V. Fiodorovas: „Žiema ateina“ – Elektros rinkos liberalizavimo chaosas valdančiųjų atostogų netemdo

 V. Fiodorovas: „Žiema ateina“ – Elektros rinkos liberalizavimo chaosas valdančiųjų atostogų netemdo

V. Fiodorovas

Penktadienį „Perlas Energija“ paskelbus sprendimą vienašališkai keisti fiksuotos kainos planus, 180 tūkst. vartotojų buvo tiesiog palikti ant ledo. Šis akibrokštas, tai tik pradžia – prasidėjo elektros rinkos liberalizavimo krizė, kuri neišvengiamai palies visus, susidūrusius su valdžios sukurtos (ne)tvarkos pasekmėmis.

Taip būdinga valdantiesiems – norėjo kaip geriau, o išėjo kaip visada. O pasekmes (kaip visada) srėbs Lietuvos žmonės, jau šiandien už elektrą mokantys kai kada net šimtais kartų daugiau, nei kitos Europos Sąjungos šalys. Atsakymo, kodėl už elektrą mokame tiek daug, nei energetikos ministras, nei kiti valdantieji neskuba pateikti. Neskuba, nes juk atostogų metas.

Argi čia svarbu, kad gyventojus pasiekia sąskaitos, išsipūtusios ir tris, ir keturis kartus. Kad žmonės ima panikuoti, suprasdami, kad, kaip sako vienas visiems žinomas serialas „žiema ateina“. Artėja šildymosi košmaras, o brangstant elektrai, brangs ir visos kitos prekės, o verslai bus arba priversti skelbti bankrotus arba veltis į kylančių kainų spiralę. 

Iš rinkos iškritus vienam žaidėjui, lieka trys žaidėjai, kurie dabar ir nustato mums kainų lubas. Tikėtasi, kad konkurencija dėl kainų bus naudinga žmonėms, tačiau panašu, jog anksčiau pirkome iš visuomeninio tiekėjo „Ignitis“, o dabar – iš labai brangiai energiją gaminančio… „Ignitis“.

Kas pasikeitė? Kodėl tokia tvarka geresnė už buvusią? Kodėl liberalizavus rinką atsirado papildomi klausimai apie nepakankamą jungčių pralaidumą ar kitas technines problemas? Tiesą sakant, mums neįdomu visi šie žodžių mūšiai. Mes. Norim. Atsakymų.

Žmonės laukia atsakymo

Akivaizdu, kad teisingų atsakymų nebeturi net specialistai. Todėl norime ne tuščios polemikos, bet aiškių ir paprastų energetikos ministro atsakymų į mūsų pateiktus klausimus.

Kartu prašysim paaiškinti ir tai, kodėl elektros rinkos liberalizavimas, kurį valdantieji stūmė buldozerio principu ir apie kurio spragas mes kalbėjome jau paėjusiais metais, yra stumiamas toliau? Kodėl supratus, jog liberalizavimas patyrė visišką fiasko, valdantiesiems atrodo, jog jei tyli ir vaidini, kad nieko čia tokio, tai visi greit viską pamirš ir bus galima eiti kurti naujus neapgalvotus ir neparuoštus „teorinius“ įstatymus toliau? 

O savo ruožtu Darbo partija turi savo pasiūlymų. Mes pasisakome už III etapo atidėjimą, nes tai labiausiai liečia tuos, kurie gyvena sunkiausiai. Šie žmonės elektros vartoja mažiau ne iš gero gyvenimo, o drastiškai augančios kainos vers juos tai daryti dar rečiau.

Natūralu, kad tuomet tokių žmonių gyvenimo kokybė dar labiau suprastės. Mes siūlome ieškoti kelių pirkti energiją pigiau, o  neišgalintiems rasti veiksmingus kompensavimo mechanizmus.

Taip pat mes privalome apie tai kalbėti su Europos Sąjunga, galbūt atsisakyti liberalizavimo neribotam laikui, juk net Europos Komisija sutinka, jog mūsų laukia viena žiauriausių žiemų istorijoje, kai reikės tuo pačiu metu išgyventi beprotišką kainų augimą, tiek energetinių išteklių stygių.

Apie visa tai Darbo partija kviečia pasikalbėti energetikos ministrą ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos  pirmininką, nes delsti su konkrečiais sprendimais nebėra laiko. 

Taip pat lauksime atsakymų ir dėl galimybės pasidalinti su gyventojais gausiai surenkamu PVM. Jei šio mokesčio surenkame daugiau, negu buvo planuota, dalykimės juo su tais, kuriems ši žiema gali turėti tragiškų pasekmių. Juk elektra – ne šokoladas, kurio, stingant pinigų, galima atsisakyti. Tai būtino vartojimo prekė, todėl pats laikas Vyriausybei grįžti iš atostogų ir pradėti dirbti, kad frazė „žiema ateina“ nebeskambėtų taip gąsdinančiai. 

19 Komentarai

 • Darbo partija ką gali, tai imti kyšius, vesti juodąją buhalterija ir t.t. Tą jau visi matė ir žino. Elektros kainų ji nesumažins ir nereikia čia žmonėms pyzdelinti. Kainos priklauso nuo kainų nordpool biržoje. Savo laiku nereikėjo priešintis japonų Hitachi atėjimui ir AE pastatymui. Būtume turėje pakankamai pigios elektros.

 • Šaunuolis, Fėdia, būsi daug geresnis meras Kėdainiams nei mūžikas Valentas.

 • Kur ištraukei, kad Fiodorovas bus Kėdainių meru? Taip, Ra labai kiša ir reklamuoja jį, bet tai nieko nereiškia. Yra kur kas tinkamesnių žmonių būti meru. Darbo partija seka pasakas naiviems ir patikliems, atseit, va jie tą ir aną padarytų, jei būtų valdžioje. Bet nieko nepadaro ir nepadarys. Jau girdėjom jų pezesius apie rojų per 11, 111…. dienų.

  • Eik pasaku lansbergio paklausyk, kaip su kitajais kariaus, visazini, papasakok apie liberalu afioras viskio bonkese

   • Rinka, kodėl uždraudėt žmonėms komentuoti apie pjokų aludarių šventę? Žmonės pikti, o valstybės tarnautoja Švedienė liaupsina pjokus – kokia šauni šventė buvo. Numyšti bibliotekos pastatų fasadai, nušiktos pakrūmės, nors jokio šilto maisto nebuvo tik alus. Gėda už tokią šventę, ir gėda už tokią supuvusią žiniasklaidą, ponia Švediene. Tik kaip jums negėda žiūrėti žmonėms į akis?

   • Ar bandai kažką pasakyti?

 • Jo jo. Kvietimus ministrams kalbėtis tikrai reikia per Rinkos aikštę siųst. Tu Viktorai geriau pasakyk kur ta pigi elektra parsiduoda ir užvežka čia mums jos. Dabar tik tuščiai orą gadini.

  • Paimi kancirvuota agurka sloika „Giaras veizdzialis“ su mana morda. Atsuki dangtiali, nupili biski ir papildoma i ji pripiardi ir uzsuki atgal. Po 111 dienu pajungi laidus ir kisi i roziatia. I vo tau nimokama ilektra. Kas niaisku cia?

 • Būk žmonai ištikimas po perkūnais!!!!

 • Nieko nesuprantu: tai Paulius ir Fėdią bus konkurentai mero rinkimuose?

  • Vargsai neissilavine zmones. Ir gaila, ir pikta, kokius makaronus tiems zmonems kabina tokie snekuciai. Jo zmona zadejo milijardus grązinti eidama i savivaldybe 🤣🤣🤣, sitas irgi gerai uzvaro anekdotu. Del privacios imones negebejimo vykdyti isipareigojimu klientam, pasirodo, kalta valdzia 🤣 tokiu sposu suzinai Rinkos aiksteje. Dar betruksta, kad imtu zadeti pastaryti atomine elektrine. Zmones patys pasidave rusu propagandai ir padake: ae mums nereikia. Tai dabar ir mokekit brangiai. Su dujom, Kubiliaus deka,pavyko susitvarkyti turint terminala. O stai su elektra buvo pralaimeta, kas ateityje nulems didziules ekonomines problemas. Netureti savo ae netolimoje ateityje bus tolygu pasmerkti save buti treciarusiais ekonomikoj. Tiesa, lenkai lyg ir nusprende bei tariasi su pietu koreja.

 • tas dangiras is darbo partijos lai su savo sazine susitvarko, jis net brolius apipisineja, toks jau tos partijos iskrypeliskas bruozas

 • Tai Viktroiukas nieko nesiūlo, tik peza. nu nebent senis Vyktaras į Maskvą pas savo šeimininkus ketina palėkt, DrobiaZko atsiprašyt ir kabelį tipo pigios elektros iš ruskyno partempt. Nu, žodžiu, planuoja lėkt saulės parvežti kaip ne kurie išdavikai keturiasdešimtais.

 • Užsakytų komentatorių visokių almučių, celestinučių, vaidučių galvose vien rinkimai. Sako ir vyrui duoda, jei tik pažada rinkimuose dalyvaut. Vat čia visas meriuko politinis bastionas?

 • Pa$lakstys jus švęstu vyktaro vandeniu ir šypsodamiesi mokesit už brangią elektra… Balalaikos garsai fone…

  • Darba parcia yra esme kai dirbi sau, a kitus siunti nx, kas ni darba parcija. Kas ce niaisku?

 • esi siukksle, zemiau plintuso lygio

 • Eis tikriausiai i mėrus ukininke arba galvelius is kancirvotoriu parcijos

 • Vyska gali,jis pažadės pygia aliektrą,gerą penciją ir padarys ubagams liadų šventę,ko daugiau reik?

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video