Sudaryti šių metų šauktinių sąrašai (PAPILDYTA: siūlo trumpinti karinę tarnybą)

 Sudaryti šių metų šauktinių sąrašai (PAPILDYTA: siūlo trumpinti karinę tarnybą)

BNS nuotr.

rinkosaikste.lt, BNS inf.

Šiandien, sausio 5 dieną, Krašto apsaugos ministerijoje (KAM) sudaryti šių metų šauktinių sąrašai. Į devynis mėnesius trunkančią nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą šaukiamų asmenų maksimalus skaičius siekia 3828. Tokia pat šauktinių riba nustatyta ir pernai, nors realiai karinę tarnybą atlikusiųjų buvo mažiau – 3554.

„Šaukimo eigoje daliai karo prievolininkų tarnyba atidedama, nemaža dalis pripažįstami netinkamais dėl sveikatos, deja, yra ir dalis karo prievolininkų, kurie šaukimo dieną neatvyksta į nurodytus Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos (KPKT) padalinius“, – BNS nurodė kariuomenė.

Karo prievolininkų sąrašas bus sudaromas nepriklausomų stebėtojų akivaizdoje, atsitiktine tvarka, naudojantis kompiuterių programa.

Sąrašų sudarymo pradžią stebės ir inicijuos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, atsakingi  KPKT, Lietuvos kariuomenės, taip pat ir visuomenės atstovai.

KPKT direktorius Arūnas Balčiūnas sako, kad į pirmuosius šaukimus jaunuoliai bus kviečiami nebūtinai pagal eilės numerį, esantį šių metų karo prievolininkų sąraše.

Nepatekusieji į karo prievolininkų sąrašą dėl studijų ir per jas neatlikę karo tarnybos jaunuoliai gali būti šaukiami dar vienerius metus po studijų baigimo iki 26 metų amžiaus.

„Pirmiausia šaukimų sulauks jau buvusieji sąraše ir atlikusieji šaukimo procedūras dar 2022 metais, toliau eilės tvarka eis ir į sąrašą įtraukti nauji karo prievolininkai“, – BNS nurodė A. Balčiūnas.

Į šaukiamųjų sąrašus gali patekti ir tie jaunuoliai, kurie iki sąrašų sudarymo bus pateikę prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT), tačiau jiems ir toliau galios visos su savanoriškumu susijusios skatinimo priemonės – tarnybos vietos ir laiko pasirinkimo galimybė bei galimybė pretenduoti į didesnes kaupiamąsias išmokas.

Studijuojantieji šalies aukštosiose mokyklose į sąrašą nebus traukiami, tačiau norintieji atlikti konstitucinę pareigą, galės stabdyti studijas tarnybos laikotarpiui arba studijuoti ir per trejus metus baigti jaunesniųjų karininkų vadų mokymus ar tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose.

Nepatekusieji į karo prievolininkų sąrašą dėl studijų ir per jas neatlikę karo tarnybos jaunuoliai gali būti šaukiami dar vienerius metus po studijų baigimo iki 26 metų amžiaus.

Merginos į karo tarnybą privaloma tvarka šaukiamos nebus, tačiau galės ją savanoriškai atlikti pasirinktu būdu.

Į sąrašą nepatekusieji jaunuoliai galės rinktis karo tarnybą savo noru, jiems galios tos pačios lengvatos, kaip ir kitiems savanoriams.

Anot kariuomenės, merginos į karo tarnybą privaloma tvarka šaukiamos nebus, tačiau galės ją savanoriškai atlikti pasirinktu būdu.

Pirmųjų šauktinių tarnybos pradžia planuojama vasario pabaigoje – Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione.

Į sąrašus patekusiems karo prievolininkams šaukimo nurodymai paštu nebus siunčiami. Visa karo prievolininkui aktuali informacija bus pateikta internete adresu www.karys.lt.

Pasak kariuomenės, už nurodymų nevykdymą numatyta ir gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.

Devynių mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą Seimas atnaujino 2015 metų pavasarį. Tai padaryta atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir valstybės saugumui kylančias grėsmes.

Grąžinus šauktinių tarnybą taip pat siekiama sustiprinti ir pagreitinti kariuomenės dalinių užpildymą profesinės karo tarnybos kariais, suformuoti pakankamą kariuomenės parengtąjį rezervą ir užtikrinti tinkamą piliečių pasirengimą ginti savo valstybę.

PAPILDYTA

Ministras siūlo trumpinti privalomąją karinę tarnybą iki pusmečio, didinti karių skaičių

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pranešė apie planuojamą šauktinių tarnybos pertvarką – siūloma privalomąją tarnybą trumpinti iki pusės metų, o šauktinių skaičių didinti iki 5 tūkstančių.

„Pertvarka leistų padidinti šaukiamųjų skaičių nuo 3,8 tūkst. iki 5 tūkst. 2027 metais“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė ministras.

Pasak jo, pusė šešių mėnesių tarnybą atlikusių šauktinių būtų priskirti rezervui, kita pusė dar tris mėnesius toliau testų tarnybą savanoriškai.

„Pagal apklausas, pagal tyrimus, pagal dabartinę situaciją, galima konstatuoti, kad tai yra realūs skaičiai, – kalbėjo A. Anušauskas.

Pasak ministro, liekantieji tarnauti devyniems mėnesiams būtų rengiami kaip jaunieji vadai, specialistai, vykdytų užduotis įvairiuose budėjimuose, greitojo reagavimo pajėgose.

Jo teigimu, pastariesiems šauktiniams per minėtą laiką būtų mokama profesinės karo tarnybos kario alga.

A. Anušausko teigimu, pertvarkos tikslas – didinti jaunuolių įsitraukimą į šalies gynybą, iki 2030 metų padidinti aktyvaus rezervo skaičių.

Šiuo metu šauktiniai tarnybą atlieka devynis mėnesius. 

4 Komentarai

  • tarnyba ne vilkas,nepabėgs.Palauksiu pakol broilerio perai eis tėvynės ginti.

    • Maną biankartukai irgi nitarnauja, aš jų vot tyk pridarys, kad niatsymianu kiek.

  • Advokatas Šarūnas Jazukevičius konsultuoja, ivertina individualią situaciją ir ruošia dokumentus dėl privalomosios pradinės karo tarnybos atidėjimo individualia tvarka, vertina Karinės medicinos ekspertizės komisijos ekspertinius nutarimas, padeda juos apskųsti teisės aktų nustatyta tvarka, tel. Nr. +37067374332, el. p. sarunas.jazukevicius@yahoo.com.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video