Mokyklose ieškos narkotikų pėdsakų ir statys elektroninių cigarečių sensorius

 Mokyklose ieškos narkotikų pėdsakų ir statys elektroninių cigarečių sensorius

Pirmiausia elektroninių cigarečių sensoriai bus pastatyti J. Paukštelio progimnazijoje. Jie savivaldybės biudžetui atsieis 13 tūkst. eurų./ Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Valdžiai siekiant legalizuoti narkotikus ir skiriant didžiules pinigų sumas narkotikus vartojančių suaugusių asmenų gelbėjimui – jų švirkštų keitimui, metadono programoms, testavimui bei kitokiai pagalbai, narkotikus vartojančių vaikų ir paauglių mamos pagalbos šaukiasi socialiniuose tinkluose ir tikina, kad į šį liūną įklimpę jų vaikai realios pagalbos nelabai ir sulaukia. Mokyklose veikiančios prevencinės programos dažniausiai tik ir lieka prevenciniais pasikalbėjimais ir panašia veikla, o kai susiduriama su realiais narkotikų vartojimo atvejais, dažniausiai niekas ir niekuo negali pagelbėti nei į narkotikų vartojimą įklimpusiems vaikams, nei pagalbos ieškančioms jų mamoms, kurios dėl tokios situacijos ir pačios atsiduria ties palūžimo riba. Kėdainiuose vaikų ir paauglių psichotropinių medžiagų vartojimo problemą skubama spręsti kuriant naują prevencinę programą bei ruošiantis mokyklose tirti narkotikų pėdsakus, o Juozo Paukštelio progimnazijoje imamasi ir dar rimtesnių priemonių – jau pradėta montuoti elektroninių cigarečių sensorius.

Besisvaiginančių vaikų skaičiai auga kaip ant mielių

Jau ne kartą viešai skelbta, kad ne tik elektronines cigaretes rūkančių, bet ir psichotropines medžiagas bei svaigalus vartojančių vaikų ir paauglių skaičiai auga kaip ant mielių. Pavyzdžių toli ieškoti nereikia, užtenka tik prisiminti šiųmečius atvejus, kai Josvainių gimnazijoje elektroninę cigaretę parūkiusiai mergaitei sustojo širdis ir tik laimingo atsitiktinumo bei šalia buvusios mokytojos dėka ji šiandien vis dar gyva.

Arba J. Paukštelio progimnazijos atvejis, kai gegužės pabaigoje elektroninę cigaretę parūkęs mokinys iš mokyklos buvo išvežtas tiesiai į ligoninę. Ir tai nebuvo pirmas ir vienintelis toks atvejis.

Tuo metu valdžia, matanti, kad situacija slysta iš rankų ir problemų suvaldyti nepavyksta, eilinį kartą kuria naujas programas, meta joms pinigus ir viliasi, kad jau šį kartą tai tikrai pavyks ir tos programos veiks.

Švietimo skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskienė: „J. Paukštelio progimnazijos patalpose bus įrengta 12 vnt. sensorių, skirtų detektuoti elektroninių cigarečių naudojimą. Šiuo metu progimnazijoje vyksta parengiamieji sensorių įrengimo darbai. Planuojama darbus atlikti iki gruodžio 20 d.“

Rengia prevencijos programą ir ruošiasi testuoti mokyklas

Kaip praneša Kėdainių rajono savivaldybė, Kėdainių narkotikų kontrolės komisija, dalyvaujant  mokyklų vadovams, mokyklų Vaiko gerovės komisijoms, Švietimo pagalbos tarnybai, sveikatos, policijos ir kitoms suinteresuotoms institucijoms, jau baigia rengti „Kėdainių rajono savivaldybės priklausomybę sukeliančių medžiagų vartojimo mažinimo ir prevencijos 2024–2027 metų programą“ ir skaičiuoja, kiek pinigų reikės jos įgyvendinimui.

Žadama, kad dėl narkotinių medžiagų bus testuojamos visos rajono mokyklos. Tačiau yra vienas BET… 2024 metais į aplinkos testavimą dėl narkotinių medžiagų likučių nustatymo bus įtrauktos visos Kėdainių rajono mokyklos, kurios SUTIKS, kad pas jas būtų atliekami tokie testai.

Tik ar visoms mokykloms tikrai užteks drąsos tokiems testavimams ir tiesai pažvelgti į akis, kai dar prieš pusmetį daugelis jų narkotinių medžiagų pėdsakų aptikimo tyrimų atsisakė?

Tuomet Kėdainių visuomenės sveikatos biuro (VSB) specialistai sakė: Narkotikų problema mokyklose egzistuoja jau ne vienerius metus, tik apie ją kalbėti mokyklų vadovai bijo. Jie šiemet ir pernai net atsisakė, kad jų mokyklose būtų atliekami narkotinių medžiagų pėdsakų aptikimo tyrimai“.

Teigiama, jog mokyklų testavimai bus finansuojami iš Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų.  

Testavimams planuojama skirti 10 tūkst. Eur. 

Kiekvienos mokyklos aplinkos testavimo kaina yra skirtinga ir priklauso nuo mokyklos dydžio, pasirinktų testavimo vietų skaičiaus, problematikos, testų kainos, atliekamos paslaugos kainos. 

„Šiuo metu yra įvykę viešieji pirkimai dėl sensorių, kurie skirti detektuoti elektroninių cigarečių naudojimą. 2023 m. spalio 25 d. pasirašyta pirkimo-pardavimo sutartis su UAB „Nano sensorics“.

Aut. past.

Įrengs elektroninių cigarečių sensorius

Sunkiausia mokyklose sukontroliuoti elektroninių cigarečių garinimą, nes, priešingai nei „klasikinės“ cigaretės, šios neturi tabako kvapo ir gali būti įvairaus skonio. Be to, kaip žinia, paaugliai būtent tokiomis cigaretėmis ir apsinuodija, nes galimai į jas įpila ir psichotropinių medžiagų.

Savivaldybės ruošiamoje naujoje prevencinėje programoje numatyta, kad ši problema bus sprendžiama ugdymo įstaigose įrengus elektroninių cigarečių sensorius.

Pirmiausia tokie sensoriai bus pastatyti J. Paukštelio progimnazijoje. Jie savivaldybės biudžetui atsieis 13 tūkst. eurų.

„Šiuo metu yra įvykę viešieji pirkimai dėl sensorių, kurie skirti detektuoti elektroninių cigarečių naudojimą. 2023 m. spalio 25 d. pasirašyta pirkimo-pardavimo sutartis su UAB „Nano sensorics“.

Bendra sutarties kaina – 13 tūkst. 489,08 Eur. 13 tūkst. Eur skyrė Kėdainių rajono savivaldybė, 489,08 Eur prisidėjo progimnazija“, – „Rinkos aikštei“ sakė Švietimo skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskienė.

Anot jos, J. Paukštelio progimnazijos patalpose bus įrengta 12 vnt. sensorių, skirtų detektuoti elektroninių cigarečių naudojimą. Šiuo metu progimnazijoje vyksta parengiamieji sensorių įrengimo darbai. Planuojama darbus atlikti iki gruodžio 20 d.

Jei lūkesčiai pasiteisins, progimnazija numato savo lėšomis įrengti papildomai dar 3–5 sensorius.

Toks projektas J. Paukštelio progimnazijoje yra pilotinis, todėl pasakyti, ar ir kitose ugdymo įstaigose jis bus įgyvendintas, kol kas negalima.

Teigiama, jog mokyklų testavimai bus finansuojami iš Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų. Testavimui planuojama skirti 10 tūkst. Eur. Mokyklos aplinkos testavimo kaina yra skirtinga ir priklauso nuo mokyklos dydžio, pasirinktų testavimo vietų skaičiaus, problematikos, testų kainos, atliekamos paslaugos kainos. 

Aut. past.

Šaukiasi pagalbos

O kol valdininkų programos sėkmingai (ne)veikia, garinančių ir vartojančių vaikų ir paauglių skaičiai auga, tėvams pagalbos ir patarimų tenka ieškoti įvairiose socialinių tinklų grupėse. Jose aprašytos patirtys, bejėgiškumas, nežinia ir nusivylimai dažnai verčia net kraupti.

Štai vienas iš mamos pagalbos šauksmų (pateikta kalba – netaisyta): „Sveikos mamos, rašau nes jau nežinau ką daryti… Mano paauglys narkomanas… meluoja sako kad nevartoja, bet dėje… Lankom psichologus tiek jis tiek aš, mus lanko socialinės darbuotojos, vaikas turėjęs gyvenime skaudžių patirčių (aš irgi), buvo suicido savižalos… Psichologe siūlo vartoti vaistus o aš bijau kad sumaišes su savo narkotikais nenumirtų.. Lankėmės visur tos pačios socialinės nepadeda siūlo išvesti į Kauną.. Siūlo keisti gyvenamąją vietą… Priklausomybių centras atsisako gydyti guldyti į skyrių nes neagresyvus… Man pikta liūdna ir taip apmaudu.. Atrodo visi tik šneka, kaip galima padėti, o realiai jokios pagalbos nesulauksi… Iš to bejėgiškumo imu galvoti kad esu bloga mama.. O tada įsijungia savidistruksijos mechanizmas ir man pačiai ima kilti mintys kad gal geriau nusižudyti pirmai nei matyti kaip žudosi mano vaikas… Ką daryti kur kreiptis.. Ir iš vis tiesiog nieko nedaryti atsiriboti išlaukti dar pora metu o tada išmetus vaiki iš namų gyventi taip lulyg jo nebūtų… (baisios mano mintys… Bet jau nežinau ką daryti)”

Tad  ar nepasiklysime programų gausoje, kai bus visi atsakingi už viską, o dažniausiai tai reiškia, kad niekas ir už nieką, ir galiausiai ar nenutiks taip, kad eilinį kartą geriems tikslams skirti pinigai taip ir nepasieks tų tikslų, o problema ir toliau tik gilės?..

8 Komentarai

 • Gerai kad elekronkes atiminės, mokinukai pereis prie senos geros senamadiškos žolės, ji yra tikrai saugesnis dalykas nei betkokios elektronkės.

 • Kaip aš suprantu, tai tie sensoriai tik jei vartoji toje vietoje, kur jie aprėpia, gali nustatyti patį rūkymo faktą, o kišenėje neužfiksuos. Tai tiesiog nerūkys tose zonose, kur bus daviklis. Ar tikrai daug yra rūkančių mokykloje ir jos teritorijoje? Na mes nematome kasdienybės, tai gal tikslingos tokios priemonės. Bet kokiu atveju, atmetus abejones, svarbu, kad ne tik kalbama apie problemą, bet ir imamasi konkrečių veiksmų ją spręsti. Išbandys vieną priemonę, paskui gal kils dar minčių. Pritariu, kad reikia bandyti, o ne tik kalbėti.

 • Baisu ir skaityt,kai tekstas prasideda žodžiais,,Valdžiai siekiant legalizuoti narkotikus…“.Visokius sensorius statys prie kurių gi tikrai neis piemenys rūkyti,kad būtų užfiksuoti.
  Tai ar ne pigiau paskelbt Armonikaitės gaują nusikalstama ir ,ištėškus ją iš seimo,susodint pas Masiulį su Gapšiu?Tokios tragiškos padėties iki tų nusikaltėlių atsiradimo Lietuvoje tikrai nebuvo užgriuvus jauropinėms vertybėms.

  • tik tokius atsilupelius kaip parmazonas veikia nesąmoningos rašliavos apie narkotikų legalizavimą, kai tikrovėje su žiburiu nerasi tokių iniciatyvų, bet mosprojekto žurnaliūgos atvirai meluoja, kelia paniką durnių tarpe ir džiaugiasi, kad debilavotos asabos neišgali kritiškai galvoti.

   • apie kokį kritišką galvojimą čia kalbi,kai iš seimo tribūnų armonikiniai atvirai draskosi dėl narkotikų legalizavimo?Jie nori ,kad visi,prijaučiantys šutvei,galėtų laisvai,,savo reikmėms“turėt ir nešiotis bent po dozę nuodo.Tavo ,,kritiškas“protas lygus vieno sutikto vaikino aiškinimui,kad rūkyt žolę yra geriau nei svaigintis akoholiu.Esu prieš alkoholį,bet tik jau nereikia pasakot,kad priklausomybė narkotikams yra mažesnė nei šnapsui.

 • njuo zoles pria svyrkztu

 • Kažkodėl mokyklų direktoriai bijo pasakyti, atsakymas, bijo Byno, kad nebūtų išmesti, nes jis mėgsta būti anr pjedestalo, kedainiuose pagal jį tvarkka.

 • Viskas elementaru, isgaudzius prekybos bosus nebereiktu jokiu sensoriu ir kameru, greiciausiai narko verslo pajamos visoms pusems priimtina, tad liks parodomasis spektaklis jog kovojama su narkotikais 😀

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video