Šešiolikmetę iš mirties nagų išplėšė profesionalūs pedagogių veiksmai

 Šešiolikmetę iš mirties nagų išplėšė profesionalūs pedagogių veiksmai

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

Šešiolikmetė Kėdainių rajono gyventoja Austėja balandžio 27-ąją gali minėti savo antrąją gimimo dieną. Jaunai merginai tądien sustojo širdis. Ir tik dviejų netoliese buvusių angelų – mokyklos pedagogių – dėka, šiandien jauna mergina sveiksta. Merginos tėvai ir giminaičiai dėkoja pedagogėms, Kėdainių greitosios medicinos pagalbos medikams, tačiau juos vis kankina klausimas – ar nebuvo galima tragedijos išvengti? Ar nebus tokių tragedijų ateityje?

Dėkoja

Austėjos teta Andželika pasidalino įvykio detalėmis ir nuoširdžia padėka.

„Mieli draugai, pažįstantys mane ir mano sesers Neringos šeimą!

Praėjusį trečiadienį išgyvenome patį didžiausią košmarą, koks tik begali būti – mano dukterėčiai šešiolikmetei Austėjai mokykloje sustojo širdis. Mergaitės organizmas patyrė didžiulį sukrėtimą, po kurio, medikų teigimu, teoriškai neišgyvenama.

Tai, kad šiandien turime ją šiame gyvenime, galime apkabinti, vėl matyti jos šypseną, išgirsti žodžius, yra neįtikėtinas stebuklas, už kurį nenustosime dėkoti Josvainių gimnazijos pavaduotojai Skaidrūnei Vyšniauskienei, pirmajai suklupusiai prie gulinčio kūnelio ir pradėjusiai gaivinimą, netrukus jai į pagalbą atbėgusiai kūno kultūros mokytojai Gitanai Jurgelevičienei ir dviem Kėdainių greitosios pagalbos paramedikų komandoms. Visi jie, Kauno klinikų medikų teigimu, padarė neįmanomą žygdarbį“, – pasakojo Andželika.

Josvainių Visų Šventųjų parapijos bažnyčioje rinkosi visi Austėjos draugai, ją pažįstantys ir nepažįstantys, visi geros valios žmonės, kuriuos čia vedė vienas tikslas – pasimelsti už merginos sveikatą. /Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.     

Sukvietė į šv. Mišias

Praėjusį antradienį, gegužės 3 dieną, Josvainių Visų Šventųjų parapijos bažnyčioje rinkosi visi Austėjos draugai, ją pažįstantys ir nepažįstantys, visi geros valios žmonės, kuriuos čia vedė vienas tikslas – pasimelsti už merginos sveikatą.       

„Žinoma, dar reikia laiko, kol mergaitė sustiprės, atsigaus ir galės grįžti į namus, bet taip tikrai bus. Mes visi tikime, kad šis siaubas pamažu išbluks. O kol kas Austėjai labai reikia mūsų visų palaikymo, teigiamos energijos, dangaus palaimos.

Todėl visus galinčius pakvietėme į Josvainių bažnyčią kartu su mumis bendra malda paprašyti sveikatos Austėjai.

Dieve, saugok mūsų vaikus…“ – jautriai dėstė merginos teta.

Mes žinome tiek, kad mergaitės lyg parūkė elektroninę cigaretę, pagarino, kaip paaugliai vadina, ir po to viskas įvyko. Kuo užpildyta buvo ta elektroninė cigaretė, mes nežinome, tačiau visokių spėlionių yra.

Rimantas

Nusprendė netylėti

Tačiau Kėdainių rajono gyventojų Austėjos tėvų Neringos ir Rimanto šeima nusprendė netylėti.

Jie pasiryžo kovoti ne tik už savo mylimą dukrą, bet ir už kitų vaikų ir paauglių sveikatą.

„Šiandien visi kalba kas, kodėl, dėl ko. Kalbų girdisi įvairiausių. Dažnu atveju minimi narkotikai. Tačiau viskas yra tik kalbų lygyje.

Mes žinome tiek, kad mergaitės lyg parūkė elektroninę cigaretę, pagarino, kaip paaugliai vadina, ir po to viskas įvyko. Kuo užpildyta buvo ta elektroninė cigaretė, mes nežinome, tačiau visokių spėlionių yra.

Aš pasiryžęs netylėti, mūsų šeima pasiryžusi netylėti. Jei mokykloje vyksta tokie dalykai, kažkas turi atsakyti. Turi būti atsakingi asmenys, juolab kad jau ne pirmas kartas šioje mokymo įstaigoje“, – „Rinkos aikštei“ dėstė merginos tėtis Rimantas.

Mergaitė šiuo metu gydoma klinikose. Medikai iškart pasakė, kad jeigu ne pedagogių gaivinimas, mergaitės šiame pasaulyje jau nebūtų.

Rimantas

Aiškinosi situaciją

„Rinkos aikštės“ duomenimis, Kėdainių rajono policijos komisariatas apie įvykį informuotas nebuvo, tad natūralu, jog pareigūnai jokio tyrimo nepradėjo. Tačiau nieko nelaukdamas merginos tėtis nusprendė ieškoti teisybės.

„Aš jau kreipiausi į prokuratūrą, kalbėjau su prokuroru, buvau nuėjęs ir kalbėjausi su gimnazijos direktoriumi.

Mes šito taip nepaliksim. Jei vaikai pamokų metu gali velnias žino ką garinti, ką vartoti… Taip neturi būti. Mano mergaitė ne pirma, tai gal ir ne paskutinė?

Kas turi apsaugoti mūsų vaikus mokyklose? Tikimės greitu metu rasti atsakymus į šiuos klausimus“, – kalbėjo tėtis.

Šešiolikmetė Kėdainių rajono gyventoja Austėja balandžio 27-ąją gali minėti savo antrąją gimimo dieną. Jaunai merginai tądien Josvainių gimnazijoje sustojo širdis.

Aut. past.

Dėkingi geradarėms

Austėjos tėvų Neringos ir Rimanto šeima visą gyvenimą bus dėkingi pedagogėms Skaidrūnei Vyšniauskienei ir Gitanai Jurgelevičienei, kurios išgelbėjo jų vaiko gyvybę.

Sustojus širdžiai, pirmos minutės yra svarbiausios. O šios pedagogės pirmas minutes veikė tikslingai ir profesionaliai.

„Mergaitė šiuo metu gydoma klinikose. Medikai iškart pasakė, kad jeigu ne pedagogių gaivinimas, mergaitės šiame pasaulyje jau nebūtų.

Aišku, labai greitai atvyko ir greitoji. Ir antra greitoji. Tačiau juk jie per minutę atvykti negali, kad ir kaip lėktų.

Medikai taip pat dėjo dideles pastangas. Liksime visą gyvenimą jiems dėkingi už išgelbėtą vaiko gyvybę“, – dėstė Austėjos tėtis.

Turi priekaištų

Paauglės tėvai turi priekaištų ne tik mokyklos administracijai, bet ir ten dirbančiai sveikatos specialistei.

„Mes viską išsiaiškinsime, tačiau keista, kad gaivino pedagogės, o ne sveikatos specialistė, nors ji pati pirma buvo pakviesta į pagalbą.

Mes abejojame jos kompetencija ir tinkamumu dirbti šį darbą. Šio reikalo mes nepaliksime, mokykla turi būti saugi vaikams, mokykla turi būti antri vaikų namai, o ne mirties vieta.

Geros žinios

Džiugu tai, kad įvyko stebuklas ir mūsų mergaitė gyva.

Medikai sako, kad gali nelikti jokių reiškinių, mat jaunas organizmas yra stiprus,  tačiau jie taip pat pabrėžė, kad tądien Josvainių gimnazijoje įvyko stebuklas, kad mūsų vaikas išgyveno“, –  reziumavo Rimantas.

Padėkojo gelbėtojoms

Ramūnas Zigmantavičius, Josvainių gimnazijos direktorius./Giedrės Minelgaitės-Dautorės/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Josvainių gimnazijos direktorius Ramūnas Zigmantavičius dėl Asmens duomenų įstatymo ir mokyklos vidaus tvarkos šį konkretų atvejį komentuoti atsisakė, tačiau pažymėjo, kad žmogiškai padėkojo paauglę gelbėjusioms pedagogėms.

„Žmogiškai aš esu dėkingas. Aš padėkojau. Tačiau atvejo komentuoti negaliu. Negaliu kalbėti apie įvykio detales. Įprastai, jei įvyksta kažkoks kriminalinis įvykis visuomet informuojamos atitinkamos tarnybos“, – pažymėjo direktorius.

Lietuvos mastu elektroninių cigarečių garinimas jau tampa rimta problema, ir tą pastebi mūsų šalies pedagogai.

„Visoje Lietuvoje ši problema yra aktuali. Mes, kaip ugdymo institucija, kviečiamės pas save policijos pareigūnus, kitus specialistus, kurie vykdo prevencinę šviečiamąją veiklą. Mokiniams aiškiname apie žalą, pasekmes.

Liūdna, kad šie dalykai pinga ir yra prieinami. Vaikams sveikatos jie tikrai neprideda, mes tai ir aiškiname jiems“, – kalbėjo R. Zigmantavičius.  

39 Komentarai

 • Tai gal pirma tėvai namuose įkala į galvą, kad nekiltų jokių pagundų š vartoti.

  • Grynai… 17 metų jau turėtų šiek tiek ir pati susiprasti ir iš tėvų auklėjimo žinoti, o dabar tėvai ieško kaltų… Kaip visada, šiuolaikiniai vaikai jokios atsakomybės už savo veiksmus neturi, visi kiti kalti.

   • Tai auklejimas del tam tikru dalyku prasideda namuose, mokykla yra mokymo istaiga, tevai turi aiskint ir rodyt pavyzdi. Tai jei po pamoku prie parduotuves butu pagarinus, tai kaa tuomet kaltas. Kaltu ieskokit savyje.

   • Už vaikų auklėjimą atsakingi tėvai. Vienareikšmiškai.
    Mokytojai – už žinias , mokslą.

    • Nieko sau dėkingumas tėvų. Išgelbėjo jų neišauklėtą vaiką ir dabar ieško kaltų. Kojas turėtų bučiuoti už išgelbėtą gyvybe. Už savo vaikus jūs patys esat atsakingi, tad būkit malonūs tą atsakomybe ir prisiimkit. Tada jūsų vaikai visuose pakampiuose nerukys ir gaivinti niekam nereikės.

    • Gal jau laikas pilkaji kardinola toje mokykloje pakeisti? Ta pavaduotoja jau daugiau kaip 30 metu dirba dirba direktoriaus pavaduotoja. Pakeitus pilkuosius kardinolus o ne tik direktorius galbut kazkas pasikeistu?

     • Šiais laikais labai daug pagundų jaunimui, anksčiau tiek nebuvo, labai pavojingas amžius 17m, vieni pabando ir paslysta… Čia patys turi suvokti kokiu keliu eiti…

  • Tiesiai į dešimtuką

  • Taip,tikrai,tevai turejo daugiau ideti darbo aiskinant,kad pavojinga rukymas,narkotiku vartojimas,alkoholis ir pan.O gal nei is sio,nei is to suvirpejo skilveliai ir sustojo sirdis?Medikai turetu sprest.Suprantu tevus,jie persmelkti pykcio,ir sia akimirka nesidziaugia,jog dukra liko gyva,bet iesko kaltininku.Koks skirtumas,ar medike irgi atbego gaivinti,ar ne,svarbu,kad mergina buvo tinkamai reanimuojama ir liko gyva.Dziaukites,ir aiskinkit toliau apie ivairiu toksiniu medziagu vartojima,o ne „darykit tvarka valdiskoj istaigoj“,kol patys nesusitvarket namie.

  • Tėvams stiprybės mergaitei sveikatos.

 • iš kur pas mokinius tokie pinigai , kad perka tokius šudus?Tai juk brangiai kainuoja..

 • taigi viskas jau beveik legalu, kas luosina jaunu zmoniu gyvenimus, aciu apsirukiusiai laisves partijai ir vaiku teisems

 • Kodėl tėvai iešo kaltų? Negi jie nepagalvoja kad šiuo atveju jie yra labiausiai kalti, nes auklėjimas prasideda namuose-tai ir reikia įkalti į galvą, kad bele kokio šlamšto neliestų ir savęs nežalotų ir po to neieškotų kaltų patys būdami kaltais.

 • Aūūū super tėveliai, visi kalti, tik ne jūs. Kaip išsiauklėjote tą ir turite. Pirmiausiai patys sau atsakykite, ką padarėte, kad dukra nerūkytų? Mokykla prie kiekvieno vaiko prižiūrėtojo nepastatys, ne kolonija. Jūs ir tik jūs atsakingi už tai, kad jūsų vaikas nerūkytų.

  • Tiksliai taip !

 • „Ačū“, kad esame „laisvi ir nelaimingi“ -viskas lengvai gaunama, pasiekiama tereikia tik panorėti, mokėti reikalauti iš tėvų ir viską turi….Tai yra baisu-anksčiau to nebuvo, o dabar kažkas baisaus, nesuvokiamo vyksta.

 • Baba Adele kaip visada ta kuri neskaito Rinkos aikstes, bet nuolat ateina pakomentuoti ir palaikinti komentaru feisbuke. Adele, Adele, visai tu baba, eik ilsetis… Nes juokini Kedainius

 • Kaltinti aplinką visada lengviausia. Nekeista, kad tai puikiai moka ir mūsų vaikai, kurie jau faktiškai nebežino kas yra ,,asmeninė atsakomybė“. O iš ko jie to išmoksta? Jei tėvai tinkamai neauklėja savo vaikų, skiria jiems mažai dėmesio, tai juk daug paprasčiau pareikšti, kad kalta mokykla, draugai, kaimynai …. Visų pirma tėveliams patiems reikėtų daug daugiau pasidomėti, kas yra tos elektroninės cigaretės ir kokia šiais laikais pavojinga yra jų sudėtis, kai papildymai joms gaminami neaišku kur ir iš ko. Daugybė mokslinių straipsnių internete randama apie tai, kad pradėta naudoti THC ( skysta marichuana, aliejiniam pavidale), tik tai ne natūralus kanapių produktas, o sintetinis ir be proto pavojingas. Taip pat naudojamos ir kitos cheminės medžiagos, pilami net ir žiurkių nuodai. Baisiausia, kad tokių susintetintų medžiagų neįmanoma aptikti organizme po jų vartojimo, o žala padaroma milžiniška. Akivaizdu, kad tokios pasekmės būna ne po parduotuvėje nusipirktos elektroninės cigaretės pagarinimo, bet iš neaiškių platintojų pirktų papildymų joms naudojimo. Tokių gamybos ,,fabrikėlių“ ir jų ,,produkto“ platintojų vis daugėja ir paaugliai greitai sužino tuos taškus.
  Tėveliai, kalbėkit su savo vaikais šia tema kuo daugiau, aiškinkit, kad tai nėra nekaltas dalykas, o tokios ,,nekaltos pramogos“ mūsų vaikams gali kainuoti gyvybę… Rekomenduoju pasiskaityti vieną iš tikrai patikimų straipsnių apie tai:

  https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/nekaltas-narkotikas-jei-nezinote-ka-vartojate-pasekmes-gali-buti-tragiskos.d?id=80773219

  • Zinau,juk jau pakaunes miskuose verda ta jovala…etikete kita ,o pagaminta Kaune.Uzknisa tai,kad parduodama vaikams.

 • Pažįstant tėvus jų reakcija visiškai normali – visi kalti. Viskas prasideda šeimoje, t.y. nuo pačiu tėvų.
  Sveikatos Austėjai ir stiprybės visuomenės sveikatos specialistei bei gimnazijai atlaikant tėvų kaltinimus.

  • Ne kaltų turėtų ieškoti tėvai ,o prisiminti savo pareigas .

 • Jaunystėje irgi pabandžiau būti suaugusi. Nusipirkau Dunhil ar Runhil, nepamenu kurių, ir nuėjau krūmuose išbandyti. Po vienos silpna pasidarė, ir nukritau pamiegoti. Labai silpna buvo. Atsipeikėjusi parėjau namo. Pati kalta buvau.

 • Kad ta Visuomenes sveikatos specialiste tikra vepla, nieko nesusigaudo, tik sypsosi atsistojus kaip dauzta. Jos pacios sveikata reik patikrint

 • Paauglystė – toks metas, kai norisi viską išbandyti. O kur dar draugų spaudimas, noras atrodyti „kietam“. Aš tik nesuprantu, kokių kaltų čia ieško tėvai?

  • Kai buvau paauglė kai manęs nespaudė bendraklasiai rūkyt ir gert, turėjau savo kiemo draugus.

 • Ar dar neatsibodo tuos pačius komentarus rašyt???ne tevai kalti o mokyklos,kuriose klesti narkata

  • aha, kai sterblėje džiaugsmą namo parsineš irgi mokykla bus kalta ?

 • Mergaitė tikrai atrodė mirusi, širdis nespurdėjo jau, mėlynavo jau lūpos.

 • Armonautu partija su visais issigymeliais tai toleruoja, geriau valdyti uztraukusi zoles jaunuoli, Slepas juk zino ka reiskia rukyti zole ir dziovinti smegenis.

 • Mokyklose tas pats, kas nori tas ir ruko. Ir patys kalti, kad toki suda i rankas ima. Ir as ji vis tiek emiau, zinodamas koks tai slamstas. Pigus, kvailas triukas, dumo putimas, per kuri tiek problemu atsiranda. As kai rukydavau, visada save kaltu ir durnium del to laikiau, pasirodo, kalti buvo kiti, bet ne as! Apeme tevelius kvailos emocijos, nieko, pakudakuos, issilies ir apsiramins

 • Tai kad dabar visi vaikai vartoja narkotikus cia normalu jau tapo nes gert negalima o apsinesti kazkaip norisi pries laizekus ir pan. Tai ir naudoja travke, zole, amfa, ratus nu viskas daba eina lengvai

 • Kokių kaltų čia tegalima ieškoti? Pati tėvai ir vaikas kaltas. Visoje Lietuvoje, visuose mokyklose garina, veipina, nesvarbu koks amžius. Mokyklos bando tai stabdyti, tačiau tai neįmanoma nes patys vaikai tas el. cigaretes perka ir perparduoda, atims vieną nusipirks kitą. Tegul tėvai baigia apsimetinėti durnais ir bandyti pasipelnyti iš mokyklos. Seniai tokio debelismo tebematęs. Nenustebčiau jei vaikas ir patys tėvai per trumpai gimdoje nešioti.

 • Reikejo patikrint seseles blaivuma. Butumet nustebe 😉

  • Čia kokios seselės?

 • Patikrinkit dazniau kunigo girtuma, nes su puru megejei ne viena sklenka islenkt…

 • Aiškinkitės su savo vaiku, o dabar visi kalti. Kur buvote iki tol, žinojote, kad vartoja.

 • Josvainių mokykla yra labai nesaugi. Žino pedagogai,kas ten darosi… Ties žinojimu ir viskas baigiasi. Praktiškai nėra prevencinės veiklos. Ką veikia soc.pedagogai,sveikatos specialistė-nežinia. Piktinasi žmonės,kad 17 -etė neva neišauklėta,12-13 metų „garina“, žino ten ir nieko…
  Tėvai teisūs šį kartą.

 • Per žinias, tik šiandien parodė.

 • Ačiū už naudingą informaciją! https://www.dovanusala.lt/lt/893-geros-dovanos

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video