Vyriausybė apsisprendė, kaip palengvins galimybių pasų išdavimą

 Vyriausybė apsisprendė, kaip palengvins galimybių pasų išdavimą

BNS Žygimanto Gedvilos nuotr.

BNS/www.rinkosaikste.lt

Iki rugsėjo 13 dienos likus kiek daugiau nei dviem savaitėms, Vyriausybė nusprendė, kaip gyventojams palengvinti šio dokumento atsiėmimą. Nutarta, kad galimybių pasus galės spausdinti vis daugiau įmonių, savanoriškai sudariusių sutartis su Registrų centru.

Siūlymams pritarė

Vyriausybė pasitarime pritarė, kad sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pavestų Registrų centrui teikti galimybių paso spausdinimo paslaugą, kartu numatant galimybę pasitelkti šios paslaugos teikimui ir kitus subjektus.

„Antra – kadangi galimybių paso naudojimas reikšmingai prisideda prie valstybės lygio ekstremalios situacijos ir infekcijos plitimo grėsmės valdymo, norime daryti taip, kad būtų neapsunkinti paslaugos teikėjai reikalavimais ir kad nebūtų mažinamas paslaugos teikimo patrauklumas, administravimo našta“, – tvirtino A. Dulkys.

Trečia – ketinama pavesti Registrų centrui užtikrinti technines priemones, kad teikiant galimybių paso spausdinimo paslaugą, kai yra asmens rašytinis ar žodinis prašymas, būtų išsaugomi įrašai apie tokios paslaugos suteikimą ir apie paslaugą suteikusį asmenį. Tai, ministro teigimu, leistų teikti paslaugas, pavyzdžiui, „Perlo“ terminaluose, „jei atsirastų toks noras“.

Pasak ministro, labai svarbu, kad galimybių paso spausdinimo paslaugos būtų teikiamos neatlygintinai, o jas savanoriškai teiktų tiek valstybės institucijos, tiek kitos įmonės, sudariusios sutartis su Registrų centru.

Jau pasiruošusios – 800 vaistinių

A. Dulkio žiniomis, vien vaistinių, pasiruošusių teikti tokias paslaugas, skaičius jau yra apie 800. „Kaip visa tai veiktų – paslaugos teikėjai gautų duomenis pagal su Registrų centru sudarytas bendradarbiavimo ir duomenų tvarkymo sutartis, duomenys, be abejo, būtų tvarkomi tik pažymėjimo atspausdinimo tikslu, būtų draudžiama pažymėjimą ir jo duomenis saugoti. Labai svarbu, kad paslauga būtų teikiama neatlygintinai“, – tvirtino ministras.

A. Dulkys žadėjo dar penktadienį pasirašyti operacijų vadovo sprendimus, nustatant tvarką, kad galimybių paso išduoti galėtų ir valstybės, ir savivaldybių institucijos, įstaigos, įmonės, vaistinės, t.y. „visi, kurie sudarytų sutartis su Registrų centru“.

„Bet tai būtų savanoriškas, neatlygintinas ir nemokamas paslaugos teikimas“, – akcentavo jis.

Paspirtis Registrų centrui

Ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės teigimu, RC vidutiniškai kasdien išspausdina po 4,5 tūkst. galimybių pasų.

„Suprantame, kad dalyvių turėtų būti daugiau, daugiau vietų, ir vaistinių tinklas, kuris yra puikiai Lietuvoje išplėtotas, bus puiki paspirtis“, – sakė ji.

Pasak ministrės, svarbu, kad sprendimai leis žmonėms, nesinaudojantiems elektroninės bankininkystės paslaugomis, operatyviai gauti galimybių pasą.

Ji taip pat pridūrė, kad vaistinėms, įmonėms ir kitiems subjektams, kurie sutiks teikti šią paslaugą, nereikės pildyti „šūsnies dokumentų“.

„Jiems nereiktų kaupti šūsnies dokumentų, užtektų žmogaus žodinio sutikimo. Mūsų tikslas yra, jei privatūs verslai ištiesia pagalbos ranką valstybei sunkiu metu, mes neturėtumėme jų apkrauti popierizmu. Tai ir sprendžiama šiuo sprendimu“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Premjerė Ingrida Šimonytė pasitarime dėkojo Registrų centrui ir verslams, kurie „prisideda prie sprendimų, kurie leidžia padidinti saugumą visuomenėje, kol dar nesame pakankamai vakcinuoti“.

Nuo rugsėjo vidurio rengiantis labiau apriboti veiklas neturintiems galimybių paso, Registrų centras šią savaitę pradėjo rengti keliones į regionus, kuriuose nėra jo padalinių, kad padėtų gyventojams išsiimti šį dokumentą, jei jie to negali padaryti naudodamiesi elektronine bankininkyste. Svarstomos galimybės galimybių pasus išduoti vaistinėse,  „Sodroje“, „Perlo“ terminaluose, taip pat „Lietuvos paštui“ pristatant dokumentą į namus.

Galimybių pasas – tai asmeniui nemokamai suteikiamas QR kodas, kurį gauna žmonės, pasiskiepiję nuo koronaviruso, persirgę COVID-19 arba gavę neigiamą COVID-19 testo rezultatą. Galimybių pasas yra susietas su e-sveikata sistema.

Vyriausybės teigimu, galimybių pasą Lietuvoje jau išsiėmė daugiau nei milijonas gyventojų.

Šalyje nuo COVID-19 mažiausiai viena vakcinos doze paskiepytas 1 mln. 639 tūkst. 78 žmonės, visiškai vakcinuoti – 1 mln. 478 tūkst. 273.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video