„Lifosiečiai“ jau susiduria su problemomis dėl paskolų ar pirkdami išsimokėtinai
Ilgiau nei metus su sankcijomis gyvenanti AB „Lifosa“ ir jos darbuotojai jau susiduria su problemomis imdami paskolas ar norėdami pirkti prekes išsimokėtinai. Ypač neramu tiems, kurių net po kelis šeimos narius dirba šioje gamykloje. Dar didesnis nerimas vargina turinčius nemažas būsto paskolas. Situaciją dar labiau apsunkina ir neseniai respublikinėje žiniasklaidoje pasirodę gandai apie galimą įmonės bankrotą, tačiau įmonės vadovai tokias prielaidas neigia. Kaip „Rinkos aikštei“ komentavo „Lifosos“ viešųjų ryšių specialistė Indrė Mažeikienė, pastaruoju laikotarpiu įmonė iš tiesų patyrė nuostolių, tačiau tai nereiškia, jog jai gresia bankrotas, o įmonės finansinė situacija, pasak jos, šiuo metu yra labai gera.
Darbuotojai – situacijos įkaitai
„Šių metų pirmą ketvirtį bendrovė patyrė nuostolį. Planuojama, kad ir ketvirto mėnesio rezultatas bus neigiamas. Tokiam rezultatui įtakos turi įvairūs veiksniai, įskaitant neplanuotus gamybinės veiklos sustabdymus, problemas su bankais bei ribotą klientų ir tiekėjų bazę.
Pastarąjį veiksnį lemia tai, kad nemažai tiekėjų ir pirkėjų atsisako bendradarbiauti su bendrove, arba daliai tų, kurie norėtų bendradarbiauti, nesuteikiamas laikinojo administratoriaus pritarimas.
Nepaisant to, bendrovės finansinė būklė yra labai gera, bendrovė neturi įsiskolinimų, – pažymėjo pašnekovė. – Dėl palankaus 2022 m. pirmojo ketvirčio bendras bendrovės veiklos rezultatas praėjusiais metais buvo teigiamas.“
Tiesa, kiek neramiau, pasak I. Mažeikienės, jaučiasi įmonėje dirbantys žmonės, nes dėl neužtikrintos darbovietės finansinės situacijos jiems tenka susidurti su bankų ar kitų kreditorių priešiškumu.
„Lifosos“ kolektyvą sudaro daugiau nei 900 lojalių darbuotojų, kurių didžioji dalis įmonėje dirba daugiau nei dešimtmetį. Neabejotinai, nuotaikos kolektyve nedžiuginančios. Darbuotojai jau daugiau nei metus laiko yra apimti nežinomybės ir netikrumo dėl ateities jausmo. Darbuotojai šioje situacijoje yra įkaitai, kuriems dviprasmiškos žiniasklaidoje pasirodančios žinutės neabejotinai sukelia papildomo nerimo, – apie gamyklos kolektyvo nuotaikas pasakojo jos atstovė. – „Lifosoje“ veikia dvi profsąjungos, su kuriomis bendrovės vadovybė nuosekliai palaiko ryšį ir suteikia naujausią informaciją apie susidariusią situaciją. Tiek profsąjungų atstovai, tiek bendrovės personalo departamento darbuotojai nuolat sulaukia darbuotojų klausimų ir nuogąstavimų. Kažkas susiduria su sunkumais, kai nori gauti paskolą ar įsigyti ką išsimokėtinai. Kiti nerimauja, kad toje pačioje darbovietėje dirba keli šeimos nariai.“
Spekuliacijoms nėra pagrindo
Kaip žinia, gegužės 23 d. baigiasi sutartis su dabartiniu „Lifosos“ laikinuoju administratoriumi „Finance Guru“. Jis buvo paskirtas 2022 m. gegužės 23 d., po to, kai tų pačių metų kovą bendrovės savininkui Andrejui Melničenkai pritaikytos ES sankcijos.
Buvęs finansų viceministras Gediminas Norkūnas balandžio 26 d. dalyvavęs Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje, kur buvo aptariamas „Lifosos“ klausimas, teigė, jog bus ieškoma naujo laikinojo administratoriaus. Tuomet pasigirdo kalbos, jog pakeitus įmonės administratorių, įmonę bus bandoma parduoti. Tačiau I. Mažeikienė tokią informaciją vadina nepagrįsta.
„Mūsų turimomis žiniomis, nėra jokio pagrindo tokioms spekuliacijoms. Bendrovės vadovybė ir valdyba yra suinteresuoti, kad bendrovė sklandžiai ir pelningai vykdytų veiklą. Dėl šios priežasties ir taip pat vertindama paskutinių metų patirtį bendrovė teikia pasiūlymus, kaip būtų galima patobulinti šiuo metu taikomą verslo administravimo modelį, ir ragina valdžios institucijas išklausyti verslo poziciją ir atsižvelgti į verslo poreikius“, – sakė I. Mažeikienė.
Ji taip pat pabrėžė, kad sklandantys gandai neva gamyklą per tarpininkus siekia tiesiogiai perimti jos akcininkas A. Melničenka, taip pat yra iš piršto laužti.
„Toks hipotetinis scenarijus, pagal kurį bankrutuojanti „Lifosa“ per tarpininką būtų perleidžiama asmeniui, kuriam taikomos sankcijos, yra ne tik nerealus, bet ir prieštarauja visiems grupės prisiimtiems įsipareigojimams laikytis sankcijas reglamentuojančių teisės aktų, todėl turėtų būti atmestas“, – teigė „Lifosos“ atstovė.
Įmonės subankrotinimu ir jos perėjimu į A. Melničenkos rankas netiki ir buvęs „Lifosos“ vadovas
„Rinkos aikštė“ neseniai rašė, jog buvęs ilgametis „Lifosos“ vadovas Jonas Dastikas taip pat teigė manantis, kad kalbos apie įmonės subankrotinimą ir jos perėjimą į A. Melničenkos rankas – fantazijos. Pasak jo, oligarchui iš to nebūtų absoliučiai jokios naudos, o taip jis tik sugadintų savo prestižą.
Anot J. Dastiko, gamykla gali bankrutuoti dėl kitų priežasčių, o tai būtų naudinga „Lifosos“ konkurentams ir tiems, kurie gamina tokią produkciją bei importuoja į Lietuvą tokias pat trąšas: „Jiems išeina geras biznis, nes užkelia kainas ir nebūtų konkurencijos iš „Lifosos“.
Gegužės viduryje gamykla bus uždaryta kasmetiniam planiniam remontui. Numatoma darbų trukmė – vienas mėnuo.
Pasak I. Mažeikienės, vieną kartą metuose atliekamo remonto metu vykdomi svarbūs darbai, nuo kurių priklauso tolimesnė sklandi visos gamyklos veikla ateinančius metus. Šio remonto metu atliekami didelės apimties, laikui imlūs darbai, todėl tam reikia didelių darbuotojų resursų.
10 Komentarai
Kad dirbo rusams konservatoriai nežinojo nuo 2014 m. kai karas prasidėjo.
Lifosos darbuotojai situacijos įkaitai,o Lietuvos piliečiai Landsbergiu klano(konservatorių) ir amerikosu įkaitai.
elgiasi pagal rusų pasakymą,,mušk savus,kad kiti bijotų“.Bepigu ir valdyt tada,kai smaugdamas nepatikusį gali ir kitus tokiu veiksmu būt paspaudęs po savo padu.Kad juos kur griausmas tuos Lietuvos niekadėjus konservantus.
Anokia cia naujiena,del paskolu ,ir praeitais metais neduodavo.
BBD
Kartais net vaikų neįmanoma išleist į lauką. Pagyvenę žmonės negali langų vakarais atsidaryt, pravedint. Realiai per arti miesto sovietmečiu pastatyta ta gamykla. Šiaip jau stato europietiška Bike dviračių fabriką, bus apie 500 darbo vietų, galės chemikai ten eit dirbt
Visi netilps. Lifosoje dabar truputis virš 900 dirba. Be to nebus toje Bike gamykloje kažkokio kosmoso tai tikrai. Apie 1000 darbininko alga suksis manau.
Lifosos profsajungos visiskas nulis darbuotoju atzvilgiu.
Apie kokias profsąjungas čia kalbat? Apie kišeninį ir savanaudišką šlamutį? Juokas pro ašaras. Administracijos darbuotojas mat gins darbininkus.
[…] bendrovės finansinė būklė yra labai gera, ji neturi įsiskolinimų“. Nors jau tada, kaip skelbė „Rinkos aikštė“ dėl sudėtingos situacijos įmonėje, čia dirbantys žmonės susidūrė su problemomis imdami […]