Verta perskaityti: Knyga „Žodžių sąrašas“ ‒ puikus romanas paaugliams

 Verta perskaityti: Knyga „Žodžių sąrašas“ ‒ puikus romanas paaugliams

Rūta Švedienė

Tai paaugliams skirta knyga. Kai ją ėmiau iš bibliotekos, į tai neatkreipiau dėmesio. Visai gera buvo ją skaityti ir man – jau brandžiam žmogui. Paprastas, aiškus, lengvai skaitomas nuoseklaus siužeto romanas.

Apokaliptinis Tirpsmas nusiaubė viską ir pavertė žemę laukine planeta. Nedidelė išgyvenusių žmonių bendruomenė glaudžiasi Arkos mieste. Jo įkūrėjas ir valdovas Jonas Nojas nė už ką neleis katastrofai pasikartoti, todėl Arkos gyventojai suvaržyti taisyklių, jiems normuojami ne tik maistas, vanduo, drabužiai, bet ir… žodžiai. Mat Jonas Nojas suvokia, kad tereikia sunaikinti kalbą – ir taip žmonės taps lengvai valdomi.

Arkos gyventojai turi ribotą 700 žodžių sąrašą. Kalbėti ne sąrašo kalba Arkoje draudžiama, už šį ir kitokius prasižengimus gali būti ištremtas į už miesto sienų esantį tamsų mišką.
Pagrindinė airių rašytojos Patricijos Forde knygos „Žodžių sąrašas“ veikėja Leta – paskutinė
Arkos žodininkė. Žodininkai sudarinėja žodžių sąrašus skirtingų specialybių atstovams ir apskritai saugo žodžius. Jie žino daugiau žodžių už kitus Arkos gyventojus, todėl yra galingi ir gerbiami. Kita vertus, daugiau žinoti gali būti ir pavojinga.

Žodžiai yra galingi – gali sužeisti, gali pagydyti, gali pražudyti, ‒ visi tai žinome, tačiau P. Forde
knygoje žodžiai yra tarsi pagrindiniai veikėjai ir jų galia siekia visos žmonijos pražūtį ar išgelbėjimą. Tačiau žinoti daugiau žodžių kartu ir pavojinga. Žodžiai įgalina išreikšti mintis, o mintys nuveda prie klausimo kodėl – kodėl reikia gyventi pagal sąrašą, kuriame nėra žodžių „meilė“, „viltis“, „muzika“?

Kodėl reikia gyventi gyvenimą, kuriame nėra spalvų nei garsų? Nėra jokių abstrakcijų, nėra jausmų“. Pasak Jono Nojo, jie nuvedė žmoniją į pražūtį, todėl juos reikia sunaikinti. Ar pavyks Letai išsaugoti ne tik valdovo leidžiamus, bet ir draudžiamus žodžius, o drauge ir pasaulį?

Žodžiai yra galingi – gali sužeisti, gali pagydyti, gali pražudyti, ‒ visi tai žinome, tačiau P. Forde knygoje žodžiai yra tarsi pagrindiniai veikėjai ir jų galia siekia visos žmonijos pražūtį ar išgelbėjimą.

Aut. past.

Fantastinis žmonijos ateities pasaulis tampa populiarus ne tik suaugusiųjų literatūroje.
Vis gausiau ir paaugliams skirtų, distopijomis vadinamų kūrinių, vaizduojančių ateitį, paveiktą įvairių technologijų, žmonių sukeltų katastrofų ir atsainaus požiūrio į gyvenamąją aplinką (Suzanne Collins „Bado žaidynės“, Veronica Roth „Divergentė“, Jamesas Dasheris „Bėgantis labirintu“).

Šis distopinis pasakojimas, parašytas pagal geriausias žanro tradicijas, privers jus susimąstyti apie žodžius. Žodžius, kuriuos sakome, kuriais tikime, kuriais gydome ar žeidžiame. Žodžius, kurie pražudys arba išgelbės. Sunaikins arba sukurs pasaulį.

Leta gali pasirodyti ir savotiška Švedijos aplinkosaugos aktyvistės klimato kaitos klausimais Gretos Thunberg bendramintė. Jos abi savaip suvokia šiuolaikinės civilizacijos planetai keliamas grėsmes ir bando su jomis kovoti. Tad knyga tikrai turi toli gražu ne vien pramoginę prasmę.

Kūrinyje įtaigiai, paaugliams suprantamu būdu, pasakojama apie kultūrų ir kalbų nykimą, žmonių susvetimėjimą, visuotinį atšilimą. Knyga skatina susimąstyti apie mūsų planetos likimą, žmonijos dabartį ir ateitį.

Knygos autorės Patricijos Forde kūriniai airių kalba jaunimui įtraukti į skaitomiausių knygų sąrašus Airijoje. Knyga „Žodžių sąrašas“ pelnė „White Raven Award 2015“, „Children‘s Books Ireland Award 2016“ ir „Notable Children‘s Books List 2018“ apdovanojimus.
Knygą išleido leidykla „Debesų ganyklos“, vertė Viktorija Uzėlaitė.

1 Komentaras

  • Tikrai puiki knyga

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video