Edukacinėje popietėje – Advento vainikų pynimas
Sekmadienį į edukacinę popietę Šėtos kultūros centre rinkosi suaugusieji ir vaikai, nešini žolynais, šienu bei įvairiausiomis dekoracijomis, skirtomis adventinių vainikų gamybai. Šėtiškiai ne tik susipažino su vainiko atsiradimo istorija bei papročiais, bet ir patys savo rankomis gamino Advento vainikus.
Šėtos kultūros centro renginių organizatorė Vilma Grigienė teigė, jog adventinis vainikas tai – neatsiejama kalėdinio laikotarpio puošmena. Na, o pirmą kartą jis buvo uždegtas XIX a. Hamburgo uostamiestyje.
„Mieste buvo daug našlaičių vaikų, kurie neturėjo namų, elgetavo, miegojo gatvėse. Vienas jaunas evangelikų bažnyčios pastorius įsigijo Hamburge didelį namą, pertvarkė jį ir pradėjo iš gatvės rinkti vaikus, suteikdamas jiems pastogę.
Kiekvienais metais per Adventą pastorius organizuodavo maldos grupelę. Taigi 1838 metų Adventą, norėdamas, kad vaikai šį laikotarpį išgyventų kuo gražiau, sumanė, kad nuo gruodžio pirmos dienos maldos grupelės metu kiekvienas berniukas galėtų uždegti po spalvotą žvakelę.
Na, o nuo 1840-ųjų kasmet šiuose namuose vykdavo trmpa religinė ceremonija, kurios metu susirinkusieji giedodavo giesmes. Ir kadangi kasdien būdavo uždegama po vieną žvakutę, tai buvo pavadinta žvakių švente.
Vienas pastoriaus draugas padarė medinį ratą, ant kurio paskui buvo sudėtos žvakės. Tai atrodė it didelis šviesos ratas. Taip šviesos vainikas išplito ir kitose šeimose“, – susirinkusiems pasakojo V. Grigienė.
Pristačiusi Advento vainiko atsiradimo istoriją, V. Grigienė supažindino šetiškius su dviem vainikų tipais: jie gali būti kabinami lauke ant durų ir dedami ant stalo.
[#gallery=553#]
Daugiau apie vainiko komponavimo medžiagas pasakojo Šėtos gimnazijos dailės mokytoja Gintarė Boreišienė.
„Advento vainiką galime komponuoti iš pačių įvairiausių medžiagų, pavyzdžiui, šieno, šiaudų, beržo šakų, samanų, eglišakių, pušies, kenio, bukmedžio ar kadagio šakelių. Dekoruoti vainikus galime pasitelkdami virveles, tekstile, džiovintais ir iš gamtos paimtais turtais. Tai –gilės, riešutai, uogos, vaisiai, kaštonai, kankorežiai, taip pat cinamono lazdelės, kalėdiniai žaisliukai. Tiesa, Advento vainikas neturėtų būti puošiamas blizgučiais“, – pasakojo G. Boreišienė.
Edukacinėje popietėje susirinkusiems adventines dainas dainavo ir uždavinėjo mįsles ansamblis „Sidabrinė gija“. Popietėje po Šv. Mišių apsilankęs Šėtos klebonas taip pat uždavė kelias mįsles ir papasakojo apie Advento laikotarpį: „Tai yaptingo susikaupimo, metų apmąstymo ir susitaikymo metas“, – teigė klebonas.