Vaikų mažėja, bet darželių – ne, o išlaikymas kainuoja kone po milijoną

 Vaikų mažėja, bet darželių – ne, o išlaikymas kainuoja kone po milijoną

Nors gimstamumas Kėdainių rajone stipriai mažėja, tačiau bent jau kol kas darželiuose vaikų skaičius kinta nežymiai – ugdymo įstaigą lankančių mažylių skaičius 2019–2021 metais buvo stabilus, o nuo 2022 m. jis sumažėjo neženkliai – kiek daugiau nei šimtu.

Taip pat Kėdainių rajone vaikus auginantys tėvai gali pasidžiaugti, jog jiems netenka susidurti su vietų trūkumu ugdymo įstaigose, dėl kurių didesnių miestų ir aplinkinių jų gyvenviečių gyventojai yra priversti eiti kone kryžiaus kelius. Tiesa, tokia kėdainiečių privilegija yra nepigi – vieno darželio mieste išlaikymas atsieina beveik 1 mln. eurų per metus, o jų yra 7. Tačiau šių lėšų net nesvarstoma taupyti ir nė vienam darželiui nėra grėsmės sumažėti ar išnykti.

Ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankančių vaikų skaičius palaipsniui mažėja

Mokslo metų pradžioje (2023 m. rugsėjo 1 d.), Kėdainių rajono savivaldybės duomenimis, pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas rajone buvo ugdoma 1 tūkst. 815 vaikų.

Lyginant paskutinių penkerių metų statistiką, gausiausiai ikimokyklinio ugdymo įstaigas vaikai lankė 2021 metais – 1 tūkst. 934, tuo metu 2019 metais jų buvo 1 tūkst. 923, 2020-aisiais – 1 tūkst. 912 vaikų, o 2022 metais – 1 tūkst. 882 vaikai.

Vilma Dobrovolskienė: „Kol kas nejaučiamas lopšelių-darželių perteklius, grupių skaičiaus neplanuojamas mažinti. Vaikai yra mūsų ateitis, o investicija į vaiko ugdymą visada nebuvo pigi“.

Pasidomėjus, kiek Kėdainių mieste ir rajone yra iš viso darželių, Švietimo skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskienė skaičiavo, kad mieste veikia 7 lopšeliai-darželiai ir 2 privačios ugdymo įstaigos.

„Kėdainių rajone ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikams sudarytos sąlygos ugdytis arčiau gyvenamosios vietos. Kaimo vietovėje ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės įsteigtos 4 gimnazijose, 3 pagrindinėse mokyklose, mokykloje-darželyje ir 2 socialiniuose ir ugdymo centruose. Taip pat ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymą organizuoja ir viena progimnazija, kuri turi skyrių kaimo vietovėje“, – paaiškino V. Dobrovolskienė.

Jos teigimu, „viename miesto lopšelyje-darželyje sukomplektuota nuo 9 iki 11 grupių, kaimo vietovėje – nuo 1 iki 4 grupių“.

„Maksimalus vaikų skaičius grupėje gali būti iki 20 vaikų. Vaikų grupės, priklausomai nuo vaikų amžiaus, sukomplektuotos vadovaujantis Lietuvos higienos norma“, – „Rinkos aikštei“ sakė pašnekovė.

Miesto darželiams išlaikyti praėjusiais metais skirta beveik 7 mln. eurų

Žiūrint į gimstamumą, akivaizdu, jog vaikų skaičius rajone stipriai mažėja. Tad ir darželius lankančių vaikų skaičius ateityje taip pat turėtų mažėti.

Paklausta, ar nejaučiamas rajone pačių darželių perteklius, ar netampa per brangu juos išlaikyti, pašnekovė užtikrino: „Kol kas nejaučiamas lopšelių-darželių perteklius, grupių skaičiaus neplanuojamas mažinti. Vaikai yra mūsų ateitis, o investicija į vaiko ugdymą visada nebuvo pigi“.

Taip pat, anot jos, nė vieno lopšelio-darželio nesvarstoma ir neketinama uždaryti. Tačiau, žvelgiant iš finansinės pusės, nesunku paskaičiuoti, jog vien mieste esančių lopšelių-darželių išlaikymas kasmet kainuoja kone 7 mln. eurų, nes, Švietimo skyriaus vedėjos pateiktais duomenimis, vienai tokiai ugdymo įstaigai tenka atseikėti beveik 1 mln. eurų per metus.

„2023 m. vidutiniškai vienas miesto darželis kainavo 997,7 tūkst. eurų, įskaitant valstybės ir savivaldybės lėšas“, – patikslino V. Dobrovolskienė.

Vasarą darželiai dirbs pasikeisdami

Nors pavasaris dar tik prasidėjo, tačiau nemaža dalis tėvų jau suka galvas, kur reikės palikti savo atžalas, kai darželiai atostogaus. Švietimo skyriaus vedėja ramina, kad visi darželiai vienu metu neatostogaus, o dirbantieji priims ir vaikus iš kitų darželių.

„Vasaros atostogų metu planuojama leisti ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą teikiančioms įstaigoms vieną mėnesį nevykdyti ugdymo. Ugdymo įstaigos nedarbo metu, atsižvelgiant į dirbančių tėvų poreikį, vaikus priims tuo metu dirbančios ugdymo įstaigos. Šiuo metu renkama informacija ir derinamas įstaigų laikinas sujungimas. Tiksli informacija bus
paskelbta Kėdainių rajono savivaldybės internetinėje svetainėje“, – pažymėjo V. Dobrovolskienė.

3 Komentarai

  • Kaip suprasti? Kažką meluojate ponai, jei jau dabar nei viename darželyje nėra vietų rugsėjo mėnesiui …

    • Svarbu pliurpti ir gasdinti. Db remiamasi gasdinimu, nerimo ir baimės kėlimu. Visur…

  • Ko noreti? O kaip jus dabar valdzia ramina? Gasdinair gasdina!

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video