J. Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje – darbai iš kaulinio porceliano

 J. Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje – darbai iš kaulinio porceliano

J. Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje nuo balandžio 16 iki gegužės 29 dienos lankytojus džiugins 2020 metų vasarą Kaune surengto jau dvidešimto Tarptautinio kaulinio porceliano simpoziumo „Kaunas 2020“ paroda.

Šiųmečio simpoziumo tema – tvarumas, kaip tikina Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakulteto 4D katedros docentas ir simpoziumo vadovas Remigijus Sederevičius, pasirinkta neatsitiktinai.

Skirtingi matymo kampai

„Simpoziumo temą pasirinkome diskutuodami su simpoziumo partneriais iš „Kaunas – Europos kultūros sostinės 2022“.

Pastaruoju metu itin aktualios tampa ekologijos, tvaraus vartojimo, socialinės atsakomybės temos. 

Šioje parodoje tvarumo temą atskleidžiantys menininkai šią temą interpretavo savaip.

Šis savitumas leidžia žiūrovui susimąstyti, pergalvoti ir pasižiūrėti į problemą iš skirtingų matymo kampų. 

Menininkė iš Taivano Wen Hsi Harman savo darbuose įpynė plastiko, gipso detalių, panaudojo dirbtuvėse rastas medžiagas.

Keramikė Elina Titane iš porceliano supylė „smėlio pilis“, taip įamžinusi šiuos laikinus objektus.

Dvidešimto Tarptautinio kaulinio porceliano simpoziumo „Kaunas 2020“ parodos dalyviai./Organizatorių nuotr.Alison Safford ir Uršulės Baužaitės instaliacija „Žaizdos topografija“ atspindi žaizdas,  žmonių daromas mūsų planetai. 3D keramikos spausdintuvu sukurtos formos primena sąvartynuose matomus šiukšlių kalnus ar kasyklų peizažą.

Menininkės šneka apie tai, kaip mes, žmonija, be saiko imame iš Žemės, jos netausodami. Tuo tarpu atgalinį – davimo veiksmą, vykdome užversdami savo planetą vartotojiškos visuomenės atliekomis“, – parodą pristato R. Sederevičius.

Sukurta Anglijoje

Atliepdami į tvarumo temą, menininkai panaudojo įvairias dirbtuvėse rastas medžiagas – lentynas, statinę, plastiko atliekas, senas dekoles, tačiau simpoziumo parodos darbų pagrindą sudaro kaulinis porcelianas.

„Kaulinis porcelianas taip vadinamas todėl, kad jo receptūroje naudojama apie 50 procentų galvijų kaulų pelenų. 

Ši medžiaga buvo sukurta Anglijoje ir vertinama dėl savo itin balto atspalvio, peršviečiamumo  ir tvirtumo, todėl galima sakyti, kad tvarumas pasiekiamas dėl antrinio atliekų kaulų pelenų panaudojimo ir dėl to, kad keramika apskritai labai tvarus produktas, nes ji praktiškai nesuyra.

Kaune kaulinio porceliano technologija buvo įsisavinta „Jiesios“ keramikos gamykloje. Šiuo metu dirbti su kauliniu porcelianu galima išmokti Vilniaus dailės akademijos Kauno  fakultete“, – sako simpoziumo vadovas.

[quote author=“R. Sederevičius“] 3D keramikos pausdintuvu sukurtos formos primena sąvartynuose matomus šiukšlių kalnus ar kasyklų peizažą.[/quote]

Susitraukia iki 15 procentų

Anot R. Sederevičius, dėl receptūros subtilybių kaulinį porcelianą lengviausia formuoti  liejant į gipsines formas.

„Tada atsiskleidžia jo geriausios savybės – plonumas, lengvumas, skaidrumas.

Simpoziume dalyvavę menininkai kūrybinio proceso metu naudojo gipso formas, o taip pat ir eksperimentavo: žiedė, lipdė ir net spausdino 3D keramikos spausdintuvu.

Kaulinio porceliano darbai išdegdami 1280 °C temperatūroje susitraukia net iki 15 procentų./Organizatorių nuotr.Visus šiuos būdus galite pamatyti parodoje.

Be abejo, nė vienas keramikos darbas neišvengia krosnies.

Kaulinio porceliano darbai, išdegdami 1280 Co temperatūroje, susitraukia net iki 15 procentų“, – pabrėžia  R. Sederevičius.

Sukuria kažką naujo

R. Sederevičius pasidžiaugia, jog kiekvienais metais simpoziume dalyvaujantys menininkai atsineša savo kūrybinį potencialą, savo darbo stilių, o organizatorių ir technologų padedami kaskart sukuria kažką naujo.

„Šiais metais galėtume išskirti bendrą menininkės iš Jungtinių Amerikos Valstijų A. Safford ir jaunosios menininkų kartos atstovės U. Baužaitės kolaboraciją.

Dėl pandemijos amerikiečių menininkė negalėjo atvykti, tačiau jos idėjas, pasitelkdama 3D keramikos spausdintuvą, įgyvendino Uršulė Baužaitė.

Menininkės bendravo online ir spausdino iš Alison atsiųstų failų“, – tikina simpoziumo vadovas.

Darbai – išskirtiniai

Kiekvienas menininkas kūrė individualius kūrinius, todėl, nors ir jungiami vieningos temos bei medžiagos, darbai yra išskirtiniai ir nepanašūs vienas į kitą.

„Šio simpoziumo dalyviai buvo pasirinkti po paskelbto atviro kvietimo, į kurį sulaukėme beveik 100 menininkų paraiškų iš daugiau nei 30 pasaulio valstybių.

Džiaugiamės, kad dalyvauti sutiko tikrai stiprių keramikos menininkų komanda: Audrius Janušonis, Eglė Einikytė-Narkevičienė ir Rokas Dovydėnas iš Lietuvos, latviai Elina Titane ir Verners Lazdans, Birgitte Christens iš Danijos bei menininkų pora iš Anglijos – Wen Hsi Harman ir Martin Harman, taip pat Uršulė Baužaitė ir Alison Safford iš Jungtinių Amerikos Valstijų. 

Parodoje eksponuojama daugiau kaip 20 meninių kaulinio porceliano darbų ir meninių kompozicijų“, – parodos autorius pristato R. Sederevičius.

[quote author=“Aut. past.“]Atliepdami į tvarumo temą, menininkai panaudojo įvairias dirbtuvėse rastas medžiagas – lentynas, statinę, plastiko atliekas, senas dekoles, tačiau simpoziumo parodos darbų pagrindą sudaro kaulinis porcelianas.[/quote]

Sujaukė planus

Kiekvienas menininkas kūrė individualius kūrinius, todėl, nors ir jungiami vieningos temos bei medžiagos, darbai yra išskirtiniai ir nepanašūs vienas į kitą./Organizatorių nuotr.„Tačiau pandemija sujaukė planus. Dėl įvestų kelionių apribojimų visame pasaulyje kai kurie pakviesti dalyviai negalėjo atvykti, o ir patį simpoziumą turėjome nukelti.

2020 metais vykusiame simpoziume menininkų kūrybos pristatymai vyko karantino  sąlygomis, pasitelkiant vaizdo transliacijas internetu, socialiniuose tinkluose. Deja, ko negalėjome padaryti dėl karantino, tai gyvos porceliano dirbtuvės su norinčiais patiems pabandyti pasigaminti kažką iš porceliano.

Tačiau grįžus prie įprasto gyvenimo ritmo, VDA Kauno fakulteto keramikos dirbtuvėse vėl atsinaujins edukaciniai porceliano kursai“, – informuoja R. Sederevičius.

Apie pirmąjį simpoziumą

Simpoziumo vadovas, pristatydamas dvidešimto Tarptautinio kaulinio porceliano simpoziumo „Kaunas 2020“ parodą trumpam grįžta į prisiminimus.

„Pirmąjį simpoziumą pradėjo rengti „Jiesios“ keramikos gamykloje dirbę dailininkai.

Menininkai kurdavo vasaros atostogų metu ir naudodavosi gamyklos technologine baze, kviesdavo kolegas iš užsienio“, – pasakoja R. Sederevičius.

Perėmė rengimą

Simpoziumo vadovas pirmame savo simpoziume dalyvavo kaip studentas, o vėliau perėmė jo rengimą jau VDA Kauno fakulteto keramikos dirbtuvėse.

„Bendraudami su menininkais iš kitų šalių, pamatėme, kad kaulinio porceliano technologija unikali ir mažai žinoma pasaulyje, todėl džiaugiamės galėdami dalintis šiuo išskirtinumu“, – pasidžiaugia R. Sederevičius.

Taip pat iki balandžio 30 dienos J. Monkutės-Marks muziejaus-galerijos antrojo aukšto ekspozicijų salę puošia prof. dr. Remigijaus Venckaus fotografijų paroda „Kvėpavimas ir gurkšnis“.

[#gallery=2616#]

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video