Vyriausybė pritarė energijos taupymo priemonių planui

 Vyriausybė pritarė energijos taupymo priemonių planui

BNS Žygimanto Gedvilos nuotr.

rinkosaikste.lt, Eltos inf.

Vyriausybėje pritarta Energetikos ministerijoms siūlomoms energijos taupymo priemonėms ir rekomendacijoms, kurios leistų per dvejus metus išlaidas energetinėms sąnaudoms sumažinti 800 mln. eurų.

Iš viso energetinio efektyvumo didinimui per paramos priemones 2021–2027 m. bus skirta 1,3 mlrd. eurų, iš jų viešajam sektoriui – 207 mln. eurų, gyventojams – 900 mln. eurų, verslui – 225 mln. eurų.

Planuojama, jog įpareigojus viešojo sektoriaus institucijas sunaudojamą energiją sumažinti 20 procentų per artimiausius dvejus metus, įgyvendinant siūlomas greitojo, vidutinio ir ilgojo laikotarpio taupymo rekomendacijas ir naudojant paramą energetinio efektyvumu didinimui, išlaidos elektrai ir šildymui viešajame sektoriuje per minėtą laikotarpį sumažės 100 mln. eurų.

Jei verslas ir gyventojai aktyviai naudosis teikiamomis valstybės paramos priemonėmis, rekomendacijomis ir keis energijos naudojimo įpročius, versle išlaidos elektrai ir šildymui per dvejus metus sumažėtų 300 mln. eurų, gyventojų – 400 mln. eurų.

Planas parengtas remiantis Europos Komisijos, Tarptautinės energetikos agentūros bei Lietuvos energetikos agentūros rekomendacijomis, kitų šalių taupymo planų ir rekomendacijų analize bei valstybės valdomo turto duomenimis apie energetines sąnaudas.

Jei verslas ir gyventojai aktyviai naudosis teikiamomis valstybės paramos priemonėmis, rekomendacijomis ir keis energijos naudojimo įpročius, versle išlaidos elektrai ir šildymui per dvejus metus sumažėtų 300 mln. eurų, gyventojų – 400 mln. eurų.

Energetikos ministerijos duomenimis, daugiausia energijos suvartojama pastatuose ir transporte, todėl efektyvumo priemonės nukreiptos į šiuos sektorius.

Energetikos ministerijos atlikta analizė rodo, jog didžiausius energetinius nuostolius patiriame dėl senos statybos ir žemo energetinio efektyvumo pastatų bei ilgus metus nevykusių investicijų. Tad didžiausią taupymo efektą duotų energijos nuostolių mažinimas, investicijas į pastatų energetinį efektyvumą derinant su greito poveikio taupymo priemonėmis, pvz., karšto vandens išjungimu, šildymo temperatūros, perteklinės elektros galios, apšvietimo intensyvumo sumažinimu bei vartotojų elgsenos korekcijomis.

Preliminariais skaičiavimais, augant energijos kainoms ir nesiėmus energijos taupymo priemonių, valstybės sąnaudos vien už šilumą ir elektrą šiemet gali siekti 250 mln. eurų. Palyginimui, Turto banko duomenimis, dar 2021 m. jos buvo 98 mln. eurų.

Centrinės valdžios institucijoms ir valstybės įmonėms bus nustatyti energijos sutaupymo tikslai, kurių pastarosios bus įpareigotos pasiekti per ateinančius dvejus metus. Jų pasiekimai bus stebimi Turto banko rengiamoje švieslentėje.

Turto banko 2020 m. duomenimis, nekilnojamąjį turtą iš viso valdė beveik 500 (494) valstybės institucijų ir įstaigų, kurių bendras plotas – 9,85 mln. kv. metrų. VĮ Turto bankas valdo kiek daugiau nei dešimtadalį, arba 12 proc., viso valstybės nekilnojamojo turto – iš viso apie 1,2 mln. kv. metrų. Savivaldybės valdo apie 9,44 mln. kv. metrų nekilnojamojo turto.

Atmetus siūlymą ilgiau riboti greitį, bus ieškoma kitų būdų taupyti degalus

Vyriausybei pritarė energijos taupymo planui, tačiau, paprieštaravus Susisiekimo ministerijai, jame nebeliko Energetikos ministerijos siūlymo dviem mėnesiais ilgiau riboti leistiną greitį greitkeliuose ir autostradose iki 110 km per valandą.

Susisiekimo ministerijos nuomone, toks greičio ribojimas būtų perteklinis – Kelių direkcijos duomenimis, vidutinis metinis greitis automagistralėse ir taip yra 110 km per valandą, o ten, kur eismas intensyviausias, diegiami kintamos informacijos ženklai, kurie reguliuos eismą atsižvelgiant į oro sąlygas, eismo intensyvumą ir kitas aplinkybes.

Energetikos ir Susisiekimo ministerijos ketina toliau diskutuoti, kaip, atmetus siūlymą ilgiau riboti leistiną greitį autostradose iki 110 km per valandą, taupyti degalus, sako energetikos viceministrė Inga Žilienė. 

„Vyriausybė pritarė siūlymui, kad Susiekimo ministerija kartu su Energetikos ministerija pateiks išsamų planą, kokiomis priemonėmis, kada ir kaip būtų galima gauti didžiausią efektą taupant kuro sąnaudas ateinantį šildymo sezoną“, – trečiadienį po Vyriausybės posėdžio komentavo viceministrė.

Energetikos ministerija siūlė nuo spalio iki gegužės pradžios riboti leistiną greitį greitkeliuose ir autostradose iki 110 km per valandą. Dabar toks greitis galioja nuo lapkričio iki balandžio pradžios, o likusią metų dalį maksimalus leistinas greitis yra 120 arba 130 km per valandą. 

2 Komentarai

  • Asiliuku svajonės.

  • Būdamas šalies patriotu ir palaikydamas valdančiųjų konservantų taupymo iniciatyvą ,vakar kieme iš senų čebatų ant laužo viriau košelieną .Kad čviekai ir metalinės batų suvarstymo akutės nesužalotų skrandžio,viralą duršliaku perkošiau.Nenusiminkit,komjaunuoliai,dievas yra ir mums jis suteikė dar vieną šansą kaip nors pragyvent iki sekančių rinkimų.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video