Švelnins energijos kainų šuolį: laikinai taikytų nulinį PVM šildymui

 Švelnins energijos kainų šuolį: laikinai taikytų nulinį PVM šildymui

BNS Egidijaus Jankausko nuotr.

rinkosaikste.lt, BNS inf.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė antradienį pristatė priemones, kaip ketinama švelninti energijos kainų šuolį. Šį šildymo sezoną rekordiškai išaugus sąskaitoms už šilumos energiją Vyriausybė siūlys gyventojams laikinai taikyti nulinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą šildymui. 

„PVM lengvata, kai dabar taikoma 9 proc. lengvatinis tarifas, būtų kompensuojamas iš valstybės biudžeto ir gyventojams sumažintas iki nulio. Tai reiškia, kad gyventojai PVM mokesčio šį šildymo sezoną už centralizuotai tiekiamą šilumą nemokėtų“, – spaudos konferencijoje sakė ministrė. 

Pasak jos, lengvata galiotų nuo sausio 1 dienos iki balandžio pabaigos, kai baigsis šildymo sezonas.

Dabar šildymui taikomas 9 proc. PVM tarifas. 

Ministrė taip pat pabrėžė, kad Vyriausybė jau ėmėsi priemonių švelninant infliacijos įtaką gyventojams.

„Tvirtinant 2022 metų biudžetą buvo numatyta gyventojų pajamų didinimui daugiau nei 1 mlrd. eurų, buvo priimti sprendimai tiek dėl minimalaus mėnesinio atlyginimo didinimo 13,5 proc., neapmokestinimo pajamų dydžio didinimo 15 proc., taip pat pensijų papildomas indeksavimas, kas reiškia, kad pensijos auga apie 12 proc. ir daugiau“, – sakė ministrė. 

„Taip pat valstybės biudžete buvo numatytos papildomos išlaidos šildymo kompensacijoms, praplėstos jų gavėjų ratas, tai pat (…) Vyriausybė pasiūlė pirmąjį energijos kainų stabilizavimo paketą, kuriame buvo sprendimai pasiūlyti dėl dujų pirkimo modelio, „Ignitis“ galimybės išdėlioti dujų kainų augimą per penkmetį ir buvo numatyta, jog elektros rinkos liberalizavimo antras etapas bus atidėtas pusmečiui“, – pridūrė ji.  

Pasak G. Skaistės, dujų kainų kilimas buitiniams vartotojams, neperkantiems centralizuotos šilumos, buvo išdėstytas per penkmetį, tuo metu centralizuotai šilumai tokios galimybės nėra, nes kiekviena savivaldybė turi savo šilumos tiekėją.

„Jiems visiems vienodai sąlygų pritaikyti nėra įmanoma. Matome, kad atskirose savivaldybėse, kaip Vilniaus, kur dujų dedamoji visoje kuro struktūroje yra itin didelė, kainos išaugo neproporcingai daugiau nei kituose Lietuvos miestuose, todėl siekiant padėti amortizuoti šilumos kainų šuolį, Vyriausybė siūlo tokius sprendimus“, – sakė G. Skaistė. 

Verslui tokios paramos nebus

Vyriausybei siūlant amortizuoti smarkiai išaugusias gyventojų sąskaitas už šildymą ir laikinai taikyti nulinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą, finansų ministrė sako, kad verslui tokių kompensacijų nenumatyta.

„Dauguma valstybių Europos Sąjungoje, su kurių ministrais tenka diskutuoti apie jų taikomas priemones, visgi taiko priemones, nukreiptas į gyventojus ir jiems taikomos įvairios mokestinės lengvatos ir kitos priemonės. Tuo metu verslo konkurencingumo sąlygos, jos yra visose ES valstybėse panašios, kadangi energijos kainos auga visoms verslo įmonėms taip pat“, – sakė G. Skaistė. – Išlaikant bendrą konkurencingumo aspektą, turbūt papildomų priemonių verslui imtis sudėtinga, sudėtinga ir todėl, nes auga ir žaliavų kainos, ir savikainas kompensuoti iš valstybės biudžeto visgi šiuo atveju būtų neprotinga“.

Energetikos ministras Dainius Kreivys kalbėjo, kad geriausias „vaistas“ verslui – nuosava energetika. 

„Ypač nedidelėms įmonėms, kurios gamina parduotuvėms, logistikos sandėliams, pasistačius savo energetiką, jų atsiperkamumas yra greičiau nei dveji metai. Skatiname visą verslą persižiūrėti galimybes investuoti į šią sritį ir geresnės grąžos šiandienai nerasime nė viename kitame biznyje“, – sakė D. Kreivys. 

Smarkiai pabrangus energijos ištekliams, viešbučių ir sveikatingumo įmonių atstovai skundžiasi iki kelių kartų išaugusiomis sąskaitomis už suvartotą elektrą bei šildymą. Tačiau verslo lūkesčiai skirtingi: vieni iš valdžios laukia subsidijų, kiti – mokestinių lengvatų. 

BNS kalbinti ekonomistai yra sakę, kad laikinas PVM sumažinimas laukiamo efekto neduos, nes pakeitimai nebus naudingi vartotojams, bet padarys žalos valstybei dėl sumažėjusių pajamų. Kai kurie pastebėjo, kad  PVM šildymui sumažinimas būtų nesąžiningas ir ekonomiškai nepagrįstas, be to, jis iš esmės atitektų tik turtingiems žmonėms.

1 Komentaras

  • Ir tai būtų netinkamas sprendimas. Duok Dieve, kad vyriausybė nepasiduotų šiam socdemų populistiniam pasiūlymui ir nepriimtų tokio sprendimo.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Rekomenduojami video