.

  • bet prisipažinsiu,kad prisimenu tuos armijos reikalus,trintį ir ukrainiečių vertinimus,o šiandie va negaliu ramiai skaityt apie didėjantį invalidų skaičių šioje rusų skriaudžiamoje žemėje,širdis gniūžta žiūrint į tas baisias fotografijas.Jei jau negalim padėti jiems,tai bent mažumą būkim atlaidesni kryžių nešančiai tautai.Ne visi kraštai praeityje turėjo tokius humanistus kaip Kudirka ar Basanavičius,ne visur prezidentavo tokie kaip Havelas …

 • Rusu kontrazvalgybininkai buve kgbistai, o kas kgbistus islaptino????!

  • Pabaigs Lt išnuodyti cocholai

  • 12 metu teko su jais gyventi pamaciau kas per zmones nieko nepadarysi xaxolas yra xaxolas kis tik saves ziuri

   • Spekuliantai dėjo.

 • taip grūdovezius ukrainietiskais nr. sutikau važiuojančius iš Klaipedos

  • O tau Klaipėda ir uostas nieko bendra nesako?

 • Tai rodo kad musu ukininkai bekiausiai

  • Su medumi irgi tas pats…

   • pas juos išeina iš garinamų arbūzų sulčių.

 • Tai netik ūkininkai turi problemu dėl ukrainiečių. Didžiuosiuose miestuose atleidinėje žmones iš darbo arba nesamdo lietuvių brigadu, nes ukrainiečiai pigiau dirba. O tadžikai iš vis lietuvių verslininkam patys geriausi darbuotojai pasidarė. Jie gali gyventi statomam name, valgyti gamintis ant laužo sukurto iš statybinių atliekų.

  • Ravšanams maksvoje gyvent darbovietėje vagonėlius rusai stato,o čia jiewrosąjūze,statyvietėje gyvens…Na dėl laužų tai nesiginčysiu.Ir dėl avelių reikalui taip pat.Uženka tų durnų pasileidėlų ir pas mus.

 • dribtelėjo,kad ir patiems jiems apart Ukrainos, reikia pagalvot apie savo šalies gynybą.Reakciją matote ir girdite-tai nepanašu į šnypštančios vitaminų tabletės burbuliavimą…

 • Bekiaušiai

 • Ukrainietiski grūdai auga be trąšų ir be herbicidų.

  • gal norėjai pasakyt kad augs kelis metus?

 • Tas kalbintas ūkininkas visiškas bukis.
  1 Grūdai tikrinami per kelionę 600 KM minimum 3 kartus.
  2 kainą nustato ne supirkėjai o Europos biržos Matif ar Euronekst. Ukrainos grūdai ten lašas jūroje. Tai visos Europos ir netik grūdų pasiūlos ir paklausos rodiklis.
  3 Ukrainietiški grūdai vežami reeksportui ir tiesiai į uostus kaip ir 80 proc Lietuviškų.
  4 Dekokit konkurencijos tarnybai kad leido Kauno grūdus parduot, tai dabar supirkime praktiškai nėra konkurencijos.

  • Gal nebesapnuok viešai, išmokęs žodį matif ar birža jautėsi mokslų daktaras ir politologas? Nes iš komentaro daug informacinio triukšmo prisirinkęs, pažiūrėk kas vyksta Lt. Išplovė smegenis Lt propoganda, mes jau kaip š.korėjoj gyvenam, kiekvienas valdžios sprendimas kaip apsunkinti, ką uždraust, pakelti baudas savo gyventojams. Jei nematei ką darė su Kinija, Austrija, baltarusija ir t.t Belgai už jūrinį konteinerį atplukdymą iš Kinijos moka 1.5k, o mes 7k €. Mes gi turtuoliai, net turim vieninteliai taivano atstovybę, bet jie atidaro 2mlrd gamyklą Vokietijoj. Baltarusam sankcija dėl trasų, JAV nuperka po 300€/t, vagonai iki klaipėdos į didmaišius made in usa ir perkame po 900€. Astravo el ir neperkam, ateina per latvius, tampa latviška mokam 3 kartus brangiau. Visi aplink iš mūsų teisingumo gerai gyvena ir juokiasi.
   Tiesa nuo ketvirtadienio kovidas, nueik pasiskiepyti, gal tokiu nesąmonių neberašysi

 • Padesim ukrainieciams, o jie musiskius sunaikins. Atsibuskim pagaliau

 • Visų pirma reikėtų įsivažiuoti į situaciją. Ne ministerija nustatinėja kainas ir kokybę. Antras dalykas – joks supirkėjas nemaišys grūdų, jei iš jo gamintojas tokios kokybės nepirks arba gamintojas neparduos, jei pirkėjas tokios kokybės batono nepirks. Man susidaro įspūdis, kad patys ir sadistai, ir mazochistai, nes rėkia, kad skauda, bet pliekia save botagu. Tik tada klausimas, o tai ministerija čia prie ko? Jei ji žemę dalina ir liepia tik grūdus auginti, tada ir aš eisiu mitinguoti, nes jokios žemės kavalko negavau!

 • Tir ūkininkai samdo trečių šalių darbininkus , perkų jų atvežtas prekes ir t.t. o paskui noti kad kiti pirktų tik lietuviškus grūdus

 • Kur dėti lietuviškus grūdus. O kainos kyla.

 • Mažam ūkininkui iš viso bankrotas šiemet

  • Jiems visuomet bankrotas. Išmoką gavo – bankrotas. Karvę augina – bankrotas. Bulves augina – bankrotas. Kviečius augina – bankrotas. Avis augina – bankrotas. Tai iš ko tuos traktorius perka ir kaip dar badu nemiršta tiek metų?

 • Jiems visuomet bankrotas. Išmoką gavo – bankrotas. Karvę augina – bankrotas. Bulves augina – bankrotas. Kviečius augina – bankrotas. Avis augina – bankrotas. Tai iš ko tuos traktorius perka ir kaip dar badu nemiršta tiek metų?

  • Baliavojant užtraukiau dainą apie žadėtą drg landsbergio rojų.Tai jis,brač,kad įsižeidė už mūsų tuomet dar nekarūnuotą valdovą… Ausų nuo dvihektario ūkininko žemaičio vos negavau.Po trijų metų atsiprašė susitikęs,nes ubagais išėjo kaip ir to Cvirkos aprašytas savanoris Tarutis.Dar ir dabar važiuojnat per Lietuvą matau tokių,,žemvaldžių“būdeles laukuose.Ne visiems ta žemė atnešė turtų ,ne visi ją skraidint galėjo ir tik vieną pakol kas žinome didžiulį sklypą Vilniuje už vieną jaurą įsigyt įstengusį.

   • Oi, tikrai daugiau yra po eurą ir 99 metams išnuomota. Nuostabūs laikai.

 • Indijoje karvės negalima įžeisti

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video