Rajone gyvuojantis paprotys įrašytas į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą

 Rajone gyvuojantis paprotys įrašytas į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą

Kėdainių r. savivaldybės inf.

Šiemet minint Nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo konvencijos 20-metį, Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą papildys 7 nauji reiškiniai, tarp kurių – Velykų antros dienos prausimas Užupės kaime, Kėdainių rajone.

Vienintelis Lietuvoje

Velykų antros dienos prausimas Užupės kaime – sakralinio prausimo ir laistymosi vandeniu paprotys, kuriuo linkima gero derliaus, laimės ir sveikatos, fiksuojamas nuo XIX a., tačiau ilgainiui daugelyje Lietuvos vietovių puoselėta šimtametė tradicija apnyko.

Kėdainių rajone esantis Užupės kaimas – bene vienintelė žinoma vietovė Lietuvoje, kurioje velykinio laistymosi paprotys, vietos žmonių pastangomis išsaugotas, gyvuoja nepertraukiamai ir yra perduodamas iš kartos į kartą.

Be šio Kėdainių rajone gyvuojančio papročio, į Sąvadą įrašytos šešios gyvojo paveldo vertybės: Mažosios Lietuvos muzikavimo, skiedrinės stogdengystės, balanų, statinių (štankietų) skaldymo tradicijos, Kalvarijos krašto dainavimo tradicija Brukų kaime, Šyvio šokdinimo tradicija Gražiškiuose, Velykų antrosios dienos prausimas Užupės kaime ir pirmą kartą nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo veiklos (geroji praktika) – Lietuvininkų (šišioniškių) tarmės gaivinimas: mokyklėlė bei kitos veiklos.

Kėdainių rajone esantis Užupės kaimas – bene vienintelė žinoma vietovė Lietuvoje, kurioje velykinio laistymosi paprotys, vietos žmonių pastangomis išsaugotas, gyvuoja nepertraukiamai ir yra perduodamas iš kartos į kartą.

Įteiks sertifikatus

Viešas naujų nematerialaus kultūros paveldo vertybių pristatymas ir sertifikatų įteikimas – gegužės 15 d. Vilniaus rotušėje vyksiančių iškilmių metu.

Nuo 2017 m. kuriamas Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas – įvairių atlikimo meno, tautodailės, amatų, švenčių, kulinarinio paveldo ir kitų tradicijų, žinių, įgūdžių, išsaugojimo veiklų sąrašas, kuriame šiuo metu jau yra 55 vertybės.

Prie nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo ir sąvado kūrimo proceso gali prisidėti visi, todėl kasmet pavasarį kviečiama teikti vertybių pasiūlymus, konsultuotis, o rudenį – teikti paraiškas.

1 Komentaras

  • Būdavo pirmadienį po išeiginių ateidavau į darbą,tai visi tik ir gesindavo mano aukštaitišką šneką sakydami ,kad nesuprantamai ,o kitų dar išmetimu,kad mužikiškai kalbu.Kėdainių rajonas juk bajoriškas,tai ,,čegu pačegu per subinę pliaukšt“ ne tik Šėtoje ar Dotnuvoje išgirst galėdavai.Dabar jau aprimę su tuo šlėktavimu.Tarmės praktiškai jau baigia išnykti.O ką,visa tai ne paveldas?Dabar siautėja apylankos,edukacijos,kreatyvai ir įvairūs tvarumai su žaliuoju ar ideologiniu sąmonės plovimu.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Rekomenduojami video