Pritarė naujai tvarkai: pokyčiai bedarbiams – jau nuo liepos

 Pritarė naujai tvarkai: pokyčiai bedarbiams – jau nuo liepos

BNS (Arno Strumilos) nuotr.

BNS, rinkosaikste.lt

Ketvirtadienį Seimas pritarė užimtumo sistemos pertvarkai, kurioje numatyta kitokia tvarka, kaip darbo neturintiems žmonėms nuo šių metų liepos bus suteikiamas bedarbio statusas. Darbas jo ieškantiems žmonėms bus pasiūlomas iš karto – tai leis Užimtumo tarnybai darbdaviams siųsti tik motyvuotus darbo ieškančius žmones.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė teigė, kad pakeitimais norima kuo daugiau žmonių grąžinti į darbo rinką. Be to, jie leis daliai ir dirbančių darbuotojų lengviau persikvalifikuoti ar kelti kvalifikaciją. 

„Neturime nurašyti nė vieno žmogaus“, – žurnalistams Seime teigė ministrė. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teigimu, dabar dalis Užimtumo tarnybos klientų vengia dirbti, nes turi skolų, priklausomybių, rūpinasi vaikais ar tėvais, neturi kaip atvykti į darbo vietą ar dirba nelegaliai, kiti neturi motyvacijos ar  socialinių įgūdžių. Planuojama tokių žmonų nebesiųsti pas darbdavius, bet priskirti darbo rinkai besirengiantiems asmenims.

Atskyrus pasirengusius ir besirengiančius dirbti asmenis, pastariesiems kartu su savivaldos institucijomis bus teikiama pagalba, kuri padės sugrįžti į darbo rinką.

Pataisos numato, kad darbo rinkai besirengiantys žmonės toliau bus valstybės draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu ir gydomi. Draudimo neteks bedarbio statusą praradę gyventojai, tarp jų ir dirbantieji nelegaliai.

Bedarbio statusas bus suteikiamas tiems, kurie yra pasirengę įsidarbinti ar dirbti savarankiškai. 

Pirmus devynis mėnesius, kol bedarbis turi teisę gauti nedarbo išmoką, jam bus siūlomas jo kvalifikaciją, kompetenciją atitinkantis darbas. Siūlomas darbo užmokestis pirmus tris mėnesius turėtų siekti bent 80 proc. buvusio atlyginimo, o ketvirtą-devintą mėnesiais – 60 proc.

Darbo užmokestis taip pat negalėtų būti mažesnis už bedarbio tuo metu gaunamą nedarbo išmoką. Nuo dešimto mėnesio tinkamas darbas būtų toks, kuris nebūtinai atitinka žmogaus kvalifikaciją, kompetenciją, darbo patirtį, bet atitinka sveikatos būklę ir kelionės iki darbo vietos ir atgal trukmę bei išlaidas. 

Bedarbio statuso žmogus netektų, jeigu be svarbių priežasčių du kartus per 12 mėnesių atsisakytų siūlomo tinkamo darbo. Užimtumo tarnyba šį statusą iš karto panaikintų ir tuo atveju, jeigu gautų informacijos apie bedarbio nelegalias pajamas ir nelegalų darbą. 

Siekiant, kad kuo daugiau ilgalaikių bedarbių rastų darbą, jiems bus kompensuojamos kelionės išlaidos ne tik vykstant į darbą, bet ir į darbo pokalbį ar konsultaciją Užimtumo tarnyboje.

Seimas, be kita ko, įteisino dvi išmokas: iš užsienio pritrauktiems darbuotojams (4,1 MMA, arba beveik 3 tūkst. eurų) bei darbdaviams (7,2 MMA, arba 5256 eurus). Dabar MMA siekia 730 eurų. Tokių išmokų galės tikėtis tik aukštos kvalifikacijos darbuotojai, Lietuvoje nedirbę daugiau nei penkerius metus.  

Premjerė: nauja sistema padės norintiems įsidarbinti žmonėms

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad pagrindinis pertvarkos tikslas – skirti Užimtumo tarnybos išteklius žmonėms, kurie yra motyvuoti ir ieško darbo.

„Pagrindinė pakeitimo mintis yra skirti Užimtumo tarnybos ribotus išteklius tam, kad žmonės, kurie motyvuoti ir ieško darbo, jiems būtų suteikta maksimali pagalba, nes jos tikrai dažnai reikia, bet kai tenka resursus blaškyti ten, kur rezultato sunkiai pasieksime, būtų gerai to ir nedaryti, – sakė I. Šimonytė. – Žmonių, kurie dirba šešėlyje, galbūt sumažės tik per ilgesnį laiką, tačiau pagrindinis tikslas – padėti tiems, kurie nori įsidarbinti“.

Premjerės teigimu, dabar dažnai Užimtumo tarnyboje registruojasi žmonės, kurie darbo neieško, o tai daro dėl sveikatos draudimo.

„Dažnai būna žmonės, kurie dirba šešėlyje, nemoka mokesčių, bet nori turėti sveikatos draudimą ir dėl to registruojasi tarnyboje. Tada tarnybos specialistai visiškai beprasmiškai žmonėms siūlo darbą, o jie jo atsisako arba nuvykę pas darbdavį prašo, kad jis parašytų, jog žmogus netinkamas darbui. Tai yra resursų švaistymas“, – sakė premjerė.

2 Komentarai

  • Tegu atlyginimus kelia ir bus tu dirbančiu viskas paprasta aš esu invalidas žmogus man 21 metai ir kiek esu tirejes iš užimtumo tarnibos pasiulimu visi buvo nevike nes nuejes i viena darba ant poperiaus rašo 800 o i rankas gaudavau tik 200 sako pinigu nera po pirmo menesio išejau iš darbo nes nera tikslo laukti kol gausi ar negausi savo uždirbtus pinigus

  • Kaip dirbti jeigu darbdavys taiko mobinga?

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video