Pasinėrė į įvairių meno formų gausybę (FOTOGALERIJA)

 Pasinėrė į įvairių meno formų gausybę (FOTOGALERIJA)

Meninėmis formomis gilintasi į kertines problemas, tokias kaip patyčios, tolerancija, nesusikalbėjimas. O visame pasaulyje garsių kompozitorių kū- rinius ir paties aranžuotas lietuvių liaudies dainas koncerto klausytojams dovanojo jaunasis akordeono virtuozas Martynas Levickis./ Džestinos Borodinaitės ir Kultūros centro nuotr.

Džestina BORODINAITĖ

Kėdainių kultūros centras naują veiklos sezoną pradėjo meninio vyksmo festivaliu „Formos’21“, šiemet pasiūliusiu penkis skirtingo pobūdžio pasirodymus: solinį koncertą, performatyvaus meno kūrinį, edukacinę programą ir du spektaklius. Pernai debiutavusio festivalio šiųmetė programa – ir vėl gausi gerai Lietuvoje bei užsienyje žinomų jaunų, talentingų menininkų bei organizacijų.

Akordeono garsai

Meninio vyksmo festivaliui startą davė skambūs akordeono garsai. Visame pasaulyje garsių kompozitorių kūrinius ir paties aranžuotas lietuvių liaudies dainas koncerto klausytojams dovanojo jaunasis akordeono virtuozas Martynas Levickis, draugystę su akordeonu pradėjęs būdamas trejų.

Rimčiau muzika akordeonininkas susidomėjo aštuonerių, besimokydamas Šiaulių Sauliaus Sondeckio muzikos gimnazijoje.

Toliau mokslus atlikėjas tęsė Londono Karališkojoje muzikos akademijoje, tada – Baskų krašto aukštojoje muzikos mokykloje Ispanijoje.

Sukaupta teorinė ir praktinė patirtis, dalyvavimas įvairiuose respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose bei profesionalus pasirodymas juose padėjo M. Levickiui užsitarnauti didelį pripažinimą tiek Lietuvoje, tiek užsienio šalyse.

Opios problemos

Kauno miesto kamerinio teatro komanda: aktorius, pedagogas, edukacijos režisierius Vytautas Gasiliūnas ir aktorinio meistriškumo studijas baigę jaunieji aktoriai Dominykas Vaitiekūnas, Rugilė Tamošauskaitė ir Miglė Janutėnaitė, norą dalyvauti užsiėmime pareiškusiems „Atžalyno“ progimnazijos moksleiviams pristatė įdomų edukacinį projektą „Man ne*X“, grįstą žymiojo Augusto Boalio Forumo teatro metodika.

„Forumo teatras – socialinis teatras, kurio pagalba su jaunimu diskutuojame apie jiems opias problemas ir pasitelkdami vaidybą bei diskusiją bandome ieškoti tų problemų sprendimo būdų.

Edukacijos auditorija yra ne tik pasyvūs stebėtojai, bet ir siužeto dalyviai, kuriantys spektaklį, nuo kurių priklauso, kaip viena ar kita situacija pasikeis–nepasikeis, išsispręs–neišsispręs.

Forumo teatro spektakliai prilygsta gyvam organizmui, niekas iš anksto nėra surežisuota ir, nors visada žinome, kaip pradėsime užsiėmimą, tačiau kaip jis baigsis, niekada nėra aišku“, – forumo teatrą pristato V. Gasiliūnas.

Gyvenimiškos istorijos

Anot edukacijos režisieriaus, pasirinkti siužetai, padedantys pristatyti šiandienos jaunimui aktualias problemas – ne iš knygų ir žurnalų. Tai – gyvenimiškos situacijos, kurios, pasitelkiant improvizacijas, yra teatralizuojamos.

Jaunieji kėdainiečiai edukacijos metu gilinosi ir gvildeno kertines problemas, tokias kaip patyčios, tolerancija, nesusikalbėjimas.

„Įspūdžiai iš praėjusių metų ir šiemet organizuotų festivalių yra tik patys geriausi. Mano nuomone, tokio pobūdžio festivalių populiarumas priklauso nuo visuomenės požiūrio į šiuolaikinį meną ir gebėjimo jį suprasti, nes jis daugialypis, daugiaprasmis, siunčiama žinutė meno kūriniuose nėra įvardijama tiesiogiai“.

D. Burinskytė-Valdmonė

Skirtingi požiūriai

Dar vienas iš neeilinių festivalio renginių – menininkų dueto Vaidos Tamoševičiūtės ir Luko Kolmogorcevo performansas „Sinergija“.

Performatyvaus meno kūrinyje susitinka ir atsiskleidžia du skirtingi menininkų požiūriai. V. Tamoševičiūtės kūryba unikali tuo, jog kiekvienas jos performansas yra vienetinis – jis nesikartoja.

Performerę ypač domina gyvas santykis su žiūrovu, kartais net nutrinantis ribas tarp žiūrovo ir dalyvio.

Dažnai kartodama įprastus, kasdienius veiksmus, menininkė kuria asmeninius ritualus, kuriais siekia atrasti savo pačios tikrovę. Menininkės performansuose – svarbus kūniškumas.

L. Kolmogorcevo kūryba – tai iš kasdienybės ištraukti reiškinių trupiniai. Juos įstingdydamas dažų masėje, fiksuodamas objektuose, laikinose instaliacijose ir performanso mene, menininkas siekia sukurti savotiškas fosilijas – „tikrovės artefaktus“.

Judesio ir jausmų ryšys

Emocingais spektakliais meno mylėtojus džiugino šokio teatro „Judesio erdvė“ bei teatro „Taškas“ komandos.

Jauna ir veržli šokio teatro komanda pristatė šokio spektaklį „Debut“, kuriame nagrinėjamas moters santykis su pačia savimi ir supančia aplinka.

Pasitelkus dviejų instrumentų – akordeono ir violončelės – garsus, buvo ieškoma muzikos, judesio ir jausmų ryšio.

Kuriant šį spektaklį, kūrybinė grupė rėmėsi savo patirtimi, gyvenimo įvykiais, vidiniais jausmais, prisiminimais, pirmosiomis akimirkomis.

Kaip priimti naują pradžią? Kokia yra meilė sau ir meilė kitam? Kaip neužsidaryti, išgirsti ir suprasti save?

Atsakymų į šiuos ir daugybę kitų klausimų ieškojo šokio teatro „Judesio erdvė“ atlikėjai, tai – spektaklio choreografė ir režisierė Elinga Serapinaitė bei šokėjas ir aktorius Domas Šiaulytis.

Vainikavo festivalį

Na, o pasigilinti ir panagrinėti tiek šiais laikais, tiek prieš 120 metų didžiajai visuomenės daliai aktualias temas pasiūlė teatras „Taškas“ su šiuolaikine muzikine komedija „Amerika pirtyje“, kuri ir vainikavo meninio vyksmo festivalį „Formos’21“.

„Idėja surengti tokio pobūdžio festivalį kilo, nes Kėdainiuose rengiama daug įvairaus pobūdžio renginių, tačiau iki tol nebuvo festivalio, kuris būtų skirtas jauniesiems profesionaliems menininkams, o jie tikrai turi ką pademonstruoti – jų kūriniai įdomūs, konceptualūs, suteikiantys daug peno apmąstymams“.

D. Burinskytė-Valdmonė

Kruopščiai atrenka

Meninio vyksmo festivalis „Formos’21“ vyksta antrus metus iš eilės.

Idėja surengti tokio pobūdžio festivalį, anot Kėdainių kultūros centro projektų vadovės, redaktorės Daivos Burinskytės-Valdmonės, kilo, nes Kėdainiuose rengiama daug įvairaus pobūdžio renginių, tačiau iki tol nebuvo festivalio, kuris būtų skirtas jauniesiems profesionaliems menininkams, o jie tikrai turi ką pademonstruoti – jų kūriniai įdomūs, konceptualūs, suteikiantys daug peno apmąstymams.

„Tiek pernai, tiek šiemet festivalyje dalyvavę menininkai ir organizacijos gerai žinomi Lietuvoje ir užsienyje, gavę ne vieną įvertinimą dėl savo profesionalumo.

Jų kūriniai yra aktualūs šiandienos žmogui, kelia aikštėn visuomenės problemas ar skatina atsigręžti į save.

Prieš kiekvieną festivalį domimės šiuolaikinio meno tendencijomis, pagal kurias kruopščiai atsirenkame menininkus ir organizacijas, kurias kviesime pasirodyti.

Pagrindiniai kriterijai, į kuriuos atsižvelgiama, yra menininkų amžius, profesionalumas ir kūrinių aktualumas šiandienos visuomenei“, – pabrėžia D. Burinskytė-Valdmonė.

Visame pasaulyje garsių kompozitorių kūrinius ir paties aranžuotas lietuvių liaudies dainas koncerto klausytojams dovanojo jaunasis akordeono virtuozas Martynas Levickis./Džestinos Borodinaitės nuotr.

Mažiau renginių

Projektų vadovė pastebi, kad šiųmetis festivalis skiriasi nuo pernai organizuoto.

„Pirmasis festivalis buvo labiau koncentruotas nei šiemet. Pernai per dvi dienas kėdainiečiams buvo parodyta 12 skirtingo pobūdžio renginių, šiemet – 5.

Projektas festivaliui organizuoti rengtas ir teiktas į Lietuvos kultūros tarybos Tolygios kultūrinės raidos programą.

Esame dėkingi tiek Lietuvos kultūros tarybai, kuri finansavo projektą, tiek Kėdainių rajono savivaldybei, kuri skyrė kofinansavimą, nes be finansinio indėlio tokio pobūdžio festivaliai tiesiog negalėtų vykti“, – įsitikinusi projektų vadovė.

Edukacinė reikšmė

Visos profesionalaus meno apraiškos yra naudingos visuomenei, nes skatina jos tobulėjimą, progresą, atveria platesnius pasaulio suvokimo horizontus, mano D. Burinskytė-Valdmonė.

„Meninio vyksmo festivalis „Formos’21“ yra skirtas tai visuomenės daliai, kuri domisi šiuolaikiniu jaunųjų kūrėjų kuriamu menu.

Festivaliu siekiama pristatyti Kėdainių krašto bendruomenei įvairias meninės raiškos formas ir jaunus, profesionalius menininkus, skatinti profesionalaus meno sklaidą ir kultūrinių raiškų įvairovės pažinimą, taigi jis turi didelę edukacinę reikšmę.

Tikimės, kad meninio vyksmo festivalis „Formos’21“ prisidės formuojant šiuolaikinio meno poreikį Kėdainiuose.

Festivalis turi savo žiūrovą

Kiekviename festivalio renginyje apsilankė žiūrovai, kuriems šiuolaikinis menas yra aktualus, prasmingas, įdomus, džiaugiasi projektų vadovė.

„Įspūdžiai iš praėjusių metų ir šiemet organizuotų festivalių yra tik patys geriausi.

Mano nuomone, tokio pobūdžio festivalių populiarumas priklauso nuo visuomenės požiūrio į šiuolaikinį meną ir gebėjimo jį suprasti, nes jis daugialypis, daugiaprasmis, siunčiama žinutė meno kūriniuose nėra įvardijama tiesiogiai.

Žiūrovui reikia gilintis, pačiam interpretuoti pamatytus ir išgirstus dalykus, ieškoti sąsajų aplink jį ir jo gyvenime vykstančiuose procesuose, reiškiniuose.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video