Kėdainiai jau irgi planuoja jungti taupymo režimą

 Kėdainiai jau irgi planuoja jungti taupymo režimą

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Elektros kainoms smarkiai šokus aukštyn, ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje kitų Europos šalių imta garsiai kalbėti ir raginti žmones taupyti elektros energiją. Kaip tai daryti, buvo siūloma įvairių pavyzdžių. Tarkim, Ispanijos premjeras vyriausybės pareigūnų ir privačiame sektoriuje dirbančių žmonių paprašė darbo metu atsisakyti dėvėti kaklaraiščius, esą be jų bus vėsiau ir mažiau reikės naudoti kondicionierius. Turbūt vienas daugiausiai įvairių reakcijų ir net pašaipų sulaukusių pasiūlymų nuskambėjo iš Vokietijos, kur ekonomikos ministras Robertas Habeckas paragino savo tautiečius rečiau praustis po dušu, kad būtų sutaupyta bent kiek energijos išteklių vandeniui šildyti ir kad kasdienis prausimasis duše tikrai nėra būtinybė: esą pakanka apsivalyti svarbiausias kūno vietas. Taupymo režimą jau jungia ir Lietuva. Vyriausybė pristatė taupymo planą, tačiau paaiškėjo, kad labiausiai bus taupoma… paprastų žmonių sąskaita. Bus trumpinamas gatvių apšvietimo laikas, šviesos bus išjungiamos ten, kur yra nebūtinos, šiluma patalpose neperkops 19 laipsnių, valstybinėse įstaigose dirbantiems žmonėms siūloma dirbti iš namų penktadieniais ir pirmadieniais, planuojama riboti automobilių greitį, o ateinančiu sunkmečiu vis gąsdinami žmonės bus dargi raginami užtikrinti pastatų energetinį efektyvumą pasikeisdami langus ar net renovuodami pastatus. Kėdainių rajono savivaldybė taip pat jau svarsto įvairius elektros energijos taupymo variantus.

Alternatyvos nagrinėjamos nuolat

Anot Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Arūno Kacevičiaus, situacija yra nuolat stebima ir sekama informacija dėl energetikos.

„Dėl elektros taupymo jau vyko diskusijos, kaip ir kur galėtume taupyti. Buvo kalbėta, kad gal reikėtų gatvėse palikti šviesti kas antrą šviestuvą. Mes truputį aplenkėm laiką pakeisdami šviestuvus taupesniais, tad jau taupome.

Anot administracijos direktoriaus Arūno Kacevičiaus, situacija yra nuolat stebima ir sekama informacija dėl energetikos./Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Galvojame, kad gal reikėtų trumpinti apšvietimo laiką parkuose ir poilsio zonose, – apie galimas alternatyvas kalbėjo A. Kacevičius. – Bus kalbama su FK „Nevėžis“ vadovais dėl galimybės futbolininkams žaisti šviesiu paros metu, kad nereikėtų jungti stadiono apšvietimo. Taupymo planas pas mus intensyviai ruošiamas.“

Jei būtų taupoma gatvių apšvietimo sąskaita, tikėtina, jog gali padaugėti ir nusikaltimų tamsiuoju paros metu.

Paklaustas, ar gyventojai tokiu atveju jaustųsi saugūs, administracijos direktorius sakė: „Kol kas dėl gatvių apšvietimo laiko trumpinimo nėra planų“.

Preliminariais skaičiavimais, augant energijos kainoms ir nesiėmus energijos taupymo priemonių, valstybės sąnaudos vien už šilumą ir elektrą šiemet gali siekti 250 mln. eurų. Palyginimui, Turto banko duomenimis, dar 2021 m. jos buvo 98 mln. eurų.

Aut. past.

Papildomų lėšų kol kas nereikės

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis pažymėjo, kad ir pačiame savivaldybės pastate jau imtasi taupyti elektros energiją: „Elektros energijos sąnaudos mažinamos mažinant koridorių apšvietimą, kondicionierių bei kitų elektros prietaisų naudojimą“.

O pasidomėjus, ar jau paskaičiuota, kiek savivaldybei reikės papildomų lėšų padengti pabrangusios elektros kaštams, E. Grigaitis užtikrino, kad papildomų lėšų nereikės.

Tiems, kam įdomi statistika ir kokio apytiksliai dydžio sąskaitas savivaldybė kas mėnesį moka už elektrą, Bendrojo skyriaus vedėjas E. Grigaitis paskaičiavo: „Kėdainių rajono savivaldybės administracija (už jai priskirtus objektus: administracinį pastatą, savivaldybės garažą, savivaldybės archyvą, civilinės saugos sandėlį bei Rotušę) už elektros energiją kas mėnesį moka apie 1 400 Eur (suvartojama apie 24 500 kWh/mėn.)“./Giedrės Minelgaitės-Dautorės/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Šiuo metu elektros energija nepabrango, nes 2020.02.01–2023.02.01 laikotarpiui tiek Kėdainių rajono savivaldybės administracija, tiek 53 rajono viešosios ir biudžetinės įstaigos yra pasirašiusios elektros energijos tiekimo sutartis. Pagal jas iki kitų metų vasario savivaldybės įstaigoms kaina nesikeis. Mokame pagal fiksuotą 1 kWh įkainį – 0,05681 Eur (su PVM ir akcizu)“, – paaiškino pašnekovas.

Rinksis vieną tiekėją

Pasibaigus dabar galiojančioms sutartims dėl elektros tiekimo, savivaldybė ir toliau taikys tą pačią praktiką ir visoms savo 58 rajono viešosioms ir biudžetinėms įstaigoms skelbs bendrą elektros pirkimo konkursą, tad savivaldybės įstaigos elektros kainų pabrangimą pajus tik nuo kitų metų vasario.

Jei būtų taupoma gatvių apšvietimo sąskaita, tikėtina, jog gali padaugėti ir nusikaltimų tamsiuoju paros metu, tačiau kol kas dėl gatvių apšvietimo laiko trumpinimo nėra planų.

Aut. past.

„Manome, kad perkant elektros energiją visoms Kėdainių rajono savivaldybei pavaldžioms biudžetinėms įstaigoms vienu pirkimu, bus pasiūlyti mažesni elektros energijos įkainiai nei pačioms įstaigoms atskirai vykdant atskirus pirkimus. Elektros energija bus perkama racionaliai naudojant tam skirtas lėšas, taupant žmogiškuosius resursus“, – sprendimo pasirinkimą aiškino E. Grigaitis.

Nauja kaina bus po 2023 m. vasario

Tiems, kam įdomi statistika ir kokio apytiksliai dydžio sąskaitas savivaldybė kas mėnesį moka už elektrą, Bendrojo skyriaus vedėjas paskaičiavo: „Kėdainių rajono savivaldybės administracija (už jai priskirtus objektus: administracinį pastatą, savivaldybės garažą, savivaldybės archyvą, civilinės saugos sandėlį bei Rotušę) už elektros energiją kas mėnesį moka apie 1 400 Eur (suvartojama apie 24 500 kWh/mėn.)“.

O pasiteiravus, kiek maždaug padidės sąskaitos už elektrą po 2023 metų vasario pirmosios sakė, kad tikslūs 1 kWh įkainiai pagal tarifus bus žinomi įvykus viešajam konsoliduotam elektros energijos pirkimui per CPO.

Taip pat pašnekovas atkreipė dėmesį, kad „Kėdainių rajono savivaldybės administracija už elektros energijos persiuntimo paslaugas ir galią moka ESO pagal Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) nustatytus tarifus“.

Taupys ir Vyriausybė

Kėdainių rajono savivaldybė, kaip ir kitos Lietuvos savivaldybės, svarsto įvairius elektros energijos taupymo variantus./Aldo Surkevičiaus nuotr.

Kad sumažintų rekordiškai išaugusius mokesčius, taupymo plano viešajame sektoriuje griebiasi ir Vyriausybė. Jau pritarta Energetikos ministerijos siūlomoms energijos taupymo priemonėms ir rekomendacijoms, kurios leistų per dvejus metus išlaidas energetinėms sąnaudoms sumažinti 800 mln. eurų.

Iš viso energetinio efektyvumo didinimui per paramos priemones 2021–2027 m. bus skirta 1,3 mlrd. eurų.

Tačiau, akivaizdu, kad daugiausia per minėtą laikotarpį turėtų sutaupyti gyventojai, nes iš nurodytos sumos viešajam sektoriui ketinama skirti 207 mln. eurų, gyventojams – 900 mln. eurų, verslui – 225 mln. eurų.

Energetikos ministerijos atlikta analizė rodo, jog didžiausi energetiniai nuostoliai patiriami dėl senos statybos ir žemo energetinio efektyvumo pastatų bei ilgus metus nevykusių investicijų. Tad didžiausią taupymo efektą duotų energijos nuostolių mažinimas, investicijos į pastatų energetinį efektyvumą derinant su greito poveikio taupymo priemonėmis, pvz., karšto vandens išjungimu, šildymo temperatūros, perteklinės elektros galios, apšvietimo intensyvumo sumažinimu bei vartotojų elgsenos korekcijomis.

Tačiau iš kur žmonėms paimti įspūdingas pinigų sumas tokiems modernizacijoms projektams, Vyriausybė, deja, nepaaiškina.

Preliminariais skaičiavimais, augant energijos kainoms ir nesiėmus energijos taupymo priemonių, valstybės sąnaudos vien už šilumą ir elektrą šiemet gali siekti 250 mln. eurų. Palyginimui, Turto banko duomenimis, dar 2021 m. jos buvo 98 mln. eurų.

26 Komentarai

 • Patarčiau kuo greičiau išjungti fontanus, nors tai galejote padaryti anksčiau.

 • kalėdinę eglę įžiebti ne anksčiau kaip likus 5dienoms iki kalėdų, o ne gruodžio pirmom dienom – tai visiškas debilizmas ir neūkiškumas.Taip pat nereikia kiekvieno stulpo apkarstyti tom lemputėm ir sparnais nuo lapkričio pradžios- va jums ir taupymas.

  • Ir žaidimų aikštelėse išjungia lempas, nes nieks nesportuoja ir nežaidžia.

   • uztat maladzekai lauzo…reik per nakti palikt ijungtas nors ji ten vos sciecia

 • Dėl taupymo turbūt ir nestato šviesoforo Tilto irŠėtos gatvių sankryžoje mūsų klounai ?

 • Būtų daug naudingų patarimų… Originalių pasiūlymų. Realiai apšvietimas sąlyginai nedaug naudoja el. energijos… Šildymas elektra suryja daugiausiai

  • Valdiškas mašinas pastatykit ir sutaupysit. Dabar į kiekvieną vakarėlį malas su valdiška mašina.

 • Šviesoforus statykite Tilto gatvėje. Nes košmaras kažkoks. Nejaugi niekas nemato ar visiems px?

  • jie susiaurino pravažiavimą tiltu,kad stovėtų ant jo ne 4,o dvi eilės mašinų.Jau bijo,kad tos nesukristų Nevėžin.

 • Absurdas!!! Verciau tas speakuliacines firmas reiktu uzdaryt kurios perpardavineja ta pacia elektra uz skirtingas kainas. Pasopinigavimo era atejo, bus tas pats kaip su LEO lt. Vagys!!!

 • Jau taupys ,jau ketina,laikraščiuky net spausdina…

 • kad ryčiago nenulaužtų bejungdami…

 • Gyvenam nepriklausomoje Lietuvoje, bet Rinkos aikštė trina komentarus ir straipsnius. Tai primena sovietinius laikus.

  • Aš gėjus, nekreipkite į mane dėmesio. Nieko nesugebu, neturiu įtakos, bandau komentaruose įkasti, bet nieko nepejėgiu 🙁 nusivylęs gyvenimu esu.

 • Uzdraustu tuos visus komentarus, nes tai tik terpe izeidineti vieniems kitus. O kai apie Pauliu koki straipsni ideda, tai Nijole draudzia komentuoti, nes nespeja komentaru blogu trinti.

 • Po Rūtos straipsniais negalima komentuot, nes visa savivaldybė juokiasi iš šitų jos chalymų laikraštėlyje.

  • Reikia riboti automobiliu greiti iki 20km per valanda mieste sutaupisim elektros :-))))

  • Durneli tu, vis rašai tą patį. Kam čia įdomu tas tavo pavydas

   • Juokiasi is Rutos senai. Vaikai Himnus Grinkus kuria, o Rutka raso rasinelius rinkai. Cirkai. Kur savigarba? Centas uz savigarba svarbiau?

    • Lojikaip pasamdytas šuo tą patį per tą patį. Nori ir rašo. Ir gerai rašo.Ir tu rašyk. Ale nemoki.tik loji komentaruose.

 • Privatus laikrštis. Ką jis nori tą ir daro. Kas nori tas rašo. Apie ką nori. Papuskit jam į užpakalį. Pasidarykit savo laikraštį, tinklapį arba neskaitykit.

 • Uz melioratoriu niekas nebalsuos ir jo niekas nerinks i merus, tai siknalaiziai verciasi per galvas nors komentaruose bezda

 • Mugė jau seniai uždraudus komentarus, ir niekas neloja, nors niekas ten ir nekomentuodavo visai. Bet uždraudė ir ramu 🙂

 • Komentarai – ligonių susitelkimo vietą.

 • Komentaruose dažniausiai komentuoja visuomenės atliekos, kurie nieko nepasiekė, nieko neturi, nuždirba, neturi galios, yra ubagai. Jiems smagu šūduose niurkytis ir tiek. Toks jų suvokimas

  • Matyt asenizatoriumi dirbi,kad toks išmintingas atliekų ir ,kaip pats rašai,šūdų reikaluose?

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video