Zabieliškio sąvartyną išplės dar ir smardžia maisto atliekų linija

 Zabieliškio sąvartyną išplės dar ir smardžia maisto atliekų linija

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Kėdainių meras tokiems planams net nepaprieštaravo

Zabieliškio sąvartyno laukia plėtra – bent jau taip situaciją mato kėdainiečiai bei krašto politikai. Tiesa, patys Kauno regiono atliekų tvarkymo centro (Kauno RATC) atstovai purtosi žodžio „plėtra“, tačiau faktas kaip blynas – Zabieliškyje planuojama papildoma maisto atliekų perdirbimo linija bei 8 tūkst. tonų deginimui skirtų atliekų talpinanti aikštelė. Kol krašto politikai sako, kad net nenori galvoti apie pritarimą tokiems planams, rajono meras Valentinas Tamulis Kauno RATC dalininkų susitikime prieštarauti projektui net neišdrįso. Balsuojant jis tiesiog susilaikė.

Puolė situaciją taisyti

Paaiškėjus šiems faktams, panašu, pradėjo svilti padai, tad savivaldybė puolė situaciją taisyti ir rajono tarybos narius sukvietė pasikalbėti apie tokius sąvartyno plėtros planus – surengė dar vieną atliekų tvarkytojų planų pristatymą. Tik surengė jį viduryje darbo dienos, kai ne visi rajono tarybos nariai tokiu metu gali pabėgti iš savo tiesioginių darboviečių.

„Matyt, ne be reikalo meras tokį svarbų pasitarimą dėl visiems kėdainiečiams opaus klausimo vidurdienį organizavo. Tikriausiai pats puikiai supranta, kad vakare į tokį pasitarimą ateitume, bet tada būtų daug nereikalingų klausimų, diskusijų, o tai stabdytų sprendimo priėmimą“, – pastebi rajono tarybos opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos lyderis Paulius Aukštikalnis.

Maisto atliekos plūs iš didelės dalies Kauno regiono

Paulius Aukštikalnis tikina, kad jo vadovaujama frakcija rajono taryboje nepritars, kad į Zabieliškio sąvartyną būtų gabenamos Kauno regiono maisto atliekos./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Galiausiai įvykusiame susitikime dar kartą patvirtinta, kad krašto politikams pristatytame Kėdainių rajono savivaldybės atliekų prevencijos ir tvarkymo penkmečio plane numatyta, kad Zabieliškio sąvartynas priims dar daugiau atliekų iš viso Kauno regiono.

Ir ne bet kokių, o skleidžiančių nemalonius kvapus – dar viena dovanėlė ir taip dažnai smirdančiai Kėdainių padangei.

Taigi, planuojama, kad į Kėdainius maisto atliekos plūs iš didelės dalies Kauno regiono.

Planuojama, kad gyventojai bus aprūpinti maisto atliekų konteineriais – skaičiuojama, kad reikėtų 1,8 tūkst. individualių, 165 vnt. bendro naudojimo konteinerių ir 14 tūkst. kibirėlių. Viskam supirkti reikės beveik pusės milijono eurų.

Manoma, kad vien iš kėdainiečių kasmet bus surenkama apie 773 tonas maisto atliekų.

„Matyt, ne be reikalo meras tokį svarbų pasitarimą dėl visiems kėdainiečiams opaus klausimo vidurdienį organizavo. Tikriausiai pats puikiai supranta, kad vakare į tokį pasitarimą ateitume, bet tada būtų daug nereikalingų klausimų, diskusijų, o tai stabdytų sprendimo priėmimą“.

P. Aukštikalnis

Tačiau Zabieliškyje atsidarysiančioje maisto atliekų surinkimo linijoje planuojami maisto atliekų perdirbimo pajėgumai sieks net 15 tūkst. tonų per metus, o tai, kaip jau minėta, reikš, kad čia plūs didžiosios dalies Kauno apylinkių maistinės atliekos.

Kaip nutiko taip, kad svarstant, kur bus tvarkomos viso Kauno regiono maisto atliekos pasirinkti būtent Kėdainiai, taip ir lieka neaišku, nors pirminiuose svarstymuose ir buvo kalbama, kad tokia maistų atliekų tvarkymo linija galėtų atsirasti ir Kaune – Kauno  mechaninio biologinio atliekų apdorojimo gamykloje (Kauno MBA).

Kėdainiuose norint įrengti tokią papildomą atliekų perdirbimo liniją, Aplinkos ministerija turės atseikėti 80 proc. finansavimo, savivaldybė turėtų prisidėti 20 proc. O šio „kvapnaus“ malonumo kaina – apie 10 milijonų eurų.

Arūnas Kacevičius akcentavo, kad jau ir taip didelė mūsų problema yra nemalonūs kvapai, o maisto atliekų surinkimo linijos įrengimas, tikėtina, problemą tik padidins./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Paradoksalu tai, kad Kauno RATC dalininkų susirinkime prieš tokį siūlymą balsavo tik Raseinių meras Arvydas Nekrošius, tuo tarpu mūsų krašto galva V. Tamulis… tokiai iniciatyvai nepaprieštaravo ir balsuodamas susilaikė, o pirmame susirinkime, kuriame krašto politikams buvo pristatyti šie planai, meras net nedalyvavo.

Tad kyla klausimas, kodėl gi Kauno RATC renkasi smardinti Kėdainius? Ar todėl, kad čia  šiaip ar taip jau smirda? O gal todėl, kad krašto politikai savo tarybos sprendimams dažnai išreiškia nepritarimą Kauno RATC siūlomiems mokesčių pakėlimams ir kitiems pokyčiams?

Sutikti su siūlymu net nesiruošia

Opozicinės demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys, buvęs savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius sako, kad klausimas dėl sąvartyno plėtros keliaus į tarybą, o joje, jis viliasi, politikai tam nepritars.

„Tų abejonių, paskaičius planą, buvo daug. Pagrindinis klausimas ir buvo – kad numatoma sąvartyno plėtra, nors Kauno RATC to sąvartyno plėtra net nevadina.

Jau ir taip didelė mūsų problema yra nemalonūs kvapai, o maisto atliekų surinkimo linijos įrengimas, tikėtina, problemą tik padidins“, – sakė rajono tarybos narys A. Kacevičius.

Keletą metų buvo dedama daug pastangų, kad Zabieliškio sąvartynas nebūtų plečiamas. Po to, kai 2016 metais buvo planuojamos papildomos atliekų surinkimo linijos, savivaldybė visgi išsikovojo, kad sąvartynas nebūtų plečiamas, tačiau, panašu, tik laikinai.

A. Kacevičius

Jis pridūrė, kad keletą metų buvo dedama daug pastangų, kad Zabieliškio sąvartynas nebūtų plečiamas. Po to, kai 2016 metais buvo planuojamos papildomos atliekų surinkimo linijos, savivaldybė visgi išsikovojo, kad sąvartynas nebūtų plečiamas, tačiau, panašu, tik laikinai.

„Suprastume, jei būtų tik žaliųjų atliekų kompostavimo plėtra, bet maisto atliekos – na, į  tokios linijos atsiradimą žiūrime neigiamai.

Juo labiau kad keletą metų į valymo įrenginius keliavo sąvartyno filtratas, patekdavo į miesto įrengimus nepakankamai išvalytas vanduo, bet, kiek žinau, problema ir šiandien nėra išspręsta, o plane apie tai net neužsimenama“, – kalbėjo A. Kacevičius.

Paulius Aukštikalnis pastebi: „Trumpai tariant, kaip senais baisiais laikais: kelkite ranką kaip miesto vadas liepia! Užduokite mažiau klausimų ir kvėpuokite Kauno miesto maisto atliekų aromatu.“

Aut. past.

Jam antrino ir frakcijos lyderis Paulius Aukštikalnis, kuris patikino, kad frakcija projektui tikrai nepritars.

„Kėdainių rajono savivaldybei pristačius atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021–2027 m. planą, kilo ažiotažas, kai Arūnas Kacevičius pastebėjo, kad tyliai bandoma patvirtinti Zabieliškio sąvartyno plėtrą Kėdainiuose, nors oficialiai tai ir nevadinama plėtra. Mes, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ Kėdainių frakcija, pasisakome PRIEŠ tokius veiksmus ir tokius sprendimus, todėl rajono taryboje NEPALAIKYSIME šio projekto“, – teigė jis.

Jautė spaudimą, bet pasiduoti neketina

Indrė Fiodorova sako mananti, kad ne visada savivaldybių tikslas turi būti įsisavinti visas įmanomas lėšas – geriau žiūrėti savo miesto gyventojų./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Prie prieštaraujančių tokiam projektui prisijungs ir didžiausia opozicinė frakcija „Kėdainiai visų“. Šios frakcijos pirmininkė Indrė Fiodorova sakė, kad pirmiausia nenorima mieste papildomo blogų kvapų šaltinio. Ją nustebino mero pozicija, kai paaiškėjo, kad jis, net ir puikiai žinodamas blogų kvapų problemą mieste ir turėdamas suprasti, kad gendantis maistas smirda, nepasipriešino tokiems siūlymams dalininkų susirinkime.

„Vienareikšmiškai visa mūsų frakcija pasisako prieš Zabieliškio sąvartyno plėtrą. Kad ir kaip dokumentuose tai būtų įvilkta, akivaizdu, kad papildoma veikla sąvartyne numatyta.

Maisto atliekų perdirbimo linija tikrai bus siejama su dar didesniu užterštumu, papildomais nemaloniais kvapais.

Kaip suprantu, dalininkų susirinkime išsireikšta buvo taip, kad mero sutikimas tarsi ir buvo, kad Zabieliškyje tokia linija atsirastų, tai nesupratome, kaip tai galėjo nutikti“, – sakė I. Fiodorova.

Indrę Fiodorovą nustebino mero pozicija, kai paaiškėjo, kad jis, net ir puikiai žinodamas blogų kvapų problemą mieste ir turėdamas suprasti, kad gendantis maistas smirda, nepasipriešino tokiems siūlymams dalininkų susirinkime.

Aut. past.

Nevengė „važiuoti per sąžinę“

I. Fiodorova pridūrė, kad susitikimuose su rajono tarybos nariais Kauno RATC išties nevengė „važiuoti per sąžinę“, tačiau politikai tam nepasidavė.

„Bandė jie sukelti tokią sąžinės graužatį, kad mes neturime balsuoti prieš, kad turėtume pritarti, nes susitarimai kažkokie buvo ankstesniais metais.

Planą jie pastato į poziciją, kad turime patvirtinti, nes kitaip negausime paramos, neįsisavinsime ES skiriamų lėšų.

Tačiau spaudimui mes tikrai nepasiduosime, vis dėlto manome, kad ne visada tas lėšas ir privaloma žūtbūt įsisavinti, geriau kitą kartą žiūrėti savęs, savo miesto gyventojų“, – kalbėjo ji.

Stebėjosi mero neveiklumu

Seimo narys Viktoras Fiodorovas pastebėjo, kad Zabieliškio sąvartyną praplėsti buvo bandoma patyliukais. Jis taip pat stebėjosi V. Tamulio neveiksnumu tokiu svarbiu klausimu./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Jai antrino ir Seimo narys Viktoras Fiodorovas, kuris pastebėjo, kad Zabieliškio sąvartyną praplėsti buvo bandoma patyliukais. Jis taip pat stebėjosi V. Tamulio neveiklumu tokiu svarbiu klausimu.

„Panašu, kad rimto pasipriešinimo tokiems planams dalininkų susirinkime nebuvo. Vienintelis PRIEŠ balsavo Raseinių meras Arvydas Nekrošius, o švelnesnę poziciją (nežinia kodėl) SUSILAIKYDAMAS parodė Kėdainių rajono meras.

Gaila, kad apie tokius planus visi turime išgirsti iš KRATC atstovų, o ne Kėdainiams KRATC’e atstovaujančių kėdainiečių. Kodėl? Nerandu atsakymo…

Seimo narys Viktoras Fiodorovas, kuris pastebėjo, kad Zabieliškio sąvartyną praplėsti buvo bandoma patyliukais. Jis taip pat stebėjosi V. Tamulio neveiklumu tokiu svarbiu klausimu.

Aut. past.

Atrodo, kad visi kėdainiečiai turėjome bendrą sutarimą, kad dėsime visas pastangas, kad Kėdainių rajone veikiantis ir visos Kauno apskrities atliekas priimantis sąvartynas nebūtų plečiamas. O dabar bent jau kol kas visa tai panašu į dar vieną „rankų nuleidimą“. Tyliai, nekalbant su kitais, vėl laikomasi pozicijos „bus kaip bus“ ir „nuo mūsų niekas nepriklauso“, – teigė parlamentaras.

Tuo tarpu rajono tarybos opozicijoje dirbantis Paulius Aukštikalnis pastebi: „Trumpai tariant, kaip senais baisiais laikais: kelkite ranką kaip miesto vadas liepia! Užduokite mažiau klausimų ir kvėpuokite Kauno miesto maisto atliekų aromatu.“

Valdantieji taip pat nepritaria, tikisi vieningumo

„Kėdainiams tikrai jau ir taip užtenka taršių įmonių, tad mums visiems reikia suremti pečius dėl kėdainiečių, nežiūrint į politines pažiūras, ir atstovėti savo poziciją“, – tikino Saulius Grinkevičius./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Valdančiųjų liberalų frakcijos narys Saulius Grinkevičius taip pat sakė, kad maisto perdirbimo linija – tai, ko kraštiečiai tikrai nenori ir išskėstomis rankomis nelauks.

„Vienas momentas, kuris kelia daug problemų, yra maisto atliekų perdirbimo linijos atsiradimas. Kalbama, kad Kauno regiono vadovai kažkaip nusprendė, kad ta linija turi atsirasti Kėdainiuose.

Vis dėlto neabejoju, kad taryba išreikš savo nuomonę, gyventojai taip pat“, – sakė politikas ir pridūrė, kad kiti dalykai, numatyti plane, nerimo nekelia, nes tėra tik pastangos žengti kartu su Vakarų Europoje taikoma atliekų mažinimo politika.

Vietos politikus varo į kampą?

Tiesa, sunku nuspėti, ar Kėdainių rajono tarybos nepritarimas tokiems planams turės kažkokią galią – nes taip ir nėra iki galo aišku, kuris sprendimas yra aukščiau: ar visuotinio Kauno RATC dalininkų susirinkimo, ar pavienių savivaldybių tarybų.

„Rinkos aikštei“ Kauno RATC komentavo, kad Atliekų tvarkymo įstatymas įtvirtina pareigą savivaldybėms parengti atliekų prevencijos ir tvarkymo planus, savivaldybių taryboms – juos patvirtinti. O savivaldybė nepatvirtinusi plano, turėtų prisiimti visas su tuo susijusias neigiamas pasekmes.

„Viena iš jų – galimybės pretenduoti į Europos Sąjungos fondų finansinės paramos gavimą atsisakymas. ES projektų finansavimo sąlygose paprastai būna reikalavimas, jog atitinkama priemonė būtų įtraukta į atliekų prevencijos ir tvarkymo planus. Sprendimu netvirtinti plano politikai prisidės prie mokestinės naštos padidinimo savo rinkėjams Kėdainių rajono savivaldybėje.

Kitas svarbus aspektas – savivaldybė, neturėdama minėto plano, neturės ir gairių, kokių veiksmų turi imtis, siekdama įgyvendinti tiek valstybines, tiek Europos Sąjungos nustatytas užduotis atliekų tvarkymo srityje“, – gąsdinančiai teigė Kauno RATC, akivaizdžiai bandydama Kėdainius tiesiog pastatyti prieš faktą, įvarydama į kampą vietos politikus.

Planams tokią atliekų liniją atidaryti būtent Kėdainių Zabieliškio sąvartyne nepritarė tik Raseinių meras Arvydas Nekrošius, o Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis tam net nepasipriešino, balsuodamas susilaikė, nors tai tiesiogiai ir liečia būtent jo vadovaujamą rajoną.

Aut. past.

Dalininkai nusprendė, meras neprieštaravo

Kauno RATC taip pat informavo, kad valdyba dar pernai spalį posėdyje išklausė šešių maisto ir virtuvės atliekų tvarkymo alternatyvų, iš kurių būtent maisto ir virtuvės atliekų apdorojimo pajėgumų sukūrimo Kauno RATC Zabieliškio komunalinių atliekų mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiuose alternatyvą Kauno RATC valdyba vienbalsiai nusprendė teikti analizuoti Kauno RATC dalininkams.

Na, o dalininkų susirinkime, kaip jau minėta, planams tokią atliekų liniją atidaryti būtent Kėdainių Zabieliškio sąvartyne nepritarė tik Raseinių meras Arvydas Nekrošius, o Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis tam net nepasipriešino, balsuodamas susilaikė, nors tai tiesiogiai ir liečia būtent jo vadovaujamą rajoną.

Pradės veikti iki 2027 metų

Kauno RATC plane teigia, kad iki 2027 metų Kauno regione bus baigta kurti ir pradėta eksploatuoti jau suplanuota regioninė komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūra – Maisto atliekų perdirbimo įrenginys. Kėdainių rajono savivaldybėje bus įrengtos 3 naujos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, veiks esama žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelė, o esant finansavimo galimybėms ji bus modernizuota. Taip pat bus eksploatuojama regioninė infrastruktūra – Kauno MBA ir Zabieliškio MAR įrenginiai, regioniniai sąvartynai (Lapių ir Zabieliškio), didelių gabaritų, statybinių ir kt. atliekų apdorojimo aikštelės, vykdoma uždarytų sąvartynų priežiūra.

Pateiktame dokumente yra numatoma, kad Zabieliškio sąvartyne galėtų atsirasti deginimui skirtų atliekų aikštelė, talpinanti iki 8 000 tonų atliekų. Ji rengiama tam atvejui, jeigu dėl atliekų deginimo įrenginių laikino veiklos sustabdymo (planinės patikros ir pan.), MBA įrenginių gedimo, einamojo remonto ar įrenginių modernizacijos kiltų poreikis laikinai saugoti iš Kauno regiono savivaldybių surinktas mišrias komunalines atliekas.

Zabieliškio sąvartyne planuojama didinti žaliųjų atliekų surinkimo pajėgumus nuo 1 iki 1,4 tūkst. tonų per metus.

19 Komentarai

 • Tik surengė jį viduryje darbo dienos, kai ne visi rajono tarybos nariai tokiu metu gali pabėgti iš savo tiesioginių darboviečių. Na kas įdomiausia, tai už ką jūs tarybos nariai gaunat tuos 20 % nuo mero atlyginimo, kad net tokie klausimai nerupi.

  • Bynas kaip smegenu neturi, dabar rakem stovi melioratoriui, nes taip paprasciausia!

 • Tarybos nariams begti net nereikia is darbo istatymas jiems leidzia iseiti i tarybos posedzius ir pan. Verkslena nijoles zentas kad nebuvo, kai buna vistiek pjauna grybus nesugeba zodzio pasakyt. O labiau smirdet nei kutkiene ir rinkos aikste kedianiuose labiau jau niekas nebegali

 • Tai Raseiniuose jis bambas zelionke tepa ar Kėdainių savivaldybėje savo kalbas vis dar kepa?

  • Raseiniuose bus pasakyta, kad arba būni direktoriumi, arba politikuoji Kėdainių taryboje. Niekas neleis dviejų vietų apšikt. Paminėsit mano žodį. Turiu patikimą info iš Raseinių!

  • To “ cha cha“
   Siunta binas su savo chebra. Teisybę pasakė. Kur yra įstatymas, išeit kada nori iš darbo, debile tu? Net į posėdžius gali darbdavys neišleist, o čia į kažkokį pasitarimą. Ką nuotoliu negalima? Pinigų taškytojai. Pensininkų kompanija.

 • Darbo partija atsirado, mat gelbetojai, prie jūsų atsirado tas savartynas, pasiskirstėte lyg tai vieni jau Skvernelininkai, tačiau visi Fedes, Nioles Arūnai, Virgute- visi Darbistai, kurie tarnavo ir tarnaus vandens viktorui, jau visi į rinkūškę sulindę, kieno laikraštis visi žino. Baikit varyt apie Byną, jis irgi jūsiškis išpuoseletas herojus. Nevarykit savi ant savų, galvojate, kad rinkimai arteja, tai mes susileisime del jūsų propagandos.

  • As viska sureguliuosiu, babenu siukslynas ir ne prie Baguškos atsirado? Gal prie dp?

 • Kaip gaila, kad ne Fiodorovą meru išrinko. Taip nebūtų , kaip dabar yra. Gėda, Tamuli! Ir tegu tavo babytės čia rašo kiek nori, tegu tavo bendrapartietis seimūnas tuntais jas už tai po Vilnių ir seimą veža. Gėda nuo
  to nesumažės. Sauliaus G., Pauliaus A, Adelės Š., Šlamų nepasiduokit. Apginkit mūsų miestą. Jau nieko nelieka Kėdainiuose. Už mūsų pinigus tik švwntes organizupja ir reklamuojas.Padugnių filosofija.

 • Ko jūs kabinėjatės prie to mero. Jis nieko negali. O susilaikė, nes matyt iš Sauliaus leidimo negavo, tai darė ką galęjo, nei pakėlė, nei nuleido. Gaus leidimą ir tada žiūrės. Reikia kalbėt su Grinkevičium. Tas proto turi ir gal neleis savartyną plėst. Jam laikas į Seimą. Gana to Tomo. Jis tik paskui bobų sijonus sugeba lakstyt .

 • Ačiū Rinkos aikštei kad paviešinote. Viskas būtų užslapti ta. Nu svolačiai paskutiniai.

 • Muge anksčiau sugebejo paviešinti

  • Žinom jorūne kad su muge pradėjai bendradarbiaut, puikiai žinot ,pliotkai jau eina sena tarka

 • Pagaliau prragėjo su kuo susidėti, atsikando anų😀

 • Nelabai supratau, kodėl turėtų atšaukti nutarimą, nes keli debilai pervertina savo nuomonę. Ne jie sprendžia. O kad meras atsisakė balsuoti, labai gerai, nes susijęs su tuo miestu, apie kurį balsavo. Šaunuolis, turi vertybes.

  • Gerbiama Rinkos aikste prasome pasodometi savaitgali vykusia svente. Viena persona organizavo ale kaimo svente. Isgeres aiskino, kad jis valdzia pazysta, kad bus kaimo seniunaitis ir bendruomenes pirmininkas. Aiskino, kad viena ranka su rajono vadu, todel jam viskas galima. Surinko kruva pinigu, bet kur tie pinigai? Noreime suzinoti ar negali buti kad bendruomeneje plaunami pinigai. Nes dabar vienai partijai viskas leiddziama. Cia skandalas Lietuvoje bus kas Kedainiuose vyksta.
   Tadas.

 • ar tik ne montiano metu kėdainių savartynas atiteko į kauniečių rankas? daba už tai ką nori- ta daro. ir kėdainiečiai dar ir moka už tai jiems

 • Kai nwturi ką pasakyt griebiasi kitų kaltų ieškot arba pezėt, kad susilaikymas dorybė. Gėda neapginti rajono, gėda meluot ir išsisukinėt. Ne dėl to mes merą rinkom. Aplink tik ir girdim, kas jį galėjo išrinkt. Buvo ir Saulius, ir Viktoras, ir Paulius. Bet kas kitas geriau būtų, nes ne savo fotkėm rųpintųsi,tam net anūkus nabagus išnaudodamas, bet rajono reikalais.

 • Aha, kelia ir kelia išrikiavęs tuos anūkus. Mažiukai , apsigint negali .Tampa reklamos aukom. Savartymno plėtrai – NE.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video