Kėdainiuose smirda, o kaltų dėl to nėra?

 Kėdainiuose smirda, o kaltų dėl to nėra?

Įmonių ir jas kontroliuojančių institucijų pasitarimas baigėsi beveik tradiciškai – kvapas yra, o kaltų dėl to nėra.

Jorūnė LIUTKIENĖ 

Nei viena Kėdainių įmonė neprisipažįsta, kad smardina miestą, tačiau čia kartas nuo karto kaip smirdėjo, taip ir smirda. Tačiau yra gerų žinių – žmonių skundai dėl smarvės pagaliau išgirsti ir, atrodo, kad rajone bus imtasi priemonių šiai problemai spręsti. Vienos įmonės keis savo įrengimus, kitų vadovai net ir iš kitų šalių atvyks spręsti šių bėdų, o ore tvyrančią smarvę ims „gaudyti“ specialistai.   

Didžiausi skundai dėl blogų kvapų mieste šiemet pasipylė prieš Jonines. Tačiau ši problema kone visame Kėdainių rajone „kvepia“ jau ne vieną dešimtmetį. 

Šį kartą gyventojams ir vėl sukilus dėl nebeįmanomų pakęsti kvapų, savivaldybės vadovai užkėlė vėją: bjaurius kvapus skleidusioms bendrovėms surašyti įspėjamieji raštai, o jų atstovai suvesti akistaton su visomis kontroliuojančiomis institucijomis šią savaitę surengtame pasitarime.

Pasitarimas buvo netrumpas, tačiau baigėsi beveik tradiciškai – kvapas yra, o kaltų dėl to nėra. 

Miesto nesmardina?

Visų pasitarime dalyvavusių įmonių atstovai išsakė tvirtus argumentus, kuriais siekė įrodyti, kad būtent jų įmonės specialiai siaubingai nesmardina Kėdainių, tačiau ir patys pripažino girdintys gyventojų skundus ir užuodžiantys tvyrančią smarvę, kurią apibūdina kaip „žiaurią“.

Daugiausia pastabų ir įvairių pasiūlymų dėl kvapų kontrolės įmonėms išsakė aplinkosaugininkas Kęstutis Celiešius. Nors jo teigimu, įmonės pažeidimų nedaro ir ribinių kvapo verčių ore neviršija bei visos dirba pagal išduotus leidimus, tačiau žmonių nosys užuodžia ką kitą. 

Dėl to visų buvo prašoma problemas spręsti ir daryti ne tik viską, kas būtina pagal įstatymus ir teisės aktus, bet ir daugiau, kad būtų papildomai užtikrinama kvapų kontrolė ir realiai pagerėtų situacija.  

Pastaruoju metu blogi kvapai sklido nuo Paobelės ir, S. Avižiaus manymu, kvapas buvo labiau panašus į judinamo mėšlo ar dumblo. 

Aut. past.

Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos vadovas K. Celiešius sakė, kad dauguma Kėdainiuose veikiančių pramonės įmonių yra pažangios, o technologijos, į kurias investuotos didžiulės sumos lėšų, yra tikrai įspūdingos ir geros kokybės, tačiau vis dar yra ir tokių, kurioms reikia matyti, kad už lango jau XXI amžius, tad į jį būtina žengti naudojant visas galimas kvapų valdymo technologijas. 

Keičia įrengimus 

Bendrovė „Krekenavos agrofirma“ pristatė savo planus dėl kvapų valdymo ir valymo įrenginių atnaujinimo, kuriuos yra suderinusi ir įsipareigojusi įgyvendinti vėliausiai 2022 metais. 

Bendrovė investuos apytikriai iki 4 mln. eurų ir įrengs biodujų jėgainę, kuri bus pastatyta jau kitų metų vasario mėnesį. O kol bus įgyvendintas šis projektas, bendrovė ir toliau valdys nemalonius kvapus virš dabar veikiančio reaktoriaus purkšdama specialias priemones, naikinančias kvapus, kad tik kuo mažiau jų sklistų į miestą. 

Patys jaučia blogą kvapą mieste 

„Krekenavos agrofirmos“  transporto skyriaus vadovas Sigitas Avižius patikino, kad pats pajutęs blogus kvapus vakare ir net naktį važiuoja patikrinti situacijos įmonėje, tačiau sako, kad ne visuomet blogi kvapai sklinda būtent iš jų gamyklos.  

Pasak jo, pastaruoju metu blogi kvapai sklido nuo Paobelės ir tai, jo manymu, kvapas buvo labiau panašus į judinamo mėšlo ar dumblo. 

Įmonė savo skleidžiamus kvapus neutralizuoja naudodama išnuomotas specialias patrankas, todėl į miestą, pasak „Nordic sugar“ atstovės, kvapai irgi neateina.

Aut. past.

Nors įtarimai lyg ir kristų bendrovei „Nordic Sugar“, įmonė jau kelerius metus keičia savo  technologijas ir apie planuojamus atlikti „kvapniuosius“ darbus visuomet iš anksto informuoja Kėdainių rajono savivaldybę. Be to, pasitarime dalyvavusi bendrovės „Nordic sugar Kėdainiai“  aplinkosaugos vadovė Gabrielė Stanevičiūtė užtikrino, kad vakarais kvapai iš jų įmonės nesklinda, nes vakarais fabrikas net ir visai nedirba. 

Taip pat ji akcentavo, kad pati įmonė nevengia pasakyti, kad gamybos procese kvapų turi, tačiau šiuo metu vykdomos cukrinių runkelių perplovimo žemių išvežimas, o jis neturi dumblo kvapo. Pačios dumblo duobės šiuo metu yra nejudinamos, o laikas žemių išvežimui yra parinktas taip pat atsižvelgus į visas anksčiau teiktas savivaldybės ir gyventojų pastabas. 

Įmonė savo skleidžiamus kvapus neutralizuoja naudodama išnuomotas specialias patrankas, todėl į miestą, pasak „Nordic sugar Kėdainiai“ atstovės, kvapai irgi neateina.

Smirda ir ne iš Aristavos

Trumpai kalbėjęs bendrovės „Aristavos ūkis“ vadovas Darius Staškus visiškai neigia kvapų iš jų teritorijos sklidimo tikimybę, nes bendrovė yra strategiškai tokioje vietoje, kad jei ir kenčia nuo jos kvapo, tai tik artimiausių aplinkinių kaimų gyventojai. 

Pasak vadovo, vyraujantys vėjai yra pietvakarių ir šiaurės vakarų krypties, todėl į miestą jie nenueina. 

Be to, bendrovė turi labai griežtus aplinkosauginius reikalavimus bei terminus visiems darbams atlikti ir jų paiso. 

Valymo įrengimai kvapų neskleidė

,,Mes neturime bėdų ir jokiu kvapeliu neprisidėjome“, – patikino ir UAB „Kėdainių vandenys“ direktorius Rimgaudas Praninskas bei paprašė, kad gyventojai, vos pajutę blogą kvapą, apie tai nedelsdami informuotų jo vadovaujamą įmonę. 

Kas „gaudys“ kvapus?

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė, Jonavos skyriaus vedėja  Jurgita Arbočienė informavo, kad šiuo metu jau sudaroma tarpžinybinė komisija, kurioje bus visų sričių specialistai dėl kompleksiško kvapų ištyrimo Kėdainiuose. 

Ši komisija galės taikyti ir šiuolaikinį kvapų sklidimo modeliavimo metodą, kuris padės tiksliau nustatyti smarvės lygį ir jos skleidėjus.

J. Arbočienė nesako, kad pusdienį ar kelias valandas tvyrantį kvapą bus galima greit „pagauti“, tačiau naujo modeliavimo metodo rezultatais tiki. 

Problemas spręs atvykęs iš Latvijos

Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Jonavos rajono agentūros vedėjas Kęstutis Celiešius/ A. Koroliovo nuotr.

Išklausius įmones ir kontroliuojančias institucijas, padaryta išvada, kad vis tik didžiausią nerimą dėl kvapų suvaldymo šiuo metu kelia Josvainiuose įsikūrusi įmonė „Bekonas LT“. Šiai įmonei buvo išsakyta nemažai priekaištų ir pastabų.  

„Įmonė per tris metus jau yra atsistojusi ant kojų ir reiktų rimtai atkreipti dėmesį į aplinkosauginius reikalavimus. Rezervuarai iki šiol yra atviri, reikia stogų virš jų ir kitokių priemonių, kurių jau yra galimybė įsigyti ir sėkmingai naudoti vykdant ūkinę veiklą“, – „Bekonui LT“ bėrė priekaištus aplinkosaugininkų atstovas K. Celiešius. 

Tai išgirdęs Josvainių kiaulių komplekso įmonės generalinis direktorius Ilvars Strazdins patikino, kad jau kitą savaitę atvyks į  Lietuvą ir spręs visas problemas. 

Tuo tarpu Kėdainių rajono savivaldybės vadovai įsipareigojo kontroliuoti, kaip verslininkai vykdys susitarimus dėl nemalonių kvapų suvaldymo.

Kvapus išryškina ir oro kaita

Kodėl Kėdainiuose blogi kvapai sklinda vakarais, maždaug nuo 20-22 valandos ir tvyro kartais net iki paryčių, paaiškino aplinkosaugininkas K. Celiešius: „Dieną oras šyla ir kyla į viršų, o vakare, vėstant orui,  kvapas nusileidžia žemyn ir tampa juntamas. Tai – elementarūs dėsniai.“

Pastebėjimus, kad nemalonūs kvapai labiau juntami nuo upės, K. Celiešius paaiškino paprastai – vakare vėstantis oras keičia slėgį, o upės tėkmė kvapus patraukia savo vaga ir tada žmogui atrodo, kad nuo vandens jaučiasi blogi kvapai.  

Nei viena Kėdainių įmonė neprisipažįsta, kad smardina miestą, tačiau čia kartas nuo karto kaip smirdėjo, taip ir smirda. Tačiau yra gerų žinių – žmonių skundai dėl smarvės pagaliau išgirsti ir, atrodo, kad rajone bus imtasi priemonių šiai problemai spręsti. Vienos įmonės keis savo įrengimus, kitų vadovai net ir iš kitų šalių atvyks spręsti šių bėdų, o ore tvyrančią smarvę ims „gaudyti“ specialistai.   

12 Komentarai

 • Siūlau sėdintiems valdžios kabinetuose pravažiuoti cukraus gatve ties Šerkšnio upeliu ir atsidaryti valdiškų automobilių langus. Tegul cukraus visokie direktoriai nepisa proto, kad ne iš jų duobių smirda

 • Pritariu.

 • Po giesmių giedojimo Aukštikalnis telefoniniu skambučiu buvo pakviestas i Vytauto parką smarvės terapijai , o meras nekėlė net telefono labai gerai miegojosi ir sapnavosi dangiški sapnai po giesmių .Gana atsirašinėti ir atsikalbinėti , užmigot , netarnaujat savo rinkėjams ,atsakomybės bijot kaip velniai kryžiaus , galit sulaukti šūdų prie savivaldybės.

 • Cukraus fabriko neva vamzdį atsuko pro šalį einantis pašalaitis, taip galvojo ir per telika pasakė meras, bet pasirodo, kad cukrus gavo baudą teisėtai už Šerkšnos teršimą.Meras kažkaip nesugeba nei užuosti, nei surasti kaltus, matomai kas už ko stovi.Manau patarėjas Linevas gerą uoskę turi, o gal dabar irgi bus , kad nieko nebejaus.Žodžiu vakdžua tik laksto po bendruomenes, šoka viceneras Beinaićiuose gražiai, tinka jiems linksmintis

 • Čia ne valdžia, o įmonių galimai papirktos mazgotės. Bet nu kaimas išrenka, ką padarysi….koks kaimo bendras protas, inteleketas, tokią ir valdžią renka. Tada dar paiima vietinį laikraštuką, kuris varytų totalinę propagandą ir turim tipinę postsovietinę provinciją. Įsėdi į mašiną pavažiuoji ir verčia nosį. Bet politikai neužuodžia. Nes jiema kvepia valiuta turbūt. Jūs pagalvokit, jei atsitiktų kas nors iš tiesų rimto…

 • Jau Liutkienè pradejo reikalus spręsti, gal geriau eitù dirbti bibliotekon, iš kur ir atèjo.

 • Drauge, Vorune, ko cia i ta rinka rasai. varom geriau kavutes isgerti, knygas aptarsime. seniai mes tau sakeme, kad ne patareja buti, o bibliotekoje tavo vieta.

 • Gerai dirbi Jorūne, kad pletkų babytėm vis užkliūni. Smarvės jau dvidešimt metų niekas neišsprendžia. Ir neišspręs. Nereikia čia girtis.

 • Na, štai dabar yra 21:55 ir liaudies gatveje taip dvokia,kad apsivemti galima. Vaiksciojant po buta taip suvimde, kad emiau kone vemti. Pradejo dvokti kazkur pries valanda. Siaip ar tik nera taip, kad salia nuosavu namu kiemuose supistom srutom laisto kokiua agurkus ar poidorus ar ka jie ten augina. Bet eile metu valdzia nesugeba to uzdrausti ir deti baudu. Dabas vienas debilas smardina del savo igeidziu visa rajona. Vienas pila srutas, o 1000 zmniu turi dusti del jo pilamos neitiketinos smarves. Zinoma, jei cia is tiesu tas srutas pila, o jei cia imones ir valdzia nenustato, tai isvis be komentaru. Kaip ir be komentaru, jei nesugeba srutu pisltytoju nustatyti ir uzdeti bauda gera.

 • Neįgalus žentas

 • […] ir stiprių pramonės įmonių apsupty įsitaisęs miestas jau ne vieną dešimtmetį kenčia nuo prastų kvapų. Vieno kaltininko čia nėra – nemalonius kvapus darbo metu sukuriančių įmonių ir ūkių yra […]

 • Ko jus norit is svogeriu krasto. Visi savi, ranka ranka plauna.
  Tiek cukrus, tiek kedainiu vandenys ir t.t. pastovios bedos, niekas nesikeicia ir nesikeis.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video