Vėl apie tiltą…

 Vėl apie tiltą…

Karolis GALVELĖ

Paskutiniu metu nuolatinė naujiena iš Kėdainių miesto, kad griūva miesto tiltai. Tai ir vėl aš kalbėsiu būtent apie juos, ne tiltus tarp žmonių, kurie ne tik Kėdainiuose, bet ir visoje Lietuvoje, panašu, irgi griūna. Aš rašysiu apie tris tiltus, tiksliau apie tris miestelius per Nevėžio upę.

Nevėžis – tai visiškas Vidurio Lietuvos žemumos simbolis, upė jau šimtus metų maitina, darbui ir kūrybai įkvepia ne vieną kartą Liaudos krašto gyventojų. Tačiau upė ne tik jungia, bet ir skiria, upė tapo natūraliu barjeru tarp bendruomenių bei žmonių.

Žmogus, jau seniai supratęs šią upės savybę, būdamas socialu sutvėrimas, pradėjo statyti tiltus. Geografiškai ir istoriškai miestai ar miesteliai kuriasi svarbių kelių sankryžose, upių santakų vietose ir prie perėjų per upes. Tokius pat procesus galime pastebėti ir čia, Nevėžio slėniuose.

Du didžiausi miestai, įsikūrę tarp Nevėžio senvagių – Panevėžys ir Kėdainiai, nepasakosiu ir nekalbėsiu apie šių miestų vystymąsi ir plėtrą dėl jų geografinės padėties, bet vien Kėdainiuose į Nevėžį įteka trys didesni upeliai. Tarp Panevėžio ir Kėdainių, dešiniajame Nevėžio krante, stovi trys miesteliai: Naujamiestis, Krekenava, Surviliškis, apie jų ir upės santykį trumpai.

Naujamiestis ir Krekenava yra Panevėžio rajone, o štai Surviliškis – Kėdainių. Visi trys miesteliai yra seniūnijų centrai, visų trijų teritorijoje plyti Krekenavos regioninis parkas.

Tiek Krekenava, tiek Naujamiestis yra miesteliai, kurie turi beveik 1 000 gyventojų, veikiančias gimnazijas, aiškiai išreikštas turgaus aikštes, dideles mūrines bažnyčias.

Tuo metu Surviliškis tuo pasigirti, deja, negali. Atrodytų, miesteliai tarpusavyje neturi nieko bendro ir panašaus, tačiau vis tik jie turi ir nemažai panašumų: visi trys miesteliai įsikūrę svarbių kelių sankryžose, netoli vietinės svarbos upių santakų vietų bei geografiškai patogių vietovių upei kirsti.

Tačiau tiltai per Nevėžį yra tik Naujamiestyje ir Krekenavoje, tik skirtumas tas, kad tiltai šiuose dviejuose miesteliuose yra jau nuo LDK laikų.

Kad tokio tilto reikia ir Surviliškiui, suprato jau tarpukario laikais ir pagaliau tiltas gražuolis, prezidentui Antanui Smetonai dalyvaujant, buvo atidarytas ir Surviliškyje.

Pasvajokime, jei tiltą per Nevėžį Surviliškyje vėl prikeltume gyvenimui, atstumai iki šių taškų pasikeistų kardinaliai, nuo Surviliškio iki Šventybrasčio vietoj 27 kilometrų keliautume 5, iki kelio „Via Baltica“ vietoj 28 kilometrų keliautume 17.

Aut. past.

Tiltas turėjo pradėti naują erą Surviliškio miestelio istorijoje, miestelis tilto dėka turėjo pradėti klestėti, plėstis ir jungti abu Nevėžio krantus į šiaurę nuo Kėdainių, deja. Karas pareikalavo aukų ir tiltas buvo susprogdintas, toks liko ir iki šių dienų.

Visoje atkarpoje tarp Kėdainių ir Panevėžio yra tik du tiltai ir abu jie Panevėžio rajone, jei matuosime atstumą nuo tilto iki tilto, tai nuo tilto per Nevėžį Panevėžyje iki tilto Naujamiestyje yra 7 kilometrų atstumas.

Nuo Naujamiesčio iki Krekenavos atstumas 17 kilometrų, o štai nuo Kėdainių iki artimiausio tilto per Nevėžį, važiuojant keliu, 29 kilometrai ir šis atstumas yra iki tilto, kuris jau yra ne Kėdainių, o Panevėžio rajone, Krekenavoje, nes į šiaurę nuo Kėdainių, per visą Kėdainių rajoną tiltų per Nevėžį nėra.

Pasvajokime, jei tiltą per Nevėžį Surviliškyje vėl prikeltume gyvenimui, atstumai iki šių taškų pasikeistų kardinaliai, nuo Surviliškio iki Šventybrasčio vietoj 27 kilometrų keliautume 5, iki kelio „Via Baltica“ vietoj 28 kilometrų keliautume 17.

Susisiekimas su Kaunu ir Vilniumi palengvėtų, nes aplenktume Kėdainių miestą. Galime tik pasvajoti, kaip pasikeistų miestelio gyvenimas, kiek naujų mokinių būtų galima pritraukti į mokyklą ir vienos miestelio parduotuvės jau neužtektų. Vietiniams verslams ir ūkininkams atsivertų kairiojo Nevėžio kranto žemės, kaip pasikeistų Kazokų, Akmenytės, Šventybrasčio gyventojų kasdienybė.

Šio teksto autorius Karolis Galvelė ne kartą yra viešai, bet neargumentuotai ir nepagrįstai bei neetiškai kritikavęs „Rinkos aikštę“, tačiau prašydamas publikuoti šį jo tekstą pripažino: „Taip, kritiką ne kartą esu išsakęs, tačiau, kai yra politikuojama, bet kas liečia kasdienius krašto reikalus Jūsų laikraštis tikrai dirba geriau, o ir Jūsų publikacijos dažnai aktualesnės.“

1 Komentaras

  • Tas Karolis viską komentuoja.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video