Verta perskaityti – FRIDA: Fridos Kahlo biografija

 Verta perskaityti – FRIDA: Fridos Kahlo biografija

Rūta Švedienė

Apie Fridą yra girdėję ir tie, kurie nėra menininkai, ir tie, kurie labai jau nesi domi tapyba. Taigi ir aš. Frida, Frida… O tai kas ji per asmenybė, kad tokia garsi, koks jos gyvenimas, kokia jos kūryba? Frida Kahlo – viena garsiausių visų laikų Meksikos kūrėjų, žavėjusi ir žavinti ne tik tapyba, bet ir savo gyvenimo istorija, kuri visa – tarsi aistringos meilės gyvybei simbolis.

Ir štai naujas Fridos Kahlo biografijos leidimas su iliustracijomis mano rankose.
Iš pradžių kiek trikdė ir lėtino skaitymą gausybė detalių ir ne tik esminių dalykų, bet ir smulkmenų. Paskui, įsijautus į skaitymą, tai jau nebetrikdė. Labai išsami biografija su jos kūrinių aprašais ir iliustracijomis. Stora ir labai įdomi knyga.

Fridos Kahlo gyvenimas ir kūryba buvo iššūkis jos laikmečiui. Ši moteris įkūnijo svarbias XX a. iliuzijas ir siekiamybes – Meksikos revoliuciją ir moters emancipaciją, liudijo begalinę aistrą gyventi ir kurti. Tokia aistra įveikia net fizinę negalią.

Fridos asmenybę formavo sunki jaunystėje patirta trauma, vedybos su to meto žymiausiu Meksikos tapytoju Diego Rivera, bohemiškas gyvenimo būdas, daugybė meilės romanų. Tarp jų – su Levu Trockiu ir André Bretono žmona Jacqueline.

Fridos gyvenimas, jos būdas, politinė veikla, didžioji gyvenimo meilė Diego Riverai, kitos meilės istorijos nemažai kam net įdomesni nei pačios autorės tapyba.

Pagal šią knygą 2002 m. sukurtas filmas buvo apdovanotas dviem „Oskarais“.

Aut. past.

„Frida puikuodavosi savo alegria kaip povas išskleista uodega, tačiau džiugesys maskuodavo didelį liūdesį ir uždarumą, gal net liguistą dėmesį sau“, – rašo šios knygos autorė.

Ji buvo labai įvairiapusė stipri moteris, kūrusi legendą apie save, kurios kerai, kaip matome, nesisklaido iki šiol. Po mirties praėjus daugiau nei penkiasdešimčiai metų, F. Kahlo išlieka viena ryškiausių modernizmo ikonų, o jos paveikslų parodos toliau keliauja po didžiąsias pasaulio galerijas.

Biografės ir istorikės Hayden Herreros Fridos Kahlo biografijoje itin detaliai, remiantis pačios menininkės laiškais ir dienoraščiais, draugų ir mylimųjų jai rašytais laiškais ir gausybe pasakojimų, perteikta nepaprasta talentingos dailininkės gyvenimo istorija. Ši studija laikoma tiksliausia ir išsamiausia menininkės biografija.

Pagal šią knygą 2002 m. sukurtas filmas buvo apdovanotas dviem „Oskarais“.

Biografė ir istorikė Hayden Herrera yra skaičiusi daug paskaitų, kuravusi meno parodų, Niujorko universitete dėsčiusi apie Lotynų Amerikos meną. Jai buvo suteikta Guggenheimo fondo stipendija.

H. Herrera parašė straipsnių ir apžvalgų tokiems leidiniams kaip Art in America, Art Forum ir New York Times. Be kitų, ji yra parašiusi šias knygas: Frida Kahlo: The Paintings, Mary Frank ir Matisse: Portrait.

H. Herrera gyvena Niujorke. Išleido leidykla Kitos knygos. Vertė Goda Sodeikaitė.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video