Kova dėl daugiabučių namų aplinkos tvarkymo tęsiasi

 Kova dėl daugiabučių namų aplinkos tvarkymo tęsiasi

Pusantrų metų – tiek laiko jau trunka daugiabučių namų gyventojų ir rajono valdančiųjų principinė kova dėl namų aplinkos priežiūros. Daugiabučių namų bendruomenė kas kartą vis kartoja, kad prieštarauja nepagrįstai didelėms teritorijoms, kurias jiems tektų tvarkyti priėmus politikų siūlytą sprendimą, o štai rajono valdantieji, neišdiskutavę su gyventojais ir priėmę vienašališkus sprendimus, vis neranda išeities iš susidariusios situacijos.  

Prieštaravo vienas kitam

Jau tampa įprasta, kad į rajono Tarybos posėdžių darbotvarkę įtrauktas klausimas apie daugiabučiams namams priskirtus plotus yra išimamas iš svarstomų klausimų sąrašo. Ir ne bet kada – o paties Tarybos posėdžio metu, į kurį paprastai jau būna susirinkę visi, kuriems šis klausimas aktualus. Atsiprašę iš darbų, susidėlioję reikalus taip, kad galėtų atvykti į savivaldybę.

Ne, brangieji, ne šį kartą – štai toks valdančiųjų požiūris jau tampa gražia tradicija, kaip ignoruoti aktyvius bendruomenės narius.

Į paskutinio rajono Tarybos posėdžio sprendimo projektus buvo įtraukti du klausimai, susiję su minėta problema. Pirmasis – dėl vietos gyventojų apklausos rezultatų ir antrasis – dėl vietos gyventojų apklausos būdo nustatymo.

[quote author=“V. Gruzdevas“]Taigi mes, bendruomenės aktyvas, pirmininkai ir iniciatyvinė grupė išsakė nuomonę, kad Tarybos nariai pasielgė neteisingai ir negarbingai, ir palikome salę. Į paskutinį komitetą, Ekonomikos, mes neatėjome.[/quote]

Kas čia negerai? Ogi labai paprastas dalykas. Pirmojo projekto sprendime, vadovaujantis jau įvykusios apklausos rezultatais, buvo siūloma priimti taip valdančiųjų peršamą tvarkos pakeitimą, kuris įpareigotų daugiabučių namų gyventojus tvarkytis teritorijas aplink namą – net ir tas, į kurias jie kojos neįkelia.

Tuo tarpu antrajame projekte buvo prašoma leisti surengti dar vieną, jau kitokią gyventojų apklausą.

Kaip čia taip nutiko, kad du vienas kitam prieštaraujantys klausimai atsidūrė greta vienas kito tame pačiame Tarybos posėdyje?

Antrasis klausimas Taryboje atsirado dėl to, kad Kėdainių rajono savivaldybės daugiabučių namų bendrijų iniciatyvinė grupė 2017 m. rugpjūčio 16 d. raštu pateikė prašymą leisti surengti Kėdainių miesto gyventojų apklausą pasirenkant apklausos būdą – gyventojų nuomonės pareiškimas sueigoje balsuojant. Iniciatyvinė grupė, 2017 m. spalio 19 d. baigiamuoju aktu ir 2017 m. spalio 20 d. perdavimo–priėmimo aktu surinkusi reikalingą gyventojų parašų skaičių, įgyvendino apklausos paskelbimo iniciatyvą. Taip buvo pasielgta dėl to, kad prieš tai vykdyta apklausa buvo… patogi valdantiesiems, o ne siekianti išsiaiškinti tikrąją situaciją.

„Klausimas apklausoje buvo toks – ar daugiabučiams namams priskirtų teritorijų priežiūrą turi organizuoti patys savininkai, ar šių teritorijų priežiūrą turi organizuoti seniūnijos savivaldybės biudžeto lėšomis?

Tvarkyti valdiškas teritorija yra prievolė?

Tačiau tiek senose taisyklėse, tiek praktikoje jau daugelį metų daugiabučių namų gyventojai patys tvarkosi naudojamą teritoriją aplinkui daugiabutį. Ten, kur sėdime, vaikštome, kur mūsų vaikai žaidžia, kur automobilius statome – mes patys viską tvarkomės arba samdome valytojus, mokame jiems atlyginimus. O tai daugiabučių gyventojų pinigai, tai gyventojai prisideda prie miesto teritorijos tvarkymo ir sutaupo savivaldybės biudžeto lėšas.  

Bet juk ginčas kilo ne dėl to, o dėl to, kad daugiabučiams namams buvo priskirtos neadekvačiai didelės teritorijos be jokios teisės į jas. Įvedama prievolė tvarkyti perteklines valstybinės žemės teritorijas, o teisės į tas žemes nesuteikiamos.

Tai pamatęs tokį klausimą net dažnas daugiabučio gyventojas pasakys, kad taip – mes patys tvarkomės savo aplinką, ir jis pirmą variantą pasirinks. Tuo tarpu, jei klausimas bus užduotas privačios valdos savininkui, tai, be abejo, jam klausimas net nekils, kas turi prižiūrėti jo kiemą, sodą, daržą, aišku, kad savininkas pasirinks pirmą variantą.

Trumpai tariant, klausimai sudėlioti taip, kad bet kuriuo atveju atsakymų dauguma jau yra aiški.

Tačiau klausimai yra nelogiški, jie ne sprendžia problemą, bet gilina ją ir didina konfrontaciją tarp gyventojų. Mes iškėlėme šią problemą, bet mūsų niekas neišgirdo, ir mūsų nuomonė buvo niekinė“, – dėl apklausos nelogiškumų anksčiau jau yra pasisakęs daugiabučių namų bendrijų iniciatyvinės grupės vadovas Viktoras Gruzdevas.

Vėl atidėjo

[quote author=“Aut. past.“]Žinoma, galiausiai pro tiek valdininkų akių sprūdę šie du greta ėję ir vienas kitam prieštaravę klausimai kažkam galiausiai užkliuvo ir, kaip netikėta, pirmasis klausimas, kuriuo turėjo būti priimtas galutinis sprendimas, buvo išimtas iš darbotvarkės.[/quote]

Žinoma, galiausiai pro tiek valdininkų akių sprūdę šie du greta ėję ir vienas kitam prieštaravę klausimai kažkam galiausiai užkliuvo ir, kaip netikėta, pirmasis klausimas, kuriuo turėjo būti priimtas galutinis sprendimas, buvo išimtas iš darbotvarkės.

O susirinkusieji ir vėl tik gražiai pasėdėjo ir nieko nepešę galėjo nors ir į visas keturias puses eiti.

„Kėdainiečius, kurie atėjo, galiu informuoti, kad mes geranoriškai žiūrim į jūsų norą pasitikrinti tik Kėdainių miesto gyventojų nuomonę, nors prieš tai darėme apklausą, kur visas rajonas buvo įtrauktas, taigi organizuokit savo tą apklausą, kuri, jūs galvojat, kad yra reikalinga“, – štai taip geranoriškai į situaciją žvelgdamas kalbėjo rajono meras Saulius Grinkevičius.

Kas palaikė, o kas – ne?

Žinoma, prieš Tarybos posėdį aktyvūs daugiabučių namų bendruomenių nariai dalyvavo ir komitetų posėdžiuose. Tačiau net ir po pusantrų metų įrodinėjimo ne visi Tarybos nariai mano, kad reikia kreipti dėmesį į gyventojų nuomonę. Be to, ne kas kitas, o būtent gyventojai atkreipė politikų dėmesį į tai, kad pirmasis klausimas, susijęs su daugiabučių namų teritorijomis, yra netinkamas ir už jį balsuoti apskritai negalima.

[quote author=“V. Gruzdevas“]Girdėjau, tiesa, kad ji (vicemerė – red. pastaba) pyktelėjo, kodėl mes nenuėjome į tą jos komitetą, bet mums buvo visiškai aišku, iš kur vėjas pučia.[/quote]

„Mes dalyvavome Sveikatos reikalų komitete. Komiteto nariams aš aiškinau, kad balsuoti už sprendimą negalima, ir argumentavau savo nuomonę. Komitete sprendimas nebuvo priimtas, ir buvo nutarta, kad galutinai apsispręsta bus Tarybos posėdžio metu. Vėliau mes dalyvavome Švietimo ir kultūros posėdžio metu, vėlgi mes išreiškėme tą pačią nuomonę. Tarybos nariai komitete mūsų daug klausinėjo, labai rimtai analizavo situaciją. Daug klausimų turėjo Nijolė Naujokienė, ir ji išties mus labai palaiko šiuo atveju. Komitete taip pat buvo nuspręsta, kad Tarybos posėdžio metu apsispręs galutinai.  

Kitą dieną Verslo ir kaimo reikalų komiteto posėdyje dalyvavome, tačiau čia situacija buvo kitokia. Mes kalbėjome su komiteto nariais – jei bus pritarta pirmajam klausimui dėl daugiabučių namų aplinkos, kaip bus su antruoju klausimu – kur pagal visas taisykles surinkti parašai ir gyventojai prašo kitos apklausos? Ir, rodos, politikai viską suprato, o kai atėjo metas balsuoti, beveik visi nubalsavo už pirmąjį klausimą, kitaip tariant, už mero apklausos rezultatus.

Girdėjau, tiesa, kad ji, (vicemerė – red. past.) pyktelėjo, kodėl mes nenuėjome į tą jos komitetą, bet mums buvo visiškai aišku, iš kur vėjas pučia.

Na o paties Tarybos posėdžio metu susirinko labai didelė dalis mūsų aktyvių žmonių, atėjome tiesiog pasižiūrėti į akis Tarybos nariams, kaip jie balsuos prieš savo bendruomenę“, – kalbėjo V. Gruzdevas.

Ar įmanoma įvykdyti?

Klausimas, ar įmanoma gyvendinti apklausą, kurioje dalyvauti turi mažiausiai 3 600 Kėdainių miesto gyventojų.

„Gavau laišką, kuriame kviečiamas iniciatyvinės grupės atstovas į Apklausos komisiją, kuri bus atsakinga už apklausos rezultatų, balsavimo rezultatų tinkamą įforminimą bei jų pateikimą ir paskelbimą.

Aišku, ačiū jiems ir už tokį pasiūlymą, bet mes siūlysime, kad būtų iš kiekvieno mikrorajono po atstovą.

Klausimas, kaip įmanoma suorganizuoti vieną visuotinę apklausą, į kurią susirinks mažiausiai 3 600 žmonių. O jeigu kiekviename mikrorajone bus surengiama apklausa, į kurią susirinktų norintys apklausoje dalyvauti to rajono žmonės, tai tuomet viskas būtų gerai ir paprasčiau. Priešingu atveju, tikrai sunku tikėtis, kad į vieną vietą kažkokią plūs žmonės iš visų Kėdainių seniūnijos kampelių, o ir vietos tokios reikia – kad tiek žmonių tilptų! Nebent jie arenoje darytų tą apklausą, na net nežinau“, – svarstė V. Gruzdevas.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video