Ar Seimas išgirs kėdainiečių balsą?

 Ar Seimas išgirs kėdainiečių balsą?

BNS nuotr.

Užsienio investuotojams panorus Kėdainių rajone statyti naują chemijos gamyklą, prieš jų planus sukilo vietos politikai. Dabar aiškėja, kad mūsų išrinktų politikų nuomonė ateityje gali nieko nereikšti, Seime parengtos įstatymo pataisos, atimsiančios iš savivaldybių veto teisę dėl nepageidaujamų pramonės objektų statybos. Šioje situacijoje keisčiausia tai, kad Kėdainių rajono savivaldybė net nesikreipė į rajone išrinktą Seimo narį, neprašė apginti gyventojų interesų.

Savivaldybės neteks veto teisės?

Smarvę skleidžiančios milžiniškos kiaulių fermos, šiukšlių deginimo, nuodingų atliekų perdirbimo gamyklos ar kritusių gyvulių utilizavimo kompleksai… Tai tokie pramonės objektai, kurių kaimynystės kratosi beveik visi be išimties.

Investuotojams prakalbus apie planus statyti kokį nors pavojingą ar daugiau problemų aplinkiniams keliantį, nei naudos visuomenei duodantį fabriką, savivaldybės turi teisę blokuoti verslininkų planus. Ne išimtis ir Kėdainių rajono savivaldybė, kurios teritorijoje, Laisvojoje ekonominėje zonoje, Klaipėdos bendrovė ketina statyti chemijos gamyklą. Politikai nepritarė šiems planams, tačiau ar jų valia ką nors nulems – dar neaišku.

Seime jau parengta naujoji Poveikio aplinkai vertinimo įstatymo redakcija, kuria iš savivaldybių atimama veto teisė nepageidaujamiems pramonės objektams. Kitaip tariant, jeigu verslininkai atliks poveikio aplinkai analizę ir ją suderins su Aplinkos ministerija, savivaldybės nuomonės niekas neklaus.

[quote author=“Lietuvos savivaldybių asociacija“]Savivaldybė, kaip institucija, turi turėti teisę pasirinkti, kokią planuoja ūkinę veiklą leisti vykdyti savivaldybės teritorijoje, atsižvelgiant į bendruomenės poreikius ir teritorinius ypatumus.[/quote]

Ar nenutiks taip, kad įsigaliojus šioms įstatymo pataisoms prieš visuomenės ir jai atstovaujančių vietos savivaldos institucijų valią, gyventojų pašonėje ims kurtis ne pačius maloniausius kvapus skleidžiantys ar net mirtiną pavojų keliantys pramonės objektai? O savivaldybės iš savo teritorijų šeimininkų pavirs tik butaforiniais įsivaizduojamos valdžios simboliais?

Kėdainiečių bėdos sudomino parlamentarus

Bene rimčiausiai esamą situaciją vertina Lietuvos savivaldybių asociacija, o precedentas, kai Kėdainių politikai suabejojo chemijos gamyklos statybos tikslingumu, pateikiamas kaip konkretus tam tikrų galių, kurių gali netekti vietos savivalda, pavyzdys.Kėdainių rajono savivaldybės vicemerė Olga Urbonienė tikina – Seimo nariams bus pateikti argumentai, kodėl savivaldybėms svarbu turėti veto teisę, galimybę tinkamai rūpintis savo gyventojų poreikiais, švaria aplinka./ G. Minelgaitės nuotr.

Kiek daugiau nei prieš savaitę Seime vykusiame Aplinkos apsaugos komiteto klausymuose papasakoti apie šią istoriją buvo pakviesti mūsų rajono savivaldybės atstovai. Pasak vicemerės Olgos Urbonienės, chemijos gamyklos statybos planai Kėdainių rajone sudomino dalyvavusius parlamentarus.

Trečiadienį, kovo 29 dieną, Seimo Aplinkos apsaugos komitetas svarstys grėsme savivaldai galinčias tapti įstatymo pataisas. Jame kėdainiečių interesus žadėjo atstovauti rajono meras Saulius Grinkevičius, tačiau dėl patirtos traumos šiuos planus neabejotinai teks pakeisti.

Veikia per savivaldybių asociaciją

Ar pavyks Kėdainių savivaldybei pasiekti, kad teisė laisvai tvarkytis savo teritorijoje ir paisyti gyventojų nuomonės nebūtų atimta? Į šį klausimą vienareikšmio atsakymo šiuo metu būti dar negali. Neabejotinai viskas priklausys nuo to, kaip ši problema bus pristatyta patiems Seimo nariams. O kas daroma šia linkme? Kaip bendraujama su parlamentarais, kokie įtakos metodai naudojami?

„Siekdama atstovauti rajono gyventojų interesams, Kėdainių rajono savivaldybė ketina imtis visų teisės aktuose numatytų priemonių. Seimo nariams Kėdainių rajono savivaldybės atstovai pateiks pavyzdžius, kodėl savivaldybėms svarbu turėti veto teisę, kuri suteikia galimybę tinkamai rūpintis savo savivaldybės gyventojų poreikiais, užtikrinti švarią aplinką gyventi“, – „Rinkos aikštei“ sakė rajono savivaldybės mero pavaduotoja O. Urbonienė.

[quote author=“Lietuvos savivaldybių asociacija“]Savivaldybės siūlo palikti šiuo metu galiojančią tvarką ir atrankos išvadų persvarstymą.[/quote]

Politikė patikslino, kad praėjusių metų spalį buvo teiktos pastabos Lietuvos savivaldybių asociacijai raštu „Dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo pakeitimo projekto“, o šių metų gruodį savivaldybės meras išsakė savo poziciją, kad nepritaria veto teisės panaikinimui.Kėdainių rajono savivaldybė nesiteikė kreiptis į valdančiajai Valstiečių ir žaliųjų frakcijai priklausantį „savo“ parlamentarą Darių Kaminską./ BNS (Luko Balandžio) nuotr.

Į savo parlamentarą nesikreipė

O ką apie tai galvoja Kėdainių regione išrinktas Seimo narys Darius Kaminskas? Susisiekus su parlamentaru paaiškėjo kuriozinė situacija. Pasirodo, vietos savivaldybė nesiteikė kreiptis į valdančiajai Valstiečių ir žaliųjų frakcijai priklausantį savo parlamentarą.

„Atvirai pasakysiu – į mane niekas nesikreipė“, – sakė Seimo narys D. Kaminskas.

Seimo narys minėjo apie tai, kad veto teisę iš savivaldybių atimsiantis įstatymas ydingas, jis kalbėjęs frakcijoje.

„Savivaldybės privalo turėti savo balsą. Kai dirbau savivaldybės taryboje, buvo ketinimai Kėdainių regione įsikurti vaistų naikinimo, utilizavimo įmonei. Tarybai balsavus tai neįvyko. Jeigu savivaldybės šių galių, bus negerai“, – kalbėjo parlamentaras D. Kaminskas.

Paprašius patikslinti kaip vertina situaciją, jog bręstant įtampai, į jį nesikreipė atstovaujamos savivaldybės atstovai, Seimo narys neslėpė nuostabos. Juk konstruktyviai dirbant, atstovaujant gyventojų interesams savivalda itin glaudžiai bendradarbiauja su jų teritorijoje išrinktais Seimo nariais.

„Aš manyčiau, kad taip turėtų būti. Nebent savivaldybės vadovų požiūris yra kitoks. Nes bendradarbiaujant tikrai esu visada pasiryžęs kelti įvairias problemas, juk tam ir dirbu Seime. Kita vertus, savivaldybės Taryboje dirbau 16 metų, man šie klausimai artimi. Jeigu kiltų kokių klausimų, galėčiau imti ir aiškintis“, – kalbėjo Seimo narys D. Kaminskas.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video