Pajieslio kaimo bendruomenė renkasi veikti

 Pajieslio kaimo bendruomenė renkasi veikti

Pajieslio kaimo bendruomenė įgyvendina projektą „Renkamės veikti“, finansuojamą Žemės ūkio ministerijos pagal veiklos sritį: „Kaimo bendruomenės materialinės bazės sukūrimas arba stiprinimas“. Įsigyti daiktai jau pasiekė bendruomenę ir yra aktyvai naudojami jos reikmėms.

Pirmosiomis sausio savaitėmis Pajieslio kaimo gyventojai išbandė naujas siuvimo mašinas „Pfaff“. Siuvimo mašinos yra dalis Pajieslio kaimo bendruomenę pasiekusio inventoriaus, kurį bendruomenė įsigijo gavusi žinią apie projekto „Renkamės veikti“ patvirtinimą.

„Įgyvendinamas projektas leido ne tik sustiprinti materialinę bendruomenės bazę, bet tapo ir naujų idėjų įgyvendinimo pradžia“, – sako Pajieslio bendruomenės pirmininkė Irena Milerienė. O toji pradžia – iš tiesų įdomi ir netikėta.

Pirmieji dygsniai. Bendruomenės nuotr. Veiklos visai bendruomenei

Pajieslio bendruomenės centras skaičiuoja tryliktus veiklos metus: įsikūręs 2006 metais jis atstovauja 583 Pajieslio ir dar 5-ių aplinkinių kaimų gyventojus. Bendruomenės centro pirmininkė I. Milerienė pažymi, kad viena iš sėkmingų bendruomenės veiklos priežasčių – projektinė veikla.

„Rengdami ir įgyvendindami projektus, visada galvojame apie visos bendruomenės poreikius. Projektinė veikla suteikia ženklias galimybes pagerinti kaimo žmonių gyvenimą: nuo kasdienių poreikių iki įdomios kultūrinės veiklos, edukacijos“, – sako ji.

Per 11 bendruomenės gyvavimo metų bendruomenė įvykdė 32 projektus: atlikti patalpų remonto, viešųjų erdvių sutvarkymo darbai, vykdytos kultūrinės ir vaikų užimtumo veiklos.

Bendruomenės pirmininkei gerai pažįstami ne tik kruopščius projektų planavimo, paraiškų rengimo darbai, bet ir nerimastingas metas laukiant projekto įvertinimo.

„Žinoma, ne visos paraiškos būna patvirtinamos. Susitaikai su mintimi, kad buvo geresnių, galvoji, ką kitą kartą galėtum padaryti geriau. Tačiau, koks būna džiaugsmas, kai pavyksta ir galime įgyvendinti savo sumanymus bei matyti, kaip bendruomenė auga, tobulėja“, – projektų rengėjams gerai pažįstamais išgyvenimais dalijasi I. Milerienė.

Įkvepianti sėkmės istorija

Kai 2018 metų pradžioje buvo paskelbti kvietimai dėl nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai, abejonių dėl dalyvavimo konkurse nekilo. Nacionalinė parama suteikia galimybę sukurti ir atnaujinti bendruomenių materialinę bazę.

„Vykdome įvairias veiklas, organizuojame daug renginių. Ir per 11 veiklos metų iškilo natūralus poreikis atsinaujinti: turima kompiuterinė įranga paseno, stalai nusidėvėjo“, –projekto aktualumu neabejoja I. Milerienė.

[quote author=“Aut. past.“]Pajieslio kaimo bendruomenė įgyvendina projektą „Renkamės veikti“, finansuojamą Žemės ūkio ministerijos pagal veiklos sritį: „Kaimo bendruomenės materialinės bazės sukūrimas arba stiprinimas“. Įsigyti daiktai jau pasiekė bendruomenę ir yra aktyvai naudojami jos reikmėms.[/quote]

Ji neslepia, kad projektas „Renkamės veikti“ patvirtinimo iš pradžių nesulaukė.

„Buvome, kaip sakoma, „pirmieji už brūkšnio“ – tik „per plauką“ negavome finansavimo ir galvojome, kad mums savo idėjų teks atsisakyti“, – prisimena ji.

Tačiau spalio mėnesį visai netikėtai iš Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Lietuvos žemės ūkio ministerijos gavome žinią, kad ir mūsų projektas patvirtintas, – prisimena bendruomenės pirmininkė. – Ir, žinoma, mes su džiaugsmu įsisukome į projekto vykdymo darbus.“

Projekto „Renkamės veikti“ vertė – 2 643,97 Eur. Už juos įsigyti 8 sulankstomi stalai, nešiojamasis kompiuteris su programine įranga, 2 siuvamosios mašinos.

„Šis mūsų projektas yra ir padrąsinimas bendruomenėms nenuleisti rankų“, – entuziastingai kalbėjo projekto vykdytoja Almonė Šilkaitytė, projekto vykdytoja, aktyvi bendruomenės narė, Pajieslio daugiafunkcio centro kultūrinių renginių organizatorė. Ji padeda rengti Pajieslio bendruomenės centro projektų paraiškas.

Pasinaudodama valstybės parama pagal 2018 metų nacionalinės paramos veiklos sritį „Kaimo bendruomenės materialinės bazės sukūrimas ir (arba) stiprinimas“, Pajieslio kaimo bendruomenė įgyvendinama projektą „Renkamės veikti“ organizuoja daug naujų veiklų. Bendruomenės nuotr. Vyko pirmieji mokymai

Veiklios moterys neslepia, kad mintis apie siuvamąsias mašinas kirbėjo jau seniai, o viešnagė Ažytėnų bendruomenės centro siuvyklėlėje pas gerai žinomą krašto siuvėją Daivą Streigienę, šią mintį dar sustiprino.

„Siuvimo mašinomis galės naudotis kaimo gyventojai savo reikmėms, o kai kurie įgis ir siuvimo pradmenis, – svarbiausius akcentus dėliojo I. Milerienė. – Kaime turime kirpėją, kuri dukart per mėnesį apkerpa žmones. Gal kaimo gyventojams nebereikės ieškoti ir siuvėjos: pačiame kaime bus galima ir rūbą atnaujinti, ar užtrauktuką įsiūti.“

„Siuvimo paslaugos yra svarbios įvairaus amžiaus žmonėms. Kiekvienuose namuose rasime rūbų, medžiagų, aksesuarų, laukiančių siuvėjėlės rankų: ar tai būtų išplyšęs rankinės užtrauktukas, per platus sijonas ar per ilgos užuolaidos, mintimis dalijosi A. Šilkaitytė.

Pajieslio bendruomenės narės jau galėjo išbandyti naująsias siuvimo mašinas. Sausio pradžioje vyko edukacinis užsiėmimas „Siuvimo pradžiamokslis“. Jo metu Virginija Pravackaitė iš Krakių papasakojo apie naujų siuvimo mašinų ypatumus, ir susirinkusios moterys prisėdo prie siuvinių.

Ypač nustebome sužinojusios, kad tam, jog siūlą įvertum į adatą, nereikia vargti pati mašina padeda siuvėjai. Visoms dalyvavusioms užsiėmime labai patiko siuvimas. Netgi tos, kurios iš pradžių žiūrėjo gana skeptiškai, vėliau negalėjo nuo mašinos atsitraukti. Juk tokiomis siuvimo mašinomis, kurios vien skirtingų siūlių daro daugiau nei 50, tikras malonumas dirbti, įspūdžiais iš pirmųjų siuvimo mokymų dalijosi A. Šilkaitytė.

Edukacijai ir turiningesniam laisvalaikiui

Kita svarbus bendruomenės veiklai įrenginys – nešiojamasis kompiuteris su programine įranga. Jo ligi šiolei bendruomenė neturėjo.

Kompiuterio nuolatos prireikia bendruomenės renginiuose, pristatant pranešimus. Naujasis kompiuteris itin pravertė spontaniškai gimusiose ir jauniausiųjų bendruomenės narių itin pamėgtose karaokės popietėse.

A. Šilkaitytė pasakoja apie dar vieną tęstinę veiklą.

Įgyvendiname projektą Jie čia gyveno“ – renkame medžiagą apie kaime gyvenusius žmones, kaupiame artimųjų atsiminimus apie jau išėjusius. Kompiuterį naudojame kaip medžiagos saugyklą ir kaip sklaidos priemonę“, – projektą, svarbų kaimo istorijos išsaugojimui ir jos perdavimui ateities kartoms, pristatė ji.

Susitikimams – daugiau galimybių

„Daiktai be idėjų yra tik daiktai, pastebi I. Milerienė ir A. Šilkaitytė. Tačiau labai svarbu, kad jie padeda įgyvendinti bendruomenei aktualias idėjas.“

Ko jau ko, bet idėjų kūrybingam tandemui netrūksta.

„Kaip sakoma, svarbu, kad būtų ant ko padėti, o ką padėti, mes jau tikrai žinome“, taip šmaikščiai jos pristatė dar viena svarbų pagal projektą įsigytą inventorių stalus.

Lengvai sudedami, mobilūs stalai jau dabar yra naudojam gausiai vykstančių edukacinių užsiėmimų metu. Prie stalų vakaronių metu susiburia ir gausi Pajieslio bendruomenė. Pastaruoju metu visus atvykstančius į bendruomenės susibūrimus prie stalų buvo sunku ir sutalpinti.

„Pajieslio bendruomenės centras sulaukia svečių ne tik iš aplinkinių kaimų, seniūnijų, bet ir iš visos Lietuvos. Sunkius, nusidėvėjusius stalus pakeitėme naujais, lengvesniais ir mobilesniais. Ir patiems smagiau, ir prieš svečius – ne gėda. Taip pat svarbu, kad mes galime lengviau paruošti renginių, susitikimų erdves, pasibaigus veikloms jas sutvarkyti“, – pažymėjo projekto rengėjos ir vykdytojos.

„Projekto „Renkamės veikti“ paramos dėka ne tik sustiprinome bendruomenės materialinę bazę, bet galime įgyvendinti ir Pajieslio kaimo bendruomenei aktualias ir naudingas idėjas“, pokalbį baigia bendruomenės pirmininkė kviesdama dalyvauti naujose kaimo bendruomenės veiklose, kurias inspiravo šis projektas.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video