Kas artėjantį šildymo sezoną šildys Kėdainius ir kiek miestiečiams tai kainuos?

 Kas artėjantį šildymo sezoną šildys Kėdainius ir kiek miestiečiams tai kainuos?

AB „Panevėžio energija“ nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Šildymo sezono kasmet laukiama su nerimu. Tačiau šiais metais dėl padidėjusių dujų, biokuro, degalų kainų jo baiminamasi ypatingai. Kėdainiečiams nemažai nerimo bei klausimų kelia ir neseniai atnaujinta, bet vis dar reikiamų pajėgumų, kad galima būtų užtikrinti miesto apšildymą, nepasiekusi gamyklos „Lifosa“ veikla. Kad galėtų būti šildomas Kėdainių miestas, gamykla turi pradėti dirbti 80 proc. pajėgumu. O jis šiuo metu, anot gamyklos vyr. energetiko Lino Šiuipio, yra kiek didesnis nei 60 proc. Tuo metu AB „Panevėžio energija“ teigimu, šilumos kaina priklausys nuo naudojamo kuro ir superkamos šilumos iš nepriklausomų šilumos gamintojų kainų. Suprantama, tam turės įtakos ir „Lifosos“ gamybinė veikla.

Rugpjūtį šiluma pigo

Kaip „Rinkos aikštei“ sakė AB „Panevėžio energija“ atstovė spaudai Daiva Paulauskienė, jau kovo mėnesį dėl karo Ukrainoje paskelbtų Europos Sąjungos sankcijų, sustabdžius AB „Lifosa“ veiklą, AB „Panevėžio energija“, užtikrindama šilumos tiekimą Kėdainių miesto vartotojams, superkamą technologinės šilumos kiekį iš „Lifosos“ buvo priversta pakeisti brangesne šiluma, deginant gamtines dujas savo eksploatuojamoje Kėdainių katilinėje.

Dėl padidėjusio naudojamų gamtinių dujų kiekio ir įvertinus kuro kainų augimą, AB „Panevėžio energija“ šilumos kaina kas mėnesį didėjo visiems vartotojams, nes šilumos kaina yra nustatoma vienoda viso regiono savivaldybėms (Panevėžio miesto bei rajono, Rokiškio, Kėdainių, Pasvalio, Kupiškio ir Zarasų rajonų).

AB „Lifosa“ atnaujinus savo veiklą, AB „Panevėžio energija“ planuoja supirkti šilumą iš įmonės ir taip sumažinti gamtinių dujų naudojimą šilumai gaminti Kėdainių mieste. Perskaičiavus šilumos kainą rugpjūčio mėnesiui, šiluma pinga dėl superkamos šilumos ir sumažėjusių kuro kainų.

Kad galėtų būti šildomas Kėdainių miestas, „Lifosos“ gamykla turi pradėti dirbti 80 proc. pajėgumu. O jis šiuo metu,
anot gamyklos vyr. energetiko Lino Šiuipio, yra kiek didesnis nei 60 proc./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Nuo 2022 m. rugpjūčio 1 d. AB „Panevėžio energija“ valdybos sprendimu nustatyta vienanarė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina už suvartotą šilumos kiekį – 7,34 ct/kWh (be PVM). Šilumos kaina, palyginti su galiojančia liepos mėnesį, mažėja 16,7 proc. arba 1,47 cento už kilovatvalandę“, – aiškino įmonės atstovė spaudai.

Ji taip pat pabrėžė, kad ir kokia bebūtų tolimesnė AB „Lifosa“ veiklos situacija, AB „Panevėžio energija“ ir toliau užtikrins šilumos tiekimą Kėdainių mieste.

„Katilinės gamybiniai pajėgumai yra pakankami visam miesto šilumos poreikiui užtikrinti, tačiau šilumą gaminti galimybė yra naudojant gamtines dujas ir skystąjį kurą.

Jei nebus galimybės supirkti šilumos iš AB „Lifosa“ ateinančiais mėnesiais, šilumos gamybos sąnaudos didės dėl naudojamo kuro Kėdainių miesto katilinėje, o tai reiškia, kad šilumos kaina didės visiems bendrovės vartotojams“, – sakė D. Paulauskienė.

Priklausys nuo daugelio aplinkybių

AB „Lifosa“ vyr. energetiko L. Šiuipio teigimu, šiuo metu gamykla veikia 63 proc. pajėgumu ir tiekia šilumą Kėdainių miestui.

„Įmonei veikiant tokiu pajėgumu, iš gamybinės veiklos gaunamos šilumos pakanka karštam vandeniui gyventojams paruošti. Taigi prasidėjus šildymo sezonui, Kėdainių gyventojų būstams šildyti miestui gali tekti pasitelkti turimą infrastruktūrą ir reikiamą šilumos kiekį pagaminti miesto katilinėse.

Prasidėjus šildymo sezonui, Kėdainių gyventojų būstams šildyti miestui gali tekti pasitelkti turimą infrastruktūrą ir reikiamą šilumos kiekį pagaminti miesto katilinėse. Tai priklausys ir nuo „Lifosos“ veiklos bei apkrovimo, kuriam įtakos turės rinkos tendencijos, žaliavų, produkcijos, energetikos išteklių kainos ir kt.

L. Šiuipys

Tai priklausys ir nuo „Lifosos“ veiklos bei apkrovimo, kuriam įtakos turės rinkos tendencijos, žaliavų, produkcijos, energetikos išteklių kainos ir kt., – kalbėjo L. Šiuipys. – Pabrėžiame, kad visa informacija apie situaciją nuolat dalijamės su miesto savivaldybe bei kitais partneriais, kurie užtikrins, kad kėdainiečiams šiluma dabar ir šildymo sezono metu būtų tiekiama nuolat ir be trikdžių.“

Priklausys nuo aplinkybių

Jei vis tik „Lifosai“ nepavyktų pasiekti reikiamų gamyklos darbo pajėgumų ir pilnai apšildyti miesto, anot D. Paulauskienės, neatmetama, jog AB „Panevėžio energija“, siekdama sutaupyti, eis Vilniaus ar Klaipėdos keliu ir daugiabučius šildys mazutu.

„AB „Panevėžio energija“ tiekiamą šilumą vartotojams visame regione gamina nuosavuose šilumos gamybos šaltiniuose (katilinėse) ir perka iš nepriklausomų šilumos gamintojų (NŠG). Bendrovės investicijos į atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą šilumos gamyboje leidžia didžiąją dalį šilumos pagaminti deginant biokurą (90 proc.), tačiau šaltuoju metu, išaugus šilumos poreikiui, naudojamos ir gamtinės dujos, ir mazutas, ir dyzelinas“, – sakė įmonės atstovė spaudai.

Jei nebus galimybės supirkti šilumos iš AB „Lifosa“ ateinančiais mėnesiais, šilumos gamybos sąnaudos didės dėl naudojamo kuro Kėdainių miesto katilinėje, o tai reiškia, kad šilumos kaina didės visiems bendrovės vartotojams.

D. Paulauskienė

O paklausta, kiek preliminariai gali brangti šildymas, jei „Lifosai“ pavyktų užtikrinti jo tiekimą ir kiek galėtų jis brangti, jei vis dėlto nepavyktų – ar labai skirtųsi kainų kilimai, ji teigė: „Šilumos kaina kiekvieną mėnesį kinta priklausomai nuo kuro ir superkamos šilumos kainų. Kokios bus šilumos kainos kiekvieną mėnesį ateinančiame šildymo sezone, sunku prognozuoti, nes pasaulinė energijos krizė veikia visą šilumos ūkį – brangsta gamtinės dujos, biokuras, mazutas, dyzelinas, elektra, vanduo“.

Savo ruožtu rugpjūčio 8-ąją gamybinę veiklą atnaujinusi AB „Lifosa“, pasak vyr. energetiko L. Šiuipio, dirba laikydamasi patvirtino plano ir yra apsirūpinusi reikiamomis žaliavomis artimiausiam laikotarpiui.

„Lifosa“ aktyviai tęsia derybas su galimais žaliavų tiekėjais, produkcijos pirkėjais. Įmonės vadovybė sklandžiai bendradarbiauja su valstybės paskirtu laikinuoju administratoriumi ir drauge deda visas pastangas, kad užtikrintų tvarią, savarankišką ir ilgalaikę bendrovės veiklą“, – užtikrino L. Šiuipys.

Taigi, kad šildymas Kėdainiuose brangs, abejonių nėra, tačiau kiek, priklauso ir nuo „Lifosos“ sėkmės.

25 Komentarai

 • Ačiū po…erų ir konservų vyriausybei.Jau senai galėjo Lifosa dirbti(gal ne 100,bet 80 procentų pajėgumų).Kiek dar avinų balsuos už asilų partijas.Rinkimai artėja.

 • Tokia valdzia konservu, tai blogiausia kas galejo nutikti!

  • Užteks čia nuodyti mus su savo ta lifosa, tokie karščiai – nei lango praversi nei lauke pabūsi, akis griaužia ir nosiaryklę skauda… Geriau brangiau moket nei čia nuodytu!!!

   • Pritariu. Ypač miesto centre vakarais dvokia. O kas liečia šildymą, tai vis tiek mokėjome panašiai kaip visoje Lietuvoje. Lyginau. Žinau. Euras ten, euras šen, bet švarus oras svarbiau.

    • Dvokas sklinda iš mėsos gaminių fabriko ir kiaulių fermų.

     • Tu skiri cheminės taršos kenksmingumą nuo organinės?

   • Nepasakysiu kaip ten ta jūsų Lifosa smirda ar gerklę graužia,bet panaši chemija Dzeržinske(buv.Gorkio sr.},kai oras nuo rūko drėgnas-moterims kapronines kojines gatvėj einant skutais paleidžia dar ir šiandie.Tarnaujant Mulino(apie 30km ) mus perspėdavo,kad būtume su pilotėmis,jei nenorime per pusę metų učiebkėj nuplikti.Dabar ten disbatas ir kokia tai banditų Ukrainai smaugti perykla.

   • Na visiškas debilas…

   • Na visiškas idijotas…

 • Galvą persišviesk pasieškok smegenų, gal rasi koki šūdą plaukiojanti galvoj

  • Taigi bukagalviai nesupranta, kad smirda ne nuo lifosos, bukagalviai negalvoja, jiems svarbu mekent nesąmones , juk jie nesugalvos pasidomėti , nes bukagalviai

 • Rinkos aikstej kasdien ,tik betvarkė toj PE kad i lifosa visas viltis dėjo ir su sena brange katiline dabar kedainius šildys.o prie ko cia konservai jei del karo lifosa uzdaryta????

 • Kiek lifosa sekmes ir nesekmes turi, sildymo kaina nuo kitu mieste nesiskiria. rezume mokam vienodai. tik is kitos rankos imam ir tiek,,,

  • Prižiūrėkite šilumos tinklus tinkamai ir šildykite normaliai, kad šilumos nereikėtų išleisti pro langus, dirbkite kiekvienas atsakingai savo darbus ne tik dėl savęs, bet ir dėl gyventojo.

 • Gaudavo šilumą iš Lifosos už kapeikas, galutiniam vartotojui vistiek kaina panaši kaip kituose miestuose..

  • Giminės Šiauliuose už 2 kambarių tokios pačios kvadratūros butą moka tik 2 eurais brangiau…

   • Tai mink i tuos siaulius pas tuos bizonus ir gyvenk

  • Gaila verslo. Gaila žmonių.

 • smirdi siera kai vėjas nepalankus ir pučia link tavęs, kai pučia iš kitos pusės, smirdi krekenava. kartais smirdi nuo sąvartyno, kai talmantas veža cukraus fabriko paplavas man smirdi labiausiai. dar kartais smirdi cukraus gamyba, kai runkelius tarkuoja turbūt.. žodžiu, o dar pykstamės su visu pasauliu landsbergio dėka ir sankcijas įsivedėme sau, tai ir mokėkimės, neinškim.

 • Žiūrim ką turim.Mus Lifosa tručina, o už jos šilumą Panevėžys pinigus gauna.Kodėl negalima pigiau mums šildytis kompensuojant bent tuos Lifosos oro teršimus? Ir nereikia lia lia,kad teršalų emisija yra nulinė ar vadinamųjų normų ribose.Žinome tuos bajerius.Aha,Lifosos ir ,,tikrintojų“.Čia maždaug tas pats kaip kad ant sienos su Baltarusija neišeina traukiniuose pamatyt kontrabandos…

  • Ar tik ne prie Muntiano ta sutartis pasirašyta? dėl sąvartyno perdavimo kaunui tai tikrai muntiano, bet va dėl lifosos su pnvz tinklais lyg irgi jo deka. dabar susimėčiau, nežinau. gal kas žino?

   • Muntianas ar Naujokienė.Svarbiausia ,kad visai tai valdžiai nusispjaut ant kėdainiečių.Išrinko,nubalsavo už juos,o tada galima atrast dar ką nors parduot ar iškišt bile ne saviems,iš kurių otkato negausi…

    • kėdainiečiai maktingai išdurti-pelnas Panevėžiui,smarvė Kėdainiams.

     • Prižiūrėkite šilumos tinklus, kad nereikėtų leisti į orą jūsų tiekiamą šilumą.

 • Naujokienė pasirašė

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Rekomenduojami video