„Mažylių akademijos“ likimas jau nulemtas? (VISAS STRAIPSNIS)

 „Mažylių akademijos“ likimas jau nulemtas? (VISAS STRAIPSNIS)

Kurį laiką Kėdainiuose veikęs pirmasis ir vienintelis privatus darželis ir mokykla „Mažylių akademija“ regis susidūrė su neįveikiamais sunkumais. Slegiančios tūkstantinės skolos, darbuotojų skundai dėl neišmokėtų atlyginimų ir rajono politikų sprendimas pradėti patalpų nuomos sutarties nutraukimo procedūrą – štai tokios anuomet klestėjusio vaikų darželio realijos. 

„Mažylių akademijos“ vadovei Linai Stankevičienei viešai skelbiamais telefono numeriais prisiskambinti jau kuris laikas nėra jokių šansų. „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Skolos didėja, darbuotojų mažėja

Kėdainiuose veikusio privataus vaikų darželio bei mokyklos „Mažylių akademija“ veikla pastaruoju metu visiškai sustojo. Nuo sausio 1-osios jį lankę paskutiniai vaikai jau eina į kitus valstybinius darželius, niekas nežino, ar savo veiklą viešoji įstaiga „Mažylių akademija“ ateityje atnaujins.

Kodėl taip nutiko, jog perspektyvi ir visuomenei reikalinga verslo sritis – privatus ikimokyklinis ugdymas Kėdainiuose nustojo funkcionuoti? 

Akivaizdu, kad sėkmingai veiklą pradėjusią VšĮ „Mažylių akademija“ slegia rimtos finansinės bėdos. Portalo rekvizitai.lt teikiamais duomenimis, šių metų sausio 26 dieną įmonės skolą „Sodrai“ siekė net 16 tūkst. 430 eurus. O tai reiškia, jos susidarius tokiam įsiskolinimui „Sodros“ nurodymu dalinai užšaldomos įmonės sąskaitos bankuose, tad gavus bent kiek pajamų, pinigai iš karto nukreipiami skolai padengti. 

Skola „Sodrai“ ėmė didėti nuo praėjusių metų balandžio, kai dar nebuvo jokių įsiskolinimų.

[quote author=“ A. Naujalienė“]Savivaldybės administracija šių metų vasario 12 dieną gavo VšĮ „Mažylių akademijos“ prašymą nutraukti patalpų nuomos sutartį, šiuo metu vyksta susitarimo dėl patalpų nuomos sutarties nutraukimo parengimo ir derinimo procedūros. Šiuo metu įstaiga už patalpų nuomą savivaldybei skolinga 15 tūkst. 166 eurus.[/quote]

Pažvelgus, kaip kito darbuotojų skaičius, tampa akivaizdu – situacija iš tiesų rimta. 2017 metų kovo mėnesį „Mažylių akademijoje“ buvo įdarbinti 25 žmonės, o šiuo metu joje dirba tik 5 darbuotojai. Didžiausias nuosmukis įvyko praėjusių metų vasarą – per tris mėnesius darbuotojų skaičius sumažėjo perpus, nuo 22 iki 11.

Skolų išieškotojas nepraranda vilties

„VšĮ „Mažylių akademija“ yra nemoki. Kadangi ilgą laiką neatsiskaito su kreditoriais, įmonės vadovė nuolat meluoja, todėl kreipiamės į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo“, – teigiama tame pačiame portale rekvizitai.lt parašytame komentare. 

Čia pat nurodoma ir jo autorystė – sostinėje registruota skolų išieškojimo paslaugas teikianti uždaroji akcinė bendrovė „Conlex“.

Susisiekus su šios įmonės skolų išieškojimo skyriaus vadovu Augustinu Juršiu, šis patvirtino, jog vyksta skolos išieškojimo iš „Mažylių akademijos“ procedūra.

„Kokia tai suma – negaliu atskleisti. Galiu pasakyti tiek, jog mums sekasi sunkiai, tačiau siekiame norimo rezultato, kad skola būtų padengta. Todėl imamės įvairių teisinių poveikio priemonių, įdėta iš tiesų nemažai darbo“, – sakė skolų išieškotojas.

A. Juršys stebėjosi, kad tokia socialiai jautrias paslaugas teikianti įstaiga piktnaudžiauja neatsiskaitydama su kreditoriais.

„Taip nemokėti skolų… Manau, jog vadovas turėjo anksčiau pamatyti, jog sudėtingai sekasi. Tačiau tai kiekvieno žmogaus pasirinkimas. Ko gero, šios įstaigos vadovas apie situaciją žino kur kas daugiau nei mes, kreditoriai, duok Dieve išlips“, – sakė skolų išieškojime ir verslo teisėje besispecializuojančios bendrovės „Conlex“ atstovas.

Pagrasino išjungti šildymą

Žinodami, jog padėtis ne pati geriausia Kėdainių rajono savivaldybės tarybos nariai gana ilgai stengėsi padėti „Mažylių akademijai“, atleido nuo nuomos mokesčio. Prieš tai buvo leista dalį savivaldybei priklausančių patalpų, kuriose veikė privatus vaikų darželis ir mokykla pernuomoti ir taip gauti papildomų pajamų.

Praėjusių metų pabaigoje prasidėjus šildymo sezonui padėtis ėmė dar labiau komplikuotis. Nesulaukus įmokų už šildymą, skoloms pasiekus 6 tūkst. eurų ribą, „Panevėžio energijos“ atstovai kreipėsi į patalpų savininką – Kėdainių rajono savivaldybę, ir pagrasino atjungiantys šildymą. Valdininkams pavyko susitarti, jog šio sumanymo įgyvendinimas būtų atidėtas.

[quote author=“Aut. past.“]Nors sutartį su šilumos tiekėju, bendrove „Panevėžio energija“ pasirašė nuomininkas, VšĮ „Mažylių akademija“, tačiau nemalonumai dėl susidariusios skolos guls ant savivaldybės pečių.[/quote]

Nors sutartį su šilumos tiekėju, bendrove „Panevėžio energija“ pasirašė nuomininkas, VšĮ „Mažylių akademija“, tačiau nemalonumai dėl susidariusios skolos guls ant savivaldybės pečių. Remiantis susiklosčiusia teismų praktika, nuomininkui nesumokant už suteiktas komunalines paslaugas, skola išieškoma iš patalpų savininko. O juo yra rajono savivaldybė.

Politikų kantrybė išseko

Įsiskolinimams vis didėjant praėjusių metų pabaigoje rajono savivaldybės taryba sulaukė VšĮ „Mažylių akademija“ prašymo atleisti nuo nuomos mokesčio už 2018 metus. Tai tapo lūžio tašku šioje istorijoje. Raštą atsiuntusios įstaigos vadovė tarybos posėdyje nepasirodė, o rajono meras prakalbo apie neeilinę situaciją, kai valdininkams jau kuris laikas nepavyksta susisiekti su verslininke.

„Mes atsidūrėme tokioje situacijoje, kai negalime surasti tos savininkės, jinai visiškai nekontaktuoja su mūsų specialistais, skyriaus vedėja nuėjo, jos nerado, ji neatsako į telefono skambučius… Labai jau mažai to tikėjimo liko“, – kalbėjo rajono meras Saulius Grinkevičius.

„Įstaigos situacija yra sudėtinga“, – konstatavo Turto ir statybos skyriaus vedėja Nijolė Naujalienė, pridūrusi, jog ieškant išeities bus siūloma įstaigai sumažinti nuomojamų patalpų plotą bei įkainius, o nesugebant atsiskaityti – nutraukti nuomos sutartį. Vien įsiskolinimas už patalpų nuomą praėjusių metų pradžioje viršijo 15 tūkst. eurų. Politikams buvo kilę ir daugiau klausimų, tačiau į posėdį neatvykus prašymą atleisti nuo nuomos mokesčio pateikusios įstaigos vadovei, į juos nebuvo kam atsakyti.

[quote author=“Aut. past.“]Praėjusių metų pabaigoje prasidėjus šildymo sezonui padėtis ėmė dar labiau komplikuotis. Nesulaukus įmokų už šildymą, skoloms pasiekus 6 tūkst. eurų ribą, „Panevėžio energijos“ atstovai kreipėsi į patalpų savininką – Kėdainių rajono savivaldybę, ir pagrasino atjungiantys šildymą.[/quote]

„Jeigu žmogus nenori bendrauti – balsuokime dėl nuomos sutarties nutraukimo“, – pasiūlė tarybos narys Darius Petrauskas.

Iki šiol gana aktyviai „Mažylio akademiją“ gynę politikai šiam siūlymui neprieštaravo. Galiausiai buvo priimtas sprendimas atleisti nuo nuomos mokesčio 2018 šildymo sezono metu bei įpareigoti savivaldybės administraciją pradėti patalpų nuomos sutarties nutraukimo procedūrą.

Nutrūkus veiklai nebeliko sveikos konkurencijos

O kokia situacija šiuo metu? Ar esama vilčių, jog vienintelis rajone privatus vaikų darželis ir mokykla sugebės atnaujinti veiklą? Šiuos klausimus pirmiausia norėjosi užduoti „Mažylio akademijos“ vadovei, tačiau su ja susisiekti nepavyko. Viešai skelbiamais telefono numeriais prisiskambinti jau kuris laikas nepavyksta.

Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius minėjo, kad nuo sausio 1-osios „Mažylio akademijoje“ visai nebeliko vaikų – paskutinius darželinukus tėvai perkėlė į kitus darželius. Problemų dėl vietų trūkumo tikrai nekilo, net ir dabar Kėdainių darželiuose yra 25 laisvos vietos.

„Man tikrai gaila, kad nebeliko privataus švietimo, kuris galėjo būti rimtu postūmiu savivaldybės, valstybės švietimui. Jai jis dar buvo, Kėdainiuose turėjome normalią sistemą“, – kalbėjo J. Lukoševičius.

Kas lėmė tokią anksčiau puikiai veikusios privačios švietimo įstaigos baigtį? Švietimo ir kultūros skyriaus vadovo manymu, viską nulėmė nesugebėjimas ūkiškai tvarkytis, problemos vadyboje, plėtros galimybių neapskaičiavimas.

J. Lukoševičius vylėsi, jog „Mažylių akademija“ dar atnaujins veiklą. Ko gero, bus imtasi vaikų švenčių bei gimtadienių organizavimo.

Švietimo ir kultūros skyriaus vadovo vertinimu, Kėdainiuose esama nemažai nišų pasireikšti privačiai iniciatyvai. Nors šiuo metu veikia net trys dienos centrai, populiarumo neabejotinai sulauktų ir dar vienas, galbūt privatus. Ne vienai kėdainiečių šeimai tenka spręsti dilemą – ką daryti mokinių atostogų metu, tad dienos centrai ar vasaros stovyklos šiose situacijose tampa viena optimaliausių išeičių.

„Mes tiek susikoncentruojame į vaikus iš socialiai remtinų šeimų, kad pamirštame kitus. Juk jiems taip pat visko reikia, dienos centrų, stovyklų ir taip toliau“, – sakė J. Lukoševičius.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video