Truskavos mėgėjų teatras „Mincelis“ vaidino Pavermenio dvaro svirne

 Truskavos mėgėjų teatras „Mincelis“ vaidino Pavermenio dvaro svirne

Pavermenio dvaro svirne buvo suvaidintas Kęstučio Valionio vadovaujamo Truskavos kultūros centro mėgėjų teatro „Mincelis“ spektaklis – Edmundo Untulio keturių veiksmų dramatiška komedija „Laimės kalvis“.

Svirnas vaidinimui pasirinktas ne atsitiktinai. Po 1904 m. spaudos atgavimo Lietuvoje kultūros draugijos inicijavo viešųjų vakarų sąjūdį, kuris neaplenkė ir Truskavos krašto. Vos ne kiekvienas didesnis parapijos kaimas būrė savo teatro mėgėjus ir įvairiomis progomis rengė teatro vakarus. Pirmasis spektaklis buvo suvaidintas 1916 m. Truskavos valdinėje mokykloje, kuri po metų sudegė. Tad tikėtina, jog pritrūkus kultūriniams renginiams patalpų, Pavermenio dvarininkas Simonas Brunovas leido tuometinėms organizacijoms – pavasarininkams, šauliams, moterų draugijai ir kt. – viešuosius vakarus rengti dvaro svirne. Čia buvo parodytas ne vienas spektaklis, ypač didelį įspūdį paliko 1924 m. suvaidinta Maironio tragedija „Kęstučio mirtis“. Pats S. Brunovas mielai lankėsi teatro vakaruose, o trečiajame svirno aukšte artistams buvo net skyręs patalpas persirengimo kambariui. 

Mintis suvaidinti „Mincelio“ spektaklį autentiškoje erdvėje kilo Truskavos bendruomenės centro parengto projekto „Užeinu apankyti Tėviškės“, dalyvavusio Kėdainių r. savivaldybės kultūros projektų finansavimo iš rajono savivaldybės biudžeto lėšų 2018 m. projektų konkurse, ir gavusio finansinę paramą, vykdytojams. Kraštotyrininkų Prano Miknevičiaus, Igno Kinderio, Cicilijos Meškienės užrašyti prisiminimai apie Truskavos krašto viešuosius vakarus, imtus rengti daugiau nei prieš šimtą metų, kartu su kita kraštotyrine medžiaga eksponuojami Truskavos bendruomenės etnografiniame muziejuke Seklyčia, tačiau norėjosi gyviau supažindinti bendruomenę su prieš šimtmetį vykusiais kultūriniais susibūrimais, pajusti to laiko dvasią stebint spektaklį dvaro svirne.

Apie viešuosius vakarus Truskavoje taip pat yra papasakojusi ir vilnietė dailininkė vitražistė Marija Anortė Mackelaitė (g. 1930 m.), nes jos mama Kazimiera Strikulytė – Mackelienė buvo aktyvi Truskavos viešųjų vakarų dalyvė, dažnai prisimindavusi mėgėjų teatrą ir susitikimus su pačiu ponu Brunovu. Dailininkė Truskavos etnografiniam muziejukui „Seklyčia“ padovanojo keletą nuotraukų, kuriose užfiksuoti kultūrinių renginių Truskavoje momentai. Be to, Truskavos krašte gimė (Anciškio parapijos Piktagalio kaime) klojimo teatrui pjeses rašęs kunigas, visuomenininkas ir dramaturgas Kazimieras Čiplys – Vijūnas, už ganytojišką ir švietėjišką veiklą 1950 m. nužudytas lageryje Irkutsko srityje.

Todėl pasirodė prasminga, kad šiemet, Europos kultūros paveldo metais, o Lietuvai minint valstybingumo atkūrimo šimtmetį, svarbu ir truskaviečiams įvertinti savo krašto kultūrinį palikimą, šiuo atveju daugiau sužinoti apie Truskavos krašte vykusius viešuosius vakarus, jų rengėjus, dalyvius.

Tad vienas svirno galas, birželio 26-osios vakarą virtęs teatro sale, vos sutalpino arti šimto žiūrovų. Kiemelyje surengta parodėlė pasakojo apie mėgėjų teatro Truskavoje ir jos apylinkėse veiklą, taip pat šiandieninio „Mincelio“ suvaidintas pjeses, išvykas su spektakliais. Apie tai žiūrovai buvo supažindinti ir prieš pasirodymą. Aišku, labiausiai visus pralinksmino nuotaikinga komedija, gera „savų“ artistų vaidyba. Kad renginys pavyko, liudija tai, jog kitą dieną apie teatrą „šnekėjo visas kaimas“.

Taigi Truskavos bendruomenės ir Truskavos kultūros centro idėja suvaidinti Pavermenio dvaro svirne buvo gražiai įgyvendinta ir tapo viena iš Nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui skirtų dovanų, o truskaviečiams galimybe pasidžiaugti atitekusiu kultūriniu palikimu ir šiandieniniais jo puoselėtojais.

[#gallery=1469#]

Rimantė Šilkaitienė

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video