Įtartinas sandoris: valdininkams ir verslininkams „prasisukti“ nepavyko

 Įtartinas sandoris: valdininkams ir verslininkams „prasisukti“ nepavyko

Kodėl Kėdainių valdininkai ketino pataikauti mokesčių nenorinčiai sumokėti Kaune veikiančiai reklamos agentūrai, kuri šiems bandė įsiūlyti gudrų planą? Galų gale – kokios sumos galėjo netekti savivaldybės biudžetas, jeigu šiam pasiūlymui būtų buvę pritarta?

Įtaria turėjus gudrų planą

Paskutinę praėjusių metų darbo dieną, gruodžio 30-ąją, posėdžiavusi Kėdainių rajono savivaldybės taryba diskutavo ne tik apie stringančias statybas ir prarastas valstybės lėšas.

Į posėdžio darbotvarkę buvo įtrauktas klausimas, kuriuo norėta nuo išorinės reklamos mokesčio atleisti bendrovę „Katos studija“.

Šis iš pažiūros didelės reikšmės neturintis klausimas sukėlė nemažai aistrų.

Opozicijos atstovė, Tarybos narė Nijolė Naujokienė įtarė, jog Taryboje bandoma prastumti parengtą gudrų planą, kaip nuo valstybės verslininkams „nusukti“ mokesčius, o savivaldybei neskelbti paslaugų pirkimo konkurso.

Reklamos gigantas mokėti nenori

Su prašymais atleisti nuo vieno ar kito mokesčio į savivaldybę dažniausiai kreipiasi gana sunkiai besiverčiantys asmenys, ar pelno nesiekiančios, visuomenės labui dirbančios organizacijos. Tačiau bendrovė „Katos studija“ šių kriterijų niekaip neatitinka – ši reklamos agentūra valdo visą šalį aprėpusį nemažą didelių stendų bei LED ekranų tinklą „ACM“.

Šie švytintys ir vaizdinę reklamą transliuojantys stendai įrengti ne tik didžiuosiuose miestuose.

Kaune registruotai bendrovei priklauso ir Kėdainiuose, J. Basanavičiaus bei Tilto gatvių sankryžoje, esantis reklamos stendas.

Šiam objektui savivaldybės priskaičiuotas išorinės reklamos mokestis ir tapo gana painios istorijos priežastimi.

5 tūkst. eurų – nepakeliama našta?

„Buvo gautas uždarosios akcinės bendrovės „Katos studija“ prašymas atleisti nuo mokesčio už leidimą įrengti išorinę reklamą įrenginyje. Vadovaujantis savivaldybės Tarybos patvirtintais rinkliavos nuostatais, šis klausimas yra savivaldybės Tarybos kompetencija, tad parengtas sprendimo projektas, kuris teikiamas jums“, – politikams kalbėjo Kėdainių rajono savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis.

Tarybos nariams pateiktuose skaičiavimuose nurodyta, jog mokestis, kurio nenori sumokėti „Katos grupė“, ne toks jau ir mažas – 5 tūkst. 220 eurų per metus.

Kodėl Kėdainių savivaldybė šių pinigų panoro atsisakyti ir užsigeidė sutikti su Kauno verslininkų siūlymu manais už reklamos mokestį savivaldybei suteikti reklamos paslaugų? Ar jų iš tiesų reikia Kėdainiams?

Konkrečiai atsakyti negalėjo

„Sakykite, kuo pagrįstas šios įmonės prašymas atleisti nuo mokesčio“, – klausė Tarybos narė N. Naujokienė.„Savivaldybė už vieną ar kitą sumą gali pirkti paslaugą, jeigu to iš tiesų reikia. Tada valstybei bus sumokėti mokesčiai, viskas bus oficialu ir jokių problemų nekils“, – kalbėjo Nijolė Naujokienė.

E. Grigaitis atsakė itin aptakiai, tikino negalintis tiksliai pasakyti, kodėl verslininkai nenori mokėti visiems privalomais tapusių mokesčių už išorinę reklamą.

„Įmonės motyvų nežinau, tai gali pasakyti tik pati įmonė. Bet jeigu yra prašymas, mes be jokios abejonės, turime jį teikti savivaldybės Tarybai. Kitas dalykas yra toks – mes gana plačiai diskutuojame savivaldybės administracijoje apie mūsų veiklos viešinimo galimybes ne vien tik spaudoje, ne vien tik televizijoje. Kadangi tai reklamos įrenginys (J. Basanavičiaus ir Tilto gatvių sankryžoje įrengtas stendas – red.), mes jame irgi galime reklamuoti savo veiklą“, – sakė Bendrojo skyriaus vedėjas.

Po tokio E. Grigaičio paaiškinimo, rajono Tarybos nariams tapo visiškai nebesuprantama, kodėl verslo įmonę reiktų atleisti nuo mokesčio, tad situaciją bandė gelbėti pats rajono meras Saulius Grinkevičius.

Verslininkai pasiūlė mainus

„Kalbėkime paprastai. Tai yra „Katos grupė“, turinti mums visiems žinomą stendą. Iki vos ne šių (2016 m. – red.) metų vasaros pabaigos ji nemokėjo už nieką. Nežinau, kodėl taip įvyko. Jie žemės neturėjo, o reklamą kabindavo ir niekam tai nerūpėjo. Vėliau jie susitvarkė, kada aš asmeniškai ėmiau juos spausti. Tai jie atvažiavo ir sako: „Tarybos nustatytas įkainis yra per didelis, mes tokio negalime mokėti“, – pasakojo meras.

[quote author=“Aut. past.“]Kodėl Kėdainių savivaldybė šių pinigų panoro atsisakyti ir užsigeidė sutikti su Kauno verslininkų siūlymu manais už reklamos mokestį savivaldybei suteikti reklamos paslaugų? Ar jų iš tiesų reikia Kėdainiams?[/quote]

Pasak S. Grinkevičiaus, mokėti nustatyto mokesčio nenorintys Kauno verslininkai pasiteiravo, ar yra jiems galimybė savivaldybei atsilyginti kita – mainų forma. Paprašius suformuluoti pasiūlymą raštu, kauniečiai taip ir padarė.

„Už 8 tūkstančius su trupučiu eurų mums jie suteiktų galimybę reklamuotis kituose miestuose prieš miesto ir eglutės uždegimo šventes. Prieš tuos du gražius renginius, kurie, tikiuosi, ir toliau vyks pas mus Kėdainiuose“, – sakė meras.

Nors, pasak jo, ir buvo sutarta, kad bendrovės „Katos studija“ LED ekranuose bus reklamuojami Kėdainių renginiai, kad į juos galėtų atvykti daugiau svečių iš kitų miestų, netrukus tokio susitarimo pagrįstumu ėmė abejoti savivaldybės teisininkai.

Skaičiuoja ir vieni, ir kiti

„To barterio (paslaugų ar prekių mainų atsiskaitant nenaudojant pinigų – red.), kas yra įprasta versle, savivaldybėje negalima daryti. Teisininkai išaiškino, kad mes verslininkus galime tik atleisti nuo šio mokesčio, o sutartis jau pasirašyta, jie mums už tai suteikia reklaminius plotus didžiuosiuose šalies miestuose“, – Tarybos nariams kalbėjo S. Grinkevičius.Rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius (kairėje) tikino, jog barterinių mainų, kas yra įprasta versle, savivaldybėje negalima daryti. Tuo tarpu administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis aiškino, kad Tarybos atmestas projektas neprieštarauja jokiems teisės aktams.

Meras paaiškino – jeigu reklamos paslaugos „ACM“ stenduose būtų perkamos, jos kainuotų per 8 tūkst. eurų, o už išorinės reklamos stendo naudojimą mokesčių pavidalu būtų gauta tik 5 tūkst. 220 eurų per metus. Verslininkams pritaikius nuolaidas, kainos tikriausiai susivienodintų bei atsirastų galimybė Kėdainius reklamuoti visoje Lietuvoje.

Sutartis pasirašyta, ar ne?

Po tokio mero pasisakymo netikėtai prasižiojus savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjui E. Grigaičiui, Tarybos nariai taip ir liko nieko nesupratę. E. Grigaitis paneigė vos prieš akimirką mero pasakytus žodžius apie savivaldybės pasirašytą sutartį su verslininkais. Tai išgirdęs meras S. Grinkevičius vėl puolė teisintis: „Na tai bus ta sutartis. Jeigu jos nebus, mes neatleisime nuo tų mokesčių. Dar noriu pasakyti – iki šios dienos jie visai nemokėjo. Tiek metų jie nemokėjo jokio mokesčio.“

Taip ir išlindo dar viena yla iš maišo – paaiškėjo, jog ilgus metus Kėdainių rajone tvyrojo chaosas – savavališkai reklaminius stendus įsirengę verslininkai nesiteikė mokėti savivaldybei mokesčio už išorinę reklamą…

[quote author=“Aut. past.“]Kauno verslininkai pasiteiravo, ar yra jiems galimybė savivaldybei atsilyginti kita – mainų forma.[/quote]

O kam mokėti, jeigu to daryti niekas nereikalavo?

Atleisti nuo mokesčių nesutiko

Ši savivaldybės vadovų pasiūlyta verslininkų atleidimo nuo mokesčių schema opozicijos atstovei, Tarybos narei N. Naujokienei sukėlė tam tikrų abejonių.

„Toks aiškinimas man atrodo šiek tiek keistokas. Manau, jog taip daryti nėra tikslinga. Savivaldybė už vieną ar kitą sumą gali pirkti paslaugą, jeigu to iš tiesų reikia. Tada valstybei bus sumokėti mokesčiai, viskas bus oficialu ir jokių problemų nekils“, – kalbėjo N. Naujokienė.

Šis opozicijos atstovės argumentas liko išgirstas.

„Už“ balsavus 10 tarybos narių, „prieš“ – 8 ir dar 6 susilaikius, bendrovė „Katos studija“ nuo mokesčio už išorinę reklamą atleista nebuvo.

Viešai paskelbęs, jog sprendimo projektas nepriimtas, S. Grinkevičius tarstelėjo, kad su mokesčio mokėti nenorinčia reklamos bendrove teks ieškoti kitų susidariusios situacijos sprendimo būdų.

Kas kam prieštarauja?

Paklaustas, kodėl iki šiol nebuvo mokama už mieste demonstruojamą išorinę reklamą, savivaldybės administracijos vadovas Ovidijus Kačiulis į klausimą atsakė klausimu: „Reikėtų paklausti, kodėl iki šiol buvusios valdžios to nedarė?“

Priminus, kad jis pats ne pirmus metus valdžioje, O. Kačiulis atkirto, kad ne visas problemas pavyksta iš karto išsiaiškinti.

Nors rajono meras S. Grinkevičius, remdamasis teisininkų išaiškinimu Tarybos posėdyje buvo aiškiai pasakęs, kad barteriniai mainai su reklamos paslaugas teikiančia įmone nėra galimi, O. Kačiulis vis tik pareiškė manantis kitaip. O gal jis dalyvaudamas posėdyje negirdėjo ką sakė meras? Arba nesigilino į šį klausimą nagrinėjusių teisininkų argumentus?

„Buvo įmonės prašymas atleisti nuo išorinės reklamos mokesčio suteikiant galimybę nemokamai reklamuoti savivaldybės renginius. O tam neprieštarauja jokie teisininkai ir jokie teisės aktai“, – savo tiesą vis tiek bandė įrodyti O. Kačiulis.

led ekranai

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video