Kalbininkės skyrelis: 3-ia pamokėlė – dalyvinių, pusdalyvinių ir padalyvinių aplinkybių skyrybos

 Kalbininkės skyrelis: 3-ia pamokėlė – dalyvinių, pusdalyvinių ir padalyvinių aplinkybių skyrybos

Rūta ŠVEDIENĖ, kalbininkė

Dalyvinėms, pusdalyvinėms ar padalyvinėms artimos aplinkybės su dalelyčių samplaikomis nors ir, kad ir, dar ir ar dalelyte irgi ir pan. gali būti suprantamos kaip savarankiški neišplėtoti teiginiai ir išskiriamos kableliais, pvz.: Įvairių prekių(,) nors ir negausiai(,) buvo atvežta tikriausiai ne vienam mėnesiui.

Patarnauti kariuomenėje(,) kad ir vienus metus(,) būtų sveika daugeliui jaunuolių. Praėjusiais metais(,) irgi per vasarą(,) motociklais nuvažiavo daugiau nei dešimt tūkstančių kilometrų. Negalima ištižti(,) kad ir retkarčiais.
Antrą kartą(,) irgi be priekaištų(,) darbą atliko visa valanda greičiau.

Padalyvines aplinkybes nereikia painioti su padalyvine žodžių grupe išreikštu nederinamuoju pažyminiu – pastarasis yra jungiamas prie daiktavardžiu išreikštos sakinio dalies ir ne skiriamas, pvz.: Palyginimą išdėstant ateinančių metų planus daugelis laikė gerokai nevykusiu.
Nuotykį keliaujant kruiziniu laivu pavyko nuslėpti vos savaitę.

Dalyviai, pusdalyviai ir padalyviai, einantys prieš šalutinius dėmenis, atrodo kaip neišplėsti,
tačiau paprastai šalutinis dėmuo yra prijungtas prie to dalyvio, pusdalyvio ar padalyvio, pakeičia galimą sakinio dalį ir jį išplečia, todėl tokia aplinkybė yra tolygi išplėstinei ir galima rašyti kablelį prieš dalyvį, pusdalyvį ar padalyvį. Lengviau bus suprasti iš pavyzdžių.

Štai pora: Vairuotojai, paskaitę, kad greičio matuokliai fiksuos tikslų greitį, drausmingai juos pravažiuodmai pristabdė. Žiūrėjau pro autobuso langą(,) apmąstydamas, kiek tiesos buvo tuose žodžiuose. Negi taip galima eiti per gatvę(,) nepasižiūrėjus, ar saugu, ir dar kalbėtis telefonu.
Remtasi lietuvių kalbos skyrybos taisyklėmis (VLKK patvirtinta 2019 m. lapkričio 7 d. nutarimu Nr. N-8 (178)) ir Albino Drukteinio parengta knyga „Lietuvių kalbos skyryba. Taisyklės, komentarai, patarimai“ (2020).

1 Komentaras

  • Kažin, kaip poniai kalbininkei patinka „Rinkos aikštės“ įrašai ne valstybine kalba: tags, Enter website ir kt.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video