„Lifosą“ planuojama konservuoti, darbo gali netekti apie 80 proc. darbuotojų

 „Lifosą“ planuojama konservuoti, darbo gali netekti apie 80 proc. darbuotojų

Giedrės Minelgaitės-Dautorės/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Viena didžiausių trąšų gamintojų pasaulyje, Šveicarijoje veikianti bendrovė „EuroChem Group AG“, kuriai priklauso AB „Lifosa“, praneša ketinanti inicijuoti Lietuvoje veikiančios „Lifosos“ gamyklos laikino konservavimo procesą. Sprendimą lėmė sankcijų poveikis, dėl kurio, pasak bendrovės, nepavyko vykdyti įprastos ir pelningos veiklos. Profsąjungos duomenimis, be darbo gali likti iki 80 proc. įmonės darbuotojų. Šiuo metu „Lifosoje“ dirba 908 darbuotojai.

AB „Lifosa“, viena didžiausių Europoje aukštos kokybės trąšas gaminančių bendrovių, planiniam remontui buvo sustabdyta šių metų gegužę. Šiandien bendrovės savininkė „EuroChem“ patvirtino, kad neradus sprendimo, kuris leistų efektyviai vykdyti įmonės veiklą turint prieigą prie būtinų gamybai žaliavų tiekimo ir distribucijos grandinės, bendrovė nuo š. m. spalio bus priversta pradėti gamyklos laikino konservavimo procesą. Dėl to iškyla pavojus prarasti daugumą gamykloje sukurtų darbo vietų.

Taip nutarta po daugiau kaip metus trunkančių tiekimo grandinės sutrikimų ir žaliavų trūkumo, Lietuvos Vyriausybei pritaikius „Lifosai“ sankcijas ir paskyrus laikinąjį administratorių.

Sprendimą lėmė sankcijų poveikis, dėl kurio, pasak bendrovės, nepavyko vykdyti įprastos ir pelningos veiklos.

Sankcijos iki šios dienos „Lifosai“ jau kainavo daug milijonų eurų prarastų pajamų, bendrovė taip pat patyrė ženklius finansinius nuostolius per pirmąjį 2023 metų pusmetį. Bendrovės teigimu, patirdama nuostolius, ji nėra pajėgi toliau tvariai vykdyti veiklos.

„Po ilgų ir kruopščių svarstymų „EuroChem“ nuoširdžiai apgailestauja ketinanti pradėti laikino gamyklos Lietuvoje konservavimo procesą nuo 2023 m. spalio mėnesio.

Nors „EuroChem“ Europos Sąjungos sankcijos nėra taikomos, mes toliau susiduriame su sankcijų poveikiu, turėjusiu didelės įtakos mūsų veiklai Europoje.

Veikdama įprastomis sąlygomis – visu pajėgumu gamindama platų asortimentą produktų, kurie turi didelę paklausą tarp mūsų klientų visame pasaulyje – „Lifosa“ yra finansiškai stipri bendrovė. Vis dėlto, „Lifosai“ pritaikius sankcijas ir atribojus bendrovę nuo pardavimų ir tiekimo grandinės, susidarė neįmanoma situacija, dėl kurios trūko būtinų gamybai žaliavų, buvo stabdoma gamyba, bendrovė turėjo ribotą prieigą prie rinkų ir finansinių išteklių.

Sankcijos iki šios dienos „Lifosai“ jau kainavo daug milijonų eurų prarastų pajamų, bendrovė taip pat patyrė ženklius finansinius nuostolius per pirmąjį 2023 metų pusmetį. Bendrovės teigimu, patirdama nuostolius, ji nėra pajėgi toliau tvariai vykdyti veiklos.

Per pastaruosius 15 mėnesių palaikėme dialogą su Lietuvos valdžios institucijomis, kad rastume abiem pusėms priimtiną susitarimą, kuris leistų „Lifosai“ toliau vykdyti efektyvią veiklą, užtikrinant, kad būtų visiškai laikomasi Europos Sąjungos sankcijų. Deja, nėra galimybių toliau tvariai vykdyti veiklą aplinkoje su tiek apribojimų. Kaip atsakingas darbdavys turime priimti kai kuriuos svarbius sprendimus jau dabar“, – teigia Samiras Brikho (Samir Brikho), „EuroChem Group AG“ direktorių valdybos pirmininkas ir vykdomasis direktorius.

Arti bankroto ribos tuo metu buvusią „Lifosos“ gamyklą, veikiančią Kėdainiuose, Lietuvos centre, bendrovė „EuroChem“ įsigijo 2002 m. Šveicarijoje veikianti „EuroChem“ ne tik išgelbėjo „Lifosą“ nuo gresiančio bankroto, bet ir investavo beveik 300 mln. eurų, kad gamykla taptų viena didžiausių ir sėkmingiausių žemės ūkio augalams skirtų trąšų ir gyvūnų pašarinių priedų gamintojų Europoje.

Daugelyje šiemet vykusių susitikimų ir rašytiniuose pranešimuose „Lifosa“ prašė  Lietuvos valdžios ir finansinių institucijų panaikinti bendrovei taikomus apribojimus, sudarant galimybes „Lifosai“ toliau veikti efektyviai, turint pilną prieigą prie gamybai būtinų žaliavų tiekimo ir distribucijos grandinės, visiškai laikantis ES sankcijų.

„Lifosos“ verslo modelis priklauso nuo prieigos prie pardavimo rinkų visame pasaulyje ir aukščiausios kokybės žaliavų pristatymo trumpiausiu atstumu iki gamyklos bei mažiausiais kaštais. „Lifosos“ gyvybingumui ateityje užtikrinti būtina pašalinti su sankcijomis susijusias kliūtis, kurios trikdo mūsų žaliavų tiekimo grandinę, kad galėtume laisvai parduoti visose rinkose ir gauti mokėjimus iš klientų.

Nepavykus sutarti su Lietuvos valdžios institucijomis dėl gamybos atnaujinimo ekonomiškai naudingu būdu, „EuroChem“ nuo dabar pradės konsultacijas su profesinėmis sąjungomis ir atitinkamomis valdžios institucijomis bei pasirengimą „Lifosos“ gamyklos laikinam konservavimui.

Dėjome visas pastangas, kad įmonė veiktų, o mūsų darbuotojai dirbtų, nepaisant, kad gamyba buvo stabdoma daug sykių. Vis dėlto, tokiomis aplinkybėmis nebeįmanoma toliau vystyti verslo, kuris ankstesniais metais buvo labai sėkmingas.

„Lifosos“, kuri nevykdo gamybos, išlaikymas kainuoja kelis milijonus eurų per mėnesį ir nėra ekonomiškai pagrįstas, kad galėtų toliau tęstis. Nors toliau aktyviai ir uoliai dirbsime su Lietuvos valdžios institucijomis, kad rastume sprendimą, deja, vis labiau artėjame prie laikino gamyklos konservavimo spalio mėnesį“, – sako Marcas Hechleris (Marc Hechler), bendrovės „EuroChem Europe“ vadovas, AB „Lifosa“ valdybos pirmininkas.

Nepavykus sutarti su Lietuvos valdžios institucijomis dėl gamybos atnaujinimo ekonomiškai naudingu būdu, „EuroChem“ nuo dabar pradės konsultacijas su profesinėmis sąjungomis ir atitinkamomis valdžios institucijomis bei pasirengimą „Lifosos“ gamyklos laikinam konservavimui. Jei nebus rastas alternatyvus sprendimas, gamyklos laikinas konservavimas, planuojama, prasidės 2023 m. spalio mėnesį.

„Pasiruošimas gamyklos laikinam konservavimui ir teisinių sutikimų gavimas yra laikui imlus procesas, dėl to apie jį pranešame jau šiandien. Mintimis dabar vienareikšmiškai esame su mūsų darbuotojais „Lifosoje“. Bendradarbiausime su visomis suinteresuotomis šalimis, kad suteiktume darbuotojams reikiamą paramą šiuo sudėtingu metu.

Vienas iš mūsų prioritetų yra išsaugoti gamyklą laikino konservavimo metu. Todėl dalį darbuotojų, turinčių būtiniausias kompetencijas, išlaikysime, kad gamykla ir ją supanti aplinka išliktų apsaugota ir saugi.

Tuo pačiu metu ir net šiame vėlyvame etape, toliau ieškosime sprendimų, įskaitant potencialių investuotojų paieškas, kurie būtų priimtini Lietuvos Vyriausybei ir galėtų netolimoje ateityje sudaryti sąlygas „Lifosos“ veiklos atnaujinimui“, – pažymi Samiras Brikho, „EuroChem Group AG“ direktorių valdybos pirmininkas ir vykdomasis direktorius.

65 Komentarai

 • Siaubas. vienas Dastikas tiesą sakė. Konservatvatnikai kur akis dėsit, kai tūkstantis darbuotojų išeis į gatves? Tamuli, dirbk, o ne sėdėk ausis sudėjęs.

  • Čmil tėvas kgbistas- majoras, o jus konservu kacapai rekaujat apie gamykla ruskiu, padlos juknevic brolis su kacapais biznius suka, o jus sakot kiti kacapai, apziurekit savo darza kacapai.

   • Prišiksiu Šlamšučiui padlai prie durų

    • Ka tu siksi, kai tavo rudaja visi Lifosos svarcikai, skersai isilgai isvagojo, sukant buteli per pietu pertrauka?😀😀😀

   • Mažiau kliedėk, nupušėli

 • Nu brudai, suėdė gamyklą.

  • Daugybe metu vis jausdavosi mieste chemikalų kvapas. Senjoras mano tėvukas langų negalėdavo vakare senamiestyje atidaryt. Vis nesusitvarkydavo tas kremliaus oligarchas melnicenko …. Aplink gamykla dešimtys hektarų nudziuvusiy miškų, atliekų kalnai iki dangaus. Gana
   !. Stato modernu dviračių fabriką, už metu įdarbins apie 400 žmonių, galės chemijos gamyklos darbuotojai pereit ten dirbt.

   • tavo senis per daug bezda, o jam vis vaidenasi, kad gamykla kalta.
    O tu, uždaryk velniop savo srėbtuvę, nes be trąšų greit neturėsi ką į ją įdėti ir stipsi iš bado!

   • Pritariu 💯 Desimtmecius miestas nuodijamas chemija, be pabaigos didejantys nuodu kalnai.. kiek galima tai kesti.. kol ruskiu oligarchai musu sveika tos saskaita krovesi turtus kedainieciu vaikai desimtmecius kentejo nuo ligu.. pastate arena , nejuokinkit !!! Profilaktoriuma reikejo statyti ir nemokamas paslaugas teikti kedainieciams uz visus tuos nuodus, kuriuos esame privetsti uostyti kas dien

 • Dabar „kvepės“ lifosiečių bedarbio pašalpos.Visi lietuvos politikai užsidėkit riebų „pliusą’ ir dinkit.

 • Tai kur tie Šlamai tokie aktyvūs, o ponia baisi visko žinovė kur esat, kad jūsų partiečiai šitokią gamyklą uždarinėja.

  • O tu toks apgailetinas padugne esi, kad tik sede3damas neigaliojo vezimelyje sugebi rasyti komentarus, su savim snekedamas dvokiantis padla 😀 Eik ir rek, sudo gabale 😀

 • Gamyklos verslo modelis 100% priklausomybe nuo ruskio pastatytas. Rinkos aikštė 100% nuo viktariuko ir jolantytes pastatyta. Laikai keičias, nieko amžino nėr. Mirtis rusų tautai

  • tu tikra dvokianti padugnė esi!

  • Tu greičiau kojas pakratysi linkėdamas kitiems mirties, išgama!

  • Derusifikacija Lietuvai šiuo metu pats geriausias dalykas. Kadangi Kėdainiai taip ilgai leidosi išsišakoti rusyno interesams nenuostabu, kad pagirios šiam miestui bus vienos iš sunkiausių. Tegul pasipasakoja visa valdžia-administracija kiek laiko viskas patepta eidavo purvinais pinigais. Laukia sunkesnis periodas po kurio Kėdainiai bus tik stipresni

   • geriausias dalykas būtų, kad tu nešdintumeis pas vakarų piderastus arba pas ukronacistus ir nesmirdėtum čia, gal ten greičiau ateitum į protą. O denacifikacija – tai jau tikrai čia reikalinga.
    Jeigu ne rusai, tai tu seniai laižytum subines senukams supuvusiuose vakaruose, kad tik uždirbti paėsti.
    O čia iki šiol dar naudojies tuo, kas su rusų pagalbą pastatyta, kaip: gyv. namai, gamyklos, darželiai, mokyklos, tiltai, keliai, stadionai, teatrai, kinoteatrai ir kita.
    Tu negalvok, kad tie valdžiasnukiai sustos naikindami žmonėms gyvenimą, ateis ir iki tavęs!
    Tada tu ir užkauksi!

    • Vokietija ir naciai seniai atsiimė už padarytus nusikatimus, o kita, dar barbariškesnė pusė taip ir neliko nubausta. Jeigu ne rusas… taip ir likes to nustekento vergo šauksmas. Gal pačiam laikas į rusyną keliaut, gi ten viską rusas duoda ir šiltesnė saulė

     • Kai pradėsi dvėst, nevažiuok į rusų pastatyta ligoninę!
      O dvėsk patvory!

 • Pagaliau!! Galetu tik greiciau uzkoncervuoti, kad nereiktu laukti spalio 🙂

 • Nupezę politikai. Verslą naikina. Žmonės nerūpi.

 • Daug pasikėlusiü “specialistü” dabar pasitikrins realioje darbo rinkoje kã sugeba ir ko yra verti.

  • Būtent. Kada reikės darbintis ne pagal pažintis, ne pagal tai ar sportuoji, ne pagal tai, ar kas iš giminių dirbo… pusė specialistų apsiverks.

   • Nesijaudink, specialistai visad darbo susiras, o tokie laido riteriai toliau galės burnot komentaruose, kaip viskas blogai/kalta valdžia.

    • Būtent specialistai darbo ras. Bet pasibaigs šeimyninės dinastijos. Dabar senelis dirbo, sūnai ir dukros dirba, marčiom ir žentam irgi darbo vietos atsiranda. Jei su baltu šalmu tai iš viso draugam, kaimynam ir visokiem giminaičiam darbo atsiranda.

     • Taip, bet užduosiu klausimą, o kitose įmonėse situacija kitokia? Aš net nekalbu apie biudžetines įstaigas. Kodėl negali būti tarnybinių romanų biudžetinėse įstaigose – nes visi ten giminės.

     • Tai kad tokie dalykai visur vyksta nieko čia naujo pasaulyje. O kad senelis anūkui partija paliko tai čia galim prieš visa pasauli pasigirt ir pasididžiuot.

     • SVEIKI, SIŪLAU ORGANIZUOTI PIKETĄ PRIE SAVIVALDYBĖS IR PASAKYTI VISAI LIETUVAI IR PASAULIUI, KAD MUMS LIFOSA GYVYBIŠKSI REIKALINGA!

 • Čia tie labiausiai pavyduoliai ir rašo išsigymeliai, kur norėjo darbintis, bet tokių atmatų nepriemė į lifosą, tai dabar lieją tulžį pasislėpe po anonimų komentarais bijo prisistatyti asilai.

  • Žinai meistre, tikrai skaudu, kada kviečia žmogų su dviems aukštaisiais į pokalbį, pasako, kad pasirodei gerai, bet kol kas netinkamas ir po to sužinai, kad vietoje tavęs priėmė asmenį du kartus teistą, Vokietijoje sėdėjusį už dviračių ir žoliapjovių vagystes vien dėl to, kad jis matai kažkada žaidė futbolą ar tai ledo ritulį. Va pagal tokius nuopelnus. Ir tokių atvejų dešimtys.

   • Jeigu du aukštieji už pinigus iš tavęs menkas specialistas, už tai ir nepriėmė!

   • Tu gali ir 5 aukstuosius baiges buti, bet jeigu esi durnas kaip batu aulas ir nemoki savo cv pristatyti, kaip rimto specialisto, ka daugiau gali kaltinti, nepaneigta tiesa, esi pagiezingas, vemi sudu, kad tik apvemt lifosa ubage

   • O Jūs ką dar lyg šiol nežinojote, kad pas mus valdžioje vagys, melagiai ,apgavikai, sukčiai, kyšininkai…

  • Jurai patvarkyk karolį per rudąją!!!

 • Atcakau primysiu koncervam i burna.

  • Atpiles myzalais is savo dvokiancios burnos ?:D 😀 😀

  • šlama gelbėk mus juk esi prie lovio valdžioje gelbėk ar neberūpi tau draugai. Organizuok mitingą prie savivaldybės tiem ponam šlama netylēk šlamėk

 • Visi lifosiniai I dviraciu gamykla gales su vejeliu lekti sake naujiems darbininkams po dvirati duos o jeigu specialistas buvai bus dviratis ant triju ratu

  • Nesijaudink, niekas į tuos dviračius nesiveržia.

   • Leksi pats pirmas be sedynes dar

 • Kas ta Lifosa. Blogis ar ne? Va Tamulis sėdi , filmuojasi aikštėj ir jam dzin. Vergai vis tiek vergaus. O konservai nieko nėra sukurė tik ardo. Tai jų karma.

 • Kaip koncervas Šlana gali dirbti ruskiam ,

  • Berasydamas nusmigai, besmegeni, kad nesugebejai savo gipsuotom molinem ataugom, net sakiny taisiklingai parasyt 😀 😀 😀 Vaflis konkretus sitas kosmonautas 😀

   • Eik pasismaukyt ubage konservini, nes jums tik vaikai rupi, padugnes!

    • Gal noretum pasmaukyti, savo plonom smuikininko lupom, plytu nubrozdintom sipnu ranku pagalba ?:D 😀 😀

     • Jau geriau su rusais gyvensiu negu su sutraukom koncervais. Greiciau senas ozys dvestu. Baliavotume visa savaite

 • Jurai atei as tau atsmaugsiu

 • GALI SAVO KUPRIUKUI- MUZIKANTUI SU SAVO LUPOM PALIESTI, BUSI APSIMALONINES, ANUKUI KLUPEDAMAS PABUCIUOSI I RUDAJA 😀

  • Jo jo seniui kupriui landbergui i sikana gales buciuot

 • O tamului ox filmuojasi rinkos aiksteje koks gyvenimas geras. O kas jam? Kaime babulkos vistiek cerka ipils ir sumustini paduos

 • Senis jablonskas komentuoja gaidys. Bobos nebepatvarko tai komentuot ir belieka

 • Tai įmonė Lietuvos teritorijoje – reiškia fiziškai Lietuvos. Jos konservavimas (nuo „konservatoriai“) reiškia išstūmimą iš tarptautinės rinkos – faktinį likvidavimą. Tai priimti galėjo tik ekonominiai superdebilai, arba piktybiniai kenkėjai.

 • Kodėl pelningai dirbančią įmonę norima užkonservuot spalio mėnesį?Pasakysiu tiesiai šviesiai.Tai paskutinis perspėjimas mūsų dalba“bams,kad su savo sankcijomis ir idiotiškais išsikalinėjimais jie nukirs vištą,dedančią auksinius kiaušinius.Mūsų asilams maža buvo Mažeikių karvės,vardan lindimo užpakalin tyčia sužlugdytų bankų,kad ateitų vakarų plėšikai.Matome gi kaip jie elgiasi su kultūra,su šeimų politika …Perėją peredastai nudažo-jiems nieko,o išpylęs dažus ant tos jų pezelionės bus traukiamas baudžiamon atsakomybėn.Taigi iki spalio niekšai konservantai turės nuspręsti ar toliau dirbtinai gadint gamyklai kraują ir ubagais paleist virš 700 Kėdainių gyventojų,ar pagaliau atsikabint nuo gamyklos ir leist jai toliau pildyt rajono biudžetą.Jauropoje tokios gamyklos dirba gamindamos trąšas žemės ūkiui,o pas mus viskas atžagariai.Ant tiek norime būt ,,pažangūs“ ir sulįst amerikonams užpakalin,kad neriam kilpą savo tautiečiams .Ir šitą niekšišką veiklą ,Viešpatie ,nubausk juos ,nes jie nesuvokdami ką daro, dar pavadina gerovės valstybės kūrimu!

 • Mieli kedainieciai. Kai sutiksite koncerva spjaukit ant snukio. Zinos uz ka 😉

 • ggg

 • Kodėl nei viena Lifosos prosąjunga neorganizuoja mitingo prie vyriausybės ar seimo.? Nei Varnas karksi, nei Šlama šlama! Nors kuolą ant galvos tąšyk, viskas gerai, kaip bus taip bus. Konservai užkonservavo, jie tik tai ir moka.

  • Neatrodai kartais kvailai, kad esi neigalus tik komentuoti ?:D Tai rodyk pvz, ir organizuok, viesk, bet ne… juk tu neigalus , tik klaviatura ir moki spausdinet , su padidinamuoju stiklu pasisviesdamas raides, ozy 😀

 • Matomai gamykla bus uzdaryta iki sekanciu seimo rinkimu , pasikeitus valdziai , o ji tikrai pasikeis , nes dabar jauciasi konservatoriu sutves dvokas , jei nebus isdraskyta , prades veikla .Vakaruose sios grupes gamyklos dirba pelningai , asilu salyje ne . Lifosieciai paskelbkite atvira padekos laiska siai vyriausybei uz gamyklos zlugdyma .

 • Dviraciu gamykla atidarys bus to darbo ta Lifosa gali pranikti kartu su alpemis Savam mieste tiek sikti del tukstancio uostyti tvaika

  • apsiuostyk save!
   Didžiausias tvaikas nuo tavęs eina, reziumė, kad persiėdęs esi ir jį skleidi!

   • Specialistas matyt busi kvapu nori bezde pauostyti? Minsi dvirati i gamykla dviraciu ir patenkintas busi

 • Dviračių gamykla talpins juodadarbių 150. O kas toliau?

 • Kėdainių socdemai Tamulis ir Bičiūnas = koncervai šlamos,sejonės, leškienes, jiems dzin žmonių likimai. Nei vienas nepajudino savo rūros, kad nežlugtų gamykla, kuri buvo didžiausia mokesčių mokėtoja, darbuotojai palaikė visą ekonominį klestėjimą Kėdainiams. Merui ir Seimo nariui rūpi tik vakaruškos ir mergos.

 • Įdomu, o kokia Kėdainiuose rinkto Seimo nario T. Bičiūno pozicija Lifosos atveju? Ar jis suvokia, ką reiškia gamyklos užkonservavimas Kėdainiams ir visai Lietuvai? Ar buvo nuvykęs į Lifosą susitikti su darbuotojais? Ar buvo susitikęs su vyriausybės klerkais dėl nerealių sankcijų Lifosai? Ar tik imituoja atstovavimą Kėdainiams, ir nuolankiai vykdo konservatorių partijos Lietuvos ir Kėdainių naikinimo politiką?

 • […] 3-iąją „Lifosą“ valdanti Rusijos kapitalo grupė „EuroChem“ pranešė, kad „Lifosa“ gali būti laikinai konservuojama, o su šalies valdžia nepavykus sutarti dėl jos veiklos normalizavimo bus konsultuojamasi dėl […]

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video