Kėdainiuose – naujas skandalas: priedai šeimos gydytojams – skirti, bet neišmokėti

 Kėdainiuose – naujas skandalas: priedai šeimos gydytojams – skirti, bet neišmokėti

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Dar vasarą Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad šeimos gydytojai už kiekvieną paskiepytą nuo koronaviruso pacientą gaus papildomus pinigus. 5, 15 ar net 30 eurų už vieną pacientą – tokios sumos buvo žadamos, tokias sumas, padaugintas iš paskiepytų pacientų skaičiaus, šeimos gydytojai turėjo gauti papildomai kiekvieną mėnesį. Praėjo jau kone pusmetis po šios žinios paskelbimo, bet Kėdainių medikai dar nėra gavę nei vieno papildomo cento.

Priedai – ne naujiena

Šeimos gydytojų darbo užmokestis paprastai sudaromas iš dviejų dalių: pastoviosios dalies bei kintamosios dalies. Pastaroji leidžia šeimos gydytojui kas mėnesį pasididinti savo atlyginimą priklausomai nuo to, kiek papildomai apmokamų paslaugų jis pasiūlo pacientams. 

Kaip toks priedas prie atlyginimo šeimos gydytojams turėjo būti mokamas ir už įkalbėtus skiepytis pacientus, tačiau šis pandemiją valdančiųjų planas dar labiau supriešino gydytojus su pacientais. 

Dalis gyventojų niršta ir sako, esą gydytojas žmoguje mato kelis papildomus eurus ir verčia skiepytis, tuo tarpu šeimos gydytojai guodžiasi jau pavargę aiškintis pacientams, kad ne dėl papildomų kelių eurų jie siūlo vakcinuotis.

Pagal amžių

Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), skatinamųjų priedų dydžiai jau spėjo kelis kartus pasikeisti.

„Skatinamųjų priedų dydžiai nuo liepos mėnesio kelis kartus buvo keičiami, šiuo metu jie yra tokie: 30 eurų skiriama už 75 metų ar vyresnį asmenį, 5 eurų – už jaunesnį kaip 75 metų asmenį.

Skatinamųjų priedų sumą apskaičiuoja Sveikatos apsaugos ministerija, o duomenys apie prie kiekvienos gydymo įstaigos prisirašiusius ir per atitinkamą mėnesį paskiepytus gyventojus gaunami iš e. sveikatos sistemos.

Lėšos skatinamiesiems priedams skiriamos sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Nacionalinis bendrųjų funkcijų centras (NBFC) šias lėšas perveda savivaldybėms, kurios paskirsto pinigus atitinkamoms gydymo įstaigoms“, – priedų išmokėjimo sistemą nušvietė SAM. 

Ministerijos teigimu, priedus konkretiems šeimos gydytojams paskirsto pati gydymo įstaiga.

Kėdainių ligoninės ir PSPC Jungtinės profesinių sąjungų atstovybės pirmininkė Raimonda Augienė sako, kad vis labiau augant šeimos gydytojų nepasitenkinimui, nuspręsta kreiptis į  Kėdainių PSPC stebėtojų tarybą. 

Pinigai vėluoja

Ministerija neslepia, kad priedams skirtos lėšos nekukliai vėluoja – maždaug du mėnesius. Ir vis dėlto, nors ir vėluodamos, jos ir mūsų rajono savivaldybei jau buvo pervestos. 

Tą patvirtina ir SAM, ir Kėdainių rajono savivaldybės buhalterijos pateikti duomenys. 

Tiesa, bendrų lėšų, sietinų su vakcinacija, savivaldybę pasiekia daugiau. Kaip rodo Kėdainių rajono savivaldybės pateikti duomenys, iš viso nuo birželio iki spalio mėnesio už priedus bei išlaidas už skiepijimo nuo Covid-19 paslaugas Kėdainių PSPC buvo pervesta 264,61 tūkst. eurų. Kėdainių ligoninė tuo tarpu gavo vos 66,23 tūkst. eurų. 

Negavo iki šiol

Tiesa, kaip jau rodo surinkti duomenys, finansavimas vėluoja pora mėnesių. Vis dėlto iki lapkričio 4 dienos Kėdainių PSPC jau buvo gavusi daugiau kaip 36 tūkst. eurų vien šeimos gydytojų priedams. 

Padalinus gautą pinigų sumą 31-am Kėdainių PSPC dirbančiam šeimos gydytojui, ir vertinant, kad kiekvienas iš jų dirba su vienu slaugytoju, galima matyti, kad per kiekvieną iš trijų mėnesių gydytojas ir slaugytojas galėjo vidutiniškai gauti po 388 eurus siekiantį algos priedą (po 194 eurus.) vien už paskiepytus nuo koronaviruso pacientus. 

Visgi faktas lieka faktu – Kėdainių PSPC dirbantys šeimos gydytojai iki šiol nėra gavę nei vieno papildomo cento. 

„Rinkos aikštės“ šaltinių duomenimis, apie galimybę gauti priedus medikai sužinojo tik iš spaudos, o paklausę apie tai PSPC vadovės Audronės Rimkevičienės, iš pradžių apskritai gavo atsakymą, kad jokių papildomų pinigų įstaiga nėra gavusi. Vis dėlto ir vėliau kalbėti apie priedus, arba juo labiau, juos išmokėti, niekas neskubėjo. 

Viskas baigėsi niekaip – pasiliko chaose, jokių sprendimų nebuvo priimta, priedų išmokėjimo tvarka nepatvirtinta. Už skiepus šeimos gydytojai nieko negauna ir iki šiol nėra gavę

Raimonda Augienė

Nesusitarė

„Vėliau buvo bendras susirinkimas su šeimos gydytojais. Susirinkimas buvo labai jautrus, nes ministerijos iškomunikuota žinutė buvo pateikta taip, tarsi šeimos gydytojai gauna papildomus pinigus už tai, kad paskiepija antivakserius. 

Šeimos gydytojai buvo jautriai sureagavę, nes jie ir taip dirba ir dirbo tą darbą, tik dabar papildomai turi klausyti priekaištų, kad neva jie kiša skiepus už pinigus. 

Susirinkimas baigėsi nekonstruktyviai, o direktorė pasakė: „aš suprantu, kad jūs atsisakote šios priemokos”. 

Viskas baigėsi niekaip – pasiliko chaose, jokių sprendimų nebuvo priimta, priedų išmokėjimo tvarka nepatvirtinta. 

Už skiepus šeimos gydytojai nieko negauna ir iki šiol nėra gavę“, – susidariusią situaciją Kėdainių PSPC reziumavo Kėdainių ligoninės ir PSPC Jungtinės profesinių sąjungų atstovybės pirmininkė Raimonda Augienė.

Iniciatyvos nėra

Pašnekovė teigė, kad norą dar kartą susitikti išreiškė ir slaugytojų profesinė sąjunga. Vis dėlto kadangi pinigus gauna įstaiga, iniciatyvos tikimasi iš jos administracijos, o tokios inciatyvos – nėra.

Maža to, tarp medikų sklinda kalbos, kad iš PSPC vadovybės ne tik kad nesulaukiama ministerijos žadėtų priedų, bet ir kalbama apie tai, kad medikai algos didėjimo gali net nesitikėti, o kartais užsimenama ir apie algų sumažėjimą. 

R. Augienė sako, kad atlyginimų klausimas medikams visuomet buvo itin jautrus. Pastaruoju metu bet kokios kalbos apie užmokestį gydytojams visuomenės būna pasitinkamos su priekaištais ir kaltinimais, tad nenuostabu, kad toks sąmyšis persiduoda ir į gydymo įstaigas. 

Vis dėlto, jos teigimu, jei jau priedai pažadėti ir pinigai jiems pervesti, logiška būtų manyti, kad šeimos gydytojai juos ir turi gauti.

R. Augienė taip pat sakė, kad yra svarstoma kreiptis į Kėdainių PSPC stebėtojų tarybą, kuri, tikimasi, padės išspręsti stringančios komunikacijos ir finansavimo problemas. 

Atsisakė?

Kad šeimos gydytojams nėra pervestas nei vienas centas už paskiepytus nuo koronaviruso asmenis, neslepia ir pati PSPC vadovė Audronė Rimkevičienė. 

Tiesa, jos teigimu, įstaigos administracija dėl to pergyventi ir  neturėtų, mat šeimos gydytojai patys tų priedų atsisakė. 

„Šeimos gydytojų susirinkime rugsėjo mėnesį gydytojai vieningai atsisakė šio skatinimo, įvardindami galimą medikų ir visuomenės supriešinimą, kai nepasitenkinimo iš pacientų pusės yra ir taip daug“, – sakė A. Rimkevičienė. 

PSPC vadovė Audronė Rimkevičienė sako, kad priedų atsisakė patys medikai, o papildomos lėšos naudojamos darbo užmokesčiui visam kolektyvui, einamosioms išlaidoms, skoloms padengti. 

Naudoja kitur

Paklausta, kur panaudoja gautas papildomas lėšas, įstaigos vadovė atsakė, jog jos naudojamos einamajam darbuotojų užmokesčiui sumokėti, skoloms padengti, kitoms einamosioms išlaidoms.

„Tuos pinigus naudojame darbo užmokesčiui, kuris nurodytas darbo sutartyje. Finansavimas vėluoja 2-3 mėnesius. Spalio mėnesį mokesčių inspekcijai ir delspinigius mokėjome.

Visas finansavimas yra toks, viskas vėluoja, o mes žmonėms atlyginimą tai turime mokėti kas mėnesį. Viskas, kas eina iš valstybės biudžeto, vėluoja.

Skolos tiekėjams yra už keturis mėnesius. Skolas irgi susimokame. 

Tikrai negalime kalbėti apie tai, kad už tą darbą (pacientų skiepijimą nuo koronaviruso – red. past.) sumokėsime tiems gydytojams. 

Ir dėl to nesinerviname, nes tokį sprendimą patys gydytojai priėmė“, – tikina A. Rimkevičienė.

Šeimos gydytojų susirinkime rugsėjo mėnesį gydytojai vieningai atsisakė šio skatinimo, įvardindami galimą medikų ir visuomenės supriešinimą, kai nepasitenkinimo iš pacientų pusės yra ir taip daug

Audronė Rimkevičienė

Reglamentuoja, bet… nekontroliuoja

SAM „Rinkos aikštę“ informavo, kad minėtos skatinamosios lėšos gali būti naudojamos TIK medikų priedams išmokėti.

„Skatinamieji priedai medikams už gyventojų skatinimą skiepytis yra tikslinės valstybės biudžeto lėšos, jos negali būti naudojamos kitiems poreikiams“, – teigia SAM ir priduria, kad tai, ar valstybės biudžeto lėšos yra naudojamos pagal paskirtį, tikrina audito institucijos.

Paradoksalu tai, kad pervedusi lėšas SAM toliau visai nebesidomi, kaip tos lėšos panaudojamos, ir ar dėl galimai netinkamai iškomunikuotos žinutės apie priedus, pacientų pyktį atlaikyti turintys šeimos gydytojai gauna tai, kas buvo pažadėta ir tai, už ką yra „pjaunami“ kai kurių pacientų.

Nežino

R. Augienė sako, kad bendraujant su šeimos gydytojais ir kolegomis iš kitų miestų, jai susidarė aiškus vaizdas, kad neišmokami priedai – toli gražu ne tik Kėdainių problema.

Vis dėlto SAM tikina jokių skundų dėl neišmokėtų pinigų negavusi. 

Nuo birželio iki spalio mėnesio už priedus bei išlaidas už skiepijimo nuo covid-19 paslaugas Kėdainių PSPC buvo pervesta 264,61 tūkst. eurų. Kėdainių ligoninė tuo tarpu gavo vos 66,23 tūkst. eurų.  

aut.past.

Nebevėluos?

Sveikatos komiteto narė, parlamentarė Jurgita Sejonienė patikslino, kad priedai už paskiepytus nuo koronaviruso pacientus, neturėtų atitekti vienam šeimos gydytojui. 

Pasak Seimo narės, priedai gali būti skaidomi ir „amortizacijai ir visai komandai“. 

„Covid vakcinacijos skatinimui šiuo metu ministro įsakymu už Covid vakcinavimą yra skiriama 30 eurų motyvacinis priedas. Tačiau jis yra skiriamas įstaigai, o ne gydytojui.  

Taigi, suma išsidalina ir amortizacijai, ir visai komandai, kuri dalyvauja vakcinacijoje“, – sako parlamentarė. 

Tiesa, ji priduria, kad bėdos galėjo kilti ir dėl vėluojančių išmokų, tačiau, pasak jos, tikėtina, kad ši problema greitu metu išsispręs.

„Buvo lėšų pervedimo iš Valstybės biudžeto nesklandumų, kadangi panaikinus karantiną, šią funkciją perėmė Finansų ministerija. 

Tikiuosi, jie jau išspręsti arba bus išspręsti artimiausiu metu“, – sakė J. Sejonienė.

14 Komentarai

 • Oj ta rimondėlėl augieniene garbės nori

 • Uz ka priedai? Uz tai, kad per telefona konsultuoja ir laukti talono reik pora menesiu eilej?

 • Daug nereikėjo. Tiesą pasakė, tik prakalbama apie algą medikams, tuoj sulenda šiukšlės su savo komentarais. Gydykitės namuose, jei jau taip blogai. Lūžusias kojas rūpužės užpiltinėm trinkit, vėžy grybais gydykit ir biuletenių neimkit, nes tai kapitalistinės visuomenės šūdlapis.

  Mane stebina žmonių aklumas, bukumas, visiškas abuojiškumas, neregėtas savęs iškėlimas, ypatingai daug apie mediciną ir medikų darbą supranta visokie profkes vos ne vos baigusios astos blakstutės ir kazio sienų glaistymo darbai. Dar labai daug žino ir išmano fūristai, nes jiems baranką sukant kosmoso žinios į smegenis subėga.

  Jūs esat šlykštūs. Neikit ir nesigydykit. Gimdykit savo išperas namuose, karšinkit senius namuose, ir nereiks pykt ant gydytojų. Kaip greitai nuo padėkų medikams persimetėt ant nuolatinio stūmimo.

  Labai užjaučiu gydytojus ir PSPC vadovybę, manau, kad ji irgi ne iš gero gyvenimo pasirinko papildomomis lėšomis skolas dengti. Medikai išvis tarp girnų, vienoj pusėj debilai pacientai, kitoj pusėj konservai su savo retorika apie priedus už antivakserių skiepijimą. Sistemos įkaitai.

  • Geras atmata esi, gerai persuktos pas tave smegeneles

   • Na čia tik tu šudo gabalas esi.

    • Atmata net nerasyk, nes baisiai smarve nuo taves sklinda

   • Na tikrai š smirdi.

  • Kaip visada daktarai alkani ir basi…🤣

 • Išsidalina amortizacijai ir VISAI komandai-kas dar poniai Augienei su Liutkiene neaišku??kieno užsakymu tokius angažuotus straipsnelius kurpia??

  • Sam rašo kad negali būti niekam ,tik šeimos gydytojams. Tai kas tau neaišku?

 • Perskaiciau ,,Siuksles << komentara ir baisu tarp kokiu zmoniu mes gyvenam .

  • Didelis like Šiukšlės komentarui.

 • ko tiems šeimos gyd. dar mažai juk jie tikrai nepersidirba gydydami telefonu.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video