Nereiklioji medetka – ir sveikatai, ir lėkštei

 Nereiklioji medetka – ir sveikatai, ir lėkštei

Vaistinė medetka ryškius žiedus krauna daugelio darželiuose ar soduose. Nors šiuo augalu galima gardinti ir maistą, vis tik dažniau juo gydomasi. O padeda vaistinė medetka išvyti bemaž 100 ligų.

Auginti lengva, padeda daug

Vaistininkas ir žolininkas Marius Lasinskas pastebi, kad vaistinė medetka nuo senų senovės labai vertinama ne tik dėl prieskoninių ar vaistinių savybių, tačiau ir už nereiklumą bei grožį.

„Ši vaistažolė turi daugelį ligų sukėlėjų stipriai veikiančių baktericidinių savybių. Ypač gerai medetka kovoja su stafilokokais ir streptokokais“, – išskiria žolininkas.

Lasinskas medetkų preparatus pataria naudoti nudegimams, sunkiai gyjančioms žaizdoms gydyti, gerklei skalauti sergant angina ir burnai skalauti sergant stomatitu. Vaistingąjį augalą tinka gerti nuo širdies, kepenų, tulžies latakų negalavimų, skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opaligės, gastrito, hipertonijos ir menopauzės metu.

„Liaudies medicinoje vaistinė medetka dar naudojama nuo blužnies ligų, skrandžio spazmų, šlapimo pūslės akmenligės, kosulio, širdies neurozės, nemigos, rachito, skrofuliozės. Išoriškai – gydo išangės erozijas, plyšius“, – žolelės galias vardija M. Lasinskas.

Prie arbatos – medaus

Žolininkas pataria gydytis vaistinės medetkos arbata. „Įprastai imame 1–2 arbatinius šaukštelius arba tiesiog žiupsnelį šviežių (geriausiai) ar džiovintų medetkų žiedų. Juos užpilame karštu vandeniu. Vandenį kaitinkite, kol pradės kilti burbuliukai, – pamoko M. Lasinskas. – Uždengę palaikykite 20–30 min. Mažais gurkšneliais gerkite kelis kartus per dieną pusvalandį prieš valgį arba valandą po valgio.“

Žolininkas primena, kad septynias dienas pasigydžius medetkų arbata, reikėtų daryti trijų dienų pertrauką. Paskui galite vėl kartoti.

Lasinskas medetkų arbatą ragina paskaninti medumi. Bus ir sveikiau, ir gardžiau. „Medus padeda dar geriau įsisavinti vaistažolių gerąsias savybes“, – mediciniškai paaiškina žolininkas.

Medetkas pašnekovas siūlo dėti ir į patiekalus: sriubas, košes, salotas. „Ši vaistažolė sūrius aromatizuoja ir nudažo. Taip pat iš medetkų pavyksta puikus distiliuotas eterinis augalų vanduo – hidrolatas, bei aliejus“, – atskleidžia M. Lasinskas.

 

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video