Verta perskaityti: Lagom: pats tas, nei per daug, nei per mažai

 Verta perskaityti: Lagom: pats tas, nei per daug, nei per mažai

Knygą pavadinimu „Lagom“ (Švedų harmoningo ir laimingo gyvenimo menas) pirkau dėl to, kad žinau, ką reiškia šitas žodis.

O jis reiškia štai ką: nereikia išsišokti, būti per daug dėmesio centre, nereikia pernelyg siekti perfekcionizmo, gerai yra harmonija, pusiausvyra, saikas, santūrumas, neskubėjimas. Toks yra švedų požiūris, o aš, kaip Švedienė, negaliu nors truputį nesidomėti švedų kultūra, gyvenimu, pasaulėžiūra.

Juokauju, žinoma.

Visgi, manau, esu išmokusi švediškai gyventi: nebūti perfekcioniste, nesiversti per galvą, nors daug kas įdomu ir turiu daug pareigų, darbų bei hobių.

Štai kad ir anksčiau parašiusi straipsnį jį tobulindavau iki begalybės. Ir vis nepatenkinta. Dabar leidžiu sau būti netobulai, padariusi pakankamai, sakau lagom ir jau baigiu.

Taip, planuojuos veiklą, rašaus darbotvarkę, bet savęs nespaudžiu viską šimtu procentu įvykdyti ir viršyti, nereikalauju iš savęs tobulumo, kad būčiau geriausia iš visų ir be priekaištų.

Perfekcionizmas yra garbėtroškos dalis ir alina žmogų, atima gyvenimo džiaugsmą, verčia įsitempti. O kam to reikia? Niekam. Nei sau, nei šalia esančiam. Pakanka tiek, kiek pakanka.

Visgi nereikia suprasti, kad gyvenant pagal lagom siekiama vidutiniškumo, ne, švedai, siekia kuo geresnės kokybės, bet dėl dvasinės ramybės pernelyg nesidrasko ir siekia, kad tik visiems būtų gerai. Tai nėra absoliutu, bet vis dėlto Švedijoje tai labai juntama.

[quote author=“Aut. past.“]Perfekcionizmas yra garbėtroškos dalis ir alina žmogų, atima gyvenimo džiaugsmą, verčia įsitempti. O kam to reikia? Niekam. Nei sau, nei šalia esančiam. Pakanka tiek, kiek pakanka.[/quote]

Mano draugė Jūratė, jau daug metų gyvenanti Švedijoje, sako, kad tas lagom turbūt labiausiai jaučiamas ne didmiesčiuose, o kalnuose, šiaurėj, vadinamajame glesbygd ‒ retai apgyventuose pakraščiuose. Nameliai čia paprasti, pragyvena švedai paprastai ir iš kuklių pajamų, bet tokie jie savyje harmoningi ir jaukūs nuostabioje gamtoje.

Taigi, tai, kas yra lagom ‒ pakankamai, jau gerai, kaip yra, užtenka ‒ vis dėlto nėra vidutiniška, ne bet kaip, ne „bus gerai ir taip“. Kokybę jie mėgsta kuo puikiausią. Bet kokiame kolektyve jie siekia, kad visi jaustųsi maksimaliai gerai.

Paradoksas, kad savo visuomenėje mažiausiai siekdami išsiskirti, išsišokti, tarptautiniu mastu švedai yra bene labiausiai išsiskiriantys srityse, kurios apibūdina tautos kultūrą ‒ mažiausiai religingi, labiausiai demokratiški, labiausiai tiki lygybe ir teisingumu, mažiausiai mano, kad tradicinė šeima yra visuomenės pagrindas ar kad tėvynės meilę reikia diegti nuo mokyklos suolo.

Jie išvis labiausiai kosmopolitiški, tolerantiški mažumoms. Ir net per pandemiją viso pasaulio linksniuojami labiausiai. Švedijoje niekas niekam nekartoja, kad kažką turi gyvenime labai jau pasiekti, gyvenime turi tiesiog gerai jaustis, taip lagom gerai. Tokie yra švedai. Jie tiesiog nemėgsta atrodyti už kitus geriau, nemėgsta būti per daug būti rampos šviesoje ir mano, kad išsišokti yra nemandagu, nesolidu, negražu.

[quote author=“Aut. past.“]Manoma, kad žodis lagom švedus pasiekė dar iš vikingų laikų, o šaknį perėmė iš frazės „laget om“ (aplink būrį).[/quote]

Lagom ‒ visa apimanti koncepcija, giliai įsišaknijusi švedų filosofijoje. Lagom dažnai verčiama „visko su saiku“, „pakankamai“ , „nei per daug, nei per mažai“, reiškia pusiausvyrą. Vanduo gali būti lagom šiltas. Galima turėti lagom darbą. Kelnės – lagom tikti.

Manoma, kad žodis lagom švedus pasiekė dar iš vikingų laikų, o šaknį perėmė iš frazės „laget om“ (aplink būrį). Pasakojama, kad senovėje dubuo ar ragas su midumi keliaudavo iš rankų į rankas ir kiekvienas turėdavo gurkštelti saikingai, kad gėrimo užtektų ir kitiems. Šiandien lagom siejasi su kultūrine ir socialine Švedijos teisingumo ir lygybės ideologija.

Taip, švedai kartais būna nuožmūs individualistai, tačiau taip pat garsėja mokėjimu susitelkti ir drauge siekti kolektyvinės naudos. Imti saikingai ‒ žingsnis į priekį, kuris užtikrina, kad niekas nesigvieš per daug ir neliks tuščiomis.

Ar tai būtų darbas ar poilsis, šeima ar kiti santykiai, atostogos, šventės, interjero sprendimai ar draugiškas planetai gyvenimo būdas, švedai jums kartos, kad lagom ar bast ‒ yra geriausia tada, kai nei per daug, nei per mažai, o saikas ‒ labai svarbu.

Taigi ši knygelė „Lagom“ apie tai. Apie pusiausvyrą ir harmoniją asmeniniame gyvenime, šeimoje bei santykiuos ir plačiajame pasaulyje. Knygą ir sudaro trys skyriai. Knyga gražiai iliustruota. Išleido leidykla „Vaga“.

Tai yra verstinis leidinys iš knygos „Lagom. The Swedich Art of Living a Happy, Balanced life“, kurios autorė ‒ Niki Brantmark. Ji yra ir tinklaraščio „My Scandinavian Home“ autorė.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video