Nuteistųjų darbų galima įsigyti naujoje el. parduotuvėje

 Nuteistųjų darbų galima įsigyti naujoje el. parduotuvėje

Pasak Kalėjimų departamento specialistės Irminos Frolovos-Milašienės, tarp nuteistųjų – nemažai gabių žmonių, kurių sugebėjimams atskleisti kartais reikia tinkamų sąlygų. Tai, ką matote ir dar pamatysite nuteistųjų darbų elektroninėje parduotuvėje, yra ne tik tiesiog dirbiniai, kartais – tai žmonių istorijos, jų išgyvenimai, sudėti į rankų darbo dirbinius./Kalėjimų departamento nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Gruodžio pradžioje dienos šviesą išvydo ne vienerius metus puoselėta idėja sukurti elektroninę nuteistųjų autorinių darbų parduotuvę. Nuteistieji turės galimybę parduoti laisvu nuo pagrindinių veiklų metu savo rankomis pagamintus dirbinius elektroninėje parduotuvėje adresu www.pagamintakalejime.lt. Elektroninė parduotuvė startavo su pirmuoju 100 nuteistųjų rankų darbo pavyzdžių. Tikimasi, kad projektas įsibėgės ir parduodamų prekių sąrašas nuolatos bus pildomas.

Svetainę kūrė patys nuteistieji

Remiantis geraisiais Skandinavijos šalių ir Estijos pavyzdžiais, kur panašios parduotuvės veikia ne vienerius metus, prie elektroninės parduotuvės sukūrimo taip pat prisidėjo nuteistieji. Šį rudenį Kalėjimų departamentas pasirašė 2 metų jungtinės veiklos sutartį su dviejų bausmę atliekančių nuteistųjų Pauliaus ir Gedimino įkurta organizacija VšĮ „Realizuok save“, kur buvo apsibrėžtas bendradarbiavimas ir atsakomybės šiame projekte.

Pasak svetainės kūrėjų, projektas nėra tik materialių gaminių gamyba ir realizacija. Tai yra ir svarbus socialinis projektas, padėsiantis keisti visuomenės požiūrį į bausmę atliekančius žmones. Šio projekto svarba ir vertė įvairiapusė – tiek nuteistiesiems, tiek visuomenei, tiek pačiai pataisos įstaigai.

„Patys būdami nuteistieji ir žinodami situaciją iš vidaus, matėme aiškią viziją, kaip turi atrodyti šis projektas. Tai – kur kas daugiau nei tik elektroninė parduotuvė. Po daugiau nei 1000 valandų sunkaus darbo drauge su Kalėjimų departamento, Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos ir VšĮ „Prirašytos rankos“ pagalba, turime rezultatą, kurį gali pamatyti ir kiti“, – pasakoja vienas svetainę sukūrusių nuteistųjų.

Nuteistieji, dalyvaudami projekte, taip pat galės ugdyti verslumo ir finansinio raštingumo įgūdžius, jie turės registruotis Valstybinėje mokesčių sistemoje, mokėti mokesčius, galbūt pirmą kartą gyvenime legaliai dirbti.

Plačiau apie naująją elektroninę parduotuvę Lietuvoje kalbėjomės su Kalėjimų departamento specialiste, laikinai atliekančia vedėjo funkcijas, Irmina Frolova-Milašiene.

– Irmina, peržvelgus svetainę ir joje esančias prekes, atvirai pasakius, ne tik mane, bet ir interneto komentatorius nustebino dirbinių kainos – jos gana aukštos. Kas nustato darbų kainas?

„Nuteistųjų noras gaminti ir savo gaminius parduoti yra. Bet kol kas įsitraukimas labai priklauso nuo pataisos namų darbuotojų pagalbos – kur ji yra, iš ten ir nuteistieji labiau dalyvauja elektroninės parduotuvės projekte. Tiesa, daugumai įsitraukusiųjų yra svarbiau, kad jiems ši veikla būtų užskaitoma kaip darbinė veikla, negu finansinės naudos siekimas.

I. Frolova-Milašienė

– Kainas savo parduodamiems dirbiniams nustato patys nuteistieji. Jie skaičiuoja sąnaudas – kiek laiko reikia dirbiniui padaryti, juk dažniausiai tai daug kruopštumo ir gebėjimų reikalaujantys dirbiniai, gaminami ne vieną dieną. Tų nuteistųjų, kurie neturi užregistravę individualios veiklos, dirbiniams kainas nustatė svetainės administratoriai. Pasak jų, kol kas tai bandomasis laikotarpis šiam projektui, kainos koreguosis pagal paklausą. Dirbiniams, kurie nesulauks didesnio susidomėjimo artimiausiu metu, ketinama taikyti nuolaidas, kainos bus mažinamos, kol prekės bus nupirktos.

– Ar visi už dirbinius gauti pinigai keliauja darbų autoriams?

– Nuo kiekvienos svetainėje pagamintakalejime.lt parduotos prekės 15 procentų sumokama svetainę administruojančiai VšĮ „Realizuok save“, taip pat – 10 procentų nuteistųjų paramos fondui, o likusią sumą gauna nuteistasis, bet jis turi susimokėti visus priklausančius mokesčius pagal individualios veiklos pažymą. Tuo atveju, kai nuteistasis neturi individualios veiklos pažymos – pinigai už jo pristatytą prekę keliauja į nuteistųjų paramos fondą. Iš šių lėšų planuojama įgyti įrankių ir priemonių, reikalingų prekėms gaminti.

– Gal jau pastebėjote, kokie gaminiai yra populiariausi, perkamiausi?

– Kol kas per pirmąsias dienas parduota apie penktadalis svetainėje pristatytų nuteistųjų dirbinių, perkamiausi – įvairios dekoracijos. Kol kas jaučiamas smalsuolių antplūdis – svetainę peržiūrėjo 20 tūkstančių unikalių lankytojų. Manoma, kad pirmiausia ja susidomėjo pačių nuteistųjų artimieji, kurie galbūt nėra potencialūs pirkėjai. Tikimasi, kad pirkėjų padaugės su laiku, kai ir prekių pasiūla, ir įvairovė bus gausesnė.

– Ar patys nuteistieji noriai įsitraukia į veiklą?

– Nuteistųjų noras gaminti ir savo gaminius parduoti yra. Bet kol kas įsitraukimas labai priklauso nuo pataisos namų darbuotojų pagalbos – kur ji yra, iš ten ir nuteistieji labiau dalyvauja elektroninės parduotuvės projekte. Tiesa, daugumai įsitraukusiųjų yra svarbiau, kad jiems ši veikla būtų užskaitoma kaip darbinė veikla, negu finansinės naudos siekimas.

– Iš kur nuteistieji gauna medžiagas, reikiamus įrankius savo gaminiams? Ar jiems reikia už jas susimokėti?

– Nuteistieji laisvės atėmimo vietose ir anksčiau užsiimdavo menine, kūrybine veikla, jiems sudaromos sąlygos, daugelyje įstaigų yra stalių dirbtuvės. Turintys gebėjimų ir noro gamina įvairius dirbinius ir įstaigai nemoka už įrankių ar priemonių naudojimą.

„Kol kas elektroninės parduotuvės projekte buvo pristatyti tik bausmę Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje atliekančių nuteistųjų darbai. Juos pateikė per 30 žmonių. Dabar siekiama įtraukti ir kitų pataisos įstaigų nuteistuosius, tarp kurių – daug darbščių, meninių gebėjimų turinčių žmonių. Todėl manoma, kad jų darbai praplės ir paįvairins pagamintakalejime.lt pasiūlymus.

I. Frolova-Milašienė

– Kiek nuteistųjų šiuo metu yra įsitraukę į veiklą? Gal pastebima kokia nors tendencija, kuriame kalėjime nuteistieji įsitraukia labiau, kuriame mažiau?

– Kol kas elektroninės parduotuvės projekte buvo pristatyti tik bausmę Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje atliekančių nuteistųjų darbai. Juos pateikė per 30 žmonių. Dabar siekiama įtraukti ir kitų pataisos įstaigų nuteistuosius, tarp kurių – daug darbščių, meninių gebėjimų turinčių žmonių. Todėl manoma, kad jų darbai praplės ir paįvairins pagamintakalejime.lt pasiūlymus.

– Ar šioje iniciatyvoje gali dalyvauti ir Panevėžio moterų kalėjimo nuteistosios? Jei ne, kodėl ir ar ateityje planuojama joms pasiūlyti tokios veiklos?

Kalėjimų departamento nuotr.

– Panevėžio pataisos namų, kaip ir kitų įkalinimo įstaigų nuteistųjų, darbai yra laukiami. Nuteistų moterų iniciatyvos rodo, kad jos gali ir prigamina daugybę įvairiausių rankdarbių, noriai juos dovanoja ir aukoja labdarai. Tikimasi, kad dalį darbų nuteistosios norės ir galės parduoti elektroninėje parduotuvėje.

– Kaip nuteistieji sugeba sukurti tokių šedevrų – ar jiems yra kokie nors kursai, pamokos, ar kai kurie iš jų tiesiog patys iš savęs yra meniškos prigimties?

– Tarp nuteistųjų – nemažai gabių žmonių, kurių sugebėjimams atskleisti kartais reikia tinkamų sąlygų. Tai, ką matote ir dar pamatysite nuteistųjų darbų elektroninėje parduotuvėje, yra ne tik tiesiog dirbiniai, kartais – tai žmonių istorijos, jų išgyvenimai, sudėti į rankų darbo dirbinius.

Deja, ne visi nuteistieji gali registruotis ir dirbti pagal individualios veiklos pažymas. Pavyzdžiui, jeigu nuteistasis yra skolingas „Sodrai“, jis negali registruoti individualios veiklos.

– Ar yra galimybė užsisakyti kokį nors gaminį, pvz., paveikslą, papuošalą, dekoraciją?

– Taip, per nuteistųjų dirbinių svetainės kontaktus galima kreiptis pateikti užsakymus konkretiems nuteistųjų darbams. Tai gali daryti ir fiziniai asmenys, ir juridiniai. Vėliau planuojama, kad svetainėje pažymėjus konkrečią prekę bus galima matyti visas jos autoriaus gaminamas prekes.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video