Didžiausios Kėdainių gamyklos „Lifosa“ sunaikinimas: duoną atima iš 15 tūkst. žmonių

 Didžiausios Kėdainių gamyklos „Lifosa“ sunaikinimas: duoną atima iš 15 tūkst. žmonių

BNS Eriko Ovčarenko nuotr.

Kėdainiuose naikinama didžiausia gamykla – daugybę dešimtmečių veikusi ir bene geidžiamiausia rajono darbdave vadinta „Lifosa“. Prieš kelias dienas paskelbta, kad įmonės veikla stabdoma ir nuo spalio prasidės gamyklos užkonservavimo darbai. Įmonės administracija teigia, kad sprendimą užkonservuoti gamyklą lėmė sankcijų poveikis. Dėl taikomų sankcijų nepavyko bendrovei vykdyti įprastos ir pelningos veiklos, kai daugiau kaip metus jos darbą stipriai sunkino ir Lietuvos Vyriausybės paskirtas laikinasis administratorius. Tačiau realiai tokią visiems Kėdainiams skausmingą ir daugybei šeimų net ir katastrofišką situaciją buvo galima prognozuoti vos pradėjus įmonę kontroliuoti valdžios paskirtam laikinajam administratoriui. O ir buvęs ilgametis šios gamyklos vadovas Jonas Dastikas, pasigirdus pirmiesiems svarstymams apie tai, ar gali „Lifosa“ iš tiesų bankrutuoti ir kam tai gali būti naudinga, žodžių į vatą nevyniojo ir jau tada įvardijo visą situacijos rimtumą. Galiausiai, jo spėjimai dėl „Lifosos“ galimo žlugdymo pasitvirtino. Tuo tarpu šiai didžiausiai Kėdainių darbdavei jokių išlygų dėl taikomų sankcijų nedariusi ir į kompromisus nesileidusi bei, panašu, ją tiesiog taip ir pasmaugusi konservatorių valdoma Finansų ministerija dabar atsakomybės dėl gamyklos užkonservavimo kratosi ir teigia nieko negalinti padaryti, kad „Lifosa“ ir toliau sklandžiai galėtų vykdyti savo veiklą, o daugybė žmonių išlaikytų darbo vietas. Ir nors skelbiama, jog užsidarius „Lifosai“ darbo netektų netoli 1 000 žmonių, realūs skaičiai yra kur kas didesni – J. Dastiko skaičiavimu, vertinant „Lifosą“ aptarnaujančias įmones ir jų šeimos narius realiai pragyvenimo netektų apie 15 tūkst. žmonių. Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Gintauto Muzniko teigimu, būtų neabejotinai didelis smūgis ir ekonominis nuosmukis ne tik Kėdainių rajonui.

Rusija dėl „Lifosos“ uždarymo ploja katučių

„Lifosos“ administracija praneša, kad sankcijos iki šios dienos įmonei jau kainavo daug milijonų eurų prarastų pajamų, bendrovė taip pat patyrė ženklius finansinius nuostolius per pirmąjį 2023 metų pusmetį. Bendrovės teigimu, patirdama nuostolius, ji nėra pajėgi toliau tvariai vykdyti veiklos.

Kaip pastebi J. Dastikas, dėl tokio gamyklos likimo kai kas labai apsidžiaugs.

„Labiausiai apsidžiaugs mūsų konkurentai Rusijoje, analogiškos Rusijos įmonės, žinoma, apsidžiaugs ir Rusijos valdžia, nes ji jau seniai A. Melničenkai darė spaudimą, kad šis atsikratytų „Lifosa“, – kalbėjo ilgametis įmonės vadovas. – Dabar tas panaudotas žodis „konservacija“ yra ne daržovių ar kokios detalės užkonservavimas, kur užtenka patepti tepalais ir padėti ant lentynėlės. Šiuo atveju reikia laiku sunaikinti, išdirbti visas žaliavas, parduoti visą produkciją, jeigu ten jos dar yra, ir tada išsiskirstyti.

Anot Jono Dastiko, visoje šioje istorijoje didžiausia problema yra darbo neteksiantys žmonės, nes tai palies ne tik Kėdainius./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Šioje pramonės šakoje stovintys įrengimai keletą kartų greičiau tampa netinkami eksploatacijai.“

Pašnekovas įsitikinęs, jog, jeigu tik bus atleisti žmonės, Rusijos įmonės supras, kad fabrikas jau niekada ir nebebus paleistas.

Paklaustas, ar, jo nuomone, yra vilties, kad per tuos kelis mėnesius, radus tinkamą sprendimą, vis dėl to veikla bus pratęsta, J. Dastikas sakė, kad viltis miršta paskutinė. Dėl to balsuojant dėl gamyklos konservavimo jis pats ir pirmoji generalinio direktoriaus pavaduotoja „Lifosos“ valdybos posėdyje balsavo prieš konservaciją.

„Kiek aš dirbau, „EuroChem“ valdybos pirmininkas per dvidešimt metų nei karto nebuvo atvažiavęs. Šiemet, kai „Lifosa“ yra apribota sankcijų, jis čia buvo atvykęs jau gal tris kartus. Bet su Lietuvos institucijomis nerado jokios bendros kalbos. Ir kad kažkas įvyktų per šitą laikotarpį turi kardinaliai pasikeisti ne tik Finansų ministerijos, bet ir kitų Lietuvos valdžios institucijų, įskaitant aukščiausius valdžios pareigūnų, požiūris, – skeptiško požiūrio neslėpė J. Dastikas. – Kai įvedė sankcijas, ne iš karto pasijuto: pernai per pirmą ketvirtį jų dar nebuvo. Paskui, kol visi sužinojo, turintys reikalų su „Lifosa“, irgi praėjo laiko, o dabar, jeigu nuimtų sankcijas irgi būtų tam tikra inercija.“

Administratoriaus „Lifosai“ paskyrimas – tai tas pats, kas prie operuojančio chirurgo pastatyti policininką, kad nurodytų, kaip jam dirbti.

J. Dastikas

Finansų ministerija atsakomybės kratosi

Tuo tarpu Finansų ministerija, kuri yra viena iš „Lifosos“ veiklą kontroliuojančių institucijų, bet kokios savo atsakomybės kratosi. O nusiuntus užklausą apie tai, kodėl Finansų ministerija leido vienai didžiausių ir pelningiausių gamyklų šalyje sustabdyti savo veiklą ir ar nebuvo galimybės padėti įmonei, kad ši toliau galėtų tęsti savo darbą, raštu pateiktame atsakyme teigė: „Atkreipiame dėmesį, jog tarptautinių sankcijų įgyvendinimas yra užsienio reikalų ir saugumo politikos, kurią formuoja Užsienio reikalų ministerija (URM), dalis, o sprendimus dėl finansinių sankcijų įgyvendinimo (tame tarpe sankcionuotų asmenų sąrašo sudarymo) priima Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT). Finansų ministerija, esant kompetentingos institucijos kreipimuisi, priima sprendimą tik dėl laikinojo administratoriaus skyrimo. Šiuo atveju sprendimas dėl laikinojo administratoriaus skyrimo priimtas AB „Lifosa“ atžvilgiu.

Kartu atkreipiame dėmesį, kad už įmonės veiklos vykdymą yra atsakingi įmonės valdymo organai, o ne tiesiogiai laikinasis administratorius, kuris turi rūpintis, kad sankcijų įgyvendimas leistų vykdyti veiklą ir kad su sankcionuotais asmenimis susijusios įmonės veikla nesudarytų sąlygų ir galimybių gauti tiesioginės ir netiesioginės naudos sankcionuotiems asmenims.“

J. Dastikas, kalbėdamas apie laikinąjį administratorių ir jo vykdomos veiklos reikalingumą ironizavo: „Administratorius giriasi, kad administravo 1,5 tūkst. sutarčių. Mano manymu, tokių sutarčių, kaip tualetinio popieriaus pirkimas ir pan. buvo vykdomas tik tam, kad iš „Lifosos“ nugvelbtų kuo daugiau pinigų.

Šiuo atveju administratorius „Lifosai“ – tai tas pats, kas prie operuojančio chirurgo pastatyti policininką, kad nurodytų, kaip jam dirbti“.

Finansų ministerija taip pat pridėjo: „Finansų ministerijos, kaip paskyrusios laikinąjį administratorių, veikla yra susijusi išimtinai teisės aktuose suteiktų įgaliojimų apimtyje, t. y. Finansų ministerija nedalyvauja kasdieninėje AB „Lifosa“ ūkinėje komercinėje veikloje. Tačiau esame pasirengę tęsti konstruktyvų dialogą ir spręsti klausimus ministerijai pavestos kompetencijos srityje“.

Tačiau Lietuvoje veikiančią (o gal dabar jau tiksliau būtų sakyti – veikusią) gamyklą „Lifosa“ valdančios grupės „EuroChem Group AG“ valdybos pirmininkas apie bendradarbiavimą su Lietuvos valdžia yra kitos nuomonės.

„Per pastaruosius 15 mėnesių palaikėme dialogą su Lietuvos valdžios institucijomis, kad rastume abiem pusėms priimtiną susitarimą, kuris leistų „Lifosai“ toliau vykdyti efektyvią veiklą, užtikrinant, kad būtų visiškai laikomasi Europos Sąjungos sankcijų. Deja, nėra galimybių toliau tvariai vykdyti veiklą aplinkoje su tiek apribojimų. Kaip atsakingas darbdavys turime priimti kai kuriuos svarbius sprendimus jau dabar“, – teigė Samiras Brikho (Samir Brikho), „EuroChem Group AG“ direktorių valdybos pirmininkas ir vykdomasis direktorius.

Viktoras Fiodorovas teigia šią „Lifosos“ situaciją vertinantis kaip labai didelę
grėsmę Kėdainiams./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Lietuvius smaugia, o rusams leidžia dirbti

O kol Lietuvos valdžia smaugia ir sankcijomis apkrauna savus, sankcionuota šalis ir joje veikiantys verslai trina rankomis ir džiaugiasi tokiu Lietuvos valstybinėse institucijose dirbančių valdininkų neišmanymu bei nesupratimu, kaip veikia tokio masto ir technologijų gamyklos.

J. Dastiko teigimu, nepaisant to, kad Rusija bei jos verslai yra apriboti daugybe įvairių sankcijų, čia gaminama produkcija pasaulyje ir toliau yra perkama.

„Jau girdžiu, kad pasaulyje kažkiek brangsta tos rūšies produkcija, bet čia yra laikinas dalykas. Yra Rusijoje pajėgumų, greitai jie padidins našumą ir uždirbs daugiau. Jiems dėl to, kad „Lifosa“ bus uždaryta, bus tik geriau. O pas mus sankcijos buvo pritaikytos „Lifosos“ darbuotojams ir Lietuvai. Lietuva neteks 36 mln. eurų įvairių mokesčių, nes po tiek sumokėdavo gamykla, kai aš dirbau paskutinius penkerius metus“, – pažymėjo buvęs gamyklos vadovas.

Tuo metu Finansų ministerijos duomenimis, „pastaraisiais metais AB „Lifosa“ sumokėdavo daugiau kaip 20 mln. eurų mokesčių. Palyginimui 2022 m. valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamos sudarė 15,9 mlrd. eurų, tad bendrovės indėlis 2022 m. sudarė 0,16 proc.“

Labiausiai apsidžiaugs mūsų konkurentai Rusijoje, analogiškos Rusijos įmonės, žinoma, apsidžiaugs ir Rusijos valdžia, nes ji jau seniai A. Melničenkai darė spaudimą, kad šis atsikratytų „Lifosa“.

J. Dastikas

Pragyvenimo šaltinio realiai neteks 15 tūkst. žmonių

Anot J. Dastiko, visoje šioje istorijoje didžiausia problema yra darbo neteksiantys žmonės, nes tai palies ne tik Kėdainius.

„Blogiausiu atveju maždaug 15 tūkst. žmonių neteks pragyvenimo šaltinio. Kalbama, kad bus atleista apie tūkstantį darbuotojų, bet, jei sustos „Lifosa“, darbo neteks ir transporto įmonės, pasekmes pajus geležinkeliai, uostas (per dieną darbuotojai turėdavo pakrauti apie 13 tūkst. tonų „Lifosos“ produkcijos) ir visas aptarnaujantis personalas – statybininkai, montuotojai, detalių gamintojai, kurie yra Lietuvoje – visi tai pajus.

Vieni darbo turės ieškoti užsienyje, kiti – ten, kur trūksta darbuotojų. Tačiau lengva bus ne visiems: platesnio profilio darbuotojai greitai susiras darbą, bet labiausiai kentės specifiniai darbuotojai – operatoriai, kurie niekur kitur netinka, tik „Lifosoje“. Jie turės keisti specializaciją. O tai – pagyvenę žmonės“, – niūriomis ateities įžvalgomis dalijosi pašnekovas. – Su J. Dastiko mintimis sutinka ir Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius G. Muznikas, kuris taip pat pažymi, jog „Lifosos“ uždarymas grandinine reakcija atsilieps daugeliui rajono gyventojų.

„Visų pirma, žmonės praras darbo vietas – tai yra didžiausia socialinė problema. Jų įsidarbinimas, adaptavimasis kitose įmonėse yra ilgas procesas.

Kitas dalykas – „Lifosos“ darbuotojai gauna ženkliai didesnius už vidutinius atlyginimus, todėl jų perkamoji galia yra pakankamai didelė. Atitinkamai visos mūsų paslaugų, viešojo maitinimo, prekybos įstaigos, įmonės praras papildomas pajamas, nes netekus darbo, „Lifosos“ darbuotojų perkamoji galia sumažės“, – pastebėjo administracijos direktorius.

Jam pritaria ir jį papildo buvęs Kėdainių rajono administracijos direktorius Arūnas Kacevičius: „Situacija Kėdainiuose iš tiesų žymiai pablogės, nes, užsidarius gamyklai, išeis daug žmonių į gatvę. Ir jeigu Kėdainiai atlyginimų prasme buvo vieni iš pirmaujančių, tai dabar ta situacija pasikeis ir bus sudėtinga. Ypač sunku bus jaunoms šeimoms, yra juk ir tokių šeimų, kur abu šeimos nariai, tiek vyras, tiek ir žmona, dirba „Lifosoje“ ir iš savo atlyginimų išlaikydavo šeimas, mokėdavo paskolas. Dabar jie atsidurs gatvėje, o susirasti kitą darbą tikrai nėra paprasta“.

O ir naujai statomos gamyklos, pasak A. Kacevičiaus, situacijos labai negelbės: „Kažkiek galbūt amortizuos situaciją, tačiau jos (naujos gamyklos, – red. past.) yra visai kitos srities, specialistų kvalifikacija ten taip pat kitokia nei dirbančių „Lifosoje“. Aišku, žmonės persikvalifikuoja ir kažkiek galbūt pereis į naujai statomas gamyklas, bet tikėtina, kad didžioji dauguma žmonių bent jau dirbti išvažiuos iš Kėdainių, nes tiek darbo vietų artimiausiu laiku Kėdainiuose tikrai nebus“.

Pasak Gintauto Muzniko, užsidarius „Lifosai“, savivaldybės biudžetas taip pat neteks gana didelių pajamų./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Daug praras ne tik Kėdainiai, bet ir visa Lietuva

Taip pat G. Muznikas išvardijo ir dar kelias „Lifosos“ uždarymo pasekmes ne tik gyventojams, bet ir visam rajonui.

„Savivaldybės biudžetas taip pat neteks gana didelių pajamų per „Lifosą“ tiesiogiai, t. y. per turto, taršos mokesčius. Įmonė sumoka daugiau nei 500 tūkst. eurų per metus. Taip pat per Gyventojų pajamų mokestį (GPM), kuris yra perskirstomas per valstybės biudžetą. „Lifosa“ kasmet sumoka beveik 6 mln. eurų GPM. Perskirsčius šią sumą, į Kėdainių rajono savivaldybės biudžetą grįžta tam tikra pinigų suma. Šiuo atveju praras ne tik Kėdainiai, bet ir visa Lietuva. Taigi tokios yra tiesioginės „Lifosos“ neveikimo pasekmės Kėdainių rajonui ir visai Lietuvai“, – liūdnai konstatavo administracijos direktorius.

Pasidomėjus, ar įmonė yra kreipusis į savivaldybę su kokios nors pagalbos prašymu, jis pažymėjo, jog kol kas nieko panašaus savivaldybė nėra sulaukusi.

„Tačiau jau metus mes bendradarbiaujame su „Lifosos“ administracija. Tiek gamyklos vadovybė, tiek ir savivaldybė yra susitikusios su Seimo Ekonomikos komitetu, praėjusiais metais savivaldybė yra kreipusis raštu į Vyriausybę su prašymu ir siekiu atkreipti dėmesį, kokią įtaką Kėdainiams turi tos įmonės veikimas, tuo metu buvo ieškoma sprendimų, tačiau šiuo metu efektyvių būdų, kaip tęsti įmonės veiklą, nebuvo rasta, todėl, kaip suprantu, įmonės savininkai priėmė tokį sprendimą“,– kalbėjo pašnekovas.

Kol Lietuvos valdžia smaugia ir sankcijomis apkrauna savus, sankcionuota šalis ir joje veikiantys verslai trina rankomis ir džiaugiasi tokiu Lietuvos valstybinėse institucijose dirbančių valdininkų neišmanymu bei nesupratimu, kaip veikia tokio masto ir technologijų gamyklos.

Aut. past.

Lietuvos valdžia negirdėjo ir nenorėjo girdėti

Ilgus metus savo buvusios darbovietės veiklą stebėjęs ir kontaktus su darbuotojais palaikęs J. Dastikas pastebėjo, jog pastaruosius metus darbuotojų nuotaikos ir nusiteikimas buvo niūrus.

„Kadangi „Lifosa“ mokėjo algas, nenorėjo, kad žmonės bėgtų, visi laukė, nors nuotaika visus metus buvo labai prasta, nežinau nei vieno žmogaus, kurio nuotaika tuos metus būtų gera – visi jautė, kad kažkaip turi baigtis ir tikėjosi, kažką darė ir dabar dar daro kažkokius darbus, remontus. Bet kai žmogus daro darbą ir nežino, ar to prireiks, tai nuotaika bloga“, – kalbėjo pašnekovas.

O pasidomėjus, koks tikslas buvo investuoti, atlikinėti remontą, jei planuojama stabdyti įmonės veiklą, jis pažymėjo: „Kažkiek vis tiek tikima ateitimi. Dar ir dabar bus tikima, iki spalio 1 dienos, o gal susitars, o gal ras kokį sprendimą, nes iki šiol Lietuvos valdžia negirdėjo ir nenorėjo girdėti, ką „Lifosa“ aiškino. Juolab, kad buvo įsitikinimų, jog tie, kas susiję su „Lifosa“, yra Lietuvos priešai.

Bet aš „Lifosoje“ nežinau nei vieno ne patrioto. Atsimenu Sąjūdžio laikus. Būdama sąjunginio pavaldumo įmonė, „Lifosa“ tuo metu šelpė Sąjūdį. Bet gavosi taip, kad, kai buvo tie garsūs mitingai Vingio parke, visi šaukė „šalin politinį Pilkauską“ (tuometį gamybos direktorių – red. past.), kuris buvo absoliutus Lietuvos patriotas, slapta šelpęs Sąjūdį“.

J. Dastikas ironiškai šyptelėjo: „Čia baigėsi panašiai kaip atominei elektrinei: po Černobylio avarijos investavo į saugumą didelius pinigus ir uždarė.

Į „Lifosą“ irgi – investuotos didelės sumos, apie 300 mln. eurų, viskas sutvarkyta ir milijardo vertės įmonė bus išmesta.

Po truputį ją kažkas pjaustys, pridavinės metalą, galbūt padarys kokį logistikos centrą. Perorientuoti gamybos niekas negali – čia yra numatyta gaminti tą produkciją, kuri ir buvo gaminama“.

Užbėgdamas gerokai įvykiams už akių, buvęs gamyklos vadovas pažymėjo, jog tiems, kam galbūt kyla minčių, jog iš gamyklos išmontavimo kažkas uždirbs gerus pinigus, to tikrai niekam nepavyks: „Tą metalą išmontuoti yra sunkiau ir brangiau nei jis pats kainuoja“.

Arūnas Kacevičius: „Situacija Kėdainiuose iš tiesų žymiai pablogės, nes, užsidarius gamyklai, išeis daug žmonių į gatvę.“/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Dar turi vilties

Tuo tarpu Seimo Ekonomikos komiteto narys Viktoras Fiodorovas teigia, kad laidoti „Lifosos“ dar nereikėtų.

„Aš suprantu įmonės akcininkų sprendimą, nes turbūt tiek situacija rinkoje, tiek perteklinės sankcijos ir visos procedūros neleidžia įmonei sklandžiai dirbti. Mes iš savo pusės kaip vykdėme parlamentinę kontrolę, teikėme pasiūlymus, rekomendacijas, tiek ministerijai, tiek kitom valstybinėms institucijoms, tai darysime ir toliau, kai vėl prasidės politinis sezonas. Matome dar galimybių, kur galima būtų dar šiek tiek pakoreguoti, kad į įmonę nebūtų žiūrima kaip į kažkokį tautos priešą, o būtų stengiamasi dėl tų tūkstančių tiesiogiai dirbančių ir aptarnaujančių „Lifosą“ darbuotojų“, – kalbėjo Seimo narys.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad vien tik įstatymų ir jų laikymosi neužtenka: „Daug kas priklauso nuo kontroliuojančių institucijų. Labai man gaila, bet kontroliuojančios institucijos Lietuvoje vis dar žiūri su perdėtu padidinamuoju stiklu ir vadovaujasi taisykle, kad tu esi nusikaltėlis, nors to dar niekas neįrodė“.

V. Fiodorovas teigia šią „Lifosos“ situaciją vertinantis kaip labai didelę grėsmę Kėdainiams.

„Apie tai kalbėjau tiek visuose Ekonomikos komiteto posėdžiuose, tiek su „Lifosos“ vadovais, naująja administracija, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT), Užsienio reikalų ministerija. Įstatymiškai žmonių, dirbančių tose institucijose, požiūrio negalima sukontroliuoti, kištis ir daryti kažkokią įtaką žmonėms, kurie dirba savo darbą, irgi neįmanoma. Aš neturiu daug optimizmo, tik sakau, kad nereikia nuleisti rankų“.

Konservavimas prasidės spalio mėnesį

Arti bankroto ribos tuo metu buvusią „Lifosos“ gamyklą, veikiančią Kėdainiuose, Lietuvos centre, bendrovė „EuroChem“ įsigijo 2002 m. Anuomet Šveicarijoje veikianti „EuroChem“ ne tik išgelbėjo „Lifosą“ nuo gresiančio bankroto, bet ir investavo beveik 300 mln. eurų, kad gamykla taptų viena didžiausių ir sėkmingiausių žemės ūkio augalams skirtų trąšų ir gyvūnų pašarinių priedų gamintojų Europoje.

Daugelyje šiemet vykusių susitikimų ir rašytiniuose pranešimuose „Lifosa“ prašė Lietuvos valdžios ir finansinių institucijų panaikinti bendrovei taikomus apribojimus, sudarant galimybes „Lifosai“ toliau veikti efektyviai, turint pilną prieigą prie gamybai būtinų žaliavų tiekimo ir distribucijos grandinės, visiškai laikantis ES sankcijų.

„Dėjome visas pastangas, kad įmonė veiktų, o mūsų darbuotojai dirbtų, nepaisant, kad gamyba buvo stabdoma daug sykių. Vis dėlto, tokiomis aplinkybėmis nebeįmanoma toliau vystyti verslo, kuris ankstesniais metais buvo labai sėkmingas.

„Lifosos“, kuri nevykdo gamybos, išlaikymas kainuoja kelis milijonus eurų per mėnesį ir nėra ekonomiškai pagrįstas, kad galėtų toliau tęstis. Nors toliau aktyviai ir uoliai dirbsime su Lietuvos valdžios institucijomis, kad rastume sprendimą, deja, vis labiau artėjame prie laikino gamyklos konservavimo spalio mėnesį“, – sako Marcas Hechleris (Marc Hechler), bendrovės „EuroChem Europe“ vadovas, AB „Lifosa“ valdybos pirmininkas.

Nepavykus sutarti su Lietuvos valdžios institucijomis dėl gamybos atnaujinimo ekonomiškai naudingu būdu, „EuroChem“ nuo dabar pradės konsultacijas su profesinėmis sąjungomis ir atitinkamomis valdžios institucijomis bei pasirengimą „Lifosos“ gamyklos laikinam konservavimui. Jei nebus rastas alternatyvus sprendimas, gamyklos laikinas konservavimas, planuojama, prasidės 2023 m. spalio mėnesį.

„Lifosos“ savininkė – ne Rusijos pilietė, bet sankcijos taikomos ir jai

„Lifosa“ yra būtent tas pavyzdys, kuris įrodo, kad sankcijos taikomos ne tik Rusijos piliečiams, bet ir su jais siejamiems kitų šalių piliečiams.

„EuroChem“ savininkui Andrejui Melničenko sankcijos buvo pritaikytos vienam iš pirmųjų po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą kaip vienam iš įtakingiausių Rusijos verslininkų, susijusių su ekonomikos sektoriais, užtikrinančiais didelių pajamų šaltinį Rusijos vyriausybei, atsakingai už Krymo aneksiją ir Ukrainos destabilizaciją.

Šių įvykių eigoje, tą patį praėjusių metų kovo mėnesį Serbijos ir Kroatijos pilietė Aleksandra Melničenko pakeitė savo vyrą kaip nauja „Firstline Trust“ tikroji savininkė, o „Firstline Trust“ valdo įmonė „Linetrust PTC Ltd“, kuri yra „EuroChem“ savininkė.

Nors Aleksandra Melničenko nėra Rusijos pilietė, pripažįstama, kad ji yra susijusi su sutuoktiniu, naudojasi vyro turtingumu ir gauna iš to naudos, o šis, kaip jau minėta, esą veikia reikšminguose Rusijos ekonomikos sektoriuose, todėl ir jai taikomos sankcijos, dėl kurių „Lifosa“ dabar yra priversta nutraukti savo veiklą.

66 Komentarai

  • „Pagarba“ konservatorių valdžiai, kuri aiškiai parodė, kaip moka pasirinkus kvailus metodus sunaikinti tai kas kurta daug metų, palikti žmonės be darbo, pragyvenimo šaltinio. Šį valdžia aiškiai parodė, kad jai nusispjauti ant tautos, ji tik lozungus kelia, garsiai šaukia, kad dirba Lietuvai…..

    • Reikėtu dar pilnai Kitajus sutvarkyti, ir būsim galingiausia tauta pasauly!

      • Dekokit lanzberginiu klanui uz vykdoma salies genocoda

      • dabar aisku kam dirba musu valdzia

      • Nereikia meluoti. VISI Lifosoje vatnikai ir isdavikai. Visus isiusti i Rusija. Butu buves noras seniausiai lifosa galejo parduoti vakaru investuotojams, bet ne tiek savininkai tiek dabartine vadovybe tempe iki paskutiniu nors iskart buvo aisku kad sankciju neatlaikys. Tai jie dabar geriau sugriaus lifosa negu pvz parduos kokiems vokieciu investuotojams. Ir poto jie dar drysta rekti apie rupinimasi zmonemis. VISI jien ten isdavikai. Visu i kalejima.

        • bent kiek išmanyti šios gamyklos istoriją prieš rašant tokį komentarą, jau valdė ją užsieniečiai prieš rusus.

          • O tai kas pasikeistu jei parduotu uzsienieciams,juk zaliavos tai is Rusijos. Laurynai-Rimtai gal reiketu pasidomet gamyklos istorija pries rasant.

        • Gal tu viesai save pristatyk save, o ne apsisykes kaip ir dauguma anonimai tik kiauksi, tai, kad daug konservatorius palaikanciu dirba ir seimos nares vyras, tai jie ir visi vatnikai? Tai prisistatyk nevatnike! Pilnos kelnes, todel ir rasai tik anoniminius komentarus 😃

        • A girdi lopas ką kalbi jau buvom pardave Mažeikius nu ir ką amerikinės davė by…į pačiupti tai visi konservai ekstazę patyrė dabar varo toliau Achema gelezinkelis o paskui ir visi tokie kaip Laurynas dejuos mastykim kodėl eu Amerikos firmos elgiasi kitaip nei mūsų svieto lygintojai mąstyk Laurynas o tai ciulpsi kinietiškai 😂

          • Ne 15000 o visą 150000, dar 300000 puse etato dirbo.

    • Jo jo Landsbergiai kalti, kad varė durniai verslą su rusais 🤧

      • laurynai, vagsas esi ir tiek, eik tu gal pamiegot

    • KAMENTUOJA CIA VISI KEDAINIU BOMZAI

    • Nebūtų Landsbergio, tai dabar karves melžtum pas bulvinį batką už kelis rublius ir dar tas atvaręs pyzdy duotį, kad mažai primelži. Kelionės po užsienius būtų tik šlapia svajonė.

  • Sliaupiu senems uz centus gal kas susidomes is pensininku

  • Aiškus vaizdus. Čia juk viskas labai gerai, čia tip konservatoriai nusprendė. Keliam pergalės vėliavas.

    • Teisingai kažkuris pastebėjo, kad buvo laiko persiorientuoti į kitas rinkas. Apie uždarymą irgi kalbėti anksti, čia tik rusų šantažas Vyriausybei. Kas matė tą įsakymą, kuriuo užkonservuojama gamykla? Ir apie ką tada ta Lifosa nori diskutuoti su Vyriausybe, jei sprendimas priimtas? Kaip sakė viena gerbiamiausių Lietuvos asmenybių, NUSTOKIM KRŪPČIOT.

  • Dabar reikia ariena uždaryt. Čia rusų dovana. Kartu su Lifosa. Būsim švarūs ir laimingi, bl.

  • galąskite dalgius, ragotines ir ruoškitės į mišką, iš kur kovojo mūsų protėviai, seneliai ir tėvai. Jei taip valdžia elgiasi su savo šalies piliečiais belieka kovoti. Mes paremsime. Ar už tokią Lietuvą buvo kovojama? Ką? Nereikia nei užsienio priešų. Gal klystu. Paneikite.

    • Neklysti tikrai, bet kaip gali lensbiyergu partijos
      nares vyras dirbti rusu imonei niekaip nesupratu?

      • Nepadvesk tik iš neapykantos vienai intelektualiausių šiuo metu Lietuvos šeimų. Supūsi toj neapykantoj.

        • Kas kas??? Nejuokink tik! Jau pasimate per mero rinkimus, kad niekas nepalaiko, nebegerk to pilstuko, nes jau smegenis isdziuve.

    • Idioto kliedesių neigti neverta.

    • Kokia dovana , viskas buvo iskeista i zeme lifosos savartynui .

    • Panaši panika buvo ir sustabdžius Ekraną Panevėžyje. Bet neapibrėžtumas truko neilgai – Panevėžys gyvas, bedarbių mažiau nei statistiškai Lietuvoje, gyvenimas tęsiasi. Taip, reiks pagalvoti ką toliau daryti ir teks daryti, o ne laukti kol lieps kažką padaryti. Jei nėra meilės prižiūrėti dabar, vadinasi reikia keisti darbą… viskas tik į gera

  • Niekas čia nieko neuzdarys. Nustokite sekti Uspaskienes lygio pasakas ir gąsdinti naivius žmones. Vienas ledus metydamas prasciokam, neturintiem savigarbos, piso protą eilę metų, dabar vėl knisa kitais būdais.

    O dėl biznio su rusais jums buvo aiskinta, daug metų. Neklausėte, dabar turit. Krūvą problemų. Per tiek metų senu seniausiai viskas galėjo būti perorientuota su normaliomvalsrybrm, bet kur tau… Anglų kalba gi neįveikiamas barjeras ir pan seniam. Geriau su „vsio zakonna“. Tai dabar ir yra situacija. Bet tik nefantazuokit apie uždarymus.Nustokit meluot ir gąsdinti.

    • pamenu iki 1998 ar 1999 berods valdė amerikonai su lietuviais, tai tik viską išparcevojo ir be darbo gamykla stovėjo

    • Sutinku 100 procentų! Su ruzkiu geriau neprasidėti ….žinojote visi. O Kėdainiai gražuolis miestas kada nors po 100 metų gal išsivaduos nuo USPch’ų dvoko.

  • Darbo partijos Śmeižtas. Nedurninkit žmonių. VALIO PAGaliau tus nuodus uždarys.. VALIOO

    • Tikrai valio !!!! Gana nuodyti Kedainius !!!

  • 15k neteks darbo 😀 😀 😀 Leiskite nusijuokti 😀 Kodėl ne 30k, arba ne 150k? 😀

  • Nieko tokio ta Lifosa. Va visi Kėdainiai laukiam Vyktoro su liadų švente stadione. Tik nesakykit kad ir vėl nebus šiemet.

    • Tai kaip tie 15000 ? Ar eis versti parsidavėlių, nes visa politika iš ten nuleidžiama ant mūsų galvų? :))

  • Šlamėk gondonas. Šlamėk netylėk. Nes primyšim prie durų

    • Netrukdykit tarybos nario ir „profsąjungos“ pirmininko tokiais niekais, kaip AB „Lifosa“ likimas!
      Jis darbar Bendrovės profsąjungos nariams organizuoja liepos mėn. 22 d. iškylą baidarėmis!!!

  • Oj neaiskus tie Lifosos bizniai… o ruzzija remt tokiais pinigais irgi nieko gero, teks uzsidaryt… patys kalti, kad ten kur reikejo protingu zmoniu tai giminaicius sukisdavo, o ne tuos, kurie gudresni tai ir neuzteko smegenu i vakarus persiorentuot

  • Jau nėr vilčių. Net Finansų ministerija komentuoja, kad nieko negali padaryt daugiau dėl Lifosos.Konservai nenusiplaus tos dėmės.

    • Pirmiausiai reikia atleisti finansų ministrę

  • o visi tik aikčioja,skėsčioja rankomis ir rašo komentarus.Važiuot reikia lifosiečiams ir jiems prijaučiantiems į Vilnių prie sušikto seimo ar svoločių vyriausybės su kuolais ir hidraulinėmis šlangomis.Ne langus daužyt,o lupt juos dviem kojom primynus už ubagyno veisimą.Maža prakeiktiems konservantams trečdalio skurstančios Lietuvos,tai dar nori iki pusės jos gyventojų sustatyt prie konteinerių…Kilkit,broliai lifosiečiai,eikit gint savo teisės į darbą,gint savo vaikų ir anūkų,kad jie matytų ne tik giedrą dangų,bet būtų sotūs ir laimingi!Teatsiveria pragaras po kojomis konservantų velniams ir tesukrenta jie į savo požemio karalystę!

    • Jūsų kvietimas nesusijęs su teisėtomis priemonėmis. Europos sąjungos išleistas sankcijų paketas paveikė milijardinius verslus, todėl jūsų Lifosa ir jos raketoms uždirbami pelnai turėtų būti jums sukišti ten, kur rusai ukrainiečiams prievartaudami bet ką kiša.

      • kad ir tamsta,išminčiau,gerai prikimštas konservuotos produkcijos ,kad taip politiškai gerai anų pakaustytas.Tad mes, kaipo nepaveikti konservuojančio marinado,tikrai turėtume imt minėtus kuolus bei hidraulines šlangas su štuceriais galuose ir eit gint savo teisių.Konservatoriai ne tik gėda ir bėda-jie Lietuvos katastrofa!Verst savo tautiečius badaut-teisėta valdymo priemonė,ane,pone?

        • Neatrodo, kad taip jau badautumėt, jei dar žadat šlangas nulaikyti. Ar nedarbo pašalpa per menka? Balsuojant už sankcijas būtent socdemų dauguma Europos Parlamente buvo už. Ir čia kalbu ne apie iš Lietuvos siųstus europarlamentarus. Pasidomėkite.

          • bet nulaikysiu ir dabar gaudams pensiją.Šit,žiūri ji į mane pro radiatoriaus grobus.Taigi darbinga ,nes gerai paruošta.Sustiprinta 14mm trosu ,įmontuotu viduriuose…Nebijojome tada tankų,nebijotume ir dabartinių žmonių gvoltavotojų.Tik bėda,kad žmonės vėl įsikibę į grandines suklupo.Komunistai pavergę buvo,o dabar savi su bankų paskolomis surakinę dusina,ruskynui skirtomis sankcijomis daužo savo tautiečių gyvenimus.

      • Pritariu 100 !!!👍

    • Если мучит ностальгия – чемодан, вокзал, россия

  • Atneš rojų- vyktaras pažadejo!

  • Lietuvoje rusų valdžios nėra jau virš 30 metų,bet vistiek dėl visko,kas blogo įvyksta Lietuvoje,“kalti rusai“.Nevykėliai visada kaltina ne savo nemokšiškumą,o kitus.

  • Juk dviraciu gamykla atidarys gales persikvalifikuoti I Meistra surinkeja

  • Nulaikiau sausio 13-tą,

    Dėl daug ko sutinku, bet ne su tuo, kad Lietuvos politikai tokie galingi, kad privertė visą Europos Parlamentą balsuoti kaip jiems reikia. Nėra jokių priežasčių tuo tikėti, nes kaip šalis net ne iš didžiojo penketuko. Nežinau ar nuo 91 m teko matyti žemėlapį, bet mes tikrai nebe tame politiniame žemėlapyje kur plačiai viena didelė laiminga šalis buvo, todėl mes keliais kilometrais mažesni šiuo metu.

  • Nejau nesuprantate,siekiama sugriauti viska,kas imanoma.esame visiskai priklausomi nuo uzsienio gamintoju,savo greit nieko neturesime.ir po viso sito toliau mojuokime ukro-lietuviskomis velevelemis ir rekime-nepriklausomybe,laisve,demokratija.po nepriklausomybes atkurimo turejom kelis metus laisva Lietuva,bet istojus i es,netekom visko,ka issikovojom.viskas seniai suplanuota,sutarta ir vykdoma be sustojimo,sistemingai.pradekit mastyt globaliai apie pasaulinius procesus,suprasit kodel naikinama lietuvybe,vezami migrantai,uzdaromi pramones mondtrai.lt turi buti tik vartotojai,ne gamintojai.uz mus padirbes lenkai,vokieciai,prancuzai…..o mes ir toliau sedesim ant siknos ir lauksim geresniu laiku,kurie niekad neateis.

  • Man nesuprantama įmonės vadovybės pozicija tylėti ir nieko nedaryti ir profsąjungų pozicija, kurios ja privalo įsijungti. Bet viena profsąjunga po lapais tyli, o kita dar geriau – vietoj pinigų panaudojimo autobusams prie seimo vežti, organizuoja ekskursiją pasiplaukioti baidarėmis. Ir tai dabar, kai žmonėms aktualus išgyvenimo klausimas. Bet ko norėt iš konservatoriaus, vadovaujančio profsąjungas.

  • Na galima kalbėt trafaretinių lozungų žodžiais,palaikyt konservuotų padarų politiką,bet išsireiškinėt ,kad raudonburokė grybauskaitė yra gerbiamiausia asaba šalyje-čia jau žemiau kritikos.Tad kas gali paneigti ,kad ir pats,tamsta Giedriau,gal ne tos pačios padermės kaip ji?Aršiai komunistavo ant tskp platformos,Sąjūdžio bangai sukilus sekretoriavo partškoloj,o pamačius ,kad raudonskūriams atėjo vamzdiec,staigiai persimetė į landsberginių pusę,kur jau mums pozavo galvą surėmus su drg landsbergiu.Aha,su tuo pačiu marksizmo -leninizmo dėstytoju…Taip taip- abu jie ne tik man,bet ir kitiems iš mažosios raidės.Dabar net koktu prisiminti,kai prie seimo rūmų kartu su minia stūgavau,,landsbergis,landsbergis“.Darbe mane po važinėjimų agituot už jį jau buvo ėmę net landsberginiu šiepti…O jis be sąžinės graužaties išdavė Sąjūdžio idealus,eliminavo tikruosius patriotus-tribūnus iš vadovaujančių vietų,pats tapo Nr1 ir dabar,iškaulijęs visus galimus apdovanojimus ir vos ne Visatos valdovo skeptrą,mums dalija savo ,,išminties perlus“ iš balkonėlio.

    • Kažkodėl susidarėt labai klaidingas išvadas. Pirma – aš ne už konservatorius ar juolab jų politiką bei programą. Antra – nei vienas politikas Lietuvoje neturėjo tokių populiarumo rekordų kaip buvusi Prezidentė, kas tikrai suponuoja , jog populiarumo nebus be pagarbos. Trečia – yra labai daug tiek politikoje, tiek gatvėje žmonių, kurie pasikeitė. Net ir iš rusijos vis dar bėga žmonės, kurie nenori, kad juos laikytų susijusiais su visais politiniais veiksmais.

      • matau,mokytas ir iškalbus esi.Rašau 10 penkiabalėje vertinimų sistemoje. Vos ne Ciceronas.Kur jau ten man,negrui, su tavim varžytis.Jei kepštelėjau kiek,pšeprašinu .Bet dėl grybauskaitės rekordų pasakysiu tiek ,kad ne kokiems tai delfiams tikėt reikėtų. Dėl žmonių pasikeitusio mąstymo sutinku.Bet tokie padarai kaip ta bielokuraja Žozi ,niekada nepasikeis.Jie tik reikiamu momentu sugeba išverst skūrą.Ji ,anot putino, nėra ,,buvusioji“,ji versto kailio raudoniukė .Ir kas komiškiausia- ją jau ,beje,ėmėsi gint drg landsbergis,kuris interviu su Makaraityte savo maniera išlankstė jau priešingai ką kadaise vapėjo komunistų atžvilgiu.Dedam tašką mūsų taikioje ir viešoje diskusijoje, ba man nugarą jau niežti nuo noro susikeikt įsivėlus į šitą polemiką.

  • pardavė Mažeikius, parduos Lifosą už 1 centą. Taip bus parduota viskas, kas dar liko neprichatizuota. Gaila, kad protas vaikšto paskui užpakalį. „Klesti“ vargšė Lietuva, kaip pamestinukė.

  • Gerbiami kaimiečiai, kaimo žmonės! Tik nesusireikšminkite per daug. Lietuvos mastu tai 0.1 proc. ekonomikos. Niekas net nepajus.

    • Taip taip,net nepajusit.Tik čik ir tūkstantis su šeimomis prie konteinerių. Savivaldybei dabar reikėtų jų,t.y. konteinerių daugiau parūpint.

  • Pagaliau

    • Viskas gerai chebra bus, kad ir uzdaro, neteksit darbo… Kokia cia beda, neprazusit Krekenavos agrofirma, koncervai, rivona jusu laukia,darbo visiem uzteks, jei ne ten, tai Kvedaras jus isgelbes, galesit kopustus raugint.

  • Dar dviraciu gamykla atsidarys bus proga persikvalifikuoti meistrams ar I koncervu fabrika darbas yra darbas valgyt noresit eisit ir dirbsit gana terst ta aplinka paziurekit kokie kalnai atlieku

    • Norėjai parašyt „jei atsidarys“

  • pasene tecnologijos, perdirbinet ekonomiskai naudingu budu gali tik rusu zaliava. Dastikas savo rankom gamykla nuzude, vietoj to kad modernizuotis geriau buvo su melnichenko is rusu vogti… uztat gamyklos ir neber be rusu zaliavos vogtos papigiaiskos nepadirba…

    • Čia jau zaduže,kaip lenkai sako.Jonas fainas direktorius buvo,geras vadovas.Tik pagirt galiu,koc mane patį su kitais išdulkino von.Nenešioju akmens užanty.Jis už gamyklą,o mes už savo interesus kovojom,nes pažadėti buvo atlyginimai taip ir nepasiekė mūsų.Aišku kad viršus buvo jų,bet ir mūsiškiai kalti dėl baimės,dėl prisiimtų paskolų na ir taip kaip ir visi lietuviai -aha,aš pastovėsiu po medžiu pakol kiti kariaus ir man ant lėkštutės atneš pergalės vaisius.Pažėkit kaip Dastikas dabar atskleidinėja tuos mums nežinotus niuansus su tais velnio administratoriais,smaugt padėjusiais gamyklą. Nekalbėkit taip,užgaunat tikrai gerą žmogų.Būtų žygis in Wilno ,į konservų šutvės migį- tikrai prisidėciau prie lifosiečių iš solidarumo.

  • […] Tuo tarpu šiai didžiausiai Kėdainių darbdavei jokių išlygų dėl taikomų sankcijų nedariusi ir į kompromisus nesileidusi bei, panašu, ją tiesiog taip ir pasmaugusi konservatorių valdoma Finansų ministerija dabar atsakomybės dėl gamyklos užkonservavimo kratosi ir teigia nieko negalinti padaryti, kad gamykla ir toliau galėtų sklandžiai vykdyti savo veiklą, o daugybė žmonių išlaikytų darbo vietas. Ir nors skelbiama, jog užsidarius „Lifosai“ darbo netektų netoli 1 000 žmonių, realūs skaičiai yra kur kas didesni – J. Dastiko skaičiavimu, vertinant „Lifosą“ aptarnaujančias įmones ir jų šeimos narius realiai pragyvenimo netektų apie 15 tūkst. žmonių. Plačiau apie tai rašėme čia. […]

  • naikinti, tai ne statyti…..

  • […] „Lifosai“ įsižiebė viltis išvengti gamyklos užkonservavimo ir toliau tęsti veiklą – neoficialių šaltinių duomenimis, Vyriausybė galimai leido „Lifosai“ lengviau ir paprasčiau įsigyti rusiškų žaliavų per Vokietijoje veikiančią įmonę. Tačiau šios informacijos nei „Lifosa“, nei jos laikinasis administratorius, nei Finansų ministerija nei patvirtino, nei paneigė. Jei ši informacija galiausiai pasitvirtins, tai turėtų suteikti galimybę gamyklai patirti mažiau trikdžių ir po remonto darbų toliau tęsti veiklą, juolab kad kaip teigia laikinojo administratoriaus atstovas Gintaras Adomonis, tiek gamyklos administracija, tiek ir darbuotojai nori ir yra nusiteikę toliau dirbti. […]

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video