Vos pastovinčią senjorę GMP išvežė tik marčiai pakėlus balsą

Asociatyvi BNS Eriko Ovčarenko nuotr.
Jau eina treti metai, kaip Greitosios medicinos pagalbos brigados, iki tol buvusios Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro sudėtyje, priklauso Kauno GMP. Pertvarka iš esmės kraštiečiams nieko lyg ir neturėjo pakeisti, mat greitosios į iškvietimus vyko kaip vykusios, atvyksta greitai, o naudų darbuotojams esą yra gerokai daugiau, nei buvo anksčiau. Vis dėlto panašu, kad kartais nesusipratimų kyla, o kokios jų priežastys – suprasti ne visada pavyksta.
Anokia paslaptis, kad yra gyventojų, kurie greitąją kviečiasi dėl menkniekių arba laiko tai patogia transporto priemone iki ligoninės, tačiau ką daryti, jei situacija iš tiesų rimta, o GMP medikai neveža paciento į ligoninę ir barasi, aiškindami, kad jie nei vežikai, nei nešikai.
Rytą nukrito ir nebepajėgė atsikelti
Į „Rinkos aikštės“ redakciją paskambinusi kraštietė Anžela Rusinova neslėpė nusivylimo po to, kai jos nepastovinčios ant kojų anytos greitoji nepanoro vežti į ligoninę.
„Mano anyta yra garbaus amžiaus, jai 88 metai, tačiau ji buvo gana geros sveikatos. Pati susitvarkydavo, šiukšles išsinešdavo, valgyt pasigamindavo. Aš atvažiuodavau, aplankydavau ją per savaitę kelis kartus, atveždavau kai kurių maisto produktų ar padėdavau su mokesčiais.

Iš esmės ji, kaip tokio amžiaus, buvo labai stipri moteris.
Pirmadienį ryte nuvykusi jos aplankyti radau ją gulinčią prie lovos, nukritusią. Ji sunkiai kalbėjo, bet išsiaiškinau, kad tiesiog ryte lipo iš lovos, pasidarė silpna ir ji nukrito. Sakė, kad jaučiasi labai silpnai. Bet tada pagaminau valgyt, lyg jai pagerėjo.
Kitą rytą ateinu pas ją, o ji vėl prie lovos nukritusi, vėl tas pats, taigi iškviečiau greitąją“, – lemtingo pirmadienio istoriją pasakoja Anžela.
Moteris sako prieš tai dar pamatavusi anytai spaudimą – šis buvo žemas. Tačiau atvykusi GMP brigada, vėl pamatavusi spaudimą, tikino, kad jis gal kiek žemokas, bet šiaip geras ir nieko blogo jie nematantys. Anžela pasakoja medikų klaususi, ką geriau daryti tokiu atveju, o jie atsakė, kad reikia kreiptis į šeimos gydytoją.
„Aš kaip tik buvau sutarusi skambutį su anytos šeimos gydytoja, kuri man paskambino greitosios medikams jau išvažiavus. Aš jai kai viską papasakojau, ji labai pasipiktino ir nesuprato, kodėl tokios būklės pacientę atsisakė į ligoninę vežti. Pati paragino, kad jei vėl kažkas tokio pasikartos, kviesčiau greitąją ir reikalaučiau vežti į ligoninę“, – pasakoja Anžela.
Dėl duomenų apsaugos spaudai GMP pateikti atsisakymo formos, kurią jie teigia turintys, negali, tad šiuo atveju belieka tik spėlioti, kas ir kada tą formą pasirašė.
Aut. past.
Antrą kartą iškviesta GMP: „Mes ne vežikai“
Anžela pasakoja, kad tą pačią dieną, po pokalbio su anytos šeimos gydytoja, nuėjusi į parduotuvę, kad nupirktų produktų ir pagamintų valgyti, grįžusi iš parduotuvės rado giminaitę visai silpną, net nepajėgusią nueiti iki tualeto. Moteris sako persigandusi, kai pamatė, kad anyta sunkiai orientuojasi aplinkoje, tad vėl iškvietė greitąją, o atvyko vėl ta pati brigada.
„Atvažiavo jie jau nepatenkinti, klausė tik įėję, ko aš vėl juos kviečiu. Aš jiems pasakojau, kas nutiko, jie vėl pamatavo spaudimą, saturaciją ir pasakė, kad rodmenys geri ir nemato reikalo jos vežti į ligoninę. Dar vairuotojas kelis kartus pakartojo, kad jie ne vežikai kokie ir ne toks jų darbas“, – pasakoja Anžela.
Moteris tikina, kad tada jau perpyko – niekada be reikalo nekvietinėjusi greitosios, susidūrė su dideliu priešiškumu ir niekaip nesuprato, kodėl jie taip atkakliai įrodinėjo, kad anytos skubiai vežti niekur nė nereikia.
„Aš jiems net papasakojau apie pokalbį su šeimos gydytoja, tai viena felčerė griebė mano telefoną ir piktai pradėjo sakyti, kad tuoj pat gydytojai pati paskambins ir pareikalaus susimokėti už tokius GMP važinėjimus.
Žinokit, supykau, pakėliau balsą, primygtinai reikalavau nuvežti anytą į ligoninę, tai per rėkimus jau tik pavyko to išsireikalauti“, – sako moteris ir pasakoja, kad tuo jos vargai nesibaigė.
Be jokios abejonės, pacientai, jei patys nepaeina, turi būti transportuojami iki greitosios automobilio. Suprantama, kad ši procedūra nėra lengva, ypatingai, jei pacientas yra didesnio svorio arba gyvena ne pirmame namo aukšte.
Aut. past.
Mat tikėdamasi supratimo iš medikų brigados, ji vėl susidūrė su nemaloniomis jų replikomis.
„Pasakojau jiems ir jie patys matė, kad mano anyta aplinkoj nesiorientuoja, nepajuda, nepastovi pati ant kojų, o jie ją kone rėkdami ragino atsikelti.
Man paklausus, ar normalu čia rėkti ant seno žmogaus, kuris nepastovi, medikas dar pasakė, esą jis neprivalo jos kelti“, – pasakojo kraštietė.
Galiausiai visgi per pykčius medikai padėjo močiutę užkelti ant neštuvų ir nuvežė į ligoninę, o marti vyko iš paskos su taksi.
Anžela pasakoja, kad anyta iki šiol ligoninėje, o ją gydantis gydytojas jos būklę įvertino kaip kritinę.
Atvykusi GMP brigada, vėl pamatavusi spaudimą, tikino, kad jis gal kiek žemokas, bet šiaip geras ir nieko blogo jie nematantys. Anžela pasakoja medikų klaususi, ką geriau daryti tokiu atveju, o jie atsakė, kad reikia kreiptis į šeimos gydytoją.
Aut. past.
GMP atstovai: moteris pati atsisakė vykti į ligoninę
„Rinkos aikštė“ kreipėsi į Kauno GMP prašydama pakomentuoti situaciją. Tiesa, išaiškėjo keistų dalykų, kuriuos pacientės giminaitė griežtai paneigė.
„Galime patvirtinti, kad abu minėti iškvietimai iš tiesų buvo, tačiau jų aplinkybės, Tarnybos duomenimis, kiek kitokios, nei pateikia paciento artimieji.
Rytinio iškvietimo metu medikai įvertino pacientės būklę, po apžiūros ji atsisakė vykti į gydymo įstaigą – turime tai patvirtinančią pasirašytą atsisakymo formą.
Antrojo iškvietimo metu pacientė atsisakė pagalbos, nes nusiskundimų neturėjo ir patvirtino savo parašu, tačiau artimieji turėjo kitą nuomonę, todėl pacientė, jau ir pačios sutikimu, buvo pervežta į artimiausią gydymo įstaigą“, – spaudai teigė Greitosios medicinos pagalbos atstovas Tomas Bagdonas.
Vis dėlto pati A. Rusinova tikino, kad jos anyta nei žodžiu, nei juo labiau raštu neatsisakė vykti į ligoninę, o ir ji pati teigė nepasirašinėjusi jokių dokumentų.
Dėl duomenų apsaugos spaudai GMP pateikti atsisakymo formos, kurią jie teigia turintys, negali, tad šiuo atveju belieka tik spėlioti, kas ir kada tą formą pasirašė.
Priklausomai nuo paciento būklės, pacientų transportavimui į automobilį naudojami neštuvai. Daliai medikų iš tiesų kyla problemų dėl mechaninių neštuvų – reikia nemažos fizinės jėgos, taip pat vienas žmogus sunkiai įkelia neštuvus su pacientu į automobilį.
Aut. past.
Perkelti pacientus į neštuvus sudėtinga
Be jokios abejonės, pacientai, jei patys nepaeina, turi būti transportuojami iki greitosios automobilio. Suprantama, kad ši procedūra nėra lengva, ypatingai, jei pacientas yra didesnio svorio arba gyvena ne pirmame namo aukšte.
Sunku tą padaryti ir paciento artimiesiems, ir patiems medikams, dėl to yra perkama nauja įranga, kuri turėtų palengvinti šią užduotį.
„Priklausomai nuo paciento būklės, pacientų transportavimui į automobilį naudojami neštuvai. Daliai medikų iš tiesų kyla problemų dėl mechaninių neštuvų – reikia nemažos fizinės jėgos, taip pat vienas žmogus sunkiai įkelia neštuvus su pacientu į automobilį. Situacija sprendžiama naujos komplektacijos GMP automobiliuose diegiant elektrinius neštuvus, taip lengvinant pacientų transportavimą ir GMPT darbuotojų darbą“, – teigė GMP atstovas T. Bagdonas.
Tik pusė iškvietimų reikalauja skubios pagalbos
GMP teigia, kad pacientams už GMP paslaugas ir pervežimą į gydymo įstaigą esant skubiam iškvietimui mokėti nereikia, jos kompensuojamos valstybės.
„Jei iš Tarnybos darbuotojų nuskambėjo panašios frazės, kokios pateikiamos, Tarnybos vardu atsiprašome pacientės ir jų artimųjų už klaidinimą.
Bet kokiu atveju, norint išsiaiškinti detaliai visas aplinkybes pagal pateiktą informaciją, dėl situacijos Tarnyboje bus atliktas vidinis patikrinimas“, – teigė GMP atstovas.
Vis dėlto jis priduria, kad konfliktinių situacijų tarp medikų ir pacientų iškyla gana dažnai, o dažniausiai dėl skirtingo iškvietimo ir medicinos paslaugų poreikio traktavimo.
„Visi pagalbos skambučiai į GMPT skirstomi į keturias kategorijas pagal pacientų būklę: skubūs iškvietimai, kai kyla grėsmė gyvybei ir sveikatai; atidėti iškvietimai, kai negalavimai nekelia pavojaus gyvybei; peradresuojami skambučiai, kai nukreipiamas paklausimas į kitas įstaigas; patariamieji iškvietimai, kai teikiamos konsultacijos telefonu.
Paciento būklė įvertinama dispečerio iškvietimo metu užduodant klausimus skambinančiajam, patikslinama medikams atvykus į įvykio vietą, atlikus reikalingą apžiūrą ir tyrimus.
Pernai buvo 621 276 išvykų, iš jų 57 proc. kvalifikuotos kaip skubios, t.y. kilo grėsmė gyvybei, likusios 43 proc. – atidėti iškvietimai, kai žmogui reikia medicininės pagalbos, tačiau nekyla pavojus gyvybei, pavyzdžiui, pakilo temperatūra, paūmėjo lėtinė būklė ir t.t.
Toks didelis nuošimtis iškvietimų, kurie gali būti sprendžiami kitose sveikatos įstaigose, pavyzdžiui, kreipiantis į šeimos gydytoją, mažina Tarnybas galimybes teikti skubios medicinos pagalbos paslaugas, kai kyla grėsmė gyvybei, kelia įtampą tarp darbuotojų, juos demotyvuoja dėl sveikatos paslaugų poreikio piktnaudžiavimo iš gyventojų pusės“, – sako GMP atstovas.
● Teikiant paslaugas, Tarnybos darbuotojai turi vadovautis patvirtintu Elgesio kodeksu, kuris numato, kad su pacientais ir kolegomis bendraujama pagarbiai, paslaugos teikiamos bendradarbiaujant, darbuotojai privalo savo pareigas atlikti laiku ir kompetentingai ir vengti tokio elgesio, kuris galėtų kenkti darbuotojo asmens garbei ir orumui bei profesijos prestižui.
● Jei teikiant paslaugas, pacientas nebuvo patenkintas GMPT darbuotojų elgesiu, jis gali kreiptis su skundu į Tarnybą bendrais kontaktais (info@greitojipagalba.lt, Pramonės pr. 33, Kaunas), nurodant įvykio aplinkybes.
● Skundus nagrinėja vidaus medicininis auditas. Tyrimo metu paaiškėjusias aplinkybes vertina Tarnyboje veikianti Etikos komisija, kuri konstatuoja, ar buvo padarytas pažeidimas ar ne. Kodekso principų pažeidimas laikomas darbo drausmės pažeidimu, sankcionuojamas pagal Darbo kodekso nuostatas.
● Kitas kelias – kreipimasis Pacientų sveikatos padarytos žalos nustatymo komisiją prie Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos, kuri vertina gydymo metu pacientui galimai padarytą turtinę ir neturtinę žalą.
17 Komentarai
net miršta nesulaukę vizito į ligoninę ,bet niekas už tai neatsakingas?
Apie kokį ten parašų įslaptinimą teigiama jei paciento duomenys, šiuo atveju mano, yra žinomi kiekvienai medicininės įstaigos valytojai, o iš valytojų iškeliauja ir į kitų med įstaigų valyrojoms
Paskaiciau ir verkt norisi esu po operaciju ,vaikstau tik po namus su vaikstukais iki tualeto ir virtuves ,laiptais nulipti negaliu ,seimos gydytoja net nemacius kaip atodau ,vos sugbu islaikyti rankoj sauksta ,be artimo zmogaus neapsitarnauju ,o mane gydo telefonu .Jumoras rusu laikais per televizoriu gyde toks Kaspirovskis ,o dabar gyto telefonu gydytojai.Sunku uprasti jaunimui senio invalido ,bet ir mes buvom jauni tie patys dabartiniai seniai anis laikais net ir ta pacia ligonine pastate ,namus ,savivaldybes pastatus ir daug kitu darbu atliko ,o senatveje likome pamesti ir nekenciami .Linkiu jauniems medikams sveikatos ir ,kad senatve butu lengvesne .GYVENAME GEROVES VALSTYBEJE .Supagarba SENIS 82 metu.Bukit sveiki nesirkit.
Atseit taupo kura,jei sako,kad nepavežėjai.Policija irgi skundžiasi,kad pilnai neturi kuro,bet prie Lifosos valgiklos per pietus kas trečia mašina policijos( tarnybinė).Kurios patruliuoja,tai velniai nematė,bet atvažiuoja ir tos,kurios po iškvietimus nevažinėja.
Jei su GMP atvažiuoja paramedikaikai,tai ar jie gali įvertinti būklę tiek pasimokę?
Pigiau paramedikus paruošt.Ligonio sveikata nerūpi.
Slaugiau abu tėvukus, abu sirgo sunkiai ir ilgai, abu pabaigoj teko šaukštu maitint ir gertuve girdyt. Bet nesipiktinau kodėl nepagydo ir dėkinga buvau kad medikai telefonu pagelbėdavo . Jei nėra kam padėt ir esat teikalinga globos šeimos gydytpja padės pakliūti į slaugos ligoninę.
pamatuoja spaudimą juokinga iki ašarų kokie medikai spaudimas rimtos ligos nerodo , man buvo taip pat nevežė nes spaudimas normoje o kai nuvežė kaimynas sako tau insultas.
Sveiki, manau, kad šių institicijų specialistams turėtų būti privalomi psichologijos, komunikavimo kursai. Pastoviai tenka išgirsti neprofesionalų aptarnavimą. Gal specialybės žinių ir turi, tačiau toliau stop.
Taip su greitosios pagalba problemos,bet jei žmogus jau sunkiai sunkiai susitvarko su liga ir buitimi,visada yra išeitis,tai slauga arba globos namai,nes ne visi artimieji gali sėdėti prie jų dieną naktį,jeigu dar ir patys nėra jauni,turi šeimas,darbus,o ten pasirūpinta viskuom gydymu,maistu,buitimi net laisvalaikiu o lankyti galima ir ten.Rašau nes mūsų mama gyvena senelių namuose,net sveikata pagerėjo ir tokio rūpesčio mes namuose nesuteikiame, kai maistas atkeliauja iki lovos,rūbai išplauti,senolė išmaudyta,plaukai,nagai nukarpyti. Aš tik už senelių namus,vaikai turi gyventi savo gyvenimus
Gal atvejis ir tikras, bet iš kokiu 20 atveju kokie 19 būna visiškos artimųjų fantazijos. Deje, bet taip yra. Žmonės nesuvokia, kada reikia senukus nuolat prižiūrėti ir pan. Ir, žinoma, yra tie chroniški, piktybiniai, kuriu tikslas aimanuoti ir kolioti. Kituose miestuose jiem baudas berods jau deda. Jie piktybiniai. Bet čia gal iš tiesų nepaėmė.
Ai, pas mus ir tie, ir tie geri. Vieni kitus kaltina.
Beje, Kėdainiuose berods nėra sanitaru, kurie ligonius iškeltų, nukeltu ir pan, kas yra nesuvokiama.
Aš irgi taip galvoju,yra senelių globos namai,ten gal ir gerai,bet kaip žmogus pripratęs prie savo namų,jam sunku skirtis su jais.Bet aš pilnai sutinku,kai aš jau nebeturės jėgų pati apsitarnauti, mielu noru eičiau į senelių namus.
Deja, dažnai pasitaiko ir tokių variantų, kai Senkus tiesiog išgrūda į ligoninę, kad paūmėjus būklei nereikėtų rūpintis.
Vilnius Santaros šeimos medicinos centro registratūros kai kurių darbuotojų netaktiškas elgesys su pacientais kurios nemandagiai atsako į tel skambučius arba pradeda šaukti ir meta telefoną Gal darbuotojos pamiršo kultūrą?
Svarbu ruoškimės karui ginybai ir atgrasymui priešo
Na va…o jūs dar sakote kad lietuvoj gyvenimas gerėja, kad sveikatos sistema vos ne tobula. Tik kažkodėl au kiekvienais metais viskas vis prasčiau.
su tokiomis antraštėmis tai tik nuteikiat žmones. Jau ir taip pagarbos/kantrybės nulis , pikti , agresyvus.