Kalbininkės skyrelis: keletas „žieminių“ kalbos patarimų
„Žiemos laiku“ ar „žiemą“?
Laiko trukmei reikšti taisyklinga vartoti tiek įnagininką laiku (polinksnio reikšme), tiek galininko linksnį, jie yra lygiaverčiai normos variantai, pvz.: Žiemos laiku (arba Žiemą) dienos trumpos. Nakties laiku (arba Naktį) ligoniui pablogėjo.
Kaip rašyti: „priežiemis“ ar „priešžiemis“?
Rašytina priešžiemis (žodžio dalys: prieš – priešdėlis, žiem – šaknis ir is – galūnė) – tai laikas prieš žiemą.Susidūrusios priešdėlių ir šaknies priebalsės rašomos abi, pvz.: priešžiemis, priešžaismis, išsaugojimas, išsiblaškymas, užžarstymas ir pan.
Ar vartotinas veiksmažodis „žiemavoti“?
Nevartotinas. Jis sudarytas su svetimu baigmeniu -avoti. Todėl ne žiemavoti, o žiemoti.
„Žieminis“ ir „žiemiškas“ – ne tas pats?
Žieminis – susijęs su žiema arba priklausantis tam tikrai žiemos sezono rūšiai: Žieminiai obuoliai ilgai stovi. Žieminių javų – rugių, kviečių – mūsų ūkininkai sėdavo nemažai. Čia mano žieminis paltas.
Žiemiškas – primenantis žiemą, tinkamas žiemai: Dar tik gruodis, o jau visai žiemiškas oras. Koks žiemiškas vėjo skvarbumas! Geriau nesakyti Ko jūsų visų tokia žieminė (– žiemiška, žiemos) nuotaika. Ten parduoda žiemiškas (– žiemines) kepures.
2 Komentarai
LRT/LT žinių laidų subtitruose būna daug kalbos kultūros klaidų. Reikėtų atkreipti į tai dėmesį.
Ačiū Jums už šį skyrelį- jis galbūt padės susivokti vartojant nevartotinus arba netaisyklingai vartojamus žodžius.
Noriu pateikti ir keletą savo pastabų: pvz.: iš savo ar užsakovo medžiagų dengiame stogus (= savo ar užsakovo medžiagomis), tinklapis (= tinklalapis ), kompetetingas (=kompetentingas, kompetencija), dažnas žodžių ,,atskleidė“ vietoje ,,pranešė“, ,,paskelbė“, ,,teigė“ vietoje ,,patvirtino“, ,,pareiškė“ vartojimas ir kt. Nepamirškime neišmatuojamų lietuvių kalbos žodyno turtų ir neskurdinkime kalbos!