Kiek brangiau šiais metais mokėsime už artimųjų kapų papuošimą per Vėlines?

 Kiek brangiau šiais metais mokėsime už artimųjų kapų papuošimą per Vėlines?

Pasak Kėdainiuose gėlėmis prekiaujančios įmonės „Kauno gėlės 2“ vadovės Vilmos Matulionienės, šiais metais brango viskas, tad nenuostabu, kad brango ir visos gėlės, komponavimo medžiagos./„Tik gėlės Kėdainiai“ nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Šiais, kaip ir kiekvienais, metais lapkričio pradžios švenčių tradicijos nesikeičia – lankome artimųjų kapus, juos tvarkome, sodiname ar merkiame gėles, dedame krepšelius ar vainikus, degame žvakutes. Šiemet pastebimai keitėsi tik jų kainos. Deja, ne į mažesnę pusę. Visi kalbinti pašnekovai patvirtino, kad kainos iš tiesų kilo. Tačiau, kaip pastebėjo prekybininkai, žmonių įprotis puošti kapus dėl to nepasikeitė. O artėjančioms Vėlinėms ir kapų lankymui žmonės pradėjo ruoštis jau rugsėjo pabaigoje, tačiau įprastai prekyba žvakėmis ir kitomis kapų priežiūros priemonėmis suintensyvėja spalio pabaigoje.

Gėlių kainos – du tris kartus didesnės

Pasak Kėdainiuose gėlėmis prekiaujančios įmonės „Kauno gėlės 2“ vadovės Vilmos Matulionienės, šiais metais brango viskas, tad nenuostabu, kad brango ir visos gėlės, komponavimo medžiagos.

„Kai kas brango net 2–3 kartus. Štai šiandien žiūrime į baltų chrizantemų kainas ir nelabai suprantame, kas nutiko – jos pakilusios daugiau kaip du kartus, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu metu. Vėlinių šventėms net neužsakinėjame, laukiame stebuklo, gal kaina paskutinėmis dienomis pasikeis, – vylėsi gėlių prekeivė. – Be gėlių tikrai neliksime, yra daugybė kitų, tinkančių pagerbti mirusiuosius: gvazdikai, rožės – šios gėlės kur kas labiau atsparios šalčiui nei visos kitos. Visada maloniai nustebina pamerkta „nekapininių“ gėlių puokštė – tulpės, protėjos, gerberos, hortenzijos. Nebijokime „kitokių“ gėlių.

Nesenstanti klasika – chrizantemų vazonėlis, paprasta ir greita. Jų kainos taip pat pakilusios keliais eurais.“

Nors kainos šiemet kilo, žmonių įprotis puošti kapus dėl to nepasikeitė./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

V. Matulionienė pastebėjo, jog socialiniuose tinkluose ar turguje jau šiandien didelė pasiūla įvairiausių gedulo kompozicijų, daugiausia iš dirbtinių gėlių. Populiariausios visos žemės spalvos, vis mažiau naudojamos baltos gėlės.

„Dirbtinės gėlės labai skiriasi savo kokybe ir prekine išvaizda, kuo žiedas labiau panašus į gyvą augalą, tuo jis brangesnis. Taigi, nenustebkite, gėlių salonuose už dirbtinių gėlių kompoziciją gali būti prašoma nuo 30 iki 50 eurų“, – kalbėjo įmonės vadovė.

Vis dar populiariausios – chrizantemos

Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė teigia, jog dirbtinių gėlių kainos, lyginant su praėjusiais metais, nesikeičia – pirkėjai mokės tiek pat.

„Dirbtinių gėlių asortimentas ir kainos pasirinkimas itin platus, tad mūsų tinklo parduotuvėse galima rasti nuo pigiausių už 3,49 Eur iki brangiausių už 24,99 Eur.

Kalbant apie gyvas gėles, mūsų prekybos tinklo parduotuvėse tarp pirkėjų populiariausi viržiai bei chrizantemos, kurių šiemet galima įsigyti ir specialiuose lauko prekybos IKI augalų turgeliuose. Kainos svyruoja nuo keliasdešimt centų iki 10 eurų – priklausomai nuo augalo dydžio bei kompozicijos. Lyginant šių ir praėjusių metų kainas, gyvų gėlių kainos fiksuojamos tik įvežtiniams augalams dėl išaugusių transporto kainų“, – kalbėjo V. Budrienė.

Panašios gėlės daugiausia perkamos ir „Maximos“ prekybos centruose.

„Nepersistenkime, nepadarykime kapinių šiukšlynu, nuklotu neskoningomis kompozicijomis ir kalnais žvakių. Puoškime kapus gyvomis gėlėmis, sausais augalais ir pagalvokime, kokį šiukšlyną po savęs paliksime ateinančioms kartoms.

V. Matulionienė

„Iš gyvų gėlių populiariausiu pasirinkimu Vėlinių laikotarpiu neabejotinai tampa chrizantemos ir švelnių spalvų viržiai, kuriuos gyventojai mėgsta dėl paprastos šių augalų priežiūros. Nusprendę kapus papuošti dirbtinėmis gėlėmis dažniausiai renkasi baltas ir neryškių spalvų chrizantemas, taip pat rožes ir nedideles šių gėlių puokštes“, – pastebėjo Ernesta Dapkienė, „Maximos“ korporacinių reikalų ir komunikacijos departamento direktorė.

„Moki veži“ marketingo vadovė Laima Skirienė skaičiuoja, kad dirbtinių gėlių vainikai ir puokštės brango apie 20 proc., dirbtinės gėlės panašiai: „TOP vainikas su angelu ir vainikas su lelijomis 2,5 ir 3,5 Eur brangesni, bet šiais metais skelbiame didesnę akciją, todėl pirkėjas pajus tik 0,5 Eur centų didesnę kainą“.

„Gėles, skirtas kapinėms, pirkėjai labiausiai linkę įsigyti likus savaitei iki lapkričio 1-osios. Populiariausios vis dar išlieka chrizantemos – daugiausia žemaūgės ir smulkiažiedės, būtent tokių asortimente už geriausią kainos ir kokybės santykį pasiūlysime ir savo pirkėjams“, – komentuoja „Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė.

Žvakių kainos svyruoja nuo 0,29 iki 20 ir daugiau eurų

V. Matulionienė pastebi, kad kuo sunkesnis laikotarpis, tuo labiau žmonės taupo, patys susikuria kompozicijas kapinėms: „Arba bando kažkiek užsidirbti prekiaudami kompozicijomis, įvairiomis gėlėmis kapinių prieigose ar turgeliuose. Todėl turgeliuose, dirbtinių gėlių kompozicijos, nemanau, kad bus pabrangusios daugiau kaip 2–3 eurais, konkurencija didžiulė, visi nori užsidirbti. Bet nesitikėkite geros kokybės“.

Kalbėdama apie žvakes, pašnekovė sako, kad paprastų žvakių kainos ypatingai nepadidėjo, galbūt 20–30 procentų.

„Vis labiau tampa populiarios didelės žvakidės su keičiamais žvakių įdėklais. Tokia žvakidė kainuos nuo 6 iki 20 ar daugiau eurų, bet tai nėra vienkartinis pirkinys, ji tarnaus ilgai, reikės tik pasikeisti įdėkliuką“, – pataria V. Matulionienė.

O L. Skirienė atkreipia dėmesį, jog kapų žvakių kainas kėlė visi tiekėjai, dėl žaliavų trūkumo (ypač stiklo) ir pačių prekių brangimo: „Vidutiniškai kainos augo apie 30 proc. Labiausiai perkama žvakutė mūsų tinkle šiais metais brangesnė 0,20 Eur centų, pernai kainavo 0,99 Eur, šiais metais – 1,19 Eur. Bet, žinoma, skelbiamos akcijos, kurios leidžia pirkėjui sutaupyti“.

„Vis dėlto pastebime, kad renkantis kapų žvakę vienas iš pagrindinių kriterijų yra ne kaina, o žvakės degimo laikas.

E. Dapkienė

Prekybos tinkle „Iki“ pigiausios žvakės – tai maža žvakutė stikle, kurios degimo laikas 24 val. kainuoja 0,89 Eur, tuo tarpu pati brangiausia turima asortimente kainuoja 11,99 Eur, su raštais ant stiklo, dvigubai ilgesnė degimo trukmė – apie 48 val.

„Deja, infliacija paveikė ir šias prekes. Skirtingai nuo žvakės tipo jos pabrango 11 iki 23 proc.“, – sakė V. Budrienė.

„Dauguma mūsų siūlomų kapų žvakių yra su įdėklais – taip jos gali būti naudojamos ne vieną kartą, tiesiog pakeičiant žvakės įdėklą. Kapų žvakių kainos šiuo metu svyruoja nuo 0,53 euro iki 3,99 euro, o kapų žvakių įdėklų kainos siekia nuo 0,65 euro iki 1,35 euro.

Žvakių kainos priklauso nuo jos dydžio ir užpildo. Taip pat pirkėjams siūlome įsigyti ir LED kapų žvakių, kurių švietimo trukmė yra apie 180 dienų. Tokių žvakių kaina siekia 3,49 euro“, – komentavo „Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene L. Skersytė.

Svarbiau ne kaina, o degimo laikas

E. Dapkienė pastebi, jog, lyginant su praėjusiais metais, kol kas kapų žvakių pardavimai šį spalį yra mažesni. Pernai buvusi įtempta ir sudėtinga COVID-19 pandemijos situacija ir nežinomybė dėl galimų ribojimų skatino žmones iš anksto pasiruošti kapų lankymui, todėl ir kapų žvakių prekyba buvo aktyvesnė.

Pašnekovės teigimu, šiemet žvakės yra apie 30 proc. brangesnės, o tai lėmė žaliavų – parafino, aliejų ir riebalų, pakuotės sudedamųjų dalių (plastiko, aliuminio ir kt.) pabrangimas: „Vis dėlto pastebime, kad renkantis kapų žvakę vienas iš pagrindinių kriterijų yra ne kaina, o žvakės degimo laikas.

Kapų žvakių kainos svyruoja nuo 0,49 iki 11,99 Еur. Akcijų metu pigiausiai kapų žvakę galima nusipirkti už 0,29 Eur“.

„Įprastai kapų tvarkymas ir puošimas prasideda nuo rugsėjo pradžios. Šiandien matome, kad vainikų parduodame net daugiau nei pernai. Vadinasi, įprotis tvarkyti ir puošti kapus – gilus ir nekintantis.

L. Skirienė

„Maximos“ atstovė taip pat teigia, jog pastarųjų metų tendencijos rodo, kad žmonės dažniausiai renkasi nedideles žvakes su skaidriu gaubtu, tačiau paklausios išlieka raudonos spalvos indeliuose esančios žvakės. Dalis pirkėjų renkasi religiniais simboliais papuoštas žvakes.

„Populiarūs yra kapų žvakių įdėklai, kurie naudojami su anksčiau įsigytais daugkartiniais gaubtais. Turime ir elektroninių kapų žvakių, kurių skleidžiama šviesa yra panaši į įprastų žvakių liepsną, tačiau šviečia gerokai ilgiau, dėl to tokios žvakės laikomos ekologiškesnėmis“, – pabrėžia E. Dapkienė.

Ragina atkreipti dėmesį į ekologiją

Vis tik net ir pakilus tiek gėlių, tiek žvakių kainoms, pasak „Moki veži“ marketingo vadovės, žmonės artimųjų kapų papuošimui pinigų negaili.

„Įprastai kapų tvarkymas ir puošimas prasideda nuo rugsėjo pradžios. Šiandien matome, kad vainikų parduodame net daugiau nei pernai. Vadinasi, įprotis tvarkyti ir puošti kapus – gilus ir nekintantis, – pažymėjo L. Skirienė. – Bet žvakučių parduodame mažiau, tad gali būti, kad žmonės taupo ir degins tik Vėlinių laikotarpiu. Tačiau, manome, kad šventinėmis dienomis įprotis gausiai deginti žvakutes ant kapų nesikeis.“

V. Matulionienė taip pat ragina nepamiršti, kad visas dirbtinių gėlių ir žvakių plastikas šiukšlina, teršia mūsų žemę: „Todėl gal geriau rinktis skintų gėlių puokštę ar kompoziciją iš gyvų augalų? Labai laikina, bet mažiau teršia aplinką. Stipriai populiarėja kompozicijos iš įvairių sausuolių, šakų, smilgų ir kitų džiovintų augalų. Tai nebus pigu, bet tai kur kas mažiau šiukšlina mūsų aplinką.

Nepersistenkime, nepadarykime kapinių šiukšlynu, nuklotu neskoningomis kompozicijomis ir kalnais žvakių. Puoškime kapus gyvomis gėlėmis, sausais augalais ir pagalvokime, kokį šiukšlyną po savęs paliksime ateinančioms kartoms“.

2 Komentarai

  • Po Vėlinių kapinėse verkiant reikėtų pastatyt atskirus konteinerius stiklui.Anava kiek jo bus ,kai valysime nuo jo savo aplankytus kapelius.Dabar viskas gi sumaišoma į krūvą.

  • Žvakių kainos priklauso nuo jos dydžio ir užpildo. Taip pat pirkėjams siūlome įsigyti ir LED kapų žvakių, kurių švietimo trukmė yra apie 180 dienų. Tokių žvakių kaina siekia 3,49 euro“, – komentavo „Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene L. Skersytė.
    Nesąmonė-žvakė dega 180 dienų????????????????????

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video