Gelbėjimosi ratas krepšiniui, ar kilpa ant kaklo?

 Gelbėjimosi ratas krepšiniui, ar kilpa ant kaklo?

Ant žlugimo ribos balansavusiam vieninteliam profesionaliam Kėdainių krepšinio klubui „Nevėžis“ gelbėjimosi ratą metė vietos politikai. Vietos savivaldybės Taryba nusprendė iš savo biudžeto atseikėti dar 150 tūkst. eurų finansinę injekciją privataus klubo skoloms padengti, kad šis galėtų ir kitą sezoną žaisti Lietuvos krepšinio lygoje (LKL). Ar šis dosnumas neatsisuks prieš pačius politikus? Juolab, kad panašu, jog savivaldybės skiriami mokesčių mokėtojų pinigai tapo pagrindiniu privataus krepšinio klubo pragyvenimo šaltiniu.

Ultimatumą iškėlė LKL vadovai

Paskutinis šansas Kėdainių „Nevėžiui“ išlikti elitinėje Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) – sumokėti jau ne vienerius metus besivelkančias skolas. Tokią sąlygą prieš kurį laiką kėdainiečiams buvo iškėlusi LKL vadovybė.

LKL atstovų netenkino ir kėdainiečių įdiegta abejotino moralumo finansinė schema. Krepšinio klubą valdanti bei LKL licenciją turinti viešoji įstaiga „Veržlusis Nevėžis“ skendi skolose, tačiau komandai skiriamas lėšas administruoja kita įstaiga – labdaros ir paramos fondas „Krepšinio angelai“.

Tokiu būdu, kreditoriams, net ir turint teismų sprendimus dėl skolų priteisimo, savo pinigus atgauti gana keblu, nes „Veržliojo Nevėžio“ sąskaitos – apytuštės. O atlyginimai krepšininkams iki šiol buvo mokamai iš „Krepšinio angelų“ valdomų lėšų. Kitaip tariant, ši sistema, kaip gaunamas pajamas apsaugoti nuo kreditorių, tarp kurių yra ir valstybė, puikiai funkcionavo. Funkcionavo, kol galiausiai ultimatumo dėl besikaupiančių skolų ir abejotino skaidrumo veiklos neiškėlė LKL vadovai.

Tam, kad kitą sezoną Kėdainių „Nevėžis“ galėtų žaisti LKL‘e, reikėjo padengti senus įsiskolinimus. Privataus klubo vadovai žadėjo ieškoti paramos verslininkų tarpe, tačiau akivaizdu, jog tai daryti sekėsi ne taip efektyviai, kaip norėta. Panašu, jog verslininkai netryško noru skirti savo pinigus klubo skolų padengimui.

Jei krepšinio klubui būtų suteiktos Kėdainių arenos operatoriaus teisės ir būtų leidžiama pačiam užsidirbti iš renginių organizavimo, ar tai išspręstų problemas? „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Pripažino abejotinos schemos egzistavimą

Galiausiai kreiptasi į nuolatinę „gelbėtoją“ – Kėdainių rajono savivaldybę, kurios atstovai kasmet mokesčių mokėtojų lėšomis gausiai paremia vienintelį rajono profesionalų krepšinio klubą.

Nors klubui iš rajono biudžeto šiam žaidimo sezonui pernai jau buvo atseikėta 253 tūkst. eurų, o šiemet vėl skirti 183 tūkst. eurų, to nepakako. Paprašyta skirti ir dar 150 tūkst. eurų. Tikinama, kad skoloms sumokėti.

Apie tai, jog saugantis nuo kreditorių skolose paskendęs „Nevėžio“ klubas naudojasi tarpininko, labdaros ir paramos fondo „Krepšinio angelai“ paslaugomis, rašyta jau ne kartą. Galiausiai tai oficialiai, tarybos posėdžio metu pripažino ir pats klubo vadovas Vaidotas Avižius.

„Veržlusis Nevėžis“ ir dabar vykdo visą veiklą, išskyrus finansinę pusę. Nes gavus paramą, mes „užsidengsime“ visas skolas valstybinėms institucijoms – Sodrai ir „mokesčiams“ (Valstybinei mokesčių inspekcijai – red.) ir visa veikla „pilnumoje“ pereina į „Veržlųjį Nevėžį“. „Krepšinio angelų“, kaip tokios įmonės šalia, nebelieka“, – kalbėjo V. Avižius.

„Krepšinio angelams“ šiuo metu vadovauja Ingrida Marijošienė. Ši moteris kurį laiką buvo vienvaldė klubo vadovė, vadovavo ne tik labdaros fondui, per kurį skirstomi pinigai, bet ir klubą valdančiai įstaigai „Veržlusis Nevėžis“.

Klubo vadovas nežino, ar tik apsimeta ?

Rajono politikai, savivaldybės Tarybos nariai šiam prašymui pritarė balsų dauguma.

[quote author=“N. Naujokienė„]Nejau niekam rajone netrūksta lėšų, kad galime tokiomis sumomis švaistytis? Labiausiai šokiruoja tai, kad savivaldybė tampa panašia į labdaros organizaciją: paprašo ir skiriama, o klubo veiklos programą gauni tik kelis kartus pareikalavęs. Panašu, kad Strateginis planas eina sau, biudžetas vis tikslinamas ir tikslinamas, o krepšiniui šimtai tūkstančių tebeplaukia.[/quote]

Nors balsavimo rezultatai nulėmė, jog Kėdainių „Nevėžiui“ suteikiamas šansas padengti senus įsiskolinimus ir pradėti skaidrią veiklą, dėl ateities kyla tam tikrų abejonių.

Viena jų – kiek dar, ateityje, privatus klubas prašys atseikėti mokesčių mokėtojų pinigų savo veiklai? Galų gale, ar galima patikėti biudžeto pinigus klubo vadovams, kurie arba nevaldo informacijos apie esamą padėtį, arba galbūt ir meluoja?

Šie klausimai kilo Tarybos narei Indrei Fiodorovai pasiteiravus apie Kauno apylinkės teisme pasibaigusį procesą, kuriame, kaip teigia politikė, vienas buvęs krepšininkas prisiteisė iš „Nevėžio“ skolą – apie 18 tūkst. eurų.

I. Fiodorova paklausė, ar iš savivaldybės gautais pinigais bus dengiama ir ši teismo priteista skola krepšininkui?

„Nieko nežinau, niekas nieko nelaimėjo, kiek man yra žinoma“, – atsakė krepšinio klubą valdančios viešosios įstaigos „Veržlusis  Nevėžis“ direktorius V. Avižius.

Tarybos narė, regis, bandė pateikti dar vieną klausimą, tačiau jai už akių užbėgo Tarybos posėdžiui pirmininkavęs rajono meras Saulius Grinkevičius. Jis padėkojo V. Avižiui už atsakymą ir paprašė pereiti prie kitų klausimų pateikimo.

Tarybos posėdžių salėje virusios aistros nenurimo. Jos persikėlė į virtualią erdvę.

Socialiniame tinkle „Facebook“ įsiplieskė aštrus apsižodžiavimas tarp tarybos narės I. Fiodorovos ir labdaros fondo „Krepšinio angelai“ vadovės I. Marijošienės.

Pastaroji politikę kaltino šmeižtu ir išvadino šunimi. Kaip atsakas į šį akibrokštą buvo paviešintas teismo sprendimas, kuriuo I. Marijošienė buvo pripažinta nusižengimo padarymu ir nubausta už nelegalų vieno iš klubo darbuotojų darbą.

Darius Petrauskas, savivaldybės Tarybos narys. „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Klubui būtina išspręsti vadybos ir kompetencijų problemas

Darius Petrauskas, savivaldybės Tarybos narys.

„Pasisakiau už siūlymą skirti prašomą sumą krepšinio klubui tikėdamas, kad šios komandos Kėdainiams iš tiesų reikia. Ši suma, kurią nusprendėme skirti, padės eliminuoti skolas valstybei bei kreditoriams, o klubas galės pradėti naują etapą.

Tačiau iki galo neišgirdau atsakymų į klausimą, kaip savivaldybė, kuri skiria tiek daug pinigų, galės dalyvauti klubo valdyme. Šį klausimą adresavau savivaldybės administracijai, o meras tikino, jog šis klausimas bus sprendžiamas tik rudenį.

Be to, manau, jog esama ir kitų būdų, kaip savivaldybė galėtų prisidėti prie pagalbos krepšinio klubui. Daug kas pamiršta, kad klubui skiriama ne tik finansinė parama, bet jis atleidžiamas ir nuo arenos nuomos mokesčio. Manau, jog galima pasekti Kauno pavyzdžiu, suteikti klubui arenos operatoriaus teises ir leisti patiems užsidirbti iš renginių organizavimo.

Tačiau tam, kad visa ši parama duotų maksimaliai teigiamą rezultatą, mano nuomone, klubui būtina išspręsti vadybos ir kompetencijų problemas. O jų, deja, iki šiol esama.“

[quote author=“A. Kižauskas„]Man tai primena besaikį mokesčių mokėtojų pinigų švaistymą. Atėjo, paprašė ir gavo. Galų gale klubas turi įvertinti savo finansines galimybes ir veiklą organizuoti atsižvelgdami į jas. Gal nereikia pirkti tiek daug brangių krepšininkų, o verstis su tais, kurių honorarai atitinka galimybes?[/quote]

Algimantas Kižauskas, savivaldybės Tarybos narys. „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Paramos skyrimas primena lėšų švaistymą

Algimantas Kižauskas, savivaldybės Tarybos narys

„Savivaldybės posėdyje dalyvauti negalėjau, tačiau būčiau balsavęs prieš pinigų skyrimą krepšinio klubui.

Aš šio klubo veikloje matau daug nešvarių dalykų – pradžioje žadėjo, jog laikui bėgant atsiras generalinis rėmėjas, tačiau to padaryta nebuvo. Skolos augo, nes nei vieni, nei kiti nesistengė jų padengti, viską apleido.

Pradžioje krepšinio klubui bandėme padėti, jam paramą skirdavome ir mes, ūkininkai. Tačiau klubo atstovai sukosi kaip voverė rate ir toliau, į priekį, nepajudėjo. Galiausiai pamatėme, jog kiek pinigų beduotum, tiek jų prapuola ir visiškai nusišalinome.

Skiriant pinigus reikia tikėtis kažkokio rezultato, jeigu tokiu pačiu principu investuotumėm į žemės ūkį, įdomu, kuo visa tai pasibaigtų?

Galima investuoti ir nesitikint grąžos, tačiau rajone esama ir daugiau problemų, kurių sprendimui taip pat reikia biudžeto lėšų. Tai ir atlyginimų mokytojams bei gydytojams kėlimas, sergantys vaikai, ligų profilaktika. Juk žmogus negali tik malonumais gyventi, reikia ir gyvybiškai svarbius poreikius patenkinti.

Man tai primena besaikį mokesčių mokėtojų pinigų švaistymą. Atėjo, paprašė ir gavo.

Galų gale klubas turi įvertinti savo finansines galimybes ir veiklą organizuoti atsižvelgdami į jas. Gal nereikia pirkti tiek daug brangių krepšininkų, o verstis su tais, kurių honorarai atitinka galimybes? Nesu prieš krepšinį, tegul jis būna, tačiau negalima tiek dėmesio ir finansų skirti tik šiai, vienai sporto šakai.“

Virmantas Ivanauskas, savivaldybės Tarybos narys. „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.Krepšinio komandos Kėdainiams reikia

Virmantas Ivanauskas, savivaldybės Tarybos narys

„Suprantama, jog pinigų „Nevėžio“ klubas iš savivaldybės prašys ir kitais metais, nes dabar skyrėme lėšų tik skoloms padengti. Tačiau akivaizdu, jog Kėdainiams reikia krepšinio klubo. Vien dėl jaunimo, kuris lygiuojasi į krepšininkus, patys žaidžia krepšinį.

Turint tokią areną, kuri yra Kėdainiuose, turime išlaikyti ir joje rungtyniaujančią komandą. Būtų labai skaudu ją prarasti. Nes komandos dėka areną ir užpildome, ir jaunimo daug pritraukiame.

Be abejo, klubas turėjo problemų su vadyba, tačiau, tikiu, kad situacija jau keičiasi į gerąją pusę. Manau, kad ir savivaldybei, kuri skiria paramą biudžeto lėšomis, taip pat reikėtų dalyvauti klubo valdyme. Tada viskas būtų kur kas aiškiau bei skaidriau.“

[quote author=“V. Muntianas„]Mano supratimu, rajono valdžia labai nemyli savo žmonių, nes jų sunkiai uždirbtus pinigus taško bet kam ir bet kur, bet kokiomis sumomis, jų niekaip nepagrindžiant.[/quote]

Rajono valdžia taško žmonių pinigus

Viktoras Muntianas, savivaldybės Tarybos narys, buvęs ilgametis rajono meras. „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Valdžia nemyli žmonių – taško jų uždirbtus pinigus

Viktoras Muntianas, savivaldybės Tarybos narys, buvęs ilgametis rajono meras

„Toks tarybos sprendimas manęs nenustebino. Akivaizdu, jog Kėdainiuose niekas mokesčių mokėtojų pinigų neskaičiuoja, juos skirsto bei leidžia per daug nesukdami sau galvos.

2014 metais, kai šiam klubui buvo skirtas 57,9 tūkst. eurų finansavimas, Lietuvos krepšinio pirmenybėse jis užėmė 8 vietą. 2018 metais, kai finansavimas siekia 333 tūkst. eurų, klubas taip pat užėmė tą pačią 8 vietą. Jeigu mes jau kalbame apie tai, kad krepšinis yra profesionalus, o profesionalai turi atidirbti už jiems skiriamus pinigus, už tą pačią vietą šiais metais sumokėta 5,75 karto daugiau, nei 2014 metais! Tai yra grynas pinigų taškymas nesusimąstant!

Jeigu tai būtų pirmas kartas, galima būtų pagalvoti, jog tiesiog žioplai pasielgta. Tačiau pavyzdžių, kaip neatsakingai, nesusimąstant, neanalizuojant ir niekuo nepagrindžiant taškomi mokesčių mokėtojų pinigai, turime ir daugiau.

Paminėsiu, kad ir vadinamojo „Saulutės“ pastato rekonstrukciją. Į objektą įdėta 2,5 karto daugiau, nei šalyje vidutiniškai kainuoja kvadratinis metras. Rezultatas liūdnas – sausio 1 dienai objektas turėjo būti atiduotas naudojimui, tačiau ir šiuo metu jame niekas nevyksta.

Galima prisiminti ir trumpiausios, Žydų gatvės rekonstrukciją. 70 metro ilgio gatvei skirta 150 tūkst. eurų. Dabar jau galime pamatyti, kas šioje gatvėje tokio „ypatingo“ atsirado. Tai lauko akmenys, prie jų – šlifuoto granito bordiūrai, kurių du trečdaliai pasislepia po žeme. Tokių pavyzdžių galima surasti labai daug. Tai ir „į niekur“ vedantys keliai, ir taip toliau.

Mano supratimu, rajono valdžia labai nemyli savo žmonių, nes jų sunkiai uždirbtus pinigus taško bet kam ir bet kur, bet kokiomis sumomis, jų niekaip nepagrindžiant.“

Saulius Grinkevičius, Kėdainių rajono savivaldybės meras. „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.Profesionalus sportas patinka ne visiems

Saulius Grinkevičius, Kėdainių rajono savivaldybės meras

„Šitie pinigai ir buvo skirti tam, kad panaikinti senąsias skolas, kurios tęsėsi metų metais. Ir neturėtų „Nevėžio“ klubas to spaudimo, kurį turėjo šiemet.

Galiu pasakyti, jog buvo ir lengvas šantažas ir atskirų žaidėjų, agentų. Jeigu dabar nesumokėsit, mes paskelbime bankrotą (inicijuosime bankroto bylos iškėlimą – red.), jūs uždarysite, nutrauksite veiklą ir taip toliau.

Aš manau, kad Tarybos nariai (balsavo – red.) suprasdami, jog neskyrus šių pinigų neliks krepšinio klubo „Nevėžis“. Manau, čia visą laiką buvo galima diskutuoti, vieniems patinka sportas ir jie mato profesionaliame sporto tą paskatą vaikams sportuoti, kiti galvoja kitaip.

Tikiuosi tai buvo vienas paskutinių sprendimų, kai buvo nutarta dar papildomai paremti krepšinio klubą „Nevėžis“, kad jis atsiskaitytų su skolomis, kurios jau tęsiasi 5-6 metus, galėtų kur kas lengviau ruoštis ateinančiam sezonui.

Sprendimas liekas tas pats – metams skirti 183 tūkst. eurų, o šie sprendimai – šių metų, pakartosiu, dėl tų, senų skolų panaikinimo.“

Nijolė Naujokienė, savivaldybės Tarybos narė, buvusi ilgametė rajono merė. „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.Ar turtingai savivaldybė gyvena, kad gali taškytis pinigais?

Nijolė Naujokienė, savivaldybės Tarybos narė, buvusi ilgametė rajono merė

„Nepamenu nei vienų metų, kad nebūtų tekę skubiai spręsti krepšinio klubo „ Nevėžis“ finansinių problemų. Bet dabar, mano nuomone, jau peržengtos visos ribos – kiek beskirsi šiam krepšinio klubui pinigų, tiek bus negana.

Ir kaip visada… jau būtinai reikėjo skirti, nes neleis žaisti, pabėgs žaidėjai ir t.t.

Man tiesiog gaila mokesčių mokėtojų pinigų, kurie kažkaip klube sukrenta kaip į pelkę: ir pinigų nėra, ir pažadai lieka neištesėti.

Nejau niekam rajone netrūksta lėšų, kad galime tokiomis sumomis švaistytis?

Labiausiai šokiruoja tai, kad savivaldybė tampa panaši į labdaros organizaciją: paprašo ir skiriama, o klubo veiklos programą gauni tik kelis kartus pareikalavęs.

Panašu, kad rajono strateginis planas eina sau, biudžetas vis tikslinamas ir tikslinamas, o krepšiniui šimtai tūkstančių tebeplaukia.

Nejau negalima vieną kartą metuose susiskaičiuoti lėšų poreikį šiai rajone išskirtine tapusiai sporto šakai, o savivaldybei realiai įsivertinus galimybes – skirti vieną kartą metuose suplanuotą lėšų kiekį?

Ir dar kas keisčiausia – kaip supratau, ponas V. Avižius įvardijo, jog reali prašoma suma klubui iš savivaldybės turėtų būti apie 400 tūkstančių eurų!

Nejau taip turtingai savivaldybė gyvena, kad gali taip taškytis pinigais?

Manau, reikia ieškoti kompleksinių sprendimų.“

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video