Tiesiant šaligatvį miesto centre rasti kaulai (PAPILDYTA ISTORIKO KOMENTARU)

 Tiesiant šaligatvį miesto centre rasti kaulai (PAPILDYTA ISTORIKO KOMENTARU)

Tiesiant naują šaligatvį ir atliekant kasimo darbus Kėdainių senamiestyje prie Šv. Jurgio bažnyčios buvo aptikti žmonių kaulai./Aldo Surkevičiaus nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Tiesiant naują šaligatvį ir atliekant kasimo darbus Kėdainių senamiestyje prie Šv. Jurgio bažnyčios buvo aptikti žmonių kaulai. Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius taip pat patvirtino, kad „projekto įgyvendinimo metu, klojant šaligatvį rangovai atkasė kaulus“.

Istorikas rastais kaulais nesistebi

„Oficialios informacijos dar kol kas tikrai neturime. Apie atkastą radinį rangovų organizacija pranešė archeologams. Daugiau informacijos apie tai, kokie ten kaulai, mes kol kas neturime. Laikinai visi darbai sustabdyti“, – sakė A. Kacevičius.

Tuo metu istorikas Vaidas Banys teigia, kad labai didelė tikimybė, jog Kėdainių senamiestyje atkasti kaulai yra žmonių.

„Viskas čia yra kaip dukart du – Šv. Jurgio bažnyčia ir kalnas, ant kurio ji stovi, yra vienas seniausių urbanistinių objektų Kėdainiuose. Bažnyčia statyta XV a. antroje pusėje ir iki pat XIX a. pradžios po bažnyčios šventoriumi visą laiką buvo kapinės. Reikia įsivaizduoti, kad toje vietoje visur yra palaidoti žmonės ir net kelis šimtmečius buvo kapinės, – pasakojo istorikas. – Taigi, jei bedi kastuvą, reikia tai daryti labai atsargiai.“

Istorikas Vaidas Banys teigia, kad labai didelė tikimybė, jog Kėdainių senamiestyje atkasti kaulai yra žmonių./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

V. Banio teigimu, jį stebina taip neatsakingai vykdomi darbai: „Tai yra senamiesčio apsaugos zona, todėl nesuprantu, ką žmonės sau leido. Net ir toje vietoje, kur dabar yra kelias ar rekonstruojamas šaligatvis, visur yra buvusios kapinės.

Kodėl taip manau? Kai prieš kelerius metus dar a. a. Algirdas Juknevičius kasinėjo Kalno gatvę, esančią šalia Šv. Jurgio bažnyčios, jos viduryje atrado kaulus. Ten buvo palaidojimai, įprasti, klasikiniai žmonių kapai. Todėl nė kiek nesistebiu, kad ir po minėtu šaligatviu gali būti atkasti kapai, nes, kaip ir sakiau, ten šimtmečius buvo kapinės, tai visas tas kalnas ir yra ištisos kapinės“.

Nemalonumai laukia ne tik įmonės, bet ir savivaldybės

Dažnai linksmai istorijas pasakojantis istorikas pabrėžia, kad vieta, kurioje buvo atliekami šaligatvio atnaujinimo darbai, yra senamiesčio apsaugos zona ir bet kokiam statybininkui tai turėtų būti šventas reikalas.

Jei tai pastebės koks nors paveldosaugos atstovas ar Kultūros paveldo departamentas (KPD), nemalonumų turės ne tik įmonė, bet ir savivaldybė, nes ji turėtų taip pat turėti žmogų, atsakingą už šiuos dalykus.

V. Banys

„Jau kai bedi kastuvą, virš tavo galvos pradeda šviesti, labai raudonai pradeda mirksėti paragrafas, – juokauja V. Banys. – Tas, kas tuos darbus atlieka, turi žinoti, kad be archeologo ar kitų atsakingų institucijų leidimo kastuvo besti negali.

Suprantu, kad buvo atnaujinamas šaligatvis, bet ten nukasta net keli metrai šlaito. Aš nesuprantu, ką reikia sau galvoti taip elgiantis.

Jei tai pastebės koks nors paveldosaugos atstovas ar Kultūros paveldo departamentas (KPD), nemalonumų turės ne tik įmonė, bet ir savivaldybė, nes ji turėtų taip pat turėti žmogų, atsakingą už šiuos dalykus.

Aš apie tai šneku, bet tai nėra mano darbas, o tik profesija, todėl neturiu jokių įgaliojimų drausminti, stabdyti darbus ar pan. Už tai atsakingi žmonės, kurie pagal savo pareigybines instrukcijas privalo prižiūrėti ir atsakyti.“

Rangovų įmonė „Doresta“, atliekanti šaligatvio atnaujinimo darbus, kol kas atsisako pateikti bet kokį komentarą. Tik patikslino, kad archeologai kasamoje vietoje turėtų apsilankyti rytoj.

Po archeologų vietos apžiūros „Rinkos aikštė“ informaciją papildys.

8 Komentarai

 • Prieš rašant tokius straipsnius gal bent minimaliai reikėtų pasidomėti ar atvykti į rangos vietą? Jokie darbai nebuvo stabdomi, pateikta informacija vieša prasilenkia su realybe.

  • Įprastą mūsų rajono praktiką 🙂

 • Gerai, kad Vaidas viską žinojo ir neinformavo apie viską ten, darbus, sutartis, atestatus. Tai dabar šaligatvio tiesimo darbus galės stabdyti metus laiko ir reguliuoti eismą vaikučiams einantiems į mokyklą. Straipsnis ciniškumo ir neargumentuotų nesurinktų faktų, paviršutiniškų plepalų viršūnė.

 • Aha,žiūri per langą kai dirbu,o baigiant pasako,kad taip ir taip ir dirbt visai ne taip reikėjo…

  • Motorykštė-tai ant trimerio skraidanti moteriška.O dar papildžius-motorizuota dievo rykštė.

 • Operatyviausiai tai dirba Pranckevičiūtė Mugėje, ant vakaro prabudusi kažkokį straipsnelį išlemeno apie kaulus. Visada išlemena po paros nuo RA parašymo. Man tai keista už ką Grinkevičius jiems algas moka?
  Jau tokia tragiška… Dirba Kėdainių krašto televizijos metodais, kurie buvo geri… Prieš 20 metų. Visos atrūgos ir isšdavikai ten perbėga …

  • Tai šit kur konservantai buvo suslėpę amerikonų numestus kaulus…

 • […] anksčiau „Rinkos aikštėje“ publikuotame straipsnyje „Tiesiant šaligatvį miesto centre rasti kaulai“ istorikas Vaidas Banys užsiminė, kad atsakomybę turėtų prisiimti ne tik darbus vykdžiusi […]

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video