Krakių užtvanka byra akyse, o pinigų šiemet jai nėra

 Krakių užtvanka byra akyse, o pinigų šiemet jai nėra

Krakėse sutvarkius melioraciją surenkama gerokai daugiau vandens, tačiau jo išleidimas stringa. Dėl to vandens tiek, kad ima semti ištisas gatves./Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Pro Krakes tekantis Smilgaičio upelis, įtekantis į Smilgos upę, savo vagoje turi tris tvenkinukus, kurie buvo sukurti pastačius užtvanką. Visi trys tvenkiniai jungiasi vienas su kitu ir kelerius paskutinius metus vandens juose – per daug. Užtvanka nebeatlaiko, situacija kritinė, tačiau strateginiame plane šiemet lėšų tvarkymo darbams nenumatyta. Planuojama pinigų skirti nuo 2024 metų, tik klausimas, kaip dar vienus metus seksis pragyventi skęstantiems krakiškiams.

Laukai sausi, gyventojai skęsta

Krakių seniūnas Ernestas Barčas sako, kad sutvarkius melioraciją surenkamo vandens kiekiai gerokai išaugo, tuo tarpu vandens išleidimas nė kiek nepadidėjo.

„Ūkininkams tai labai gerai. Smilgaičio baseine melioracijos įrenginiai sutvarkyti, visas vanduo iš melioracijos įrenginių paduotas į vandens tvenkinius.

Laukai sausi, bet žmonės skęsta.

Ernestas Barčas.

Teks gyventi, kaip gyvenus – krakiškiai daugiau į bažnyčią pavaikščios, prašydami mažiau lietaus“, – ironizavo seniūnas.

Seniūnas vardijo, kad skęsta net ištisos gatvės – Lauko, Naujoji, Valstiečių gatvėje yra apsemiami rūsiai, sodyba Vilniaus gatvėje prie autobusų stotelės taip pat kenčia nuo gausaus vandens.

„Laukai sausi, o žmonės skęsta. Teks gyventi, kaip gyvenus – krakiškiai daugiau į bažnyčią pavaikščios, prašydami mažiau lietaus“.

E. Barčas

Skęsta ir gimnazijos „Bitutės“ skyriaus rūsiai, ir senelių namai.

Vanduo graužiasi šalia vamzdžių ir po gatve

Kaip sakė savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gintautas Muznikas, specialistai, apžiūrėję užtvanką, pareiškė paprastai – jei ji neatlaikys, bus labai blogai.

Gintautas Muznikas./Algimanto Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Užtvankos rekonstrukcijai reikalingas vandens išleidimas iš tvenkinio, tad kartu ir tvenkinys būtų išvalytas.

Žinot, gal ir nieko neatsitiks, bet jei atsitiks – bus blogai.

Užtvanka bet kuriuo momentu gali nugriūti, vanduo jau sunkiasi“, – sakė G. Muznikas.

„Vandeniui prasilaužus, manau, prieiti galima iki didelės ekologinės nelaimės, nekalbu jau apie poveikį atnaujintiems valymo įrenginiams“.

E.Barčas

„Situacija dabar tokia, kad pačios užtvankos jau nefunkcionuojančios, o perlaidos graužiasi jau šalia vamzdžių.

Kai ėmiau dirbti 2019 metų rudenį, Lauko gatvėje jau vanduo pro užtvankos šoną bėgo. Jau tada buvo kalbama, kad vanduo jau ir pačią gatvę griaužia. Turime stebėti nuolat, nes gali tekti ją bet kada uždaryti“, – kalbėjo seniūnas.

Lūžus užtvankai gresia ekologine katastrofa

Maža to, paaiškėjo, kad grėsmė – ne tik apsemti namų rūsiai ir paplauta bei įgriuvusi gatvė. Užtvankai neatlaikius, pasekmės gali būti kone katastrofiškos.

Romualdas Gailiūnas.

„Už pirmo tvenkinio yra „Kėdainių vandenų“ valymo stotis.

Vandeniui prasilaužus, manau, prieiti galima iki didelės ekologinės nelaimės, nekalbu jau apie poveikį atnaujintiems valymo įrenginiams.

Mes norime išvalyti tvenkinius ne tam, kad gražu būtų, o norime išvengti didelės nelaimės“, – kalbėjo E. Barčas.

Tiesa, tokiu katastrofišku scenarijumi suabejojo Romualdas Gailiūnas, replikavęs, kad visame rajone užtvankos yra „ant ribos“.

Dabar aišku, kad skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas. Kaip ir sako seniūnas, tik melstis ir belieka.

R. Kikilienė

„Kad čia nėra jokios problemos su ta užtvanka.

Be to, numatyta per trejus metus tvarkyti, kaip jūs įsivaizduojate – išleisit vandenį iš tvenkinio, valysit šachtą, paskui pripildysit tvenkinį, kitąmet iš kito tvenkinio išleisit vandenį, vėl valysit? Juk planuojama milijoną investuoti“, – užtvankos remonto reikalingumu suabejojo R. Gailiūnas.

Skęstančių gelbėjimas pačių skęstančiųjų reikalas

„Darbietis“ Vygantas Vanagas visgi išreiškė nusivylimą, kad užtvankos remontui pinigų šiemet nerasta. Maža to, jis ragino kalbėtis ir tartis ir su pačiais užtvankos statytojais.

Rima Kikilienė.

„Yra gyvi tie, kurie viską įrenginėjo nuo pat pradžių. Juos reikia kviestis, su jais kalbėtis ir tartis. Situacija yra tikrai pavojinga“, – kalbėjo politikas.

Strateginiame plane buvo numatyta per trejus metus Krakių tvenkinių hidrotechnikos statinių remontui ir techninės priežiūros paslaugoms skirti 461 tūkst. eurų, o tvenkinio valymo darbams – dar 412 tūkst. eurų.

Šiemet lėšų šiems darbams visgi apsispręsta neskirti, planas perstumiamas metams į priekį ir darbai galėtų prasidėti tik kitąmet.

Krakių užtvankos ir tvenkinių valymo bei remonto darbams per trejus metus numatyta apie milijonas eurų.

Aut. past.

Dėl to itin didelį nusivylimą išreiškė ne tik „darbiečiai“, bet ir valdančiosios frakcijos narė Rima Kikilienė.

„Gerai žinau Krakių žmonių padėtį. Žinau, kad ne vienus metus jie skendo. Važiavo ten ir politikai, ir priešgaisrinės tarnybos gelbėtojai ten stovėdavo, bet pagalba visada būdavo minimali.

Dabar aišku, kad skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas. Kaip ir sako seniūnas, tik melstis ir belieka.

Vygantas Vanagas.

Buvome pažadėję, seniūnas jau ir gyventojus informavo, jie džiaugėsi, laukė, kad darbai bus pradėti, o dabar matome, kad darbų nepradėsime“, – sakė politikė, apgailestaudama, kad savivaldybė apsigalvojo ir paskutinėmis dienomis prieš rajono tarybos posėdį nusprendė nebeteikti pasiūlymo skirti pinigų Krakių užtvankos remonto projektui svarstyti rajono tarybos nariams.  

Gali būti aktualus refinansavimas

16 Komentarai

 • Eina kalbos,kad seniunas greit taps kedainieciu. Ot ka padaro meile.

  • O tau kaz kokios problemos del tu kalbu?

   • Jokiu bet darbe važiuoti pas savo širdies dama kazin kaip neskanu

    • Tai kad jau čia ta seniūno išrinktoji gal kas žinote?

  • Sake babynka bus seniunas, jei griki isrinks, ans megejas grikiui rudaja laizyt

 • Seniūnas geras, meras tiesiog jį apgavo prižadėjęs aukso kalnus paliko ant ledo. Va ir gyvenimas. V.Tamulis slidus gyvatė, neverta juo pasitikėti!

  • Viskas pasakyta ir matosi Kedainiu tiltas luzta,Krakiu vandenys semia zmones. Tas pats kaip Angiriuose aukstuomene saloje pasistatę nama ir niekas negali ieiti uzsitvere tvoras ir mano ,kur taip negalima krantas yra bendro naudojimo paskirtis vanduo ,jo niekas neissipirks,namas stovi 20mm. Nuo vandens kur turetu buti 50 mm.pagal viska!!!!!!!! Visi eferistai esate neverti balso jokio .suprantama kad kaimo zmogui gal ir neidomu, bet kaip visa gyvenima uzauges tuose krastuose ir visko mates, gėda, gėda

 • dėl to ,kad nėra lietaus nuotekų sistemos,visi tai žino ,tik pinigų nenumatė niolytė

 • Palikit seniūną ramybėje,gerai jis dirba,o su kuo ir kada jis bendrauja tai čia jo reikalas. Jis žmogus kaip ir mes visi,jei taps kėdainiečiu Krakéms bus tik geriau

 • Tokį seniūną reiktų į merus pastatyt, o ne tą mužiką Tamulį.
  Seniūnas rūpinasi mūsų Krakėmis, o Tamulis apgaudinėja mus dundukus!!!

 • Ar tik ne su Stelmokaite seniunas susimete? Kaime snektos eina, kad isimylejelei susitinka romantiskai laika praleist

 • …savivaldybė apsigalvojo ir paskutinėmis dienomis prieš rajono tarybos posėdį nusprendė nebeteikti pasiūlymo skirti pinigų Krakių užtvankos remonto projektui svarstyti rajono tarybos nariams.

  O kur radaram ukrams surinkti 6 mln. eurų?
  Daugiau kiškit ukrams ir taip palaipsniui sugriausit ir Lietuvą.

 • Ar galit kas Angiriuose uzsimti su Muntjanu.nes seniunas neigalus ta sutvarkyti .Tvoros uztvertos iki pat vandens .Medzius susodino iki pat vandens taip pat .Vasara vaikus isvaro is maudymvietes.Kaimo gyventojei pasipiktine.visi.kas jis cia per karalius kad jam viskas galima .juk penki metrai nuo kranto turi but laisva ir visiems prieinama .Atvaziuokit kas nors is valdzios ir pabandykit praeiti pakrante ar jum tai pavyks?

  • Paimat kamera nufilmuojat kaip isvaro ir paviesinat o dabar tai tik plepalai…

 • Luš užtvanka apsems valymo įrenginius ir visi krakių š per smilga atplauks į Kėdainius prie sugriuvusio tilto 😃 ai vienok tai dzin vistiek visas miestas dvokia jai ne siera tai š.

 • Matyt nelengva ta meile,nes barcius kazkaip lengveti pradejo

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video